Kurzy plavání pro děti

Plavání již u těch nejmenších dětí jim pomáhá k rovnoměrnému psychomotorickému vývoji, podporuje rozvoj dýchání. Děti jsou otužilejší, zdravější, lépe spí i jí. S dětmi je možné začít plavat již od narození. Dítě dokáže prožívat vodu všemi smysly.

Proč mají děti plavat

 • Plavání je nejzdravějším sportem pro děti, ale i dospělé.
 • Plavání patří mezi nejpřirozenější způsob pohybu pro lidského tvora.
 • Plavání rovnoměrně zatěžuje všechny svaly.
 • Plavání zlepšuje dýchání, zvětšuje kapacitu plic.
 • Plavání celkově zlepšuje zdraví.
 • Plavání podporuje soutěživost.
 • Plavání utužuje cílevědomovost.
 • Plavání spolu s rehabilitací významně pomáhá dětem, které mají nejrůznější odchylky a vady pohybového aparátu.
 • Plavání zvyšuje odolnost proti nemocem, celkově otužuje organismus.
 • Je dobré se plavání věnovat pravidelně a dlouhodobě.
 • Při plavání Vám hrozí mnohem nižší riziko úrazu, než u jakéhokoliv jiného sportu.
 • Plavání umožní dětem prožít radost z pohybu.
 • Plavání odlehčuje všem kloubům, páteři.
 • Plavání prospívá fyzické i psychické kondici.

Proč mají plavat již batolata

 • Mnoho miminek se dokáže pohybovat pod vodou i ve vodě mnohem dříve než začnou chodit. Dítě může ve vodě dělat pohyby, které ještě nedokáže na souši a má tedy možnost se vyvíjet pohybově.
 • Kurzy plavání kojenců napomáhají v psychomotorickém vývoji batolat, kojenců i starších dětí. Rovněž má plavání velmi kladný vliv na zdraví, otužování, dýchání, podpůrný aparát, trávení a spánek dítěte.
 • Plavání pomáhá při bolestech bříška způsobených nadýmáním, neboť děti, které pravidelně plavou, mají velmi dobré trávení.
 • Výzkumy prokázaly, že pobyt kojenců a malých dětí ve vodě má také významný stimulující efekt na zvýšení koncentrace, pozornosti a vnímacích schopností.
 • Kromě toho, společné plavání rodičů a miminek, utužuje důvěru i vztah dítěte k rodiči. Rodiče se naučí stýkat se s děťátkem novým způsobem. Plavání je pak příjemná společná chvilka bez každodenního stresu.
 • je dokumentováno u dítěte zlepšení sociálního, citového i fyzického vývoje, což je především patrné u dětí, které začnou plavat ještě před svým 12 měsícem. Děti jsou pak ve vodě uvolněné i klidné, nebojí se jí.
 • S pokrokem v plavání budete svědky významného zlepšení koordinace pohybů, síly, výdrže i dechové kapacity Vašeho batolete.
 • Plavání je současně příjemným zpestřením každodenních starostí i slastí pro maminky a tatínky na mateřské dovolené.
 • Při pravidelném navštěvování plaveckých kurzů se dítě brzy naučí pohybovat ve vodě samo, což pro něj znamená důležitý pocit soběstačnosti.
 • Dítě se setkává s novými jedinci (dospělými, dětmi), zkouší nové a nové věci. Tím má menší strach před novými neznámými situacemi.

Kdy začít plavat s dětmi

S miminkem můžete začít prakticky plavat již po zhojení pupečníkové jizvy. Vhodnější je však s plaváním vyčkat, až po ukončení šestinedělí. V tomto časném období můžete u děťátka využít i vrozeného reflexu zadržení dech při kontaktu s vodou.

plavání s miminkem

Neváhejte a využijte tyto služby Plavecké školy v Praze a těšte se s radostí Vašich dětí při plavání, které jim bude přinášet radost a potěšení.

Co potřebují děti na kurzu plavání

 • Plavky nebo plenu do vody pro ty nejmenší plaváčky
 • Osušky
 • Župánek
 • mýdlo
 • Plážovou obuv
 • Koupací čepici

Plavání miminka v rodinném prostředí

Některé specializované firmy pořádají pro rodiny s miminky tzv. plavání v rodinném prostředí, kdy přijdou za Vámi domů a ukážou Vám základní úchopy miminka ve vodě a manipulaci s ním. Ukážou Vám, jak může miminko plavat na zádíčkách jen s malou dopomocí, jak se miminko může potápět, otužovat. Naučíte se také masírovat miminko přírodním olejíčkem aj.

Plavecká výuka dětí neplavců

U malých dětí, které ještě neumějí plavat, pomůže plavecký kurz rozvinout kladný vztah k vodě. Osvojí si základní plavecké dovednosti, jako je dýchání do vody, splývání, potápění, skoky do vody. Dále se děti nacvičí kraulové, znakové, prsové nohy a paže s využitím nadlehčovacích pomůcek i herních cvičení.

Plavecká výuka dětí plavců

Děti, které již umějí plavat, jim plavecký kurz nabízí především zdokonalení techniky jednotlivých plaveckých způsobů: prsa, znak, kraul, motýlek. Dále se dětí naučí vytrvalostnímu plavání, obrátkám, potápění, startovním skokům, plaváním pod vodou. Zkusí si nejrůznější vodní hry, například vodní pólo.

Organizace kurzů plavání

Jedna plavecká hodina zpravidla trvá 40 minut. Děti jsou rozděleny podle úrovně jejich plavání na neplavce, plavce začátečníky, plavce pokročilé. V jedné plavecké hodině tak mohou plavat děti různého věku i plavecké úrovně.

V každé lekci plavání si hravou formou děti zacvičí, zadovádí a naučí se novým věcem a plaveckým dovednostem. Pohyb ve vodě je doprovázen říkankami, básničkami a písničkami, které děti i rodiče motivují k lepším plaveckým výkonům.

Letní kurzy plavání dětí

Můžete využít i letních intenzivních kurzů plavání pro miminka, batolata, předškolní děti. Intenzivní kurz plavání v létě je vhodný i z toho důvodu, že dítě nemá dlouhou pomlku mezi plaváním. V létě většina center nemá v nabídce pravidelné plavání, kdy dítě chodí do kurzů každý týden. Z toho důvodu se občas stane, že dítě, které zvládalo vodní prostředí bez problémů, se po delší době bez kontaktu s vodou tzv. zasekne a musí se znovu seznamovat s dovednostmi, které mělo již osvojené, proto je intenzivní kurz plavání rodičů s dětmi v létě ideální. Letní kurz je jakýmsi překlenovacím mostem, kde děti nestihnou zapomenout a v září pak pro ně obvykle nenastává období nového zvykání.

Jak učit děti potápění

V podstatě ještě, než se narodíme, jsme ve vodě. Miminka jsou v bříšku maminek ve vodě. Bez vody vydržíme jen pár dnů. Naše tělo je také složeno převážně z vody, a to z 70%. Voda však v někom vyvolává strach, zimu a další možné nepříjemné pocity a emoce. Zprvu je důležité, aby se malý plavec, respektive neplavec napřed uvolnil, než se začne se samotným potápěním. Může se stát, že při prvním potopení se malý plaváček rozpláče a Vy ho začnete zdlouhavě uklidňovat, to moc velké ovoce nepřinese. Buď děťátko nepotápějte, nebo jej potopte vícekrát, především nemějte pocit viny, že svého malého plaváčka trápíte. Na druhou stranu, potápění dětí není za každou cenu nutné, i bez potápění si Vaše dítě čas v bazénu užije. Zkusíte-li tedy plaváčka potopit, zůstaňte s děťátkem pod vodou alespoň pár sekund. Pokud potápění děláte stylem, že se s děťátkem bleskově zanoříte do vody, a poté se ještě s větší rychlostí vynoříte, zbytečně tím jen dítě stresujete. Zkuste se uvolnit a pod vodou počítejte do čtyř. Nebojte se, děťátko vydrží pod vodou mnohem delší dobu, než si možná myslíte. Postupně budete moci s děťátkem trávit pod vodou delší čas, než čtyři sekundy. Chce to uvolnění a trpělivost. Pokud půjdete na kurz plavání miminek i s partnerem, můžete si děťátko pod vodou navzájem posílat.

Jak učit děti skákání do vody

Zhruba od jednoho roku mohou děti začít skákat do vody, nejprve však ze sedu. Poté postupně mohou začít děti skákat z okraje bazénu ve stoje. Rozhodně je hned nenuťte na skokanský můstek, mohli byste u nich vyvolat strach, který byste pak dlouho odmazávali.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14728 (rodina-finance.cz#20775)


Přidat komentář