Kupujeme první dětské botky

Sotva se nadějete a z miminka se velmi brzo vyklube malá čečetka, která bude dělat pokroky mílovými kroky. Přetáčení na bříško, plazení, lezení a šup na nožky a bude obcházet nábytek. Tím nastala nejvhodnější doba pro nákup prvních botiček.

Již jste se rozhlíželi ve Vašich** prodejnách s obuví**, jakou disponují nabídkou? Budete-li mít štěstí, pak budete mít možnost vybírat z několika párů botek. Možná však botičky těch nejmenších velikostí v kamenných prodejnách neseženete. Pak se nabízí možnost zajet do jiného města, nebo nakoupit přes internet. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoli způsob nákupu, je třeba pamatovat na určité parametry, které jsou důležité pro výběr těch prvních dětských botiček.

První krůčky v zimním období

Těžko říci, zda je pro dítě lepší, když jeho první krůčky připadnou na období, kdy je venku sněhová nadílka.

Pro Vás je to zhoršené v tom, respektive pro dítě, že by jeho první botky byly vysoké botky, případně také sněhule, místo kotníčkových botiček. Pokud však vsadíte při nákupu bot na kvalitu, pak seženete botičky, které jsou velmi lehké a dítě nemusí zase tolik síly vynaložit pro capání, když bude zvedat nožičky.

Ničemu však nebrání, abyste děťátku přesto zakoupili i kotníčkovou obuv, případně kotníčkové bačkorky. Bude si tak moci trénovat, v případě bačkorek, chůzi doma, nebo venku, když zrovna nepůjdete do hlubšího sněhu.

Módním nízkým botičkám se raději vyhněte

Pokud první krůčky dítěte připadnou na letní období, pak Vás možná bude lákat koupit některé z módních balerinek. Na pohled jsou vskutku úchvatné, zvláště pokud se Vám je podaří zkombinovat se šatkami, kraťásky aj.

I pro jarní a letní období jistě seženete** lehké kotníkové botičky**, které zpevní dětskou nožičku. Nákupem balerinek byste napáchali škodu. Balerinky můžete nechat jen do kočárku, nebo až na další rok, kdy bude dítko již bravurně chodit.

Dřívější a pozdější obutí dítěte

Který z rodičů nepřemýšlí, kdy je již ta nejvhodnější doba, kdy dítěti obout botičky. A tak usedáme k internetu a studujeme rozličné diskuze o prvním obutí dítěte. K tomu ještě dostáváme rady od rodičů, prarodičů. Ve spleti rozličných rad, často však také rozporuplných, se můžeme cítit doslova ztraceni. A tak si můžeme říci, že je jistě lepší obout dítě dříve. Tím určitě nic nezkazíme.

Dejte dítěti čas pro zesílení nožiček

V tomto případě je však opak pravdou. Vůbec není nutné hned dítě obouvat, když se poprvé** postaví na nožičky**. Je třeba pamatovat na to, že dětská nožička je poddajná a nečiní ji problém se přizpůsobit jakémukoli tvaru botek. Jenže, jak se říká, bez práce nejsou koláče. A tak dítě, než se vydá na svoji procházku v botičkách, potřebuje, aby mu zesílily nožičky.

A tak můžete nechat dítě capkat doma bez botiček, jen tak v papučkách. Nemáte-li vytápěnou podlahu a při zemi je chladněji, pak dejte dítěti silnější ponožky. Děťátko tak nenastydne, ale také nedojde k ovlivnění tvaru malé nožičky. Aby to však dítěti neklouzalo, nemáte-li tedy celoplošný koberec, pak je dobré pořídit tzv. protiskluzové ponožky.

Nejvhodnější doba pro obutí dětské nožičky

Kdy je tedy ta nejvhodnější doba pro obutí dětské nožky? Je to v okamžiku, kdy je dítě schopné již chodit zcela samo, tj. bez Vaší pomoci.

Správné zvolení velikosti botiček

Když si jdeme jako dospělí koupit boty, pak si velmi snadno poradíme s tím, jakou velikost si koupit. Ovšem u malých dětí je to složitější. Dítě, které ještě nemluví, Vám sotva řekne, naznačí, jak mu sedí zkoušené boty. A tak je zcela na Vás, případně i za pomoci prodávajícího odborného personálu, vybrat správnou velikost botiček.

Jak vybrat správnou velikost dětské obuvi

Celá řada z nás má zažité, že vybíráme-li dětem obuv, pak velikost určujeme tzv. pomačkáváním špičky u boty. Zmáčknutím špičky zjišťujeme, jak velký prostor má dítě v botkách. Jenže ono pomačkávání není zrovna to nejideálnější. Dítě totiž může mít skrčené prstíky u nožičky. A vy přes tvrdší svršek boty jen těžko poznáte, zda jsou prstíky dítěte skrčené, či natažené. A jak jsme již řekli, dítě, které nemluví, Vám neřekne, jak je zrovna má. A jen těžko uspějete s „příkazem“, aby natáhlo prstíčky.

Změření, obkreslení nožky

Mnohem přesnější je změřit, či obkreslit dětskou nožku na list čistého papíru. Poté stačí již jen změřit délku od patičky, po nejdelší část prstíků, tj. paleček. Číslo, ke kterému dospějete, ještě není tou správnou velikostí.

Je totiž pamatovat ještě na potřebný nadměrek. Ten je důležitý z důvodu, aby mělo dítě v botičkách přiměřený prostor a mohlo hýbat prstíky. S nadměrkem je však třeba to nepřehánět. Počítejte s nadměrkem zhruba kolem jednoho centimetru.

Změřením velikosti nožičky a přičtením nadměrku, dostanete tu správnou velikost botiček. A nyní již můžete vyrazit na nákupy botiček.

Nízké, kotníkové botičky

Již v úvodu jsme vzpomenuli nevhodnost módních balerinek u dětí, které teprve s krůčky začínají. V podstatě to samé platí u nízkých botiček. Kolem nízkých botiček jen projděte a vůbec si jich nevšímejte. Na ně se můžete zaměřit až příští rok, kdy bude děťátko běhat jak čamrda. Vás budou zajímat botičky kotníčkové.

Výhody kotníčkových bot

Kotníčkové boty, ať už na zavazování, nebo suchý zip, dokonale obepnou a zpevní dětskou nožičku. S kotníčkovou obuví tak nebude hrozit, že by si snad dítko vykloubilo nožku při pokusech o chůzi. Pokud byste dali přednost u prvních botek, botičkám nízkým, pak je velká pravděpodobnost, že dojde k vykloubení nožičky.

Nákup vysoké kotníčkové obuvi přes internet

Pokud jste se rozhodli, ať už z jakéhokoli důvodu, pro nákup dětských botiček přes internet, pak je dobré pamatovat na určité faktory. Botičky mohou vypadat skvěle, splňovat zdravotní nezávadnost, ale přesto může být v něčem problém. Může se totiž stát, že botičky Vašemu dítku neobujete, i když budete mít tu správnou velikost. Při výběru se tedy soustřeďte na způsob zavazování, zapínání. Ideální je, aby se mohla botka co nejvíce rozšněrovat až k opatku. Některé botky mají také takovou „vychytávku“, kdy po rozepnutí zipu narazíte na látku, která jde sice trochu rozevřít, ale jen o pár milimetrů. Je to děláno z toho důvodu, aby se dítěti do bot nedostal sníh. Jenže tato vychytávka má za následek, že se do boty vůbec dítě nedostane.

Jistou dobrou zprávou je, že nenošené a nepoužívané zboží, můžete vrátit do stanovené doby. Jenže i tak jsou to starosti navíc.

Cena dětských botiček

Jaká je cena botiček pro naše nejmenší? Cena se může hodně různit. Záleží totiž jednak na výrobci, ale také materiálu obuvi. A tak můžete dostat dětské botičky od cca 400 Kč, po cca 1000 Kč. Na dětských botičkách se však nevyplatí šetřit. Pokud byste totiž zvolili nekvalitní obuv, pak Vaše rozhodnutí může být v pozdějších letech vážné zdravotní následky u dítěte.

Dětské boty z druhé ruky a nové boty

Cena kvalitních dětských bot není rozhodně nijak nízká, a to i v souvislosti s tím, jak dětská nožka velmi rychle roste. Je tedy velká pravděpodobnost, že první dětské botičky dítě ani „nestihne“ zničit, okopat aj. A tak se tak trochu i nabízí, že byste zakoupili první botičky z druhé ruky. Pokud se podíváte na některé inzeráty s nabídkou botiček, pak vskutku vypadají některé botky, jako nové.

Je však třeba pamatovat na to, že každá nožka je jiná. A výše jsme již uvedli, že tvar dětské nožky přemění vnitřní tvar botičky. Takže, kdybyste zakoupili Vašemu dítěti použité botičky, pak může dojít později ke zdravotním problémům související s klenbou dětské nožičky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14791 (rodina-finance.cz#23358)


Přidat komentář