Kolébky - výběr

Pro první týdny můžete miminku pořídit klasickou kolébku. Houpání dítěte bylo od nepaměti důležitou složkou konejšivého uspávání a tak v mnoha početných rodinách měla kolébka významnou úlohu. V kolébce je miminko velmi spokojené a cítí se v ní bezpečně.

## Historie kolébky

Děti ve starověku většinou spávaly v kolébkách, které nejčastěji bývaly z vrbového proutí, nebo to bylo jenom jakési dřevěné korýtko, které nebylo moc hluboké. Objevovaly se i zvláštní tvary kolébek, ale ne tak často. Do kolébek se dávaly děti rozdílného věku. Nejčastěji to byla batolata, která byla ještě celá zabalená, ovinutá do plenek a starší děti se od nich lišily tím, že měly delší vlasy a bývaly v kolébce nahé. Když byla dětem zima, používala se silná a měkká přikrývka nebo polštář, ale výjimkou nebyli ani domácí mazlíčkové, kteří často s dětmi spávaly v kolébkách na přikrývce. V kolébkách si děti hrály jak s hračkami, tak zvířátky.** **

Nejstarším typem byla závěsná kolébka, kterou tvořila trávnice - plachta s provazy v rozích, za které se věšela na větev stromu a nebo k trámu na chalupě. Někdy se také používal proutěný koš nebo dřevěný truhlík.

Kolébka na kolébadlech se objevila asi až v 16. století. Kolébadla tehdy tvořila čela s oblou spodní stranou a dítě bylo přepásáno povijanem, aby nevypadlo. Tento původní prostý nízký truhlík ze 16. - 17. století se časem zvýšil a od 19. století se používají kolébky takové, jaké známe dnes - vysoké, na sloupkových nohách ukončených kolébadly. Kolébka se kupovala před svatbou a stavěla se na odiv společně s výbavou nevěsty. Proto se dekoru kolébky věnovala velká pozornost - jednalo se většinou o malbu, ale ani intarsie nebyla u dubových kolébek ojedinělou záležitostí.

Typy kolébek

 • Dřevěné - dřevo, ze kterého je kolébka vyrobena, má své charakteristické vlastnosti a odlišuje se nejen svou barvou a kresbou dřeva, ale také pevností, pružností a odolností proti poškození. Na výrobu kolébek se nejčastěji používá smrkové, olšové, bukové nebo borovicové dřevo.

Materiály dřevěných kolébek

 • Borovice – borovicové dřevo poskytuje vynikající lehké, měkké, pružné, velmi trvanlivé dřevo s výraznou kresbou letokruhů. Díky vysokému obsahu pryskyřice je borovicové dřevo trvanlivé ve vodě, poněkud méně na suchu a při střídání sucha a vlhka. Borovice jako dřevo má všestranné využití. Především se používá tam, kde se požaduje odolnost vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Vzhled a dobrá opracovatelnost dřeva dovolují dokonce i řezbářské zpracování.

 • Olše – olšové dřevo je měkké, málo pružné. Je bez barevně odlišeného jádra, oranžové, na vzduchu šednoucí. Póry dřeva nejsou pouhým okem viditelné. Olše má široké využití v nábytkářství i umění, a to z důvodu, že se velmi dobře štípe, lepí, obrábí, je lehké, málo pracuje, vzdoruje vlhkosti. Olše jako dřevo je také vhodné pro soustružnické, řezbářské práce, dále pro výrobu lišt, rámů, překližek, zápalek a další. V minulosti se olše hojně využívala na stavbu splavů, mostů.

Přednosti dřevěných kolébek

Konstrukce kolébky umožňuje houpání, v případě, že nechcete houpat, lze velmi rychle a jednoduše kolébku zafixovat proti pohybu, kolébka pak slouží jako postýlka. Kolébka je také ideální jako užitečný doplněk do obývacího pokoje, kde máte miminko přes den stále pod kontrolou a v bezpečí. Kolébka zabere jen minimum místa. Je lehká, pomocí koleček snadno přemístitelná. Vnitřní rozměry kolébky jsou 90 x 40 cm. Dvě kolečka mají brzdu pro zajištění kolébky proti nechtěnému pohybu.

Příslušenství kolébek

 • Univerzální držák nebes
 • Kolečka s brzdou

Chránič matrace

Je nepromokavý, chrání matraci před znečištěním tekutinami, zvyšuje tepelnou izolaci lůžka a změkčuje tvrdost matrace.Vrchní materiál je bílá bavlna, spodní šedý polyamid. Chránič je k matraci uchycen gumovým popruhem umístěném v každém rohu chrániče

Kompletní souprava povlečení a peřinky

 • polštářek (60 x 40 cm) a peřinku (120 x 90 cm) v bílé barvě (výplň polštáře a peřinky je z dutého vlákna a je protialergenní)** **
 • povlečení na peřinku a polštář (povlečení je vyrobeno z kvalitní 100% bavlny)
 • prostěradlo
 • ochranný límec
 • nebesa

Celou soupravu je možné prát v pračce.

 • Ratanové  - konstrukce kolébky je pevná a lehká. Dá se s ní lehce manipulovat. V interiéru působí vzdušným dojmem. Je krásným doplňkem dětského pokojíčku.** **

Ratan je přírodní produkt, liánovitá palma rostoucí v tropické klimatické zóně. Vzhledem k plnnému a porovitému vnitřku liány, který se dále zpracovává, nesnese ratan srovnání s jiným přírodním materiálem, dutým bambusem. Proti bambusu je ratan ohebnější, pružnější, avšak svou tvrdost si zachovává. Ratanový nábytek je vhodný téměř do každého interiéru. Mírné barevné rozdíly u výrobků nejsou na závadu, jsou dány „rozmary přírody“ – u materiálů je záměrně ponecháváno původní zabarvení a jsou jen lakovány. Údržba kolébky je jednoduchá. Stačí ji otřít vlhkým hadříkem, popř. vyluxovat, můžeme použít i sprchu a poté nechat volně oschnout.

Multifunkční kolébka, postýlka pro miminko

Kolébka je na kolečkách s brzdou. Možnost regulace výšky roštu. Celý potah lze sundat a vyprat. Pod kolébkou je velký koš na potřeby. Součástí kolébky je kolotoč, světýlka, 3 melodie s možností nastavení hlasitosti, vibrace a noční lampička.

Kolébka na adaptér, baterie

Automatickou kolébku pro nejmenší oceníte při uklidnění i uspávání miminka. Kolébky jsou většinou vybavené držadlem, na kterém jsou zdravotně nezávadné hračky, dále možností volby z několika hudebních skladeb. Některé kolébky je možné nastavit tak, že v nich miminko může ležet nebo být v polosedě. Vybírejte také kolébku, která umožní volbu rychlosti houpání, protože některé miminko bude preferovat rychlejší, jiné pomalejší houpání. Dalším kritériem při výběru je nosnost kolébky. U těchto kolébek platí pravidlo, že jsou určené pro miminka od narození do doby, než dokážou sami z kolébky slézt, poté již totiž hrozí nebezpečí jejich úrazu - překocení apod. Zvolte kolébku, jejích podložka se dá jednoduše vyndat a vyprat.

Jako vychytávka kolébek je možnost 360 stupňové otočení, kdy můžete mít Vaše miminko neustále na očích.

Houpačka pro kojence Koala

Dětská houpačka Koala z čistě přírodních materiálů ukolébá Vaše miminko jemně ke spánku. Dodá mu bezpečí a povzbudí jeho smysl pro rovnováhu. Příjemný tvar této houpací sítě podporuje návyk koordinace rukou a nohou a při nadýmání uleví odlehčením bříšní stěny. Je vhodná od narození asi do 9 měsíců věku dítěte. Součástí houpačky je stojan, který snadno složíte i rozložíte. Pro větší bezpečnost dítěte je vybavena jednoduchým zapínáním. ** **

Přednosti houpačky Koala pro kojence

 • Je skládací, dá se jednoduše převézt. Je vhodná na doma i na cesty.
 • Snadná montář bez nářadí.
 • Nastavitelné zavěšení.
 • Velmi hygienická. Plátno ze 100% bavlny lze prát v pračce.

Závěsná textilní kolébka Hacka

Hacka má nosnost 20 kg a je vyrobena ze 100% bavlny a mykané ovčí vlny. Pokud Vaše miminko ještě neváží 3 kg je výhodné hacku zatížit (do otvoru s matrací vložíte ještě závaží, případně balíček luštěnin a zajistíte tím optimální pohupování pružiny).
Hacka se dá zavěsit do pevného stropu, nebo venku na strom či trám pomocí šroubu s pojistkou.** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14747 (rodina-finance.cz#21734)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 09.11.2010 20:09
Kolébky Dobrý den, měla bych zájem o koupi kolébky pro své dítě které čekám, ale nevím kde bych mohla nějakou pěknou kolébku sehnat? Poradíte mi? Všude jsou jen samé klasické postýlky....:-)


Přidat komentář