Jak zajistit bezpečnost dětí

Naše malé děti jsou pro nás tím nejdůležitějším v životě. Znamenají pro nás všechno a nikdy by nikdo nedopustil, aby se našemu dítěti, našim dětem někdy něco stalo. Přitom nebezpečí číhá skoro všude.

Musíme pro bezpečí našich dětí udělat, co je v našich silách, abychom zamezili nějakému vážnému poranění. Každé poranění je samo o sobě závažné, nikdy nevíme, jaké mohou být pozdější odezvy. Proto musíme dát na naše malé děti velký pozor, protože zdraví je velmi křehké a nikdy nevíme, zda se nám vrátí v plné výši a síle zpět.

Kvalitní postýlka a hračky pro dítě

Už když se nám dítě narodí, musí být doma vše připraveno. Především kvalitní postýlka. Postýlka by měla být nejlépe dřevěná a ne z plastu, protože každé dítě rádo žužlá vše, co může. Měla by být natřena kvalitním a bezzávadným lakem. Kvalitní matrace je také důležitá, nesmí to být molitan nebo jiné nekvalitní materiály, které by vedly k tomu, že by dítě nemělo páteř v rovině. Také různá kousátka, hračky, dudlíky a další věci musejí být vyrobeny z bezzávadného materiálu, proto je lepší se s někým poradit, nebo si pozorně přečíst příbalové informace. Dudlíky se snažíme v pozdějším věku (když se objevují první zoubky) omezovat, zamezíme tak růstu křivých zubů.

Vanička a koupaní dítěte

Pro koupání našich dětí je nejlepší si koupit** vaničku pro malé děti**. Je to mnohem lepší a bezpečnější, než je koupat v klasické velké vaně. Vanička by měla být vyrobena z pevného plastu a nožky pokud možno mít kovové. Pro čištění vaničky bychom neměli požívat žádné drastické, silné mycí prostředky, aby nedošlo k reakci s pokožkou dítěte. Dítě nesmíme nechávat ve vaničce ani na chvilku bez dozoru. Při koupání miminka musíme používat jen vhodné mýdla a olejíčky, které nepodráždí jemnou pokožku dítěte. Na utírání pokožku bychom měli používat jemnou dětskou osušku.

Přebalování dítěte

Pro** přebalování** je vhodné mít** přebalovací pult** vyrobený z kvalitního materiálu. Je možno si koupit vaničku a přebalovací pult v jednom. Ušetří nám to peníze i místo. Dítě nesmíme nechat na přebalovacím pultu ani na chviličku samotné. Proto je dobré, když má přebalovací pult nějaké šuplíčky, kde máme uleženy veškeré věci, které budeme k přebalování potřebovat. Nebudeme se tak muset ani na chvilku otáčet a dítě bude stále pod dozorem. Během přebalování je vždy nutné dítěti otřít pokožku navlhčeným hadrem nebo vlhkými kapesníčky pro děti, zamezíme tak zarudnutí pokožky. Pro výběr vhodných plen, je lépe se vyvarovat nejlevnějším druhům, také musíme sledovat, pokožku dítěte, zda nemá alergickou reakci. Nebo je možné používat látkové pleny, komu nevadí jejich neustálé praní.

Krmení dítěte

Většina dětí saje mateřské mléko. Ale občas se dítěti podává sunar a další podobné výrobky pro zdravý růst. Je lepší prodiskutovat s lékařkou, jaký sunar by byl nejvhodnější. Sunary připravujeme nejlépe ve skleněné lahvičce s gumovým dudlíčkem. Ideální teplotu mléka je nejlepší vyzkoušet na vlastní zápěstí, nesmí nás pálit, ale jen hřát. V pozdějším věku je možno dítěti dělat zeleninové a ovocné kašičky. Ale k tomu nám nejpřesnější informace dá doktorka, kdy bude dítě připraveno na taková jídla. Nesmíme zapomínat, že nejzdravějším a nejvydatnějším jídlem pro dítě je mateřské mléko, protože má v sobě nejvíce živin a vitamínů, které tvoří imunitní systém.

Přeprava dětí - auto, kočárek, sedačky

Pro** přepravu autem** jsou nejideálnější autosedačky. Ale jsou především i zákonem dané. Sedačka by měla být velice kvalitní. Různé nekvalitní sedačky jdou stěží v autě připoutat. Pro novorozené děti jsou ideální autosedačky, ve kterých mohou ležet. A pro přepravu autem je lze připoutat na sedačku u spolujezdce. Větší děti později v předškolním věku používají tvz. podsedáky, které slouží tomu, že je dítě výše a má tak zapnutý bezpečnostní pás na správném místě.

Dnes je spousta druhů kočárků. Prodávají se kočárky, které jsou ve tvaru autosedačky, nebo jsou zároveň autosedačkou. Tyto kočárky, nejsou přímo ideální, jelikož má dítě záda stále do oblouku, místo toho, aby leželo v rovině. Kočárky by měly mít kvalitní korbu, ve které má dostatek místa a pohodlí. Nesmí být uvnitř žádné ostré předměty: šroubky, tvrdý plast, atd. Kočárek by měl být skládací, pro přepravu autem, měl by jít bezpečně zabrzdit, nejlépe pomocí dvou různých brzd.

Další možností pro pěší přepravu jsou různé sedačky. Nejlepší jsou sedačky, které se dají nosit na zádech. Jsou ideální pro starší děti, které již běžně sedí. Někdo používá velké šátky, určené pro nošení dětí na hrudi, které nejsou příliš vhodné kvůli pozici, ve které dítě je.

Nesmíme zapomenout, že každý den, alespoň na chvíli, bychom měli vzít dítě na čerstvý vzduch.

Když dítě začne chodit

Každý je rád, když vidí, jak jeho dítě dělá své první krůčky. Ale i s prvními krůčky je spojena řada nebezpečí. Pro lepší stabilitu při začínání s chůzí je nejlepší dát dítě do chodítka. Chodítko by mělo být vyrobeno z kovu, aby nemohlo prasknout. Ale v okolí kde by se mohlo dítě udeřit do hlavy nebo jiné časti těla, musí být toto místo vyztuženo molitanem.  Dále u chodítka nesmí být místo, kam by dítě mohlo strčit prsty a skřípnout si je. Jakmile se naučí dítě chodit, musíme se pojistit, aby si nemohlo nijak ublížit. Tam kde máme schodiště, je nejlepší si pořídit zábranu ke schodišti na zámek. Určitě další důležitou věcí je koupit si krytky do zákusek, aby tam dítě nemohlo strčit nějakou hračku nebo prsty. Také na skříňky se dají koupit různé dětské pojistky, které zamezí jejich otevíraní a tak skřípnutí prstů. Samozřejmostí je nenechávat nikde válet nějaké drobné předměty, které by mohlo dítě vdechnout nebo spolknout. Kdo vlastní krásný dům s bazénem, nesmí ani na chvilku spustit z dohledu své milované dítě, aby nedošlo k tragédii. Bohužel čas od času od těchto neštěstí někde slyšíme.  Nebezpečné však jsou sami o sobě dětské pády, kterých je a bude nespočet. Předejít vážným úrazům můžeme pomocí krytek na rohy. Dají se koupit krytky na každý nebezpečný roh, který v domě najdeme a zamezíme tak ošklivým úrazům.

Dítě a pes

Občas slyšíme, že pes pokousal dítě. Ale nikdy to není samo od sebe. Především záleží na výchově psa. Kdo si dokáže psa vychovat, nemusí se bát, že by byl pes sám od sebe agresivní na dítě. Ovšem také nesmíme zapomínat, že se psům nesmějí dělat některé věci. Především musíme dohlédnout na to, když dostává pes žrádlo, nesmí mu dítě sahat do misky, ale ani když je miska prázdná. Musíme dohlédnout na to, aby dítě netahalo psa za ocas nebo bylo k němu agresivní. Je lepší když si lidé pořídí psa do rodiny až poté co mají dítě. Pes si tak zvykne na to, jak to doma je a zvykne si tak na každého člena rodiny. Horší je, když je to naopak, to je většina pozornosti věnována psovi a poté přijde do rodiny dítě. Pes může začít žárlit, že je většina pozornosti věnovaná dítěti a na něj už nezbývá tolik čau. Proto je lepší** nechat pomaličku psa zvykat na dítě**. Chodit společně na procházky, trávit čas spolu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14785 (rodina-finance.cz#23333)


Přidat komentář