Jak zabavit malé děti při cestování autem, autobusem

Každé dítě jinak snáší cestování. Také hodně záleží, jak je dítě velké, v jakém je rozpoložení. Faktorů je více. Některé dítě usne, sotva vyjedete. Jiné sleduje ubíhající krajinu. Jiné dítě může být nešťastné z pásů, a tak se neustále ošívá a mele.

Cestování s dětmi na krátkou, velkou vzdálenost

Cestujeme-li s dětmi na kratší vzdálenost, pak je celkem jedno, jaký dopravní prostředek zvolíme. Děti totiž budou vnímat veškeré dění a ruch kolem sebe. Něco jiného to však je, jedete-li třeba na nákupy do vzdálenějšího města. To samé platí i v případě, že budete chtít strávit dovolenou na místě, které je od Vašeho bydliště vzdálené stovky kilometrů.

My, jako dospělí nejsme častokrát odvázáni z toho, když sedíme dlouhé hodiny. U nás je však rozdíl v tom, že víme, jak ještě dlouho pojedeme, proč tam jedeme, na co se těšíme apod. Vysvětlete tuto skutečnost třeba dvouletému capartovi?

Cestování s dětmi autem a autobusem

I když aut na našich silnicích přibývá, neznamená to ještě, že každý z nás, či každá rodina vlastní auto. Pořízení a provoz auta stojí nemalé peníze. Ne všichni si ho tedy můžeme dovolit. Pokud však nechcete „zůstat na místě“, pak nezbývá, než při cestování využít alternativní způsob dopravy. Jakmile „přijdou“ děti, pak s nimi určitě budete chtít podnikat dobrodružné výpravy a výlety.

Cestování autobusem k moři

Budete je chtít vzít například na dovolenou k moři. Cesta k moři však trvá několik hodin. A udržet dítě v klidu třeba po osm, deset hodin je bezpochyby uměním. Nejlepší je, když pojedete na noc. To je největší pravděpodobnost, že dítě usne a značnou část cesty prospí. Jenže, jedete-li autobusem, pak si asi sotva můžeme diktovat podmínky, v kolik hodin byste chtěli vyjet. Další nevýhodou při cestování autobusem je to, že přestávky jsou předem dané a nezastavuje se tak „na zavolání“. Jen v případě nouze, kdy je třeba pasažérovi špatně, řidič zastaví.

Přítomnost dalších lidí v autobuse

V autobuse také cestujete s dalšími lidmi. A ne každý může být nadšený třeba z radostného vískání Vašich potomků, či neustálého štěbetání. Pak tu jsou také sedačky. Dítě si bude chtít sklopit sedačku o něco více, než vyhovuje cestujícímu, který sedí za ním. Nebo naopak dítě bude nevrlé, když cestující před ním bude neohleduplný.

Zajištění potřebné teploty a čerstvého vzduchu

Pro autobus je příznačné to, že je velký. Jen těžko v něm pro Vaše dítě docílíte takových tepelných podmínek, které pro něj budou ty nejvhodnější. To samé platí v případě čerstvého vzduchu.

Cestování autem k moři

Vše výše uvedené odpadá při** cestování autem**. Sami si můžete stanovit, v kolik hodin vyjedete. Sami si můžete podle potřeby dělat přestávky, a to nejen, co do četnosti, ale i délky. Vískání a štěbetání je pro děti příznačné a zalepovat jim pusu kvůli tomu nemá smysl. Místo toho, je na nás, jak děti účinně zabavit, aby se po cestě nenudily. Ostatně, je-li spokojené dítě, pak je i spokojený rodič. Pokud samozřejmě dítěti nedovolíte něco, co je pro Vás normálně nepřípustné, třeba házení kukuřičných lupínků na podlahu, či sourozence aj.

Jak zabavit malé děti při cestování

Ptáte se, jak zabavit zrovna Vašeho potomka? Během cestování je možné zabavit nejen desetileté, ale i pětileté, či roční dítě. Chce to jen vědět, jak na to, co ho baví apod.

Sluneční clona nemusí být nudná a šedivá

Máte napsaný seznam, co vše nakoupit na cestu? Pak si do seznamu určitě připište sluneční clonu. Že ji máte? Nejspíš ano, ale podívejte se na ni očima malého dítěte. Je něčím zajímavá? Na trhu s kojeneckými potřebami jsou k dostání sluneční clony, které jsou barevné, veselé a navíc se zavěšenými pestrobarevnými postavičkami. Již tato maličkost může Vaši nejmenší ratolest zabavit na poměrně dlouhou dobu.

Závěsný kapsář do auta

Když jsme již u těch praktických, ale zároveň účelných věcí, zvažte také zakoupení praktického kapsáře. Pokud již máte většího caparta, který si například rád prohlíží obrázkové knížky, pak mu je s sebou můžete přibalit. Ovšem, proč hned do igelitky, kdy její útroby jsou naprosto nepřehledné? Pokud by však měl malý neposeda knížečky a další hračky před sebou zavěšené na předním sedadle, pak bude mít vše pěkně po ruce.

Možnost promítání pohádky, hudby

Když jsme byli malými my, co jsme již dospělými, pak pro nás byla televize jakýmsi svátkem. Doba se však mění, a tak kromě televize, jsou již i ti nejmenší seznámeni s dalšími vymoženostmi, jako je notebook, počítač apod. Sotva před mrnětem uschováte, že „ťukáte na počítači, notebooku“. Dítě je velmi zvídavé, a tak bude chtít brzo prozkoumat, co že to vlastně děláte. A pak je již jen krůček od toho, kdy se tak trochu „díky Vám“ začne domáhat puštění hudby, či pohádky, ať už v televizi, na počítači, či na notebooku.

I v autě je možné pustit dítěti pohádku

Víte, že Váš malý neposeda vydrží sledovat některou z pohádek? Uklidňuje Vašeho prcka některá hudba? Pak mu můžete dopřát tento luxus, pořídíte-li si praktickou promítačku. Někdo také volí kompromis a přidělá k sedadlu tablet, či mobilní přístroj. Co si budeme povídat, záleží i na Vašich finančních možnostech.

Hračky do auta

Podle toho, jak je Vaše dítě velké, volte i příslušnou hračku. Je dobré vzít dítěti do auta hned několik hraček. Minimálně jedna by měla být jeho oblíbená. Pokud dítěti předložíte zcela novou hračku, pak bude jeho pozornost bezpochyby upoutaná. Je však třeba vybírat pečlivě. Jen Vy víte, co Vašeho potomka zajímá. Kolikráte může být dítě zaujaté levnější hračkou, než hračkou drahou.

Hrací, interaktivní závěsný pultík do auta

Malé děti milují barvy, ale také zvuky a všelijaká hejblátka. Uvidíte, jak Vašeho malého caparta, kterému je rok, dva, zaujmete některou z hudebních hraček. U hracích pultíků jen buďte obezřetní u výběru. Některé hračky jsou totiž vskutku bláznivé a hlasité. Důležité je, aby se řidič náhle nelekl. A jistě také není k zahození, aby Vás po několikahodinové cestě nerozbolela hlava z důvodu neustálého pískání, cinkotu a dalších zvuků.

Praktické zavěšení hracích pultíků

Některé z hracích pultíků se dají prakticky, stejně jako kapsáře, zavěsit na sedadlo. Dítě si pak může zavěšené hračky přitahovat, prohlížet a navíc mu nespadnou. Odpadne Vám tak „tělocvik“ v autě, kdybyste museli mrněti stále podávat případnou spadlou hračku.

Bezpečnost při cestování autem

Není třeba snad zdůrazňovat, že malé dítě by mělo být vždy v autosedačce. Z hlediska jistého komfortu je to však snad nejspíš jediná nevýhoda při cestování autem. Na trhu jsou však autosedačky, které jsou velmi pohodlné.

Z hlediska bezpečnosti je také nutné pamatovat na to, že na prostor, kde je zadní sklo, nepatří žádná batožina. V případě prudšího zabrzdění by totiž mohlo dojít k úrazu dětí právě daným zavazadlem.

Vhodné občerstvení při cestování

Při delší cestě určitě nezapomeňte na občerstvení. A to, jak pro dítě, tak pro Vás. Neopomeňte pitný režim. Vhodné jsou neperlivé, čisté, neslazené vody, ale také doma, předem připravená šťáva z jablek pomerančů apod.

Pokud se dítěti dělá při cestování špatně, vsaďte na „suchou“ stravu. Vhodné jsou tyčinky, křupky, piškoty. Tyčinky mohou být s troškou mořské soli. Ne zrovna ideální jsou pak rozličné sladkosti. Ty napáchají v žaludku dítěte paseku.

Na cestu si připravte obložené chleby, rohlíky, či housky. Mezi plátek chleba, či rozříznutý rohlík dejte plátek sýra, šunky, list salátu, nebo kolečka salátové okurky. Můžete použít i trošku másla. Docílíte tak pokrmu, který zasytí a zároveň občerství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14798 (rodina-finance.cz#23378)


Přidat komentář