Hračky pro první rok života dítěte

Dnešní trh nabízí pro malé děti velký výběr zboží. Ne jinak je tomu u hraček. Při výběru hraček pro děti, bychom měli vybírat promyšleně, a to takové, které pomáhají rozvíjet jejich vývoj. Je těžké se v nich orientovat? Pak čtěte dál.

Význam hraček pro dítě

Hračka na jednu stranu slouží k zábavě a potěšení dětí, na druhou stranu dokáže rozvíjet duševní i tělesného schopnosti dítěte. S interaktivními hračkami dokonce mohou snáze pochopit nejrůznější souvislosti, rozvinou svoji fantazii, zvýší tvořivost a další. Je však důležité, abychom vybírali za prvé bezpečné hračky a hračky určené pro danou věkovou kategorii. V případě, že bychom malému kojenci dali hračku vhodnou třeba pro čtyřleté dítě, mohlo by se snadno stát, že se mu stane úraz, hračka nebude splňovat zdravotní kritéria i bezpečnostní (malé části u hračky, které může dítě spolknout apod.).

Pro nejmenší děti jsou vhodné hračky co nejbarevnější, které rozvíjejí jejich smysly, dále lehce uchopitelné pro jejich malé ručky, bez ostrých hran, malých součástek. Je také důležité zkontrolovat, zda z hračky nepůjde nějaký kousek ulomit či ukousnout, samozřejmě, že toto nebudete zkoušet doslova v prodejně.

Vhodná místa pro nákup hraček

Hraček je všude spousta, v kamenných prodejnách, na internetu, na tržnicích. Kde Vám nedoporučujeme kupovat hračky, je právě zmíněná tržnice, kdy nemůžete mít jistotu, zda je hračka zdravotně nezávadná a vhodná pro Vaše dítě, zda se nejedná o padělek apod. Měli byste možná také problémy s reklamací. Nejlepší je nakupovat hračky v kamenných obchodech, kde si hračku můžete osahat, pořádně prohlídnout a zeptat se prodejce na případné otázky. Nejste-li si jisti, nemusíte hračku hned kupovat. Místo toho se můžete podívat na internet kde naleznete spoustu krásných a vhodných hraček pro Vaše dítě.

** **

Hračky pro děti od narození do jednoho roku

Hračky do jednoho měsíce věku dítěte

Pro novorozence jsou nejlepší nejrůznější chrastítka. Novorozenec dokáže krátce po porodu, zhruba do tří dnů, rozeznat matčin hlas. Dítě vidí do vzdálenosti cca 25 cm. Miminko můžete ukonejšit a zabavit Vaším hlasem, tichým zpěvem, básničkami apod.

Hračky do dvou měsíců věku dítěte

V tomto období miminko pozoruje okolní svět ze své postýlky, lehátka nebo vaku. Pořiďte miminku kolotoč nad postýlku s příjemnou hudbou, hrazdu se závěsnými hračkami, chrastítka, malé plyšáky. Dítě se bude snažit ručičkami uchopit na hračky, na které dosáhne.

Hračky do tří měsíců věku dítěte

Miminko stále leží na zádíčkách v postýlce, je ale mnohem živější, veselejší, pozoruje se zájmem vše, co se kolem něj děje. Kromě hraček pro druhý měsíc věku dítěte, můžete pořídit i tzv. hrací kobereček či dečku s hrazdičkou se zavěšenými hračkami. Je důležité hračky obměňovat, dítě totiž brzo omrzí stejné podněty a rádo se pídí po nových neprobádaných věcech. Neznamená to však, že byste měli kupovat velkou hromadu hraček.


Hračky do čtyř měsíců věku dítěte

V tomto období miminko používá čím dál více svoje ručičky, hraje si s nimi, strká si je do pusinky, chytá si nožičky, uchopuje hračky. Miminko různě pobroukává a vydává různé zvuky, jako dorozumívací prvek. Miminko se otáčí za zvuky, za Vaším hlasem apod. Nejlepší je pořídit dítěti různé zvukové hračky i šustící, vždy však je třeba nezapomínat na nezávadnost hraček, protože dítě si hračky s největší pravděpodobností bude dávat do pusinky. Je dobré volit mezi hračkami, které jdou vyvařit, vyprat, případně umýt velmi teplou vodou. Děťátko se může začít již otáčet a přetáčet v postýlce a na hrací dece.

Hračky do pěti měsíců věku dítěte

Miminko je stále zvědavější. Podáte-li dítěti hračku, je schopné se po ní natáhnout celým tělíčkem. Miminko dokáže vyjadřovat svoji náladu, radosti, kdy se usmívá, brouká a radostně se celé třese. Miminko se může se také přetáčet ze zad na bříško a někdy i zpět. Preferuje většinou vždy jednu stranu. V lehu na bříšku se začíná opírat o předloktí a dlaně. Miminku se v tomto období může začít prořezávat první zoubky, ulevíte mu, pokud mu pořídíte tzv. chladící kousátka.

Hračky do šesti měsíců věku dítěte

Dítě již ručičky plně zapojilo a nyní jsou na řadě jeho nožičky, které zvedá do výšky, ručkama je uchopuje. Zlepšuje svoji techniku přetáčení a brzy začne válet sudy. Miminko si dokáže vyhrát s hračkou v ruce a také si jí přendat. Je rádo když má rozhled. Posadíte-li děťátko do lehátka, bude na určitý čas bedlivě pozorovat vše kolem něj. Lehátko je praktické v tom, že můžete brát s sebou děťátko po jednotlivých částech bytu, vždy tam, kde zrovna budete, aby mělo pocit jistoty a bezpečí, že je s Vámi a jste mu nablízku. V tomto období můžete zkusit podat dítěti hračku a požádejte ho o vrácení. Pořiďte dětské zrcadlo, nainstalovat jej můžete do mantinelu v postýlce, na stěnu, nebo kupte látkovou knížku se zrcadlovou folií. Knížky jako takové dítěti ukazujte a napodobujte zvuky zvířat, aut a podobně, ale na hraní jsou ještě vhodné ty, které se dají omýt. Vhodná jsou nejrůznější leporela, hudební a světelné  hračky.

Hračky do sedmi měsíců věku dítěte

Dítě již plně prozkoumalo, že má ručičky, nožičky, pusinku. Nyní se bude snažit pohybovat celým svým malým tělíčkem směrem vpřed. Bude se snažit přitahovat, například v lehu na zádech za tyčky v postýlce a potom také posazovat. Podpořte své miminko v pohybu, lákejte ho hračkami a chvalte. Prohlížejte si s ním leporela a knížky, vždy ukažte na postavičku či barvičku, která tam je a srozumitelně a jednoduše řekněte, co vidíte. Pokud již Vaše dítě pevně sedí, může lehátko při jídle nahradit přímo jídelní židlička.

Hračky do osmi měsíců věku dítěte

V tomto období se děťátko pokouší pohybovat na kolínkách, kdy nejprve si zkusí pohupování a pár dní na to se již nebude mít problém lézt po čtyřech. Má toho tolik na práci, že neudrží pozornost příliš dlouho. Stále je fascinováno zvuky, odposlouchává slabiky a snaží se o první slova. Chápe, když na něj voláte jménem. Začíná používat palec k úchopu věcí. Nejlepší jsou hračky hudební a vydávající zvuky. Vhodná je interaktivní hračka, kdy dítě samo musí zmáčknout určitý knoflík, nebo něco uchopit, aby hračka vydala zvuk. Pořiďte dítěti barevné kostky, můžete volit mezi látkovými, na kterých jsou různá zvířátka, nebo dřevěné. Dítě zlepší svoji úchopovou techniku i šikovnost, kdy může kostky různě stavět na sebe. S dřevěnými hračkami může být trochu nebezpečí, že něco rozbije, nebo uhodí sebe či Vás. Pomalu bude také čas, abyste se podívali po odrážedlu a chodítku.


Hračky do devíti měsíců věku dítěte

V tomto období již dítě leze po čtyřech s velkou jistotou a rychlostí. Je stále zvědavější, takže se pokouší otvírat skříňky a šuflata. Je dobré a bezpečné skříňky, které obsahují pro dítě případnou hrozbu, zabezpečit proti otvírání. Dítě se zkouší i přitahovat a postupně postavit u nábytku. Mějte dítě stále pod kontrolou. Stále jsou nejvhodnější hračky typu kostky, hrací hudební nástroje (klavír, chrastítka aj.).

Hračky do deseti měsíců věku dítěte

Batole je pohyblivější a šikovnější. Snadno se postaví u nábytku a s oporou již okolo něj chodí. Dávejte pozor na stolek, co na něm máte (skleničky apod.). Trénujte s dítětem podávání hraček do prstů, jako jsou kostky, válečky atd. Pro dítě začne být velmi zábavné, že hračku schválně upustí a Vy mi ji podáte. Tuto činnost je schopno vykonávat velmi dlouho a přitom se vesele směje. Hrajte s dítětem na schovávanou třeba s oblíbenou hračkou. Přikryjte ji a zeptejte se kde je. Uvidíte, s jakým nadšením se Vaše dítě do hry zapojí.

Hračky do jedenácti měsíců věku dítěte

Dítě stále dokola opakuje a snaží se o samostatnou chůzi. Jakýkoliv nezdar, kdy dítě spadne, může být doprovázený brekotem. Nyní je ten správný čas, kdy pomůžete dítěti odrážedlem a chodítkem.

Hračky do jednoho roku věku dítěte

Stále podporuje u dítěte dovednost - chůzi. Můžete mu pořídit i hopsalo, tj. houpačku, zavěšenou mezi panty dveří. Dítě může dále rozvíjet svoji motoriku, fantazii a paměť pomocí různých vkládaček, dřevěných nebo pěnových.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14720 (rodina-finance.cz#20440)


Přidat komentář