Ergonomická nosítka a šátky - výběr

Svůj nejcennější poklad nosím stále u srdce, říká mladá maminka a poodhrne bundu, abychom lépe viděli na jejího měsíčního synka, který spokojeně spinká v ergonomickém vázacím šátku na jejím břiše. Nebyli jsem v Bolívii ani v Indii, ale doma v Praze.

Ergonomická nosítka a šátky

Kde se vzal název ergonomická nosítka? Ergonomie je věda, která se zabývá optimalizací lidské činnosti, a to zejména vhodnými rozměry a tvary nástrojů, nábytku a jiných předmětů. Cílem je, aby používané předměty a nástroje svým tvarem co nejlépe odpovídaly pohybovým možnostem, případně rozměrům lidského těla. Například vhodně navržená židle má tvarem sedáku sedícímu napomoci, aby seděl vzpřímeně, a předcházet tak křivení páteře. Odtud tedy ergonomické nosítko.

Druhy ergonomických nosítek

 • Baby vak je podobný šátku a dají se v něm dobře klubíčkovat děti už od útlého věku.
 • Klokanky se doporučují až od 6 měsíců a jen jako nouzové řešení na desítky minut. Dají se použít u dětí, které dobře drží hlavu a netrápí je časté záklony. Pro menší dítě nevhodné - je ve vertikální poloze, často i bez opory hlavičky.
 • Sedačku na záda je možno pořídit až v době, kdy se dítě umí samo posadit, což odpovídá tak 9 až 12 měsícům věku. I tam se doporučuje často stavět každé 1 až 2 hodiny a dítě nechat lézt či chodit. Opět nevhodné pro menší děti - vertikální poloha, často i bez opory hlavičky.

Nosit či nenosit?

 • nošení se považuje za velmi dobré, vhodné a důležité pro růst vzájemného vztahu mezi dítětem a matkou, otcem i dalšími členy domácnosti

 • nedonošeným miminkům je takto kompenzován čas, který musela trávit v inkubátoru bez maminky

 • miminkům do 2 měsíců nikterak nošení neublíží, jen musíme dát pozor, aby se děťátku v klubíčku, v šátku nestlačovaly obratle
 • nožičky dítěte jsou v šátku anatomicky přesně v pozici, která je optimální pro zdravý vývoj kyčlí
 • intenzivní tělesný a oční kontakt s rodičem zprostředkovává dítěti pocit bezpečí
 • nošení často ano, ale jen krátké přenášení, nedoporučuje se neustálý pobyt miminka u rodiče, děti v bdělém stavu by neměly trávit v šátku moc času – stagnuje tak jejich vývoj, který lze podporovat jen polohou na pevné zemi, nejlépe v poloze na břiše
 • výborné je pro uchlácholení či uspání dítěte v době nemoci
 • doporučuje se při častém propínání dítěte a jeho svalů do takzvaného luku, pro neklidné dítě
 • naopak u dětí spíše línějších, apatických, které v šátku ještě více zpohodlní, se nedoporučuje

Rady pro rodiče a jejich zdraví

 • váha dítěte zatěžuje svaly, vazy a páteř nosícího, proto je dobré začít s pravidelným nošením hned po narození miminka, aby si rodič vypěstoval dobrou kondici, ale pozor, aby nevypěstoval závislost dítěte na nošení
 • je důležité, aby rodič bral ohled také sám na sebe, zejména na možné bolesti zad, když dítě roste a přibírá na váze
 • dítě se po nějakém čase odkládá na delší a delší pauzy, aby si pomalu zvykalo, na existenci „bez pupeční šňůry“ a rodič má více času pro sebe
 • dítě i rodič však potřebují i čas klidu a odstupu
 • je důležité pořídit si kvalitní šátek vyrobený pro tento účel, schválený a s normami, proto vybírejte důkladně

Vázací šátky na děti

Velikost šátku zvolíte hlavně podle osoby, která bude miminko nosit. Dlouhý šátek se špatně váže a krátký Vám nedovolí všechny typy úvazů, které budete potřebovat. Můžete navštívit kurz vázání miminek a dokonce existuje také půjčovna šátků, kde si dopředu vyzkoušíte se svým děťátkem, jak Vám to půjde. Dokonce lze zakoupit DVD, kde je podrobná instruktáž vázání šátků.

Zeptáte-li se své prababičky, bude si ještě na nošení dětí pamatovat. Nosítkům se tehdy říkalo loktuše nebo chůvky. Jednou v nich nesli dítě, podruhé trávu pro králíky... Po 2. světové válce však nošení dětí v naší vlasti zmizelo – pokrok velil děti do kočáru.

Vyzkoušeno maminkami

Když jsou venku vedra – používejte úvazy, které nejsou příliš na tělo, starší dětičky vázejte na zádíčka, lépe tak budou pocení snášet. Používejte prodyšné materiály, které dítě zahalují co možná nejméně. Starší děti můžete do šátku dát jen s plenkou - bez oblečení (ne novorozence). Místa kam se dítěti dostane sluníčko nezapomínejte natírat ochranným krémem a na hlavičku pokrývku.

Když jsou venku mrazy – je** šátkování** velmi praktické, miminko oblečete stejně jako sebe a společně se zapnete pod jednu bundu nebo jeden kabát. Když vejdete do vytopené místnosti bundu sundáte nebo rozepnete. Nezapomínejte kontrolovat nožičky a krček miminka, kde se pozná zda-li mu není zima.

Ceny ergonomických nosítek

 • Šátky – kvalitní šátky na nošení Vašeho děťátka pořídíte do 3 500 Kč maximálně.
 • Nosítko, které není vybaveno žádnými sponami, druky ani zacvakávacími uzávěry pořídíte přibližně za 2 500 Kč
 • Ring sling je nosítko mezi šátkem a baby vakem a koupíte jej asi za 2 000 Kč
 • Baby vak dostanete v dobré kvalitě již za 1 000 Kč

Doplňky k ergonomickým nosítkům

Můžete si jako doplněk pořídit mikinu nebo bundu, dokonce existuje již i kabát, který je uzpůsoben jak pro Vás, tak pro Vaše dítě. Mívají dva možné otvory, pro nošení na zádech i pro nošení na břiše.

Druhou možností je pro Vás teplá mikina a pro díte ochranná kapsa. Kapsa chrání Vaše dítě před chladem a nepřízní počasí. Lze ji využít se všemi nosítky na břiše i na zádech. Možno použít i jako kryt na autosedačku, nebo kočárek. Horní část kapsy je ukončena zaobleným límcem, který lze stáhnout okolo krčku dítěte, tak by bylo chráněno před větrem a chladem.

Součástí kapsy je kapuce nebo chcete-li čepice, kterou lze odepnout a nosit samostatně. Celá kapsa lze snadno přizpůsobit velikosti dítěte díky všité regulovatelné gumičce v okraji kapsy. Kapsa se upevňuje na tělo nosiče pomocí popruhu a poutek. Na vnější straně se nachází kapsa pro Vaše ruce.

Shrnutí poznatků

Nosit či nenosit? Čerstvě narozená miminka, jak se všichni odborníci shodují, nejspíš ano. Ale jak praví staré přísloví – všeho s mírou. Čím je dítko straší, tím je lepší dávat mu také prostor pro zkoušení jiných vjemů, než-li je teplo matčino těla a tlukot jejího srdce – hračky nad postýlkou, chrastítko nad kočárkem, zkoumání vlastních částí těla...

Starší dítě a jeho váha naopak může uškodit maminčiným zádům, proto opět všeho s mírou. Máma není soumar a dítě musí zkoušet čím dál častěji své nožičky, lezení a chůzi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14760 (rodina-finance.cz#21862)


Přidat komentář