Ekologické přebalování

Čekáte miminko a zvažujete, jaké plenky budou pro Vaše děťátko nejlepší, zda klasické látkové, nebo jednorázové? Rádi byste současně odlehčili životnímu prostředí? Ekologicky přebalovat můžete za pomoci látkového systému i eko jednorázových plen.

Vliv plen na životní prostředí

Látkové pleny jednoznačně vyhrávají při zátěži pro životní prostředí oproti jednorázovým plenám. I když výroba pratelných plen představuje určitou zátěž pro přírodu, mnohé ze surovin jsou obnovitelné (bavlna, vlna aj.). U jednorázových plenek je spotřeba mnohonásobně vyšší, například obsahují celulózu, jejíž výroba ze dřeva je energeticky velmi náročná. Spotřeba surovin se u jednorázových plen uvádí až 50x vyšší než u plen látkových. Praním látkových plen sice spotřebujete hodně energie, ale toto můžete ovlivnit vhodným výběrem pračky, pracího programu a používáním ekologicky šetrných pracích prostředků. Na výrobu jednorázových plen je spotřeba energie asi 2 - 3x vyšší než na výrobu plen látkových, včetně praní, sušení a žehlení. Jednorázové pleny představují pro životní prostředí vysokou odpadní zátěž.

Jednorázové eko pleny

Pleny jsou vhodné pro zvlášť citlivou pokožku. Plena je vybavena účinným a nedráždivým zapínáním. Vyrábějí se šetrně k životnímu prostředí z nebělené celulózy a z dalších nezávadných surovin. Oproti klasickým jednorázovým plenám jsou však poměrně drahé a výjimečně je pořídíte v kamenných prodejnách. Eko plenky představují příjemnou alternativu pro maminky, které používají látkové pleny a rozhodly se tak být šetrné k životnímu prostředí.

Látkový plenkový systém

Látkový plenkový systém představuje ekologické a zároveň ekonomické možnosti přebalování miminek.

Typy látkových plen

 • Čtvercové pleny – můžete vybírat jednobarevné bílé pleny; bílé pleny s potiskem (medvídků, kačenek aj.); barevné pleny. Čtvercové plenky jsou k dostání o velikostech 70 x 70 cm a 80 x 80 cm. Jejich výhodou je velmi krátká doba schnutí, ovšem poněkud menší savost. V případě, že byste po plenkách požadovali vyšší savost, zkuste čtvercové bambusové plenky.
 • Vícevrstvé pleny – jedná se o plenky obdélníkového tvaru, kdy je několik vrstev bavlněné látky prošito k sobě, a to tím způsobem, že uprostřed pleny je vrstev více. Plenky se překládají na třetiny, případně čtvrtiny, čímž vznikne savé jádro v jejím samotném středu. Výhoda těchto plenek je velmi rychlé schnutí i savost je vyšší, v porovnání s čtvercovými plenami.
 • Pleny tzv. vše v jednom – jak tvarem, tak i způsobem jejich využití se velmi podobají jednorázové plence. Ovšem v tomto případě, je nebudete vyhazovat, ale prát. Pleny obsahují nepromokavou a savou vrstvu. Oceníte je především, když jdete s miminkem ven, na výlet, na návštěvu, nebo, pokud chcete mít přebalování co nejjednodušší.
 • Kalhotkové pleny - jsou ušity většinou ze dvou vrstev, uprostřed plenky je všité savé jádro. V pase a okolí nožiček jsou jemné gumičky, zabraňující prosakování plenky. Pleny vypadají jako jednorázové, je nutné dát ještě svrchní kalhotky. Připevňují se suchým zipem, druky nebo jsou bez zapínání. Můžete vybírat mezi jedno velikostními plenkami, které využijete po celé plenkové období. U této volby plenek je výhoda v tom, že nemusíte neustále hlídat, kdy miminku již nebude velikostně plena vyhovovat, navíc nemusíte vynakládat finanční prostředky za pleny větší velikosti. Na druhou stranu, tím, že budou pleny používány častěji, po delší dobu, počítejte s určitou opotřebovaností a také větším objemem na zadečku u malého miminka. Nebo je možné volit více velikostní plenky, které jsou ušité vždy pro konkrétní váhové rozpětí miminka. Výhoda této volby spočívá v tom, že miminko bude mít méně objemu plenek na zadečku. Nevýhoda, nákup více sad plenek různých velikostí.
 • Kapsové pleny – u těchto plenek je volně vyjmutelné savé jádro (vkládací plenka), což usnadňuje schnutí plenky a zároveň nám dává šanci savost plenky trochu regulovat. Plenka je dvouvrstvá - vnější materiál nepropustný, prodyšný, uvnitř většinou fleece. Mezi vrstvami tak vzniká kapsa, do které se vkládá sací vrstva. Výhoda těchto plenek spočívá v tom, že ji můžete vycpat podle aktuální potřeby, méně, či více. Jako vkládací plenku je možné použít klasickou čtvercovou plenu. Tímto způsobem nachystanou kapsovou plenu pak používáte jako plenu vše v jednom.
 • Zavazovací pleny - K dostání jsou také anatomicky tvarované vícevrstvé plenky, které mají vykrojení v oblasti nožiček. Jedno velikostní plena, kterou lze použít od narození až po nočník, snadno se přizpůsobí i malému miminku. Plenka se většinou používá jako "držák" čtvercové, nebo jiné vkládací pleny. Nevýhoda u těchto plenek spočívá v náročnější manipulaci. Výhodou jsou střední finanční náklady, krátká doba schnutí, univerzální velikosti použitelné pro celé plenkové období.
 • Separační pleny – tyto pleny odvádí vlhkost od citlivé pokožky miminka. K dostání jsou z materiálu celulózy nebo viskózy. Velmi usnadňují přebalování miminka tím způsobem, že stoličku děťátka můžete vyhodit spolu se separační plenou rovnou do toalety a plenka není tolik znečištěné. V případě, že je plena pouze počůraná, lze ji několikrát vyprat. Pleny z viskózy jsou vhodné pro děti s tužší stoličkou, oproti tomu celulózové uvítáte u miminek s řídkou stolicí.
 • Vkládací pleny -  jsou anatomicky tvarované plenečky, tvarem podobné dámským vložkám. Jejich účelem je zvýšení savosti plenek.

Plenky dle materiálu

 • Bambusové pleny - vyrábí se nebělené, barevné. Tyto pleny patří mezi středně rychle schnoucí pleny. Při prvním praním plenka mění barvu, což je dáno přirozenou vlastností bambusového vlákna. Bambusové pleny lze přebalovat stejně často, jako jednorázové pleny. Vydrží minimálně tři hodiny.
 • Biobavlna - na dotek je měkká, vlákna nejsou porušena chemikáliemi. Při jejím zpracování se nepoužívá formaldehyd. Biobavlna je vhodná pro alergiky a má vyšší stupeň prodyšnosti. Nevýhodou jsou  větší finanční náklady. Výhoda spočívá v tom, že plena z biobavlny je naprosto ideální pro citlivou pokožku dětí.
 • Flanel – pleny z flanelu jsou tenké, nejméně savé, ovšem zato nejlépe schnou. Jsou vhodné jako denní plenka (materiál: bavlna, biobavlna)
 • Froté (bavlna, biobavlna, bambus, tencel) - díky svému většímu objemu plenky více sají, ale zase déle schnou. Jsou vhodné pro denní nebo noční použití, kdy na noc doporučujeme přidat ještě vkládací plenu.
 • Flauš – pleny nejsou tak objemné, na omak jsou jemné, hodně vydrží, ale déle schnou. Vyrábí se denní i noční varianta plenky (materiál: konopí, bambus)

Finanční náklady látkových & jednorázových plen

Pořízení látkových plen vyjde levněji než při nákupu jednorázových plen. Záleží tedy na Vašich finančních možnostech a Vašich preferencích. U látkových plen jsou vyšší první pořizovací náklady, kdežto jednorázové pleny kupujete opakovaně.

Výbava látkových plen s kvalitními svrchními kalhotkami a kalhotkovými plenami se pohybuje kolem 9 000 Kč, ale lze ji pořídit už od 5 000 Kč. V porovnání s jednorázovými plenami se Vám tato investice do látkových plen vrátí zhruba do 6ti měsíců látkování.

Ekologické praní & ekologické pleny

Pořídili jste si ekologické pleny? Pak zvažte i ekologické prací prostředky.

Jemný prací prostředek pro praní vlněného, hedvábného, kojeneckého prádla.

Prací mýdlo s přírodním bělícím extraktem.

Přírodní prací prostředek ve formě vloček.

Přírodní prací prostředek ve formě gelu.

Mýdlové ořechy

Způsob praní plenek

Plenky nemusíte vyvařovat, stačí je prát na 60°C. Chcete-li však mít naprostou jistotu vyprání, můžete i prát na cca 90°C, ovšem počítejte s vyšší opotřebovaností plenek.

Plenky stačí prát tak jednu za tři dny, abyste dosáhli optimálního naplnění bubnu pračky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14743 (rodina-finance.cz#21696)


Přidat komentář