Dětské postýlky - výběr

Zdravý spánek prospívá nejen dospělým, ale také dětem. I děti potřebují kvalitní postýlku, ve které si dobře odpočinou. Výběr postýlky není ovšem jednoduchou záležitostí. Vybírejte tak, abyste zajistili svému dítěti potřebné bezpečí a komfort.

Zdravý spánek

Po narozením miminka si jistě všichni lámete hlavu, kde bude vaše miminko spinkat a jak mu vybavíte nejdříve jeho koutek v ložnici a pak vlastní dětský pokojíček. Zaobírat se touto otázkou je více než důležité, protože pro každého, takže také pro miminko, je zdravý spánek velmi důležitý.

Při zařizování spacího prostoru vašeho dítěte máte široké možnosti a není vždy jednoduché se zorientovat v tom, co bude pro vaše dítě nejlepší. Proto čtěte dále a zvažte řadu parametrů, které budou důležité při vašem výběru.

Postýlky na míru nebo sektorový systém?

Při koupi postýlek pro děti, ať už maličkých nebo i odrostlejších, můžete volit mezi výrobou nábytku na míru nebo koupí unifikované sestavy. Obojí má své výhody, ale také nevýhody.

Nábytek na míru bude vždy odpovídat vašim požadavkům a představám, postýlka bude odpovídat požadovaným rozměrovým parametrům, materiálu, ze kterého si přejete nábytek zhotovit, dalším dodatečným prvkům např. jištění bočnice postýlky, barevného provedení a jiných dekoračních prvků. Zaplatíte za něj ovšem vyšší cenu.

V případě zakoupení nábytku ze sektorového systému se budete muset smířit s nabídkou, kterou máte na trhu a s parametry, které daný produkt nabízí. Na druhou stranu je tento nábytek levnější a s ohledem na to, že děti zkoumají okolní terén, tak nábytek obdrží řadu šrámů.

Obě dvě varianty tedy v sobě skrývají jisté přednosti i nedostatky a je čistě na vás, kolik chcete do postýlky pro vaše dítě investovat. Doporučujeme Vám nahlédnout na internetové stránky www.batoleshop.cz

Dětské postýlky do cca 3 let věku

Po narození miminka je nutné zajistit vhodnou postýlku, která bude odpovídat řadě bezpečnostních parametrů, ale také zdravotních a estetických.

Použitý materiál

Dřevo, ze kterého je postýlka vyrobena, má své charakteristické vlastnosti. Odlišuje se nejen svou barvou a kresbou dřeva, ale také pevností, pružností a odolností pro poškození. Postýlky mohou být vyrobeny z měkčích materiálů, jako jsou bříza nebo smrk, nebo z pevnějších a tvrdších dřevin, těmi jsou např. borovice nebo buk.

Rošt

Rošt v postýlce může být buď pevný nebo polohovací. Pevný rošt se vyskytuje u nejlevnějších typů postýlek. V tomto případě není možné nastavit výšku roštu tak, aby dítě v jeho nejnižším věku mohlo ležet v postýlce výše a jak povyroste, tak rošt posunete směrem dolů. Když se dítě v postýlce postaví, nemůže vypadnout.

Polohovací rošty se standardně nabízejí ve dvou polohách, některé postýlky mají dokonce možnost trojího polohování.

*** *Matrace

Na rošt musíte nutně zakoupit vhodnou matraci. Matrace by měla být dostatečně prodyšná, aby se dítě příliš nepotilo a díky tomu neprochladlo. Ideální je taková matrace, která má příjemný povlak na dotek (materiál bavlna + polyester, který dodává pružnost), který je ovšem odnímatelný a pratelný.

Na matraci používejte prostěradlo, v případě, kdy je dítě nemocné a hodně se potí, můžete využít neprosakující podložky, aby matrace nenasála příliš vlhkosti. Antialergická forma matrace zajistí, že v ní nebudou množit roztoči.

Vyndávací příčky nebo stahovací bok

Stahovací bok dětské postýlky umožňuje pohodlné uložení dítěte ke spánku nebo naopak jeho vyndání z postýlky. Nemusíte se tolik natahovat a dítě nezavadí nožičkami o vrchní rám postýlky. Stahovací bok v tomto skýtá velkou výhodu, nevýhodou může být nekvalitní úchytný systém, které po ošoupání způsobí samovolný pád boku.

Druhou z variant jsou vyndávací příčky. Ty využijete tehdy, když je dítě větší. Pokud už umí samo vylézt a nalézt do postýlky, tak tyto příčky můžete uvolnit a nechat dítě volně se pohybovat. Výrobci postýlek často nabízejí kombinaci těchto dvou parametrů. Vyndávací příčky mohou mít také svou nevýhodu. Pokud nejsou dobře upevněné, častým vysunováním může dojít k tomu, že je dítě samo svým tlakem vytlačí ven.

S kolečky nebo bez koleček

Postýlky jsou často vybaveny kolečky. Kolečka jsou vynikající pro přemístění postýlky z ložnice do kuchyně či do jiné místnosti. Pokud máte ale hyperaktivní dítě, jeho neustálý pohyb může postýlkou pošoupnout po zemi. Proto je dobré kolečka nějakou formou zabrzdit.

Varianta postýlky bez koleček je také velmi vhodná. Postýlka se pak používá opravdu jen v ložnici ke spánku a odpočinku dítěte a v jiných místnostech si dítě volně hraje na koberci nebo v jiné ohrádce. Tím má jasně vymezené, že postýlka slouží pouze ke spaní.

Se šuplíkem nebo bez

Ve spodní části postýlky se může nacházet šuplík. Ten slouží pro uložení nejnutnějších věcí, jako jsou třeba dupačky na spaní, polštářek nebo oblíbenou hračku na spaní. Šuplík můžete využít v případě, kdy máte v ložnici dostatek místa pro jeho vysunutí.

Většina panelákových bytů se ovšem potýká s problémem, kam postýlku umístit. Proto v tomto případě není nutné o šuplíku uvažovat, stejně byste jej v menších prostorách nevyužili.

Šuplík má jednu nevýhodu, a to horší odvětrávání postýlky. I přes to, že zakoupíte prodyšnou antialergickou matraci, tak tuto vlastnost ihned omezíte tím, že ve spodní části postýlky necháte šuplík. Ten brání proudění čerstvého vzduchu, ale také se v něm bude usazovat prach, roztoči a nečistoty, např. odumřelá kůže.

Nebesa

Postýlky mohou mít na sobě připevněné konstrukce, které slouží pro zachycení nebes, různobarevných záclonek. Tyto mohou ale nemusí být příliš vhodné. Jsou vhodné pro krytí hlavičky dítěte, kdy má pocit většího bezpečí, hlavička dítěte nebude v průvanu, pokud budou nebesa přes celou postýlku, tak miminko nebude ze spánku rušeno dotěrným hmyzem.** **

Ale použití těchto doplňků může způsobovat i problémy, protože se k dítěti nedostane čerstvý vzduch, bude mít pocit, že se nachází v příliš uzavřeném prostoru a v látce se budou množit roztoči. Proto dobře zvažujte, než se rozhodnete pro tento dekorační prvek.

Cestovní postýlky

Pro miminka jsou také určeny tzv. cestovní postýlky. Jsou vyrobené z prodyšných materiálů s průhlednou bočnicí, aby dítě dobře vidělo ven. Dále mají kolečka pro snadnější přemisťování, některé z nich nabízejí i možnost výškově nastavit matraci.

Cestovní postýlky mohou mít funkci houpání, často jsou kombinovány s přebalovacím pultem. Jsou snadno a rychle rozložitelné a přenášejí se v praktické tašce.

Postýlky pro děti od 3 let

Jakmile dítě povyroste, je nutné mu zařídit dětský pokojíček, kde bude spát se svými oblíbenými hračkami. Zařízení takového pokojíčku se musí řádně promyslet, protože v něm bude vaše dítě trávit velkou část svého života, bude si v něm hrát, pozývat na návštěvu kamarády, vyrůstat.

Opět zde máte možnost se rozhodnout mezi nábytkem na míru nebo koupí systému z obchodu. Nábytek na míru vám umožní vybavit pokojíček tak, aby dokonale sloužil potřebám vašeho dítěte, a to z hlediska jednotlivých částí nábytku, ale také barevnosti a účelovosti.

Postel nebo patrová postel

Zásadní otázkou, kterou jistě řešíte, je prostor. Pokojíček můžete vybavit jednoduchou postelí pro každé z vašich dětí. Výhodou je, že má každé dítě svůj vlastní prostor pro spánek, nemůže spadnout v noci z výšky na zem, postel je dobře odvětraná, pokud pod ní neumístíte šuplíky.

Častou variantou, která se využívá, jsou stále patrové postele.

  • dvě postele nad sebou – jedná se o nejjednodušší variantu, kdy máte k dispozici spodní a horní lůžko. Horní lůžko svou plochou plně překrývá spodní. Na horní lůžko se dostáváte po kolmém žebříčku. Výhodou je zajisté úspora místa. Nevýhodou je ovšem nejen nepohodlný výstup a sestup z horní palandy, ale také horní lůžko je umístěno hodně vysoko. Ve vyšších částech místnosti se drží teplejší vzduch, je vydýchaný a nepříjemný.
  • postele v úhlu 90 stupňů – mnohem lepší variantou pro děti jsou patrové postele, kdy jedna je umístěna na zemi a k ní je ve vzduchu umístěna druhá palanda v úhlu 90 stupňů. Vrchní lůžko tak překrývá spodní pouze svou šířkou nebo vůbec, protože může být od spodního lůžka odskočené. Na horní lůžko se leze po kratším strmém žebříku, není příliš vysoko, takže vzduch je rozhodně přijatelnější a nestíní spodní lůžko. Takže dítě dole se necítí utiskované. Další výhodou je, že pod horním lůžkem vzniká volný prostor buď pro umístění skříněk, peřináče nebo lze využít jako hrací prostor pro děti.

U jakékoli varianty postele si vždy dejte záležet na výběru vhodné matrace. Příjemný spánek, kdy si dítě odpočine, nebudou ho bolet záda nebo krk, je k nezaplacení a dítě tak bude připravené a odpočinuté do dalšího dne.

Barevné provedení

Na trhu jsou k dostání různé barevné varianty dětských pokojíčků, kdy postel ladí s ostatními částmi místnosti, jako jsou skříně, pracovní stůl nebo peřináč. Módním trendem jsou kreslené postavičky, které mají děti rády. Ty zdobí např. čelo postele nebo její bočnice.

Dopřejte svým dětem kvalitní spánek

Při výběru postelí pro děti si dejte záležet na správném výběru. Kvalitní odpočinek dětem prospívá a dodává jim novou sílu a energii. Místo, kde budou spát, by mělo být pro ně útočištěm, musí být příjemné, pohodlné a musí se do něj rádi vracet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14736 (rodina-finance.cz#21415)


Přidat komentář