Cyklistika s dětmi

Cykloturistika je velmi oblíbenou aktivitou mnoha mladých rodin. Děti mohou sportovat s vámi. Stačí si zvolit vhodný způsob přepravy pro vaše děti. Pořiďte jim pohodlný vozík, posaďte je do sedačky nebo vyšlapejte dlouhé kopce v tandemu!

Sedačky na kolo

Druhou z variant, jak se vypravit na cyklovýlet s malými dětmi, je posadit je do sedačky. Dnešní doba nabízí sedačky, které se upevňují za sedátko, nikoliv na rám. Sedačka mezi nohama připevněná na rámu byla značně nepohodlná pro dospělého, tento posed nebyl určen pro delší výlety.

S malým miminkem můžete vyrazit nejen na kratší túru po asfaltové cestě, kde se pohodlně poveze v kočárku, ale můžete jen také nést v sedačce na zádech, nebo s ním vyrazit na kole. Existuje několik možných programů, jak vyrazit i s malým dítětem do přírody a přitom si trochu zasportovat.

Sedačky na sedlovou tyč

První varianta sedaček, která je dnes velmi využívaná, se upevňuje na sedlovou tyč. Nemusíte tedy nutně pořizovat nosič, sedačka se za pomoci upevňovacího systému namontuje na sedlovou trubku.

Výhodným prvkem je samostatný zámek na cyklosedačku. Tento zámek si namontujete na druhé kolo. Přehození sedačky z kola na kolo je potom rychlejší a jednodušší, nemusíte vždy oddělávat zámek kola, pouze sedačku z tohoto zámku vysunete. Každé kolo musí být vybaveno tímto zámkem.

Sedačky jsou vybaveny upevňovacími popruhy, některé z nich mají nastavitelnou vzdálenost od sedla kola, opěrky na nohy jsou buď pevné, nebo výškově nastavitelné na příslušnou délku. Sedačky mohou být buď pevné, nebo naklápěcí a to až o 20 stupňů. Naklopení nemá vliv na změnu těžiště sedačky.

Sedačky na zadní nosič

Tyto sedačky jsou již méně využívané, předpokládají pořízení nosiče na kolo. Na tento nosič se pak umisťuje sedačka pro dítě.

Jak vybírat sedačku pro dítě?

Do sedačky můžete dát dítě, které je klidné, není hyperaktivní a dokáže chvíli posedět. Pokud byste chtěli takto na kole vozit dítě, které s sebou neustále šije, měli byste problémy s rovnováhou. Sedačka je méně výhodná oproti vozíku za kolo, méně stabilní, ale nabízí dítěti lepší výhledy, je určena pro větší děti.

 • vybírejte dle typu sedačky
 • sedačku vybírejte na váš typ kola
 • zjistěte možnosti polohovatelných částí
 • nezapomeňte koupit dítěti přilbu ** **

Závěsné vozíky za kola

Jednou z variant pro malé děti nebo děti, které zatím nemají výdrž a potřebují odpočívat, jsou závěsné vozíky za kolo. Konstrukčně se jedná o dvoukolový vozík, který je krytý plachtou a pomocí připevňovací tyče se uchycuje v místě zadního náboje kola.

Tyto vozíky jsou určeny pro miminka až po děti vážící do cca 45 kil. Věkové rozmezí je tedy opravdu velmi široké. Vozík můžete používat až do té doby, dokud se v něm dítě cítí pohodlně a odpovídá parametrům nosnosti zakoupeného výrobku

Konstrukce vozíku

Vozík je připevněn na dvou velkých kolech a za pomocí tyče se upevňuje za jízdní kolo, buď horské nebo trekkingové. Vozík je pokryt plachtou, která chrání dítě před větrem, deštěm, odlétajícími kamínky od kola, hmyzem a jinými nežádoucími vlivy.

Plachta je dostatečně prodyšná a v zadní části disponuje velkým větracím otvorem, aby se dítě cítilo uvnitř příjemně. Zepředu je průsvitná textile, aby dítě mohlo spokojeně vyhlížet  ven. Součástí výbavy vozíku je tzv. pláštěnka, neboli nepromokavá rolovací plachta, kterou upevníte na vozík v případě deště. Dražší vozíky disponují kapotáží s voděodolnými zipy a podlepenými švy.

Pneumatiky zajišťují dostatečný průchod mírným terénem, jsou samozřejmě ideální pro jízdu po zpevněných komunikacích. Pokud pojedete v terénu, i přes vysokou kvalitu pneumatik bude vozík drncat a dítě nebude mít potřebné pohodlí.

Vnitřní vybavení vozíku

Uvnitř vozíku je prostor pro umístění sedačky. Sedačka je součástí vozíku, je vysoce polstrovaná, aby dítě necítilo nárazy terénu, a je vybavena polstrovanými pásy. Dítě musí být vždy při jízdě ve vozíku připásané.

Využít můžete sedačku zakoupenou spolu s vozíkem, nebo do vozíku můžete vložit vlastní autosedačku. Sedačky, tak jako autosedačky, jsou určeny pro děti určitých věkových kategorií, proto vždy pořiďte dítěti takovou, která odpovídá jeho hmotnosti.

Pokud jste se rozhodli vrazit na výlet s malým miminkem, sedačku doplňte o oporu hlavy a ramen, aby se dítě v sedačce nekolébalo.

Ostatní vybavení vozíku

Uvnitř vozíku jsou kapsy pro přepravu různých drobností, v zadní části vozíku je velký úložný prostor, který zajisté plně využijete. Přístup k němu je ze zadní části vozíku, takže se nemusíte k těmto věcem dobývat přes pohodlně uložené dítě.

Součástí každého vozíku je prut s vlaječkou, který upozorňuje všechny řidiče na přítomnost dětského vozíku na silnici.

Výhody závěsných vozíků

 • vozík můžete využít pro miminka i větší děti
 • disponují velkým úložným prostorem
 • dítě cítí své vlastní pohodlí, nemusí sedět v sedačce připevněné na kole
 • dítě je chráněno před venkovními vlivy (vítr, déšť, hmyz, odlétající kamínky)
 • vozík je dostatečně stabilní, proto je pravděpodobnost převrácení minimální
 • dražší vozíky mají vynikající výbavu, po odpojení se mohou použít také jako kočárky
 • po stranách i vzadu jsou vybaveny pasivními prvky bezpečnosti (odrazky, reflexní pásy)
 • cenově se pohybují v rozmezí cen kočárků, existují tedy levnější méně vybavené varianty a naopak dražší vozíky s plnou výbavou
 • rychlost jízdy po asfaltu může být až 20 km/h, v terénu nižší
 • vozík je pro menší děti, které se hodně vrtí, stabilnější, než sedačka na kolo, kde vás může převážit

Jednomístný nebo dvoumístný

Dříve byly dostupné pouze vozíky jednomístné, takže v případě dvojčat vznikal problém. Buď zapomenout na cykloturistiku, nebo pořídit dva vozíky. Dnes dostanete ke koupi vozíky jednomístné, ale také dvoumístné. V případě dvoumístného musíte počítat s větším odporem a zátěží na vaše kolo.

Jak jezdit s vozíkem za kolo

I přes to, že se jedná o bezpečný prvek jak pro vás, tak také pro dítě, vždy respektujte zásady bezpečnosti. Jezděte opatrně, menší rychlostí, aby přece jen nedošlo k převrácení vozíku. Vyšší rychlost bude rovněž pro vaše dítě nepohodlná, vozík bude více poskakovat po asfaltu.

Vybírejte si takové trasy, kde je dobrý povrch. Lehký terén, ač jej vozíky zvládnou projet, nebude příjemný a pohodlný pro vaše dítě.

Pokud vyrážíte na kolo dva dospělí a s jedním vozíkem, druhý dospělý by měl vždy jet za vozíkem a tím zajistit bezpečnost dítěte zezadu. Jedná se zejména o předjíždějící auta, která by mohla vozík přehlédnout.

Teleskopický tandem

I přes to, že vedete vaše dítě ke sportovním aktivitám, ve věku od 6 do 10 let nebude schopné absolvovat tak dlouhé výlety, jak byste si vy sami přáli. Část trasy ujede samo, ale zbývající kilometry potřebuje trochu odpočinku.

Pořiďte si proto tzv. teleskopický tandem. Jedná se o teleskopickou tyč, která propojí vaše kolo s kolem dítěte. Vy tak dostanete přední kolo dítěte do vzduchu a v náročnějších úsecích ho budete táhnout. Teleskopickou tyč jde pohodlně od kola dítěte odpojit a složit směrem ke středu vašeho zadního kola.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14735 (rodina-finance.cz#21342)


Přidat komentář