Vídeň - Rakousko - cestování

Vídeň, hlavní město Rakouska, leží jen 2 hodiny jízdy autem od Brna. K vidění je tu toho mnoho, například 27 zámků a přes 150 paláců. Můžete zajít do divadla, či na koncert a dětem se určitě bude líbit v Prátru. Nezapomeňte se svézt na obřím Ruském kole.

Vídeň je hlavním městem Rakouska a žije zde přibližně 1,7 milionu obyvatel. Jde o největší rakouské město a také o nejvýznamnější kulturní a hospodářské centrum. Historické centrum Vídně je od roku 2001 zapsáno na seznamu UNESCO. Vídeň je rozdělena na 23 samosprávných městských částí.

Památky ve Vídni, které stojí za to navštívit

Zámek Schönbrunn

Jde o krásný barokní zámek, který sloužil jako letní sídlo Marie Terezie a Františka Josefa I. a šlo také o oblíbené místo císařovny Sisi. Jde o nejnavštěvovanější budovu ve Vídni. Při návštěvě Vídně si zámek nenechte ujít, je považován za jeden ze symbolů města.

Zámek se nachází v blízkosti stanice metra linky U4 (zelená) "Schonbrunn". Celý areál je rozsáhlý, část si můžete projít i zdarma, ale při vstupu dovnitř se platí vstupné (základní pro dospělého = 9,50 Euro). Zámek má celkem 1441 místností, z nichž je návštěvníkům přístupno pouze 40 místností. V areálu můžete také navštívit ZOO, Palmový skleník či zámecký park.

  • V areálu se nachází kašna Schöner Brunnen a podle legendy ten, kdo se z ní napije zkrásní.
  • Původně se zámek nacházel kousek za Vídní, postupem času se ale město rozrostlo a zámek nyní spadá do jeho centra.

Hofburg

Hofburg byl sídlem císařů a v současnosti je sídlem rakouského prezidenta. Nejstarší část byla postavena roku 1279. Hofburg se nachází v samotném centru Vídně na Ringstrasse v blízkosti zastávky metra linky „Museumsquartier".

V areálu se nachází Muzeum Sisi, Klenotnice, Stříbrná komnata, Španělská dvorní jezdecká škola, Rakouská národní knihovna,  Muzeum Efezu a dvě rozsáhlé zahrady.

Dóm Svatého Štěpána

Jde o gotickou katedrálu nacházející se na náměstí Stephenplatz v historickém centru Vídně v blízkosti přestupní stanice metra „Stephenplatz". Stavba katedrály začala ve 12. století. Chrám je veřejnosti přístupný každý den a vstup je zdarma.

Radnice (Rathaus)

Radnice, neboli Rathaus se nachází na Ringstrasse vedle stanice metra linky U2 Rathaus. Budova byla dokončena roku 1883. Je možné absolvovat prohlídku radnice s průvodcem.

Parlament

Budova parlamentu se nachází nedaleko radnice i nedaleko Hofburgu. Byla postavena na konci 19. století inspirována starověkým Řeckem. Před vchodem ze sloupoví stojí socha bohyně Athény. Vnitřek parlamentu je přístupný veřejnosti.

Zámek Belvedere

Jde o druhý největší palácový komplex ve Vídni hned po již zmiňovaném Schönbrunnu. Zámek blízkosti stanic metra linky U4 (zelená) "Stadtpark" a "Karlsplatz". Zámek nechal postavit mezi lety 1714 – 1723 jako své letní sídlo Evžen Savojský.

V dolní části zámku se nachází Rakouské muzeum barokního umění. V areálu leží zámecká zahrada inspirovaná zahradami ve Versailles a také Alpská zahrada. Belveder je otevřen pro veřejnost každý den a vstupné do všech částí pro dospělého činí 14 Euro, a do jednotlivých částí 9,50 Euro.

Karlskirche

Karlskirche neboli Kostel Svatého Karla Boromejského je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb. Kostel pochází z 18. století a nachází se v blízkosti přestupní stanice metra „Karlsplatz". Kostelu dominuje měděná kopule vysoká 72 metrů. Budova kloubí několik architektonických stylů jako vstupní prostor s antickým sloupovím, barokní prvky i římské prvky. Kostel je otevřen každý den a vstupné pro dospělého činí 6 Euro, v ceně je zahrnut i vstup do kopule. Během konání mše je vstup samozřejmě zdarma, musíte se jí ovšem účastnit.

Další zajímavá místa ve Vídni

Prátr (Prater)

Jde o proslulý zábavní park (naplatí se ovšem vstupné do areálu, nýbrž jednotlivé aktrace), který stojí ve stejnojmenném parku založeném Josefem II. již roku 1766. Prátr je otevřen po celý rok, atrakce jsou ovšem v provozu jen od poloviny března do konce října. Najdete jej poblíž stanice metra „Praternstern" na lince U1 (červená), která je vzdálená tři stanice od centrální „Stephenplatz". Dominantou Prátru je obří kolo, které bylo postavené roku 1897. V Prátru je něco pro každého, najdete zde klasické kolotoče, atrakce, domy hrůzy, střelnice, herny ale i kasina. Vstup do areálu je zdarma a vstup na jednotlivé atrakce se pohybuje v rozmezí 2 – 10 Euro.

Albertina

Nachází se v blízkosti císařského paláce Hofburgu a jde o nejznámější vídeňskou galerii. Sbírka je zde umístěna od roku 1795 a byla založena vévodou Albertem von Sachsen–Teschen. Díky němu mohou návštěvníci obdivovat díla od Albrechta Dürera, Maneta či Rubense. Probíhají zde i výstavy krátkodobé. Galerie je otevřena každý den a vstupné činí 9,50 Euro.

UNO City

UNO City je centrem moderního města stejně tak jako Stephansplatz je centrem historické Vídně. Nejbližší zastávkou metra linky U1 (červená) je "Kaisermühlen - Vienna International Center". Nachází se zde mrakodrapy a budova Organizace spojených národů OSN. Celý areál se neustále rozrůstá.

Ostrov Donauinsel

Ostrov se rozprostírá podél celé Vídně a vedou přes něj všechny mosty spojující břehy Dunaje. Z centra se na něj dostanete, když vystoupíte na zastávce metra linky U1 (červená) „Donauinsel". Ostrov je dlouhý přes 20 km a je vybudován uměle jako ochrana před záplavami. Je pravým sportovním rájem, nachází se zde cyklostezky, dráhy pro inline bruslení a 42 km kilometrů pláží. Konají se zde také různé akce a hudební festivaly.

Doprava ve Vídni

Městská hromadná doprava ve Vídni zahrnuje jak metro, autobusy, tak i tramvaje a je velmi přehledná. Nejlepší a také nejrychlejší po pohyb po městě je metro, které je z části vedené nad zemí, takže ani turisté nepřijdou o krásy „nadzemní" Vídně. Přestupní lístek stojí 1,80 Euro a denní lístek 5,70 Euro.

Metro (U-Bahn)

Metro má pět line U1 – U4 a U6, které jsou rozlišeny pro větší přehlednost také barevně. Metro jezdí v krátkých časových intervalech každý den od 5 hodin ráno do 0:30.

Tramvaje (Strassenbahn)

Většina tramvajových linek začíná v centru a pokud si chcete projít historické centrum Vídně, jistě se Vám vyplatí využít linek 1 a 2, které jezdí po Ringstrasse a památky si tak můžete prohlédnou i během jízdy tramvají.

Závěrem - Vídeň

  • Na dokonalou prohlídku Vídně se všemi jejími památkami, zajímavostmi, Prátrem a ostrovem Donauinsel budete potřebovat minimálně tři dny.
  • Ubytování v centru Vídně je poměrně nákladné, ale dá se sehnat levnější ubytování na okraji města.
  • Do Vídně se z Brna dostanete autobusem za 2 hodiny a za zpáteční jízdenku zaplatíte kolem 400 Kč, z Prahy je cesta poněkud dražší, zpáteční jízdenka se pohybuje od 800 do 900 Kč.
  • Ke vstupu na rakouské území potřebujete pouze platný občanský průkaz.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14653 (rodina-finance.cz#21043)


Přidat komentář