Velká Británie, Londýn - průvodce

Poznejte Británii a její metropoli Londýn. Nevynechejte Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, budovu parlamentu a Big Ben, projděte známé městské čtvrti jako Greenwich či Chelsea, shlédněte zajímavou expozici voskových figurín a mnohé další

Velká Británie – základní informace o zemi

Název: Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Státní zřízení: konstituční monarchie

Rozloha: cca 244 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 60 milionů

Hlavní město: Londýn

Jiná významná sídla: Birmingham, Manchester, Leeds, Liverpool

Nejvyšší bod: Ben Nevis

Nejvýznamnější řeky: Temže, Severn, Hubmer, Clyde, Tweed

Měna: britská libra

Úřední jazyk: angličtina

Náboženství: převážně anglikánské

Spojené království Velké Británie a Severního Irska, nebo také Spojené království, Velká Británie či Británie. Britské ostrovy se nachází v západní Evropě jsou tvořeny právě Spojeným královstvím a dalšími 1127 malými ostrovy.

Historickými zeměmi (uniemi) Spojeného království jsou Skotsko, Anglie, Wales a Severní Irsko.

Asi okolo roku 5000 př. n. l. byly ještě Britské ostrovy spojeny s Evropským kontinentem, jelikož hladina moří byla nižší.

Nejvíce navštěvovanými historickými budovami v Anglii jsou Westminsterské opatství, londýnský Tower a katedrála Minster (York).

Velká Británie se řadí mezi pět nejvýznamnějších obchodních velmocí na světě (společně s USA, Německem, Japonskem a Francií).

Velká Británie každoročně přivítá několik tisíc turistů, a to i díky své bohaté historii.

Skotsko láká především překrásnou přírodou, zříceninami a historickými městy. V Anglii je turisticky vyhledávaná zejména jižní část a tamní vesničky s tradiční středověkou architekturou. Wales představuje panenskou přírodu a také nespoutaný Atlantik.

Velká Británie – podnebí

Ve Velké Británii panuje mírné podnebí, které je ovlivněné teplým Golfským proudem. Vzhledem k velké rozloze země, je značný rozdíl v teplotách a srážkách mezi severem a jihem. Obecně bývají jako návštěvní měsíce doporučovány květen, červen a červenec.

Velká Británie – kuchyně, stravování, nápoje

Britská kuchyně je velmi pestrá. Hodně se konzumuje zvěřina, hovězí, jehněčí a krůtí. Díky své přímořské poloze jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku také ryby a mořské plody. Specialitou je například skotský uzený losos a oblíbené jsou i mušle. Britská jídla jsou především hodně vydatná.

V Británii je ke snídani zvykem jíst klobásky, slaninu, míchaná vajíčka, ledvinky, houby, opečenou bramborovou kaši a podobné vydatné a teplé pokrmy. Může to být také ovesná kaše či kukuřičné lupínky. Z pečiva se hodně jí toastový chléb.

V Británii je zvykem pořádat odpolední pikniky v přírodě. Fenoménem je také odpolední čaj o páté. Takové posezení nezůstane však obvykle jen u čaje, ale podávají se nějaké sladké dobroty či sendviče. Sendviče stejně jako fast food restaurace jsou další nezbytnou charakteristikou stravování Velké Británie. ** **

Za tradiční pokrm lze označit fish and chips – ryby a hranolky. Běžným britským obědem jsou pies – zapečené koláče plněný masem, zeleninou, často s masovou omáčkou gravy. Rozšířeným jídlem je také pečené maso s omáčkou, bramborami a zeleninou, tzv.** Sunday roast.** Přílohou k pečenému masu bývají tzv. Yorkshire pudding (věnečky z těsta).** ** Pokrm Black pudding představuje něco jako naše jelito. Na vánoce nesmí na stolech chybět Christmas neboli Plum pudding – v překladu vánoční puding, avšak poněkud odlišný než ten, na který jsme zvyklí. Pod názvem Beef Wellington se skrývá hovězí roštěná v těstíčku.** ** Pokud si objednáte** Sausages and mash,** dostanete klobásu a bramborovou kaši.** ** Skotským národním jídlem je haggis – rozemleté ovčí vnitřnosti, které se vaří v ovčím žaludku. Podává se s bramborami a dušenou zeleninou.** **

K britským jídlům se často podávají přílohy v podobě dušené nebo nakládané zeleniny (čerstvá není tak typická)**, ančovičkové pasty a worcesterové omáčky.** V Anglii se vyrábí i výborné sýry, například Cheddar nebo ostrý Stilton.


Velká Británie – nápoje


Ochutnejte například místní zázvorové limonády ginger beer nebo ginger ale. Z alkoholických nápojů je zde rozšířené sherry, gin s tonikem, nebo whisky (irská či skotská). Mezi dospívající generací se často pije cider – nápoj jablečné chuti se zhruba stejným obsahem alkoholu jako pivo.


Londýn – hlavní město Velké Británie

Londýn leží v jihovýchodní části Anglie. Pro Londýn je typická jeho multikulturalita  -můžete spatřit čtvrti a obyvatele různých národností.

Čtvrť Westminster – nejvýznamnější čtvrť v Londýně

Co nevynechat:

  • Westminsterské opatství – katedrála, gotický kostel; slouží ke korunovaci a jako hrobka pro členy královské rodiny a významné osobnosti Velké Británie (např. vědce, umělce)** **
  • Budova parlamentu – nejzachovalejší částí je Westminster Hall. Ke komplexu patří i známý Big Ben – hodinová věž se zvony** **
  • **Buckinghamský palác*** ***
  • White Hall – je komplexem vládních budov (Scotland Yard, Banqueting House, Downing Street, …). Můžete zpozorovat také jízdní hlídky na koních.

Historická čtvrť City – nejstarší část Londýna

Co nevynechat: Swiss Re Tower, Barbican Centre, Budova pojišťovny Lloyds, Katedrála svatého Pavla, Památník velkého požáru Londýna, Muzeum Londýna, Královský soudní dvůr, Královská burza, Tower a Tower 42, London Bridge, Tower Bridge a Millenium Bridge, Doky svaté Kateřiny, ulice Strand a Fleet street.

West End – rušná část Londýna

Co nevynechat: Picadilly Cirkus, Marble Arch, Baker Street, Oxford Street, Soho, China Town, Covent Garden, Trafalgar Square, Leicester Square, Regent Street.

Jižní břeh řeky Temže

Co nevynechat: London Eye, London Aquarium, Hayward Gallery, The OXO Tower, Tate Modern, Millenium Bridge, Globe, HMS Belfast, City Hall.

Některé zajímavé městské části

Greenwich (Královská observatoř, Flamsteedův dům, loď Cutty Sark, Národní námořní muzeum)

Chelsea (fotbalový klub, Národní armádní muzeum, Královská nemocnice, Cheyne Walk, Kostel všech svatých)

Kensington (Kensington Palace, Royal Albert Hall, Muzeum Victorie a Alberta, Přírodovědecké muzeum, Muzeum vědy)

Parky v Londýně

Ačkoliv je Londýn velmi rušným městem, najdete tu spoustu parků a zeleně. Některými z nich jsou například Hyde Park, Kensingtonské zahrady, Park Svatého Jakuba, Green Park a Regent´s Park.

Londýnská muzea a galerie

Londýn je významným centrem umění a kultury, a tudíž je zde i hodně muzeí a galerií. Můžeme jmenovat například známé Muzeum voskových figurín Madame Thussaud\'s, Muzeum vědy, Divadelní muzeum, Churchillovo muzeum aj.

Muzeum voskových figurín v Londýně

Je cílem mnoha turistů, ačkoliv vstupenka není nijak levná. Vůbec první a nejstarší voskovou figurínu stvořil v r. 1765 doktor Curtius. Později uspořádal i svou výstavu figurín. Proslulá Madam Tussaud byla hospodyní tohoto lékaře a postupem času se také naučila zhotovovat voskové figuríny. Jejím prvním dílem byla figurína ztělesňující Voltaira (r. 1977). Po smrti lékaře jí byly odkázány všechny jeho figuríny.

Mezi expozicemi můžeme poznat například tyto osobnosti: A. Hitler, A. Schwarzenegge, Britney Spears, D. Beckham, Princezna Diana, G. W. Bush, Julia Roberts, Marilyn Monroe, Papež Jan Pavel II. a jiné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14670 (rodina-finance.cz#21358)


Přidat komentář