Vánoce ve Francii aneb gastronomické hody

Vánoce ve Francii, zemi gurmánů, jsou oslavou spojenou s gastronomickým hodováním. I ti méně majetní si na Vánoce dopřávají drahé pochoutky. Na trávení je pak vhodné projít se v noci vánoční kouzelnou Paříží.

Tradice z dob minulých i nedávných

To však neznamená, že by se Vánoce ve Francii rovnaly** svátkům jídla**. Dodržují se zde jak tradiční zvyky, tak starodávné tradice.
Stejně tak jako u nás, prakticky i všude v civilizovaném světě, i ve Francii se každou neděli zapaluje jedna svíčka na znamení adventu a blížícího se Štědrého dne. Děti si v tomto období pochutnávají na čokoládových adventních kalendářích, když každý den otevřou jedno okýnko a tam už je čeká zmíněná sladkost.

Skvostně a bohatě zdobené rodinné domy, přehlídky ve vytrýnách obchodních domů

Lidé zdobí svá obydlí, ale větším lákadlem, co se očí týče, jsou tradiční vánoční výzdoby obchodních domů. Nejedná se jen o tradiční zdobené vánoční stromečky, ale především o mistrovská umělecká díla. Ve výkladních skříních obchodů a prodejen probíhá vyloženě koncert, děj s vánoční tématikou a přepychové zdobení.
Tento marketingový tah se stal ve Francii již jakousi tradicí.

Původ zdobení vánočních stromečků a ozdob

Na vánoční výzdobu jsou Francouzi vůbec pyšní. A aby ne - historie vánočních stromků, zdobení a klasických vánočních ozdob je právě z Francie. Sice se o původ často informace přou - některá uvádějí německý původ, ale to zejména proto, že vůbec první vánoční stromek spatřil světlo světa v Alsasku, východní části Francie.
Původ tradičního stromku tak, jak ho známe dnes, bychom našli již ve středověku, v 16. století, kdy byl na Vánoce v kostele umístěn strom jako představitel ráje a na něj se věšely jablka, jakožto symbol rajského ovoce, tedy pokušení a poznání. Dále to byly hostie, symbolika vykoupení. Lidé si doma zdobili větvičky, časem pak i vlastní stromečky, kde věšeli jablka. Jednoho roku však byla velice špatná úroda a nebylo čím vánoční stromeček ozdobit. A tak jednoho šikovného sklenáře napadlo vyrobit umělá jablka ze skla. Vyfoukl tak několik baněk, které se staly předchůdkyněmi dnešních, klasických vánočních ozdob.

Dnešní stromeček a dárky

A jak je to s vánočními stromky dnes? Klasickým zdobeným stromečkem, který ve Francii uvidíte, je bezesporu jedle. Francouzi na něj věší velké množství žárovek a nádherných baněk. Je nutné, aby stromeček nebyl chudá větev, ale silný strom, jelikož otec Vánoc na něj pomocí barevných stuh umisťuje dárky. V některých oblastech Francie je zvykem dávat dárky do vánočních bot, zavěšených nad krbem, anebo přímo pokládat na krb.

Kdo nosí ve Francii dárky?

Dárky ve Francii nosí otec Vánoc, zvaný Pere Nöel. Je to francouzská varianta světoznámého Santy Clause - obtloustlý, vousatý mužík v červeném, který se do domů dostává komínem v noci z 24. na 25. 12. a dárky jsou tak pod stromečkem rozdávány až pětadvacátého ráno. Aby přinesl dárky, musí být děti po celý rok nejen hodné, ale také připravit malé občerstvení pro jeho soby - tradičně se před hlavní vchodové dveře dává čerstvá mrkev. Když je ráno mrkev pryč, znamená to, že tu Pere Nöel byl a přinesl i dárky.

Jenže ve Francii jsou i přívrženci Petit Jesuse, našeho Ježíška. Dá se konstatovat, že situace je obdobná jako u nás a silný vliv médií prostě vyhrává. Lidé tiše věří, že dárky nosí Ježíšek, ale domy si zdobí Santa Clausem- Perem Nöelem. Vždy to tu však nebylo až tak snadné. Není to tak dávno, co byla Francie rozdělena na dvě části - přívržence Ježíška a ty druhé, tedy podporovatelé Pera Nöela, a figuríny opozice upalovali na hranicích. To jistě nebyla příjemná podívaná a ani ukázka typických, klidných a radostných Vánoc.

V průběhu adventu probíhají ve francouzských městech tradiční vánoční trhy. Mají podobu asi jako u nás – dřevěné boudy na náměstí, nabízejí tradiční výrobky, ať již jako občerstvení, jak dárky pro nejbližší.

Gastronomie v období Vánoc = bohaté tabule, drahé pokrmy a sladkosti

Bude-li nás zajímat gastronomická stránka francouzských Vánoc, musíme počítat s tím, že nám toto téma zabere dost času. Francouzi jsou opravdovými gurmány a bez ohledu na finanční příjem, si téměř všechny rodiny, alespoň na vánoční svátky, dopřávaní pravé labužnické delikatesy. Na tradičním francouzském vánočním stole nesmí beze sporu chybět husí játra, kaviár, ústřice, samozřejmě šneci, žabí stehýnka, všemožné sýry, krůta nadívaná mandlemi, mořské plody, ryby nebo uzený losos. Dále jsou to typické slané koláčky s vejci a šunkou, saláty, a na zapití samozřejmě nesmí chybět pravé šampaňské a výtečné francouzské víno.

Vánoční poleno

V žádné francouzské rodině nesmí na stole chybět tzv. Poleno, pečený zákusek, který vizuálně připomíná pravé dřevěné poleno. Je to tmavý piškot plněný a lepený krémem a smotaný jako roláda a politý čokoládou. Zdobí se párem marcipánových lístků.

A proč zrovna poleno? Dříve, když Francouzi chodili na Štědrý večer na dlouhé mše do kostela, přikládali do krbu velké, silné poleno, to aby oheň nevyhasl dříve, než se vrátí a v domě zůstávalo stále teplo. Vánoční poleno na stole tedy značí teplo a pohodu domova, vánočních svátků. Někteří domorodci také tvrdí, že má přinášet štěstí.

Je-li řeč o desertech, je nutno uvést tradiční francouzský vánoční svátek a to tzv. 13 zákusků. Každá rodina, jakmile se vrátí z půlnoční mše, ochutnává právě třináct připravených zákusků. Některé jsou tradiční, další si rodina připravuje dle oblíbenosti a chuti. Zahrnuje se sem i ovoce a jiné sladkosti.

Vše se zapíjí samozřejmě vínem, také svařeným vínem a nakonec domácí ratafíí, likér z naleženého ovoce, bylinek a květů.

No a jak tedy probíhá tradiční Štědrý den ve Francii?

Ráno děti čistí své boty, aby i do nich jim Otec Vánoc nadělil nějaký ten dárek, sleduje se televize a zdobí vánoční stromeček.

Odpoledne začínají gastronomické hody. Podávají se veškeré speciality, jimž zejména vládne paštika z husích jater, krocan nadívaný ořechy, ústřice a šneci.

Nehostíme-li se doma, vše obstarají restaurace a bary

Na Štědrý den má spousta barů a restaurací otevřeno. I zde je zvykem podávat tradiční francouzské speciality. Lidé zejména ve velkých městech si na tuto skutečnost zvykli a nejíst se chodí právě sem.

Vánoční atmosféru dokonale navodí procházka noční Paříží

A jakpak by také ne! Je nádhera projít se rozsvícenou vánoční Paříží. To zapomenete na veškeré strasti a starosti a všem na světě přejete zažít to samé – veselé a šťastné Vánoce!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14679 (rodina-finance.cz#21822)


Diskuze a zkušenosti

veronika | 17.12.2013 19:25
super clanek Je to fakt super článek dělala jsem referát a toto mi moc pomohlo.díky moc.!!!!!!


Přidat komentář