Thajsko - Thajské království, exotika

Pro nás Evropany je Thajsko skutečnou exotikou. Thajsko se pyšní pohádkovými plážemi, panenskými ostrovy, překrásným podmořským světem, zajímavou historií a památkami. Thajsko ve vás jistě zanechá nezapomenutelné zážitky!

Thajsko – základní informace o zemi

Název: Thajské království

Státní zřízení: království

Rozloha: cca 513 tisíc km2

Počet obyvatel: přes 60 milionů

Hlavní město: Bangkok

Úřední jazyk: thajština

Měna: baht

Náboženství: převážně buddhismus

Thajsko je jednou z deseti zemí jihovýchodní Asie. Leží na poloostrově Zadní Indie na břehu Thajského zálivu.

Thajsko obklopují čtyři země (Myanmar – dříve Barma, Laos, Kambodža a Malajsie).

Klima Thajska je tropické. Květen až říjen je obdobím monzunových dešťů. V Bangkoku, oproti ostatním částem jihovýchodní Asie, je méně srážek.

Thajská vlajka se skládá z pěti pruhů (odshora červený, bílý, uprostřed největší modrý, dále opět bílý a červený). Červená barva je symbolem národa, bílá buddhismu a modrá království.

Místa, která jsou v Thajsku nejvíce navštěvovaná

Bangkok

Tato metropole leží na řece Chao Phraya. Jelikož je místní doprava přetížená a chaotická, doporučuje se městem cestovat přímo po řece. Existuje zde totiž vodní autobus, který jezdí pravidelně.

Bangkok nabízí různé památky, muzea, chrámy, parky, ZOO, tržiště atd.

Bangkok je město protikladů – úzké uličky chudších čtvrtí, ale také ohromné mrakodrapy a velkolepá nákupní centra.

Významná místa v Bangkoku:

 • Královská loděnice

 • Muzeum Siriraj a želví chrám

 • Velký areál Královského paláce – najdeme zde například Chrám smaragdového Buddhy s nejposvátnější figurkou celého Thajska. Soška je ve skutečnosti vyrobena z nefritu. Buddha sedí na pozlaceném trůně a třikrát do roka je za účasti krále převlékán (v závislosti na ročník období jej zdobí koruna a šperky, zlatá šála, nebo zlaté rouno). Wat Pho – „chrám ležícího Buddhy“ – chrám, v němž je 36 metrů dlouhý ležící Buddha.

 • Palác Vimanmek – velká budova z pozlaceného týkového dřeva. Na jeho stavbu se nepoužil žádný hřebík, pouze dřevěné kolíky.

 • Ancient City – zábavní park ve tvaru Thajska, vznikl v r. 1970. jedná se celkem o 15 km (můžete si půjčit kolo).

 • Krokodýlí farma – žije zde zhruba 30 tisíc různých ještěrů. Můžete shlédnout různá představení nebo si dokonce zakoupit výrobek z krokodýlí kůže.

Ostrov Phuket

Je největším a nejnavštěvovanějším Thajským ostrovem. Phuket je přímo stvořený pro milovníky potápění. Své služby nabízí téměř stovka potápěčských center. Nedaleko odtud, na Similanských ostrovech, je viditelnost pod vodou až 40 metrů!

Navštivte také oceánografické muzeum, skanzen s přehlídkou thajského tance a boxu, motýlí zahradu, chrámy, paláce, místní trhy,…

Souostroví Phi Phi

Phi Phi je jedno z nejmalebnějších míst Thajska. Těšit se můžete na nádherné ostrovy, bělostné pláže a divokou džungli. Nejkrásnější je ostrov Phi Phi Le (známý z natáčení filmu Pláž s Leonardem DiCapriem).

Krabi

Malebné městečko, původně rybářská osada. Vyznačuje se vápencovými masivy, které spolu s mořem vytváří působivou podívanou.

Okouzlí vás opuštěné laguny, nedotčené pláže a azurové moře.

Asi 7 km od Krabi je nachází Tygří jeskyně. Jedná se o chrámový komplex s dominantním chrámem na samém vrcholu hory, k němuž vede před 1000 schodů.

Nejznámější letoviska v Thajském zálivu:

Ko Samui – kokosový ostrov

Je dlouhý asi 25 km a široký asi 21 km. Žije zde kolem 40 tisíc lidí.

Už samotný přílet na Ko Samui slibuje nádherný pobyt – přistanete totiž uprostřed palmového háje. Z letiště turisty odvezou pestré autobusy.

I v dnešní době si ostrov zachovává svou tradiční tvář. Na severu jsou stále četné malé vesnice, kde rybáři spravují své sítě a obyvatelé roztloukají kokosové ořechy. Zlatavé pláže jsou lemovány kilometry dlouhými palmovými háji. Můžete si užívat do sytosti procházek bez troubení aut a dalších nepříjemných zvuků měst a klidně potkáte i pasoucí se vodní buvoly. Právě takový je sever Ko Samui. Jih a západ jsou takřka nedotčené turisty.

Východní pobřeží je už maličko živější a můžete se ubytovat i v pětihvězdičkovém hotelu.

Zajímavosti na Ko Samui

 • Dvanáct metrů vysoký Buddha, symbol ostrova (byl vystavěn teprve v r. 1972).

 • Na jižním pobřeží jsou kamenné útvary, přezdívané dědeček a babička.

 • Vodopád Na Muang – nabízí se projížďka na slonovi a ukázka jejich výcviku. Poblíž probíhá show s krokodýli.

 • Wat Khunaram – mumie mnicha.

 • Laem Sor - klášter ve tvaru lodi.

Pattaya

**Ostrov Ko Chang*** ***

**Chanthaburi*** ***

Ostrov Ko Tao

Thajská kuchyně a stolování

Thajská kuchyně je velmi pestrá a také pálivá díky chilli papričkám, česneku a kari koření. Přední postavení zaujímá rýže, rýžové nudle, zelenina a ovoce, koření, vepřové a kuřecí maso, ryby a plody moře.

V Thajsku je nesmírně důležitá nejen chuť jídla, ale také vzhled pokrmu – někdy je z naservírovaného jídla takřka umělecké dílo. Typická je ozdobně vykrajovaná zelenina a ovoce.

I v Thajsku najdeme jak pouliční stánky s jídlem, tak** restaurace na nejvyšší úrovni**. Pokud pochybujete o kvalitě nějakého podniku, řiďte se počtem lidí – velké množství místních zákazníků je ukazatelem dobré chuti a kvality.

Thajci si potrpí na patřičnou etiketu při stolování. Při samotném jídle se zpravidla používají buď hůlky a lžíce, nebo vidlička a lžíce. Jídlo si místní obyvatelé vkládají do úst výhradně pravou rukou – levá se totiž používá na toaletě. V levé ruce se smí držet pouze lžíce.

Chody se většinou nosí všechny naráz, a to ve větších miskách, z nich si každý nabere.

Na thajských tržištích můžete narazit i na stánky s různými smaženými brouky, kobylkami, mravenci apod.

Velká thajská města už nabízí i rychlé občerstvení McDonalds.

Věděli jste, že…

…v minulosti se země jmenovala Siam (označení Thajsko se používá až od r. 1949)?

…Bangkok bývá přezdíván „Benátky východu“ či „město andělů“?

…při thajském boxu se bojuje rukama i nohama?

…Thajsko patří mezi nejdůležitější světové vývozce rýže?

Zajímavosti

 • V Thajsku jsou velmi rozšířené amulety. Mají majiteli zajistit štěstí a ochranu.

 • V Thajsku existuje zvyk, kdy se člověku kolem zápěstí uváže bílá stuha požehnaná mnichem. Tato stuha má přinést štěstí. Jestliže vám ji někdo nabídne za pár mincí, vezměte si ji. Nikdy ji však nesundávejte, protože štěstí přinese, jen když přirozeně odpadne.

 • V Thajsku se horlivě ctí a pěstují tradice a obyčeje. Například v únoru za úplňku se slaví Mákcha Búča, svátek všech svatých.

 • Rýži, kterou Thajci pěstují, připisují i duchovní význam.

 • Thajsko je proslulé svými krejčími, kteří téměř na počkání ušijí celou garderobu.

 • Úžasným zážitkem jsou plovoucí trhy (tzv. floating market) – kupte si z loďky cokoliv, třeba i oběd!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14657 (rodina-finance.cz#21064)


Přidat komentář