Strach z létání a jak se ho zbavit

Jednou z nejrozšířenějších fobií je strach z létání. Trpí jím skoro čtvrtina všech lidí a to v různé míře. Existuje tedy způsob, jak s tímto strachem bojovat a je vůbec na místě se létání bát? Je pravda, že je letectví nejbezpečnější formou dopravy?

Bezpečnost na palubě letadla

Je lidskou přirozeností, považovat let ve výšce 10 kilometrů za nebezpečný. Není to prostředí, na které je člověk zvyklý a na které byl konstruován. V první řadě je tedy třeba říci, že je strach z létání zcela přirozenou reakcí a není třeba se kvůli němu nějak zvlášť stydět. Poměrně často se** letectví** zmiňuje jako nejbezpečnější forma přepravy osob. To mnoho lidí zpochybňuje – pohyb ve zmíněných vysokých výškách a rychlostech prostě nepovažují za bezpečný. Jde však o to, že do letectví se investuje mnohonásobně více než do jiných forem přepravy (a drtivá většina z toho jde na zvýšení bezpečnosti) a nároky na bezpečnost jsou u letadel mnohem vyšší než u autobusů. Na rozdíl od některých jiných forem přepravy je také u** letectví** patrná vysoká míra profesionalizace, kdy se do kokpitu letadla nedostane začátečník a kdy jsou vstupní zkoušky pro takovéto piloty velmi náročné a podrobné. Pokud tedy cítíte na palubě strach, jakousi hlavní myšlenkou, která by vám měla přinést trochu klidu, je že je letectví velmi bezpečné a také že piloti jsou profesionálové – nehledě na to, že pokud budou riskovat, nebudou riskovat jen váš život, ale i svůj.

Letadlo versus auto

Někteří lidé vysvětlují svou nejistotu na palubě tím, že zatímco rozbité auto může zastavit, rozbité letadlo spadne. To také není docela pravda. Nejen, že auto, které se rozbije ve vysoké rychlosti, se může ukázat velmi nebezpečným, ale hlavně moderní letadla jsou schopna s jedním nebo i bez motorů (jako kluzák) ještě poměrně dlouho letět a piloti (i řízení letového provozu) jsou na tyto situace připravováni na simulátorech (někdy je také jeden nebo oba piloti znají i z praxe). Jak je zmíněno výše – letectví je oblastí profesionálů a značných bezpečnostních opatření. To je třeba si stále opakovat.

Řešení strachu z létání

Mnozí lidé tvrdí, že u nich strach začne již na letišti. Jsou to místa hektická, neustále zde ruší různá oznámení o zpoždění a je pochopitelně dost nepříjemné, že se zde musí dlouho čekat na náš let. Zkuste zde proto přijít na jiné myšlenky. Nesledujte přistávající letadla a místo toho si najděte nějaký časopis a zkuste si počíst. Můžete také zajít na (obvykle poněkud předraženou) kávu.  Některá letiště mají zvláštně vyhrazená místa, která se snaží nepřipomínat letiště. Jsou zde různé sedačky a stoly a podobně. Hlášení zde však samozřejmě stále slyšet jsou.

U některých lidí se pak strach objevuje při nástupu na palubu. Zde to může být z více důvodů. Kromě samotného** strachu z létání** totiž také někteří lidé mohou být klaustrofobní, což by se projevovalo ve zvýšeném srdečním tepu a pocení. Je otázkou, co ve vás vlastně strach projevuje – pokud to ale jsou spíše stísněné prostory letadla než samotný let, může být problém právě zde. Pak se jedná o trochu jinou věc než strach z létání (byť v tomto případě související) a je třeba ji řešit individuálně.

Start a přistání letadla

Nakonec asi typickým momentem, který je pro většinu lidí nepříjemný, je start a přistání (někdy také samotného letu, zejména když dojde například na turbulence). Toto je strach z létání a jeho řešení jsou různá. Tím asi základním je informování se o fungování letecké dopravy. Zní to možná nepodstatně, ale když víte, jak (přibližně) letadla fungují a jaké postupy provádějí piloti v kokpitu, určitě vás to přinejmenším trochu uklidní. U některých lidí toto stačí k úplnému zbavení se strachu. Zjistíte tak například, že v drtivé většině případů piloti** přistávají na autopilota** (ILS) a také že většina letu probíhá na autopilota. Je otázka, jak tato zjištění využijete, ale určitě je dobré vědět, co se děje kolem vás.

Rozhovor s pilotem či stewardem

Někdy také stačí jen vidět, kolik lidí se stará o vaše bezpeční a jak promyšlená** letecká doprava** ve skutečnosti je. Pokud se vám nechce pro tyto účely vyhledávat žádnou literaturu, můžete samozřejmě také navštívit kurzy různých leteckých dopravců, kde se o** letectví** něco dozvíte a kde se k vám bude přistupovat jako k osobě se strachem z létání, ve snaze vás tohoto strachu co nejlépe a nejsnadněji zbavit. Na některých z nich si tam můžete promluvit s piloty nebo stewardy a také se podělit o zkušenosti s dalšími lidmi, kteří trpí podobnými potížemi. Toto vám však asi nepomůže (nebo pomůže jen málo), když trpíte komplikovanější podobou strachu z létání, která nespočívá jen ve strachu z neznámého, ale ve skutečném strachu z letadel jako takových – tedy i když je výborně chápete. Řešit tuto formu strachu lze již nejspíše jen s psychologem, avšak určitě je šance na úspěch solidní. Můžete se také pokusit se o své psychické zdraví postarat sami, například tím, že si pro let obstaráte přehrávač s vaší oblíbenou hudbou, nebo že si před letem dáte** relaxační koupel**. Je však třeba zcela otevřeně říci, že návštěvu psychologa to asi nenahradí. Za pokus to ale stojí. Je totiž možné, že váš strach vlastně vůbec není tak velký a závažný, jak se vám na první pohled může zdát.

Bezpečnostní opatření

Letecká doprava je jedním z vrcholů lidského pokroku a ohromnou výzvou jak pro lidi v ní zaměstnané, tak pro cestující. Je však také omezena nesmírným množstvím bezpečnostních opatření a omezení. Lidé, kteří v ní pracují (na relevantních místech), jsou profesionálové, kteří přípravě na toto zaměstnaní věnují dlouhou dobu. Tím nelze jejich chybu vyloučit, ale dnes již jsou také letadla vybavena celou řadou bezpečnostních systémů, které se snaží i chybám pilota předejít. Je tedy třeba říci, že je skutečně bezpečnost letecké dopravy nesmírně vysoká. Toto by mělo být Vaším hlavní úvahou, pokud vás strach přepadne. Je třeba myslet na ty miliony lidí, které letadla každý rok přepraví a kteří po letu bezpečně vkročí zase zpět na zem.

Také je však třeba podotknout, že je nesprávné se snažit svůj strach z létání ignorovat. Někomu se může podařit ho zcela překonat, ale jiní mohou skončit tak, že se prostý strach přemění doslova ve fobii a neschopnost sledovat letadla i jen ve filmu (v extrémních případech). Pokud letadlem létáte pravidelně, je pro vás návštěva kurzu nebo zakoupení publikace s informacemi, jistě dobrý nápad nebo možná dokonce nutnost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14700 (rodina-finance.cz#23323)


Přidat komentář