Severní Itálie

Co se Vám vybaví, když se řekne Itálie? Historické památky, proslulé galerie, skvělé koupání, rozmanitá příroda, výtečná kuchyně? Již po staletích právě Itálie přitahuje turisty z celého světa.

Itálie ve zkratce

 • Rozloha pevniny: 294 020 km2
 • Počet obyvatel: přes 57 miliónů
 • Hlavní město Itálie: Řím
 • Měna v Itálii: Euro
 • Úřední jazyk v Itálii: italština

Možnosti severní Itálie pro turisty

Severoitalská města se mohou pochlubit bohatou a zároveň slavnou minulostí, nepřeberným množstvím památek středověkých, antických, byzantských, které jsou ve většině případů zapsány do Seznamu památek UNESCO.

Severu Itálie dominuje především majestátní Alpy, ať již Savojské Alpy s Údolím Aosty a národním parkem Gran Paradiso, nebo Jižní Tyrolsko a kouzelné Dolomity. Mezi horami se snoubí hojně navštěvovaná lombardská jezera Lago di Garda, Lago di Como, Lago Maggiore, které obklopuje nádherná středomořská příroda, orámována letovisky, vilami s krásnými parky. Dál na jih naleznete bohatou Pádskou nížinu, v níž je nespočet množství kulturních měst, jako je Milano, Padova, Parma, Modena, Ravenna, Verona, Bologna, Mantova, Ferrara a v neposlední řadě Benátky. Na západě je věhlasný přístav Janov a překrásná Ligurská riviéra, na východě zapomenutá sláva Furlánska, římských, langobardských a středověkých měst: Udine, Pordenone, Cividale, Aquilea.

Benátky** **

Benátky tvoří nejvýznamnější cíl pro turisty na severozápadu Itálie. Historické, umělecké a kulturní dědictví činí z Benátek světové kulturní centrum. Benátky leží na 118 ostrovech, které spojuje přes 400 mostů. Od roku 1987 jsou Benátky jedním z nejnavštěvovanějších italských měst zapsaných do seznamu světového dědictví UNESCO.

Památky v Benátkách

Pokud plánujete projít v Benátkách veškeré památky, rozhodně Vám nebude stačit týden dovolené. Zaměřte se tedy na památky, které chcete převážně navštívit. V každé čtvrti Benátek najdete desítky paláců, výstavných domů, kostelů.

 • Bazilika S.Marco - patří mezi nejstarší kostely v Benátkách. Stavba baziliky započala již kolem roku 830. V roce 976 byla tzv. Zlatá bazilika zničena a rozsáhlá výstavba zničené baziliky trvala až do konce 11. století. V 15. století získala bazilika dnešní podobu - je tvořena pěti kupolovitými střechami a mnoha věžičkami, dále je bohatě zdobena zlatem, mozaikami a sochami. Vstup do baziliky je zdarma. Je však nutné dbát na vhodné oblečení, uvnitř baziliky je najdete museum sv. Marka, do kterého se vstupné platí.
 • Most Ponte di Rialto - první kamenný most v Benátkách postavený v roce 1592, je z něj úchvatný pohled na Velký kanál. Tento most patří bezpochyby k nejčastěji fotografovaným mostům celého světa.
 • Dva sloupy - z 12. století pocházejí dva slavné sloupy, které se nachází na nábřeží mezi Dóžecím palácem a knihovnou. Na jednom z nich stojí okřídlený lev, symbol Benátek. Od těchto sloupů můžete spatřit krásný výhled na lagunu a ostrov San Giorgio Magiore se známým kostelem od Palladia, slavného renesančního architekta.
 • Kostel Santa Maria Formosa - nachází se na stejnojmenném návěstí, zajímavostí kostela je, že má dvě hlavní fasády - jedna je obrácena směrem k náměstí a druhá směrem ke kanálu. Kostel Santa Maria Formosa je jedním z 8 kostelů, které podle tradice, nechal vystavět biskup San Magno následně poté, co se mu ve snu zjevila Madona. Kostel prošel v průběhu času několika rekonstrukcemi, a to v roce 1492, další přestavby proběhly po zemětřesení v roce 1668 a znovu v roce 1921. Poslední rekonstrukci prodělal kostel mezi lety 1916 - 1921.
 • Monumento di Colleioni - jedná se o sochu s nejkrásnějším renesančním jezdeckým pomníkem. Nádherně zdobený mramorový sokl dokončil Alessandro Leopardi, který také celou sochu odlil v bronzu.
 • Gallerie dell\'Accademia - nejdůležitější a nejúplnější sbírka umění v Benátkách, galerie světového jména. Obsahuje vše důležité od 12. do 18. století. Tato galerie by neměla uniknout všem, kteří milují umění. Galerie opatruje nejvýznamnější kolekci maleb benátské školy, jako je například: Korunování Panny Marie od Paola Veneziana, Hostina v domě Leviho od Paola Veronesa, Zázrak otroka od Jacopa Tintoretta, Zázraky sv.Kříže aj.
 • Museuo Correr - městské muzeum vystavuje plastiky od Antonia Canovy, dále mapy, brnění, mince obrazy: Portrét mladého muže v červené čepici, Dvě benátské dámy od Vitttora Carpaccia.

Ravenna

Jedná se o důležité přístavní město s řadou významných historických památek. Ravennu proslavily především úchvatné církevní mozaiky v byzantském i antickém slohu.

Verona

Kdo by neznal příběh Romea a Julie. Město Verona Vás přivítá vyhlášeným antickým amfiteátrem se skutečně vynikající akustikou, dále se můžete těšit na řadu paláců významných rodů i kostelů s malebnou a originální výzdobou. Amfiteátr je třetí největší na světě a v dnešní době slouží k divadelním představením. Verona je hned po Benátkách druhým nejdůležitějším městem v regionu. Historie města sahá až do dob starověku. Verona je proslulé svoji krásou i bohatou kulturou. Jistě navštivte Arenu, cirk postavený v 1. století n. l. Svojí velikostí se nachází hned za římským Koloseem. Zajímavou pamětihodností jsou také místní náměstí. První z nich Piazza Erbe nese jméno starého bylinného trhu. Na náměstí můžeme spatřit Fontana di Madonna Verona s římskou sochou, sloup sv. Marka s benátským okřídleným lvem aj. Druhým významným náměstím města je Piazza dei Signori. Uprostřed něj stojí socha Danta z 19. století.

Padova

Vaší pozornosti by nemělo ujít ani univerzitní město se stavbami z 12. - 15. století s opravdu monumentálním náměstím, které zdobí sochy a vodotrysky Prato della Vale. Za prohlídku stojí malebné staré město a bazilika Sv. Antonína.

Bologna

Bologna je velmi důležité univerzitní město s celou řadou historických památek. Jistě Vaší pozornosti při procházení městem neuniknou středověké věže, které jsou pro Bolognu charakteristické. Od roku 2000 je Bologna Evropským městem kultury. Ve 12. století zde byla založena první moderní universita. Mezi významná místa patří dóm Metropolitana, chrám S. Francesca či Petronio, palác Bevilacqua a další.

Dolomity

Dolomity patří bezpochyby k nejpůvabnějším i nejvyhledávanějším oblastem. Dolomity naleznete v severní části Itálie, na východ od Bolzanské kotliny. Pohoří netvoří jednolitý hřeben, naopak se skládá z několika menších a často velmi různorodých horských skupin. Vrcholy Dolomit jsou tvořeny z dolomitické horniny. Ptáte se, jak vlastně dolomity vznikly? Vlivem působení počasí a větru na horniny, které se usadily již před 200 až 100 miliony lety na dně třetihorního moře, vznikly kolmé stěny, které jsou charakteristické pro tuto horskou krajinu. Není snad člověka, kterého by neuchvátila krása skalního ráje. Na území Dolomit se nachází snad všechny typy horské krajiny - od horských luk až po skalní masivy s ledovci. Jestliže tuto malebnou krajinu spatříte poprvé, budete se sem vracet znovu a znovu

Carloe

Letovisko se nachází zhruba 50 km na sever od Benátek. Samotné Caorle je městečko se zachovaným historickým centrem, kde můžete nalézt pěkné uličky a staré domy a navíc přístav pro turisty. Ulice ve starém městě prý bývaly dříve vodními kanály, takže si zde můžete představit malé Benátky.

Milano

Milano je hned druhé největší město Itálie. Je proslulé věhlasnými architektonickými památkami, a to z nejrůznějších období. Spolu s městy Torino a Janov, tvoří Milano největší ekonomickou i hospodářskou sílu současné Itálie. A na co se můžete těšit při návštěvě Milana? Kromě toho, že je Milano městem módy, můžete obdivovat románský kostel svatého Ambrože, gotickou katedrálu, renesanční kostel i klášter s vyobrazením známé Poslední večeře. Půjdete-li na náměstí, jistě nepřehlédnete majestátní katedrálu Duomo v gotické změti věží a věžiček. Jedná se o největší gotickou stavbu Itálie a zároveň třetí největší katedrálu na celém světě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14625 (rodina-finance.cz#20681)


Přidat komentář