Se střešním boxem na dovolenou

Jet na dovolenou autem, místo autobusem, má své nesporné výhody. Kupříkladu nejste nijak limitováni počtem a rozměry zavazadel. Na druhou stranu i auto má své limity. Kufr není nafukovací. Je tu však řešení jak zvětšit prostor pro uložení zavazadel.

 

Jaké oblečení si s sebou vzít na dovolenou? Kolik triček, kalhot, mikin, prádla, obuvi apod.? To je častokráte velký problém. I když víte, kam pojedete, do jaké krajiny, destinace, neznamená to automaticky, že budete vědět co zabalit. A tak není výjimkou, že třeba máme více jednoho druhu oblečení a jiného se nám nedostává. Vzít si s sebou více, než méně, Vám umožní dodatečný úložný prostor. Kufr auta jen sotva nafouknete. Výhodným a praktickým řešením je střešní box.

Využití střešního boxu

Když uvidíte auto se střešním boxem, ještě to neznamená, že dotyční jedou lyžovat, či se právě vrací z lyžování, z hor. Samozřejmě, že stěžejním využitím střešních boxů je převoz lyží a snowboardů. Ničemu však na druhou stranu nebrání, když střešní box využijete i pro uložení dalších zavazadel. Pokud si ho vezmete s sebou na letní dovolenou, pak je ovšem trochu počítat s tím, že někteří na Vás mohou spočinout s tázavým pohledem. Ovšem Ti, kteří již střešní box vlastní, znají a s největší pravděpodobností i využívají jeho rozmanitost.

Cenové rozpětí střešních boxů

Za kolik můžete pořídit střešní box? Cenové rozpětí střešních boxů je poměrně značné. Je možné si totiž zakoupit střešní box za částku pod 4 000 Kč. Cena se však může vyšplhat i na částku hrubě nad 13 000 Kč.

Cenu, jako takovou, pak určuje řada parametrů. Jedním z nich je bezpochyby výrobce. Mezi výrobci střešních boxů můžete najít takové, kteří jsou známí, ale i méně známí. Ne vždy však platí, že méně známí výrobci, musí být zákonitě horší. Dalším rozhodujícím parametrem je objem střešního boxu, otevírání boxu aj.

Objem střešního boxu

Objem boxu udává, jak velkým úložným prostorem disponuje. Jaký střešní box vzhledem k objemu zvolit? Je dobré brát v potaz i řešení a model auta. Zvažte také, co nejčastěji budete v boxu převážet. Určitě je vhodnější do něj dát věci lehčí a neplést si ho například s náklaďákem, kdybyste v něm dopravovali pytle s cementem apod. Těžké věci je dobré dát spíše do kufru auta. Na trhu jsou k dispozici střešní boxy, které disponují objemem menším než cca 300 l. Je možné si však zakoupit i box, který se může pochlubit objemem nad 500 l.

Způsob otevírání střešního boxu

Jednotlivé střešní boxy se také liší tím, zda se otevírají na jedné, či z obou stran. Povětšinou u střešních boxů s větším objemem oceníte, oboustranné otevírání. Zavazadla tak mohou odnášet naráz dvě osoby a přitom se nebudou mezi sebou plést. Také v případě střešního boxu s větším objemem se nebudete muset složitě natahovat, či si brát přídavnou stoličku, abyste dosáhli na zavazadla uložená na protější straně boxu.

Možná zátěž střešního boxu

Již jsme zmínili, že při výběru střešního boxu, je dobré brát v potaz nosnost střechy auta. Vedle toho je však dobré také pamatovat na maximální možnou zátěž samotného střešního boxu.

Kvalita víka a zavírání střešního boxu

Při převážení zavazadel a dalších nákladů je možné stále spatřit na našich silnicích, jak auto veze náklad na střeše, přivázaný lanem, přichycený pavoukem apod. Může se pak jednoduše stát, že během cesty se případná povlávající část nákladu oddělí od zbytku a skončí na silnici. To má za následek, že dojde k ohrožení ostatních řidičů a majitel nákladu si ho nepřiveze kompletní. U střešního boxu se Vám však tato příhoda nestane. A to zvláště, pokud se při výběru boxu soustředíte také na kvalitu víka a jeho zavírání.

Víko střešního boxu s výztuží

Když sedíte v autě, pak sotva na sobě budete cítit poryv větru. Jen si však představte, jaké by to asi bylo, kdybyste seděli na autě, nechráněni a jeli třeba rychlostí 120 km/hod. Máte-li na střeše auta střešní box, pak ten musí být schopný odolat nárazům větru a dalším vnějším podmínkám. Jen tak se budete moci těšit z jeho funkčnosti po dlouhou dobu.

Mezi střešními boxy tak najdete i takové, u kterých je jejich víko vyztužené. Díky této vychytávce nedojde k tomu, aby se víko prohnulo. Můžete tak rychle svištět po silnici, aniž byste se pak museli obávat, zda daná rychlost zanechala nějaké stopy na víku střešního boxu.

Volba střešního boxu podle typu auta

Ať už jste majitelem jakéhokoli auta, můžete se těšit z výhod střešního boxu. Střešní box je použitelný prakticky na každé auto. Minimálně na jedno je však třeba pamatovat. Aby mohl být střešní box upevněn na střeše auta, budete potřebovat příčníky, nebo střešní nosič. Poté již nic nebrání tomu, abyste si vybrali střešní box, který Vám bude co do velikosti, objemu, ale i designu vyhovovat. Nabídka střešních boxů je opravdu bohatá. Určitě si tedy vyberete takový, který splní Vaše představy.

Na co dalšího je dobré při nákupu pamatovat

Kromě výše uvedeného, na co je dobré také brát zřetel, než se rozhodnete pro konkrétní střešní box? Kupříkladu se jedná o ten fakt, že u střešního boxu nejde jen o to ho zakoupit. Následně je třeba ho také na auto připevnit. Málokdo z nás bude mít střešní box na autě po celý rok. A to minimálně z důvodu, že to není zrovna ekonomické, protože Vás to při jízdě do určité míry zpomaluje a spotřebováváte více paliva. Vyberte si tedy takový střešní box, u kterého nebudete mít problém ho jednoduše připevnit a zase sundat.

Upevnění střešního boxu svépomocí

Některé ze střešních boxů se mohou pochlubit speciálním systémem, díky kterému je možné box připevnit opravdu rychle. S takovými střešními boxy budete mít minimum práce, co do instalace i sundání.

Nutnost vyvrtání děr pro upevnění střešního boxu

Některé střešní boxy před svým prvním uchycením vyžadují vyvrtání děr do vozu. Pokud nejste zrovna nadšeni z toho, že byste museli do auta vrtat díry, pak je dobré na tuto skutečnost při výběru střešního boxu pamatovat.

Zabezpečení střešního boxu před případnými zloději

Zloději se „neštítí“ ničeho. Zprávy a noviny jsou plné toho, jak se do auta někdo vloupe a ukradne například přehrávač. Co potom takový střešní box? Ten může být velkým lákadlem nenechavců. Mohou se domnívat, že v něm máte uložené drahé lyže, snowboard aj.

Výrobci střešních boxů však na tento fakt pamatovali. Většina střešních boxů je tak vybavena uzamykatelným systémem. Kolikráte je také možné zamknout samotné nosníky boxu. V tom případě se můžete oprostit od veškerých případných obav. Zloděj jen těžko ukradne box, pokud je uzamknutý, stejně jako nosníky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14710 (rodina-finance.cz#23377)


Přidat komentář