Proč navštívit Albánii?

Balkán je tak trochu jiná Evropa. Na tomto území se prolínají různé kultury. Najdeme zde katolické, pravoslavné i islámské památky. Tuto oblast ocení milovníci koupání i horské turistiky. Na své si přijdou i milovníci starověkých památek.

Albánie

Spousta cestovatelů již Balkán navštívila. Dobře známe chorvatské, řecké či bulharské pláže. Mnozí z nás se rekreovali také v Rumunsku, Slovinsku nebo Černé Hoře. Bohužel však stále neprávem opomínáme** Albánii**. Tato země nám může nabídnout kromě nádherných** jadranských pláži**, krásné a zatím nedotčené hory, starověké památky a výbornou balkánskou kuchyni. V Albánii se také setkáme s neobyčejně pohostinnými lidmi.

Charakteristika Albánie

Albánii najdeme v** jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově**. Na severu hraničí s Černou Horou, na východě s Kosovem a Makedonií a na jihu s Řeckem. Západ Albánie omývají vody Jaderského moře. Její teritorium zahrnuje 29 000 km² a je převážně hornaté. V této zemi žije 3,6 milionů lidí převážně** Albánců**, ale rovněž se můžeme setkat s méně početnými menšinami Řeků a Makedonců. Populace této země je na evropské poměry velice mladá. Průměrný věk obyvatel je 30 let, což je způsobeno vyšší natalitou než jinde v Evropě. Ačkoliv jde převážně o muslimskou zemi, neboť 60 % lidí vyznává islám, vliv náboženství na společnost není tak velký jako v mnoha blízkovýchodních nebo severoafrických zemích. Hlavním městem je od roku 1920 Tirana (Tiranë). Dříve bylo** albánskou metropolí** přístavní město Drač (Durrës). Albánie je členem Organizace spojených národů, Světové obchodní organizace, Rady Evropy, Organizace islámské konference a NATO. V roce 2009 požádala o vstup do Evropské unie. Státní zřízení v Albánii je parlamentní republika.

Praktické informace o Albánii

Oficiálním jazykem v Albánii je** albánština**. Jedná se o indoevropský jazyk, kterým mluví přes 6 milionů lidí především v Albánii a Kosovu. Dělíme ji na severní (gegštinu) a jižní dialekt (toskštinu). Albánština používá latinku. Běžný turista se domluví anglicky, italsky a se střední a starší generací rusky. Narazit však můžete i na lidi, kteří umí česky. To je důsledek dřívější spolupráce bývalých socialistických zemí, kdy skupiny Albánců studovaly na českých vysokých školách. Platit zde budeme leky.** Albánská měna** je v poslední době stabilní a její kurz se pohybuje okolo 140 leků za euro, což vychází něco málo přes 5 leků za českou korunu. Bankovky jsou v nominálech 200, 500, 1000, 2000 a 5000 leků, mince pak 1, 5, 10, 20, 50 a 100 leků. Stým dílem byla qindarka, která byla vyřazena z oběhu díky předchozí vysoké inflaci. V Albánii nebývá problém s výměnou světových měn, ale české koruny berou málokde. Platba kartou není v zemi tak rozšířena, jak ji známe z domova. Ceny jsou o něco nižší než v České republice. Čeští občané cestují do Albánie bez víza, stačí jim pouze platný cestovní pas. Bohužel pouze na občanský průkaz není možný vstup do země.

Vstup do Albánie

Do Albánie se lze dostat** letecky**. Četné letecké společnosti létají na jediné mezinárodní letiště Matky Terezy v obci Rinas vzdálené 11 km od metropole Tirany. Můžeme rovněž využít lodního spojení z Itálie.** Frekventovaná trasa** je hlavně Bari – Drač (Durrës). Vstoupit do Albánie lze také pozemní cestou. Z Černé Hory je k dispozici několik silničních hraničních přechodů, z nichž nejfrekventovanější je Tuzi na cestě z Podgorice do Skadaru (Shkodër). Při cestě z Kosova bylo po vyhlášení samostatnosti této země vybudováno hned několik nových přechodů. Z Makedonie vede nejlepší trasa kolem Ohridského jezera přes obec Struga (Ohrid – Pogradec).

Hlavní město Albánie - Tirana

Tirana (Tiranë) je** hlavní a zároveň největší albánské město**. Nachází se ve vnitrozemí zhruba uprostřed země. V posledních dvou desetiletích zaznamenala množství změn. Před pádem komunistického režimu byla ospalým provinčním městem, které se proměnilo v pulzující balkánskou metropoli.  Jejím centrem je Skanderbegovo náměstí (Sheshi Skënderbej). To bylo pojmenováno po** albánském národním hrdinovi** vlastním jménem Gjergj Kastriot, který se proslavil jako zkušený bojovník proti Osmanské říši. Kromě jeho sochy zde najdeme vládní budovy postavené v italském stylu. Dále zde můžeme spatřit věž s hodinami, která je jednou z nejstarších tiranských staveb. Byla vybudována kolem roku 1820. Vedle ní se nachází muzeum hodin. Na náměstí se ještě najdeme mešitu Ethem Bey a národní historické muzeum. Hlavní ulicí ve městě je třída Národních mučedníků (Bulevardi Dëshmorët e Kombit), která byla vybudována po vzoru pařížské Champs de Elysée v 30. letech minulého století. Naopak ulicí Murat Toptani, která tvoří pěší zónu, se dostaneme do historického centra města k hradbám tiranského zámku. Původně muzeum zakladatele komunistické Albánie Envera Hoxhi ve tvaru pyramidy je dnes vyhraněno nejrůznějším uměleckým výstavám.

Severní Albánie

severní Albánii za návštěvu stojí Skadar (Shkodër), který je položen u stejnojmenného jezera, které tvoří hranici s Černou horou a je známe výskytem velkého množství ptačích druhů. 2 km od centra města jihovýchodním směrem můžeme obdivovat pevnost Rozafa, kterou založili Illyrové. Zajímavou kolekci týkající se historie města a života jejich obyvatel najdeme v místním muzeu historie. Romantické duše by neměli opomenout procházku po promenádě kolem** řeky Buny** (Shetitorja Molos). Na východ od Skadaru se můžeme projet lodí po soustavě přehrad vybudovaných na řece Drin. Směrem na Tiranu narazíme v městě Lezhë na Skanderbegovo mauzoleum.

Centrální Albánie

Ve středu země patří kromě Tirany za zmínku** Drač** (Durrës). Bylo to kdysi hlavní město Albánie a dnes je to** největší albánský přístav** s pravidelnými trajektovými spoji do Itálie hlavně do Bari. Drač je vzdálen asi hodinu jízdy z Tirany po nově vybudované rychlostní komunikaci, která patří k nejlepším v zemi.  Spojení s hlavním městem je i po železnici. Spatříme zde největší amfiteátr na Balkánském poloostrově. Dlouhou historii města dokládají také městské hradby, u kterých se nachází středověké lázně. V centru města najdeme mnoho zajímavých mešit a kostelů. Místní výtvarné umění najdeme v tamní galerii.

Jižní Albánie

I jižní Albánie má cestovatelům co nabídnout. Ohridské jezero je jedno z** nejhlubších na Balkáně.** Tvoří hranici s Makedonií. Jeho jižní albánskou stranu můžeme obdivovat z Pogradce, malebného městečka ležícího na jeho březích. Gjirokastër a Berat mají historicky cenná městská centra. Obec Sarandë položená naproti řeckého ostrova Korfu má** jedny z nejhezčích jadranských pláží**. Pokud se vydáme ještě dále na jih směrem k řeckým hranicích, dojedeme do Butrintu, které je známé svými antickými památkami. Za zmínku rozhodně také stojí albánská příroda reprezentována vysokými horami a čistými řekami, které obklopují malebné vesničky.

Kdy se vydat na cestu do Albánie?

Albánii teprve turisté objevují, proto zde na rozdíl od okolních států najdete ještě prázdné pláže, tradiční sídla bez sítí moderních hotelů. Avšak vše má svůj čas a nebude dlouho trvat, než se masová turistika rozšíří i do této části Evropy. Takže pokud se chystáte navštívit tuto zajímavou zemi, dlouho neváhejte a vydejte se do ní co nejdříve.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14699 (rodina-finance.cz#23314)


Diskuze a zkušenosti

Roman | 15.03.2017 14:55
Do Albánie se dá jet i na občanský průkaz,byl jsem tam loni 2016


Přidat komentář