Pohoří Beskydy - pro turisty i lyžaře

Beskydy jsou pohoří, které zaujme jak turisty, tak lyžaře. I fyzicky ne moc zdatní návštěvníci mohou objevovat krásy těchto hor na hřebenových naučných stezkách. K těm je možno se dopravit autem nebo veřejnou dopravou.

Hory severní Moravy

Území České republiky je z převážné části hornaté. Na severní Moravě nejdeme dvě hlavní pohoří –** Jeseníky a Beskydy**. Ta jsou využívána k rekreaci obyvatel blízkých i vzdálených měst. Především Beskydy mají dobrou dostupnost pro obyvatele Ostravy a Karvinska. Mnozí z nich tam mají své chaty, na kterých tráví víkendy a jiné volné dny.

Beskydy

Beskydy jsou horským masívem táhnoucím se od Valašska po jižní oblast polského Slezska. Částečně zasahují i na Slovensko v oblasti Oravy. Nejvyšším vrcholem je se svou výškou 1725 metrů Babia hora (Babia góra) nacházející se na hranicích Polska a Slovenska. Česká část pohoří je o něco nižší. Tamní Lysá hora je 1323 metrů vysoká. Moravskoslezské Beskydy rozděluje řeka Ostravice. Na východě od jejího toku najdeme masív** Lysé hory, Travného a Ropice**. Západně pak hory přechází v nižší pásmo odolných hornin. Zde patří k nejvyšším vrcholům Smrk, Kněhyně a Radhošť.

Lysá hora

Lysou horu tvoří čtyři hlavní rozsochy  -** Čupel, Zimný, Malchor – Kyčera a Lukšinec**. Masív je složen z vrstevnatého godulského pískovce a je pokryt smrkovými a smíšenými lesy. Lysou horu od zbytku Beskyd dělí údolí Ostravice a Řečice na jihozápadě a jihu a Mohelnice a Morávky na východě. Staré pověsti se zmiňují o zbojníku Ondrášovi, který se na Lysé hoře v 18. století se svou družinou skrýval. S rozvojem turistiky na konci 19. století dochází ke vzniku první útulny. V roce 1934 byla na Lysé hoře postavena chata klubu československých turistů, později přejmenována na Bezručovu chatu. Ta bohužel spolu se starší útulnou v 70. letech minulého století vyhořela. Na vrcholu se nachází telekomunikační věž a meteorologická stanice. Najdeme tu i pamětní desku věnovanou obětem druhé světové války. Památku gestapem umučené skauty připomíná mohyla na Ivančeně. Ta je dodnes místem setkání českých i zahraničních skautů a trampů. Lysá hora se nachází na turistické cestě a je i přístupná v letním období autobusovou dopravou.

Pustevny

Dalším oblíbeným místem v Beskydech jsou Pustevny. Toto horské sedlo se nachází mezi** Radhoštěm a Tanečnicí**. První útulna Pustevna zde byla postavena již roku 1891. Následovaly ji pak Šumná, Maměnka, Libušín a Tanečnice. V letech 1910 – 1911 byla postavená Knížecí silnice, která spojovala Pustevny s Trojanovicemi. Radhošť se stává křižovatkou turistických cest. Vede odtud naučná stezka Radegast, kterou se dostaneme až k radhošťské kapli. Turisté mohou využít také cestu na Čertův mlýn. Protože nemá velké převýšení je vhodná v létě pro cyklisty a v zimě pro běžkaře. Zastavit se můžeme v chatě u Martiňáků, která se může pochlubit 200 – letou historií. Pustevny jsou také vhodným místem pro zimní sporty. Lyžaři zde mají k dispozici** lanovku a šest vleků**.

Bílý Kříž

Na moravsko – slovenském pomezí najdeme známé středisko Bílý Kříž. Podle legendy své jméno získal podle památky na zmrzlé finanční strážníky – portáše. Těm byl vztyčen bílý jednoduchý kříž, který dodnes najdeme v ohrádce u hranice se Slovenskem. Turistické středisko vymezují vrcholy Sulov a Súľov. Nedaleko odtud se nachází Visalaje a Bílý Kříž je východiskem i na Grůň nebo Bílou.

Soláň - jižní část Beskyd

jižní části Beskyd Vsetínských vrších je známých centrem Soláň. To se nachází v oblasti hustých lesů a horských luk. Soláň je snadno dostupný a část hřebene je možno navštívit po zpevněné cestě, proto je vhodný i pro méně zdatné turisty.

Gruň

Gruň je horský hřeben táhnoucí se od Starých Hamer po Bílý Kříž. Najdeme tu dva význačnější vrcholy Janikulu a Kozlenu. Na Gruni najdeme nejstarší beskydský hotel Charbulák, který slouží turistům již od roku 1928, kdy nahradil původní útulnu. Na Kozlenách můžeme využít služeb chaty Švarná Hanka. Její historie sahá do 19. století. Tento hřeben nabízí trasy bez velkých převýšení. Je vhodný jak pro turisty, tak lyžaře, pro které je tady ski areál MSA Dolní Benešov. Gruň je součástí upravované běžecké 33 km dlouhé trati. V roce 2008 byla vybudována nová naučná stezka, kterou se lze dostat na Bílý Kříž. Na Gruni se nachází pomník Maryčky Magdónové.

Velká Čantoryje

Nejvyšším** vrcholem Slezských Beskyd** je** Velká Čantoryje**. Najdeme ji 10 km východně od Třince. Turistickou chatu zde postavil polský turistický svaz v roce 1904. Od ní se naskýtá hezký pohled na údolí Visly. Najdeme tu také poslední zbytky tisů v Beskydech. Na vrchol se dostaneme naučnou stezkou Rytířská z Nýdku, kterou můžeme pokračovat na polskou stranu.

Metylovická hůrka

Metylovickou hůrku zvanou Čupek najdeme nad stejnojmennou obcí. Původní zdejší útulna byla postavena manžely Závodnými v roce 1933. Ta byla po skončení druhé světové války přeměněna na rekreační zařízení ostravských havířů. Dnes však bohužel již není v provozu.

Červený kámen

Kopřivnické hory jsou součástí Lašské naučné stezky. Jejím nejvyšším bodem je** Červený kámen**. Jedná se o flyšový útvar s typickým střídáním vápenců, jílovců a pískovců. Najdeme zde hlavně jehličnaté lesy, ve kterých jsou zastoupeny smrky, jedle a modříny. Z vrchu je pěkný výhled na okolní města Štramberk, Kopřivnici a Příbor. Nachází se zde lyžařský areál. Okolí Červeného kamene je využíváno i milovníky paraglidingového létání.

Obrázková stezka na Javořinu

Pro návštěvníky s dětmi doporučuji** obrázkovou stezku ze Starých Hamer na Javořinu**. Původně šlo o cestu dětí z Javořinky do školy. Pro její zpestření jim paní Tomášková rozmístila obrázky na smrcích. Vyrobila dětem i posezení, dřevěné stříšky nad studánky a zvoničku. Svou dřevěnou chaloupku si také vyzdobila. Původní obrázková stezka se však již nedochovala, ale díky místním obyvatelům byla roku 2007 znovu otevřena. Na ni navazuje 7 km dlouhá naučná trasa vedoucí na Javořinu a Kozí hřbety.

Prašivá

Z Dobratic se můžeme vydat na** Prašivou**. Blízký vrchol Malá Prašivá je poutním místem, kde najdeme dřevěný kostelík ze 17. století a turistickou chatu s rozhlednou.

Vrch Ropice

Nedaleko od Prašivé najdeme vrch Ropice. Na ni se můžeme dostat několika trasami a to buď z Morávky, Gutů nebo přímo Prašivé. Najdeme tu studánku. Ropice jsou na hřebenové trase, která je vhodná pro běžkaře. Souběžně s ní vede naučná stezka Wolfram.

Hora Ostrý

Dominantním vrcholem Jablunkovské brázdy je hora Ostrý. Ta je součástí přírodní rezervace Čerňavina. Na jejím území se nacházejí staré, bizarně rostlé buky. Od roku 1935 zde najdeme oblíbenou turistickou chatu.

Proč se vydat právě do Beskyd?

Beskydy jsou místem, ve kterém se spojují přírodní krásy s dřevěnou beskydskou architekturou. Zdejší vesnice si zachovávají stále svůj původní ráz. Návštěvníci zde mohou využít několika lyžařských center a i běžkaři zde najdou vhodné terény. Beskydy jsou snadno dostupné autem, autobusy i vlaky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14706 (rodina-finance.cz#23365)


Přidat komentář