Navštívení vinného sklípku

Co je osvěžujícího v horkém dni, než si zajet do vinného sklípku, posedět a okoštovat lahodné domácí víno? Česká republika je přímo protknutá vinařskými stezkami, které Vás zavedou do vinných sklípků.

Vinné sklípky v ČR

Vinné sklípky – oblast Mikulov (Brod nad Dyjí; Březí; Dolní Dunajovice; Dolní Věstonice; Drnholec; Hlohovec; Mikulov; Novosedly; Nový Přerov; Pavlov; Valtice)

Vinné sklípky – oblast Slovácká (Blatnice; Bohuslavice; Bzenec; Čejč; Dolní Bojanovice; Dubňany; Hovorany; Hrušky; Hovorany; Hrušky; Hýsly; Kelčany; Kyjov; Mařatice; Mikulčice; Milotice; Moravská Nová Ves; Mutěnice; Petrov; Polešovice; Prušánky; Ratíškovice; Skalka; Skoronice; Sudoměřice; Šardice; Vacenovice; Vlčnov; Vlkoš; Vracov)

Vinné sklípky – oblast Velkopavlovická (Bořetice; Čejkovice; Hustopeče; Kobylí; Němčičky; Nosislav; Rakvice; Šitbořice; Velké Bílovice; Velké Pavlovice; Vrbice; Zaječí)

Vinné sklípky – oblast Znojemská (Božice; Havraníky; Hnánice; Hrádek; Chvalovice; Jaroslavice; Nový Šaldorf-Sedlešovice; Olbramovice; Šatov; Vrbovec; Znojmo)

Vinné sklípky – oblast Slovácká (Blatnice; Bohuslavice; Bzenec; Čejč; Dolní Bojanovice; Dubňany; Hovorany; Hrušky; Hýsly; Kelčany; Kyjov; Mařatice; Mikulčice; Milotice; Moravská Nová Ves; Mutěnice; Petrov; Polešice; Prušánky; Ratíškovice; Skalka; Skoronice; Sudoměřice; Šardice; Vacenovice; Vlčnov; Vlkoš; Vracov)

Vinný sklípek  U FRANCŮ

Malé rodinné vinařství vzniklo v Dubňanech v roce 2003. Navázalo ta na dlouholetou tradici pěstování vinné révy. Rodina hospodaří na vinicích na viniční trati Dubňanská hora. V roce 2007 proběhla výstavba nového kvelbeného sklepa, který je postaven v duchu starodávných sklepů.

Návštěva vinných sklípků po vinařských stezkách ČR

 • Moravská vinná stezka
 • Brněnská stezka
 • Bzenecká stezka
 • Kyjovská stezka
 • Mikulovská stezka
 • Mutěnická stezka
 • Podluží stezka
 • Strážnická stezka
 • Uherskohradišťská stezka
 • Velkopavlovická stezka
 • Znojemská stezka

Moravská vinařská stezka

Popis trasy Moravské vinné stezky

Trasa začíná ve Znojmě, prochází Mikulovem, Hustopečemi, Velkými Pavlovicemi, Mutěnicemi, Bzencem a končí v Uherském Hradišti.

Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek.

Délka trasy Moravské vinné stezky

Celková délka činí 290 km.

Nabídka Moravské vinné stezky

Na trase leží 70 vinařských obcí a desítka chráněných přírodních lokalit. Můžete také obdivovat významné historické a architektonické památky tamního regionu.

Příjemnou zastávkou se Vám jistě stane obec Šatov, kde můžete navštívit Malovaný sklep, který je vyhloubený v místním pískovci.

U obce Novosedel stojí za návštěvu nejen otevřené sklepy, ale také naučná stezka Stará hora, která prochází stejnojmenou viniční tratí.

Dalším významným vinařským centrem na trase je bezpochyby Mikulov, ve kterém můžete navštívit nejen vinné sklípky, ale také shlédnout historické památky, jeskyni pod vrchem Turold.

Tajemnou historií na vás dýchne oblast Čejkovice, kde stojí bývalá tvrz Templářů a podzemí ukrývá dlouhé sklepy.

Miloticích se můžete těšit na ochutnávku směsi Frankovky a Modrého portugalu z mutěnických viničních tratí.

Bzenci se můžete těšit na skvělý Ryzlink rýnský, který je znám pod názvem Bzenecká lipka.

Polešovicích stojí za zmínku ochutnávka Moravského muškátu, který je křížencem Muškátu Ottonel a Prachtraube.

Na severovýchodě vinařské Moravy na Vás čekají Buchlovice.

 • Znojmo – Načeratice
 • Načeratice – Hevlín
 • Hevlín – Nový Přerov
 • Nový Přerov – Pavlov
 • Pavlov – Bořetice
 • Bořetice – Starý Poddvorov
 • Starý Poddvorov – Milotice
 • Milotice – Polešovice
 • Polešovice – Uherské Hradiště

Brněnská vinařská stezka

Popis trasy Brněnské vinné stezky

Trasa stezky je sjízdná po celý rok, nezpevněné cesty jsou za mokra přístupné pouze na horském kole

Délka trasy Brněnské vinné stezky

Celková délka činí 130 km.

Nabídka Brněnské vinné stezky

Stezka napříč vinařsky okrajovou oblastí s několika centry: Rajhrad, Židlochovice, Slavkov, nabízí poklidné putování otevřenou krajinou. Západní větev stezky Vás přivede do oblasti znamenitých červených vín a mnoha atraktivních turistických cílů. Větev končí za Vranovicemi, kde přechází ve vinařskou stezku, která směřuje na Velkopavlovicko.

Bzenecká vinařská stezka

Popis trasy Bzenecké vinné stezky

Nejkratší vinařská stezka kopíruje hranice oblasti většinou po silnicích III. třídy. Většina trasy stezky je sjízdná po celý rok, náročnější je pouze přejezd písčitého úseku z Hrubého háje do Bzence.

Délka trasy Bzenecké vinné stezky

Celková délka činí 26 km.

Nabídka Bzenecké vinné stezky

Královské město Bzenec dalo moravskému vinařství velmi známé známkové víno Bezenecká lipka s vůní květu tisícileté lípy. Především bílá vína  špičkové kvality můžete ochutnat  i v dalších vinařských obcích na Bzenecku.

Kyjovská vinařská stezka

Popis trasy Kyjovské vinné stezky

Náročnější trasa vedoucí zvlněnou  pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa. Lesní úsek Strážovice-Věteřov je za mokra sjízdný pouze na horském kole.

Délka trasy Kyjovské vinné stezky

Celková délka činí 85 km.

Nabídka Kyjovské vinné stezky

Vinařství se vyznačuje bohatým odrůdovým sortimentem. Pěstují se zde nejen běžné odrůdy pro bílá vína, ale i velké plochy odrůd modrých. Můžete se těšit například na Müller-Thurgau, Muškát moravský, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský. Určitě navštivte sklepní areály ve Vlkoši, Kelčanech, Skalce a Hýslých.

Mikulovská vinařská stezka

Popis trasy Mikulovské vinné stezky

Uzavřený okruh stezky kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží.

Délka trasy Mikulovské vinné stezky

Celková délka činí 82 km.

Nabídka Mikulovské vinné stezky

Rozhodně navštivte Vinařství Kern, kde budete mít možnost poznat nejmodernější technologii a zároveň ochutnat skvělá a lahodná vína. Ve starobylém Pavlově můžete navštívit obecní kinotéku. Místo, které byste neměli na Mikulovské vinné stezce minout, je Hlohovec, známý svébytným folklórem a opulentními víny.

Mutěnická vinařská stezka

Popis trasy Mutěnické vinné stezky

Přehledná a rovinatá trasa.

Délka trasy Mutěnické vinné stezky

Celková délka činí 65 km.

Nabídka Mutěnické vinné stezky

Teplý a suchý kraj v údolí řeky Kyjovky přeje  odrůdám Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský, Tramín, Müller –Thurgau, Chardonnay.

Podluží vinařská stezka

Popis trasy vinařské stezky Podluží

Trasa stezky vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží.

Délka trasy vinařské stezky Podluží

Celková délka činí 115 km.

Nabídka vinařské stezky Podluží

Na Podluží pěstují především odolnější odrůdy Ryzlinku rýnského  a  Ryzlinku vlašského, z modrých odrůd Zweigeltrebe a Frankovka.

Strážnická vinařská stezka

Popis trasy Strážnické vinné stezky

Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku. Většina trasy je sjízdná po celý rok, travnaté a nezpevněné cesty jsou za mokra přístupné pouze na horském kole.

Délka trasy Strážnické vinné stezky

Celková délka činí 101 km.

Nabídka Strážnické vinné stezky

Vinařská obec Blatnice pod sv. Antonínkem nabízí směs Sylvánského zeleného a Rulandského bílého. Víno proslavilo obec v roce 1890, kdy obdrželo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži.

Uherskohradišťská vinařská stezka

Popis trasy Uherskohradišťské vinné stezky

Převážně rovinatá trasa vede zčásti po kvalitních obslužných komunikacích, na Ostrožsku po vyhrazených cyklostezkách. Centrální část stezky je vhodná pro rodiny s dětmi.

Délka trasy Uherskohradišťské vinné stezky

Celková délka činí 150 km.

Velkopavlovická vinařská stezka

Popis trasy Velkopavlovické vinařské stezky

Trasa stezky prochází národopisnou oblastí Hanáckého Slovácka. Jižní větev stezky prochází rovinami Dolnomoravského úvalu, severní průběh stezky zdobí zvlněný terén Ždánického lesa.

Délka trasy Velkopavlovické vinařské stezky

Celková délka činí 110 km.

Nabídka Velkopavlovické vinařské stezky

Vinice společnosti Sonberk pod kopcem Žebrák představují ukázku špičkového. Můžete shlédnout stálou vinařskou expozici v renesančním domě U Synků.

Znojemská vinařská stezka

Délka trasy Znojemské vinařské stezky

Celková délka činí 165 km.

Popis trasy Znojemské vinařské stezky

Jedná se o nejdelší z regionálních vinařských stezek, procházející rovinami centrálního Znojemska. Vinařská stezka spojuje 55 vinařských obcí, kterým dominují aromatická bílá vína. Nejvýznamnější vinařské lokality se nachází v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec a Jaroslavice.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14642 (rodina-finance.cz#20953)


Přidat komentář