Navigace - možnosti a využití

Vypravujete se na dobrodružné cesty po tuzemsku, nebo za hranice státu? Nebo čas od času jedete na nákupy do vzdálenějšího města? S kvalitní navigací se nestane, že byste byli vydáni napospas „neznámu“. Jakéhokoli vytyčeného cíle Vaší výpravy dosáhnete.

Navigace a mapa

Proč nezůstat u „starých dobrých tištěných map“, které stojí pouze desítky korun a místo nich si zakoupit některou z** navigací**? Zvláště z důvodu, že taková navigace je dražší v násobkách, oproti papírové mapě?

Aktualizace změn

Jedním z důvodu je, že mapa, co do její aktualizace není tak flexibilní, jako navigace. A tak se také může stát, že vyrazíte s mapou na cestu a značená silnice bude uzavřená, povede jinudy apod. To se Vám však u navigace nestane.

Rychlost rozhodování při volbě cesty

Další z řady důvodů, je ryze praktický. Navigovat pomocí mapy není zrovna pohodlné. Vyznat se v maličké mapě, která nezachytí každý detail silnice, je častokráte nemožné. A pokud jste někdy jeli do vzdálenějšího města, či dokonce do zahraničí za pomoci mapy, pak jste mohli zažít i několik stresových okamžiků.

Ono, když se ocitnete na rušné křižovatce, pak máte doslova jen vteřiny, abyste se mohli rozhodnout, kterou cestu zvolit. A zvolíte-li špatně, pak také můžete jen pár pěkných set metrů navíc, abyste našli vhodný výjezd.

Do cílového místa vede řada cest

Do každého cílového místa může vést hned několik cest. Pro každou cestu však platí něco jiného. Jedna bude nejpohodlnější, jiná nejdelší. Času se nám nedostává a nemáme ho nazbyt. A tak, zcela jistě budeme rádi za cestu, která bude nejekonomičtější, nejkratší a nejrychlejší. Takovou si můžete u navigace navolit.

Možnosti navigací

Obliba navigací výrazně stoupá. Spojíme-li tuto skutečnost a technologický pokrok, pak je možné se těšit u** nových modelů navigací** z řady možností a vychytávek.

Trojrozměrné zobrazení města

Můžete si vybrat navigaci, která Vám bude plošně ukazovat, kudy se vydat. Jedná se o standardní zobrazení. Pak jsou ovšem i navigace, které jsou vybavené funkcí, jenž umožní zobrazit budovy trojrozměrně. Budete mít přímo před sebou zmenšený model města, kterých pojedete a projíždíte. Funkce nebyla do navigací zařazena jen z důvodu estetického vnímání. Díky trojrozměrnému zobrazení se budete moci mnohem snáze orientovat.

Realistické zobrazení silnice

Kromě trojrozměrného zobrazení budov, bývají některé navigace vybavené funkcí, která umožňuje realistické zobrazení silnice, a to dokonce i s dělícím středním pásmem. Budete tak mít neustále přehled nejen na rovné silnici, ale také v zatáčkách, na výjezdních místech, na křižovatkách apod.

Objížďky a překážky již mohou být minulostí

Kdo z nás řidičů by měl rád objížďky a další překážky, které mají společné to, že se kvůli nim zdržíme na cestě delší dobu, než jsme zamýšleli. S aktualizovanou navigací se však můžete veškerým zdržujícím objížďkám a překážkám vyhnout.

Kupujeme navigaci

Na co dalšího je dobré se při koupi navigace, kromě výše uvedeného, zaměřit? Jedním ze stěžejních parametrů je bezpochyby velikost displeje a grafické zobrazení. Čím větším displejem bude navigace disponovat, a čím jeho grafické zobrazení bude přehlednější, tím se budete moci lépe orientovat na Vašich cestách. Můžete si pořídit navigaci, kdy velikost displeje bude menší než 6 cm. K dostání jsou však i navigace, u kterých je velikost displeje větší než 12 cm.

Dotykový displej

Zvykli jste si na dotykový displej u Vašeho mobilního přístroje, či tabletu? Pak se z výhod dotykového displeje můžete také těšit u navigací. Stačí se jen při nákupu zaměřit na tento typ navigací. Nebudete při volbě nijak omezeni. Obliba navigací s dotykovým displejem totiž stoupá.

Počet přednastavených zemí

I v tuzemsku je možné zabloudit, natož pak v zahraničí. Řada navigací umožňuje bez problému cestovat nejen u nás, ale i v mnoha zemích. V tomto případě tak může platit, čím více, tím lépe. Je možné si zakoupit navigaci, která má přednastavenou jednu zemi, ale také navigaci s více než 40 zeměmi.

Podpora karet

Také, co se týká podpory karet, si můžete vybírat. Na trhu najdete navigace, které nepodporují žádný typ karet, ale také navigace s podporou karet mini SD, SD/SDHC, micro SD/micro SDHC.

Prohlížeč obrázků

A proč je vůbec důležité pamatovat při výběru navigace na podporu karet? Navigaci je totiž možné využít nejen jako navigaci. Právě díky možnosti vložení karty, si budete moci na displeji například přehrávat nahrané obrázky, fotografie, apod.

Maximální doba provozu navigace

Výše jsme zmínili nevýhody tištěné mapy, oproti navigaci. Minimálně jednu výhodu však tištěné mapy mají, a tou je „výdrž“. Tištěná mapa se Vám nevybije na rozdíl od navigace. Tento fakt však nemusí být považován až za takovou nevýhodu. Na trhu jsou totiž navigace, které se mohou pochlubit několikahodinovou výdrží, a to díky vestavěné baterii. Při nákupu navigace je pak dobré zohlednit tento parametr.

Pořízení záznamu ujeté trasy

Některou cestu můžete podniknout jednou. Jinou však zase opakovaně, a to třeba za krátký, nebo také dlouhý časový úsek. Kolikráte se pak hodí vědět, kudy příště jet. A k tomu u řady navigací slouží funkce, která umožňuje pořídit záznam ujeté trasy.

Vodotěsnost navigace

Nejspíš nebudete mít navigaci stále v autě, zvláště, když krádeží a vloupání neubývá. Navigaci však nemusíte využít jen, když pojedete autem. Můžete si ji vzít s sebou i na túru apod. V tom případě je však dobré pamatovat na to, že počasí není vždy ideální. A tak Vás může na cestách překvapit i pěkný slejvák. Může však dojít i k tomu, že Vám nešťastnou náhodou navigace vyklouzne z ruky a spadne. A shodou okolností, to bude do kaluže s vodou, rybníku aj.

Míra vodotěsnosti u navigace

Při nákupu navigace je tedy dobré zohlednit i tento fakt. K dostání jsou navigace, které nejsou vodotěsné, ale také navigace s vodotěsností do 3 m, nebo také do 5 m. A pak jsou v nabídce ještě navigace, které se mohou pochlubit vlhkuodolností.

Hmotnost navigace

Pokud budete využívat navigaci nejen v autě, pak se při jejím nákupu zaměřte také na hmotnost. Hmotností rozdíl u navigací je poměrně značný. K dostání jsou navigace, které neváží ani 150 g. Pak jsou však i navigace, u kterých hmotnost přesahuje 400 g. Nosit s sebou takovou půl kilovou navigaci x desítek kilometrů, by jistě nepřidalo na komfortu.

Typ navigace

S výše uvedeným úzce souvisí fakt, pro jaký typ navigace se rozhodnout. Je možné si pořídit čistě autonavigaci, ale také outdoor navigaci, či dokonce fitness navigaci. Nejrozšířenější a nejoblíbenější typ navigace, je autonavigace.

Cenová relace navigací

Ruku v ruce s funkcemi a typem navigace, pak souvisí i cena za pořízení samotné navigace. Je možné si pořídit navigaci za částku pod 2 000 Kč, ale také navigaci, která stojí přes 6 000 Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14711 (rodina-finance.cz#23380)


Přidat komentář