Letní a zimní pneumatiky

Váš vzorek na pneumatikách se neúprosně sjíždí, a brzy již budete muset řešit nákup nových pneumatik, ať už letních nebo zimních? Jak se však vyznat při jejich nákupu, když jich prodejci nabízí takové množství? A kde je výhodnější pneumatiky koupit?

Kde je možné zakoupit pneumatiky

Na výběr máte hned několik možností, kdy každá má své výhody i nevýhody, jak již to bývá.

 • Pneuservisy
 • Eshopy
 • Bazar
 • Aukro

Výhody nákupu pneumatik přes eshopy

 • Rychlost dodání zboží – většina prodejen, má-li na skladě Vámi vybrané pneumatiky, zasílá zboží obratem, tj. zboží můžete mít doma již během dvou, tří dnů.
 • Doprava zdarma – některé eshopy nabízí dokonce dopravu zdarma, a to při nákupu x kusů pneumatik, kolikráte již při nákupu jedné pneumatiky.
 • Zboží až do domu – při nákupu drobností není problém je s sebou vzít do tašky, ale při nákupu pneumatik? Ty těžko odnesete v taškách. Kdežto při nákupu v eshopu se nemusíte vůbec starat se způsobem dodání, protože zboží Vám bude doručeno prakticky až k Vašim domovním dveřím.
 • Pohodlný nákup – může být nákup pohodlnější, než z domova? Klidně si můžete uvařit kávu, usednout do pohodlné sedačky, zapnout si počítač, a pak již stačí jen vybírat. Nikdo na Vás nebude tlačit, spěchat, ptát se apod.
 • Šíře sortimentu – eshopy se mohou pochlubit velkým množstvím nabízených produktů, nejen, co se týče množství, ale také značek, výrobců aj.
 • Úhrada zboží – v některých prodejnách stále není možnost platby kartou, jen hotově. Kdežto v eshopech máte na výběr hned z několika možností platby, ať už kartou, fakturou, bankovním převodem, dobírkou při převzetí zboží.
 • Cena za zboží – obecně platí, že cena za zboží v eshopech je výrazně nižší, než v kamenné prodejně.

Na co se zaměřit při výběru prodejce pneumatik

 • Zkušenosti v oblasti pneu – některé eshopy Vám nabízí pomoc při nákupu pneumatik v podobě praktického konfigurátoru, do kterého zadáte typ Vašeho vozidla, model vozidla, rok výroby a následně si již vybíráte pouze z pneumatik přímo určených pro Váš vůz. Přesto pneumatik, co se týče typů. dezénů apod. je nepřeberné množství, a tak je pochopitelné, že budeme chtít poradit. Z toho důvodu si vybírejte takového prodejce, který je schopen Vám poradit a doporučit nejvhodnější pneumatiky. Mohou být totiž prodejci, kteří „jen“ prodávají své zboží ve velkém, ale odbornou radu od nich očekávat nemůžete.
 • Spolehlivost prodejce
 • Reference na prodejce
 • Záruka na pneumatiky
 • Výrobci pneumatik – rozhodně dávejte přednost pneumatikám od osvědčených, renomovaných výrobců. Jde přeci o Vaši bezpečnost na silnici, ale také i bezpečnost druhých.
 • Cena

Jaké faktory sledovat při výběru nových pneumatik

 • Dezén pneumatik

Na trhu je k dostání symetrický; asymetrický a směrový dezén. V čem se liší jednotlivé typy? Symetrický dezén najdete na levnějších pneumatikách. Tento dezén je vhodný pro auto nižší a střední třídy. U symetrického dezénu nemusíte, oproti pneumatiky s asymetrickým dezénem, sledovat správné umístění vnitřní a vnější strany pneumatiky. Asymetrický dezén najdete u dražších pneumatik. U asymetrické pneumatiky se odlišuje vnější a vnitřní strana. Vnější strana je označena jako Outside, vnitřní pak Inside. Pro asymetrickou pneumatiku je charakteristické to, že její běhouny jsou rozděleny do zón tím způsobem, že každá plní příslušné jízdní vlastnosti, kdy například středová žebra a podélné drážky jsou určené pro přenos trakce, oproti tomu vodní lopatky zabraňují případnému vzniku aquaplaningu, vnější rameno pak brání tvorbě hluku. Směrovým dezénem disponují špičkové, a tím i nejdražší pneumatiky. Tyto pneumatiky poznáte podle šípovitého dezénu. Jejich výhoda spočívá například ve skvělém odvodu vody, zajištění trakce na sněhu a další.

 • Index rychlosti – vysvětleno viz. Význam zkratek na pneumatikách.
 • Index nosnosti – vysvětleno viz. Význam zkratek na pneumatikách.

Kromě výše uvedeného, Vám pro výběr pneumatik pomůže Váš velký technický průkaz, kde jsou potřebné informace, které se Vám budou hodit při nákupu: rychlostní index; rozměr pneumatiky; index zatížení pneumatiky.

 • Typ pneumatiky – potřebujete pneumatiku na osobní auto, nebo jiné? Na trhu jsou různé typy pneumatik: osobní pneumatiky; nákladní pneumatiky; zemědělské pneumatiky; moto pneumatiky; lehké užitkové pneumatiky; dojezdové pneumatiky; pneumatiky pro stavební stroje.
 • Třídy pneumatik – při výběru pneumatik se také setkáte s označením ekonomická třída, střední třída a nejvyšší třída. Právě výběr třídy byl měl odpovídat stáří, výkonu a kategorii Vašeho auta.
 • Stáří pneumatik – níže uvádíme, jak je důležité také sledovat datum výroby u pneumatiky. I když se pneumatika nepoužívá, tj. je nová, stárne a ztrácí postupně svoje vlastnosti. Obecně by pneumatika neměla být rozhodně starší šesti let.

Důležitost letních a zimních pneumatik

Zakoupili jste si nové nebo ojeté auto? Standardem je, že u auta jsou namontované letní pneumatiky. Výjimkou může být nákup auta v bazarech, v zimě, kdy původní majitel zanechal na autě zimní pneumatiky. Ať již však má auto letní nebo zimní pneumatiky, bude potřebovat si zakoupit ten druh pneumatiky, jenž nemáte. Tyto pneumatiky se liší tím, že jsou přizpůsobené pro provoz ve vyšších nebo naopak nižších teplotách. Kupříkladu letní pneumatiky nesplňují vlastnosti pro zimní provoz, a naopak.

Čeho si také všímat při nákupu pneumatik

Datum výroby – někteří prodejci Vám mohou nabídnout i tzv. výběhové pneumatiky. jedná se o pneumatiky, které jsou na skladu dlouhou dobu, a to klidně i několik let. Může se to lehce stát tím, že prodejci nakoupí velké množství pneumatik, než mohou prodat, a ty jim pak leží na skladě. A jak poznáte na pneumatice datum výroby? Ten bývá udáván ve čtyřmístném číselném kódu, třeba 0809. V tomto případě to znamená osmý týden roku 2009. V případě, že u kódu ještě šipka, pak se jedná o rok 99, v našem příkladu.

Kdy je správná doba pro výměnu pneumatik

To, kdy již nastala ta pravá doba, abyste pneumatiky vyměnili za nové, poznáte podle vzorku, respektive hloubkou vzorku. Letní pneumatika nesmí mít méně jak 3 mm a zimní pneumatiky méně jak 4 mm.

Vyznejte se v pneumatikách

Jednotlivé pneumatiky jsou specificky označovány. Ten, kdo nekupuje pneumatiky pravidelně (a kdo z nás ano), tak nejspíš tápe ve všech těch číslech a údajích. Jak se v nich tedy vyznat, a co vlastně značí a znamenají?

Význam zkratek na pneumatikách

 • DSST nebo RFT nebo ROF nebo SSR nebo ZP – dojezdová pneumatika
 • FR nebo MFS nebo RPB – ochrana ráfku
 • L nebo M; N; P; Q; R; S; T; U; H; V; ZR; W; Y – index rychlosti, jenž udává maximální přípustnou rychlost, kterou můžete na příslušné pneumatice dosáhnout, a to bez rizika vzniku poškození pláště. Právě jednotlivá písmena udávají určitou rychlost. L = 120 km/h; M = 130 km/h; N = 140 km/h; P = 150 km/h; Q = 160 km/h; R = 170 km/h; S = 180 km/h; T = 190 km/h; U = 200 km/h; H = 210 km/h; V = 240 km/h; ZR = 240+ km/h; W = 270 km/h; Y = 300 km/h.
 • LI – neboli Load Index, index nosnosti, který udává maximální nosnost příslušné pneumatiky, a to při rychlosti určené symbolem rychlosti za určitých specifických podmínek. Index nosnosti najdete za údajem o rozměru pneumatiky.
 • RF nebo XL – zesílená pneumatika
 • r.v. – rok výroby pneumatiky
 • ZR – pneumatiky využívané pro rychlosti nad 240 km/hod

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14693 (rodina-finance.cz#22466)


Přidat komentář