Let balónem

Horkovzdušné balóny jsou statisticky nejbezpečnějšími letadly. Pro bezpečnost letu je však bezpodmínečně nutné splnění základních podmínek. Tou nejdůležitější a bohužel také nejméně předvídatelnou je počasí.

Let balónem se může řadit mezi netradiční zážitky a je také možné, darovat jej někomu jako dárek. Let balónem je velmi specifický dárek, kterým dotyčného člověka opravdu velmi potěšíte. Let balónem si můžete také nechat natočit na DVD či nafotit a tak si tento zážitek dle potřeby opakovat.

Z historie létání

19. září 1783 – Byl uskutečněn první let balónem postaveném Montgolfierem. Posádka byla složena z kohouta, kačeny a ovce.

Jean-Pierre Blanchard (4. července 1753, Les Andelys - 7. března 1809 u Paříže) byl fracouzský průkopník balonové vzduchoplavby.

Po letech bratří Montgolfierů balonem plněným horkým vzduchem (tzv. montgolfiera) se v roce 1783 nadšeně přiklonil k letounům lehčím vzduchu. Již** 2. března 1784** vzlétl z Martova pole v Paříži k prvnímu letu balonem** plněným vodíkem** (tzv. charliera), přeletěl Seinu a vítr jej zavál do Sevres.

V říjnu téhož roku pak uskutečnil let v Londýně. Slavným se stal Blanchard svým dobrodružným letem přes kanál La Manche. První přelet kanálu v historii lidstva uskutečnil** 7. ledna 1785** spolu s americkým lékařem a sponzorem Dr. Johnem Jeffriesem z Doveru do Calais. Koncem letu museli vzduchoplavci, aby udrželi balon ve vzduchu, odhodit postupně všechnu zátěž, včetně svého oblečení až na spodky a nakonec i gondolu, když se vyšplhali do lanoví. Uspěšně přistáli v Calais, kde byli nadšeně uvítáni davem.

Princip balónového létání

Pilot mění velikost vztlakové síly u plynových balónů usypáním písku, který v pytlích veze s sebou, čímž přivede balón do stoupání, případně odpuštění plynu pro sestup.

Do obalu horkovzdušného balónu pilot zatopí výkonným hořákem, aby vzlétl, nebo nechá horký vzduch vychladnout. Celý proces vychládání může urychlit** odvětrávání tzv. vypouštěcím ventilem,** čímž uvede balón do klesání. Směr a síla větru určuje kurs a rychlost letu balónu.

Jak se na let balónem připravit?

Není nutný speciální oděv, ale doporučujeme sportovní. Nehrozí ani zima (létá se ve výšce cca 50 až 500 m, teplota je téměř stejná jako na zemi), ani vítr (v balónu nefouká, letí se rychlostí větru a směrem po větru). Nutná se pouze sportovní obuv!

Není povoleno letět v nazouvácích nebo botách na podpatku vzhledem k tomu, že se může přistávat nikoliv pouze na upravených loukách apod., ale často i v polích vzhledem k situaci, kdy pilot po stanovené době letu i s ohledem na okolní orografickou a meteorologickou situaci musí zvolit k přistání neupravený terén.

Nosnost létajícího balónu

Nosnost balónu závisí na velikosti (objemu) obalu a na rozdílu venkovní teploty a teploty uvnitř obalu - balónu. V zimě balón unese více, v létě méně. Objem balónu 2200 m3 uveze 2 až 3 lidi včetně pilota, objem 3000 m3 unese 4 až 5 lidí,  balon o objemu 3400 m3 pak až 5 lidí + pilota. Jedná se pouze o orientační informaci, vlivy ovlivňující počet pasažérů jsou:

  • celková vzletová hmotnost
  • okolní teplota

Za jakých podmínek se s balónem létá?

Balóny létají pouze brzy ráno a v podvečer, kdy bývá obvykle klidná atmosféra, ve které se nevyskytují termická porudění a rychlost přízemního větru je v těchto hodinách také nejpříznivější.

Horkovzdušné balóny mohou startovat do větru o maximální rychlosti 4 m/s. Zkušení** piloti sledují již 24 hodin před plánovaným startem letecké předpovědi počasí** a pokud cítí jakoukoliv pochybnost, která by mohla ohrozit bezpečné provedení letu, musí let bohužel zrušit a s pasažéry dohodnou náhradní termín.

Mnohdy se stane, že z pohledu laika je pro balónový let počasí ideální, ale pilot rozhodne jinak. Nezlobte se proto na něj a nepřemlouvejte ho, zkušené piloty stejně nepřemluvíte.

Vhodné místo pro vzlet balónu

Balón může startovat kdekoliv, kde je místo aspoň cca 50x50 m, ideální je louka schovaná v údolí nebo za lesem, ve směru vzletu bez vysokých překážek (dráty VN, vysoké domy, věže kostela, vysoké stromy), při výběru záleží na meteorologických podmínkách. Podstatné je mít souhlas majitele pozemku.

Před vzletem balónu

Před vzletem jsou všichni cestující poučeni o průběhu letu, chování na palubě a po zodpovězení obvyklých dotazů následuje samotný let. Let trvá přibližně 60 minut, po kterých následuje přistání.

Co všechno letící balón potřebuje

Balón tvoří proutěný koš pro posádku, výkonný hořák připojený na zásobníky paliva-letové láhve s propanem, umístěné v rozích koše a obal-textilní část obsahující ohřátý vzduch. Do povinné výbavy patří navíc také letecké přístroje a vysílačka. Pro nafouknutí balónu na zemi se používá speciální ventilátor. Pro transport sbaleného balónu je potřeba** přívěsný vozík, nebo dodávka**.

Let balónem

Po vyhodnocení meteorologické situace, zpravidla asi 12 hod. před plánovaným startem, pilot kontaktuje pasažéry a dohodne s nimi místo setkání, ze kterého se odjíždí na vhodné startovní místo. Po příjezdu začne samotná příprava balónu, které se mohou pasažéři aktivně zúčastnit. Zhruba po dvaceti minutách je balón připraven k letu.

Balon letí rychlostí větru a ve směru větru. Limitní je pro let s pasažéry** vítr do 4 m/s, což odpovídá cca 14,5 km uletěných za 1 hodinu letu.** Optimální je ovšem vítr mezi 2-3 m/s, což umožní nízké průlety nad krajinou, příp. "surfování" dnem koše balónu po hladině vodních toků, rybníků apod...., nebo rozhovory s obyvateli vsí a měst, nad kterými prolétáváme.

Posádka letu balónu

Posádku tvoří pilot, který letí buď sám, pokud velikost balónu, čili objem horkého vzduchu nedovolí zatížit koš více, nebo v obvykle větších balónech letí s posádkou. Největší pasažérské balóny pro vyhlídkové lety pojmou i 12-20 lidí v koši.

Týmová práce je předpokladem pro provoz balónu. Zatímco pilot a posádka letí, doprovodné auto s transportním přívěsem následuje balón, pomáhá s jeho vzletem a sbalením po přistání. Ideální pro ballooning je čtyřčlenný tým.

Po přistání balónu

Po přistání a sbalení balónu, které trvá také přibližně 20 minut, následuje balonářský křest prvoletců a přípitek sektem s pilotem. Po zhodnocení letu a vstřebání zážitků jsou pasažéři odvezeni zpět na místo srazu.

Pojištění pasažérů pro let balónem

Každé místo v koši balonu je ze zákona pojištěno ve výši 750 000,- Kč na jednu osobu a ve výši 1 000 000,- Kč proti škodám na majetku třetích osob. Ještě před dohodnutím letu je potřeba se u pořádající firmy ujistit, že má toto pojištění sjednáno!

Bezpečnost při létání balónem

Statisticky je balón tím nejbezpečnějším leteckým prostředkem. Fatálních nehod je jen** velmi minimálně** a vyjímečné úrazy končetin jsou často následkem dlouhého přistání v náhle zesíleném větru. Určitě je však na místě velká zodpovědnost.

Cena letu balónem

Cena vyhlídkového letu balónem se pohybuje od 4.800,-Kč, pokud chcete vzpomínku na tento let v podobě fotek či DVD je nutno si ještě něco málo připlatit. Nezapomeňte, že cenu letu a vše okolo je potřeba konzultovat ještě před dohodnutím letu.**
**

Let balónem si nenechte ujít

Let balónem je ta nejúžasnější věc, kterou můžete vyzkoušet. Pokud je tady malá možnost, jak tento zážitek prožít, neváhejte ani vteřinu a nechte se prostě jen unášet větrem.** Nádherný východ či západ slunce s Vašim miláčkem je prostě k nezaplacení!**

**Přečtěte si nový článek v Českém magazínu o letu balónem přímo zde.
**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14687 (rodina-finance.cz#22257)