Karlova Studánka - kam nejen na lyže

Dnes se projedeme po sjezdovkách v okolí Karlovy Studánky. Lázeňské středisko se postará o regeneraci našeho těla i duše a my tak nabereme síly pro každodenní sportovní nadšení na lyžích. Střediska jsou v Karlově n/P, v Bělé n/P a také přímo na Pradědu

Kam nejen na lyže – Karlova Studánka

 • Poloha - Jeseníky
 • Dojezdnost – z Brna 140 km nebo z Ostravy 87 km
 • Vleky a sjezdovky
  6 vleků + 9 sjezdovek = Ski areál Praděd - Ovčárna
  1 lanovka + 2 vleky a 7 sjezdovek = Skipark Filipovice
  14 vleků + 14 sjezdovek = Ski Centrum Malá Morávka
 • Ubytování – hotely, penziony a ubytování v soukromí
 • Služby – welnes, sport, kultura, péče o tělo
 • Tratě pro běžkaře – v okolí vede asi 100 km strojově upravovaných běžkařských tras
 • Info pro turisty v letní sezoně - nejvyšší hora Jeseníků Praděd

Lyžařské a bežkařské tratě

Blíží se zima a pro milovníky sportu** lyžařů** a běžkařů je tady zimní období k trávení volného času na lyžích. Karlova studánka nabízí všem návštěvníkům sportovní využití. Lyžařský vlek se nachází 100 m od dolního parkoviště, je dlouhý 600 m. Je pro Vás k dispozici večerní lyžování, které můžete plně využít ve večerních hodinách od 18:00 do 21:00. Co si třeba říct něco o klimatologii, porovnání vzduchu v horách a v městech?

Klimatologie vzduch v Karlové studánce, je čistý, kvalitní a čerstvý vzduch oproti vzduchu například v Ostravě, kde je samá elektrárna a špatný vzduch. Karlova studánka je umístěna** v Jeseníkách**, která je podmíněna horami s širokými lesními komplexy v okolí, které Karlově Studánce zajišťují.

Léčení nemocí dechového ústrojí, alergikům, astmatikům, bronchitikům, ti, kteří trpí na chronické nemoci plic či HDC, můžeme děkovat jen** přírodě a čistému vzduchu v Karlove Studánce**, kteří se potřebují zotavit. Takže pobyt v Karlove studánce bude nejen nezapomenutelným zážitkem, ale také pomůže těm, kteří se potřebují zotavit z nemoci a pomůže Vám čistý horský vzduch.

Jsme rádi, že jsme Vám mohli doporučit Karlovou Studánku, kde budete s využití služeb a trávení času v přírodě maximálně spokojeni.

Pověst o Karlově Studánce

V lesích žil skromný poustevník, sám, chudý, hubený živ jen z darů lesa a co si vyprosil u lidí v okolních vsích. Jednoho dne jej napadlo, že by mohl z vděčnosti symbolicky poděkovat partonovi a ochránci lesů Svatému Hubertovi a tak na jeho počest vybudoval v lese u své chýše maličkou kapličku. Sedl si u ní a usnul. Ve snu se mu zjevil Svatý Hubert a zeptal se, co by si přál na oplátku. Protože byl poustevník skromný a nemyslel si, že by něčeho měl nedostatek, řekl jen – chci pomáhat nemocným.

Když se ze sna probudil, uviděl ze skály na které postavil kapličku pryštět pramen čisté, jasné vody. Napil se jí tedy a převelice mu chutnala. Cítil se také lépe a pln síly. Brzy na to se v okolí zranil jezdec na koni a křičel bolestí – byť měl zlomenou nohu. Poustevník jej u sebe v chýši opatroval, vodou z pramene jej napájel i nohu mu s ní omýval a hle – v brzké době se pán uzdravil. Bal to svobodný pán Karel z Riedheimu, správce panství bruntálského, a z vděčnosti dal u pramene léčivé vody postavit dům pro nemocné. Tomu místu se pak počalo říkat Karlova Studánka a ten pramen tam tryská posud, jako by nikdy neměl vyschnout.

Zimní sezóna - Karlova Studánka

Běžecké tratě - Jeseníky

Jeseníky nabízí celou řadu běžeckých stop různé náročnosti a upravenosti. Vyznavači bílé stopy mohou po krásných hřebenech okolních hor až na Červenohorské sedlo, Praděd a Šerák Např. kolem Petrových kamenů k Jelení studánce a ke Skřítku. Na Ovčárně 30 km závodních tratí, na Karlovu Studánku navazuje areál Vidly. Turistické trasy pod Sporthotelem Kurzovní.

Lyžařské areály v okolí

Ski areál Praděd – Ovčárna

A) Vleky

1) Vlek A - 750 m - 900 os./hod.

2) Dvouvlek B - 600 m - 1800 os./hod.

3) Vlek C - 610 m - 900 os./hod.

4) Vlek D - 350 m - 320 os./hod.

5) Malý Václavák - 250 m - 320 os./hod.

6) Velký Václavák - 550 m - 650 os./hod.

B) Sjezdovky

1) Černá trať - Sjezdovka A

2) Modrá trať - Velký Václavá

3) Modrý trať – Malý Václavák

4) Červený trať - Sjezdovka B

5) Červený trať - Sjezdovka C

6) Modrá trať – Sjezdovka C

7) Červená trať – Sjezdovka D

8) Modrý trať – LV Švýcárna

9) Modrá trať – Sjezdovka B** **

Skipark Filipovice

A) Vleky

1) Vlek A - 750 m - 900 os./hod.

2) Dvouvlek B - 600 m - 1800 os./hod.

3) Vlek C - 610 m - 900 os./hod.

4) Vlek D - 350 m - 320 os./hod.

5) Malý Václavák - 250 m - 320 os./hod.

6) Velký Václavák - 550 m - 650 os./hod.

B) Sjezdovky

1) Černá trať - Sjezdovka A

2) Modrá trať - Velký Václavák

3) Modrý trať – Malý Václavák

4) Červený trať - Sjezdovka B

5) Červený trať - Sjezdovka C

6) Modrá trať – Sjezdovka C

7) Červená trať – Sjezdovka D

8) Modrý trať – LV Švýcárna

9) Modrá trať – Sjezdovka B

Ski Centrum Malá Morávka

A) Vleky

1) Vlek Kopřivná - 450 m - 1200 os./hod.

2) 2 vleky Myšák - 850 m - 1000 os./hod.

3) Vlek Kazmarka - 600 m - 1000 os./hod.

4) 3 vleky SKI Karlov - 650 m - 300 os./hod.

5) Vlek Nad horskou službou - 450 m - 500 os./hod.

6) 5 vleků Pawlin - 600 m - 1800 os./hod.

7) Vlek Olomoučák - 650 m - 360 os./hod.

B) Sjezdovky

1) Červená trať - Kazmarka + noční lyžování

2) Modrá trať - U Pradědu I.

3) Modrý trať – U Pradědu II.

4) Červený trať - Myšák A

5) Červený trať - Myšák B

6) Modrá trať – Myšák C

7) Červená trať – Ostroják + noční lyžování

8) Modrý trať – Roháč + noční lyžování

9) Modrá trať – Kopřivná + noční lyžování

10) Červená trať – Zmola + noční lyžování

11) Modrý trať – Pawlin I.

12) Modrá trať – Pawlin II.

13) Modrá trať – Pawlin III.

14) červená trať – Pawlin IV. - noční lyžování

Celoroční možnosti návštěvy - Praděd

Praděd je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a se svou výškou 1491,3 metrů také pátou nejvyšší horou ČR. Celý masiv Pradědu vystupuje nad okolní hřbety. Přístup po silničce od Švýcárny či Ovčárny až k rozcestí Praděd. Odtud silnička odbočuje na vrchol - společně se zimním tyčovým značením a modrou značkou. Vrchol a jeho široké okolí je vyhlášeno národní přírodní rezervací Praděd, která se těší mezinárodnímu významu.

Rozhledna na Pradědu - věž je vysoká 162 m a společně s vrcholem 1492 m vysokého kopce je vrch rozhledny nejvyšší bod České republiky. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 73 m je krásný výhled jak na České území tak do Polska. Za ideálních podmínek je možné shlédnout Vysoké Tatry na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Na plošinu se lze dostat pomocí rychlovýtahu. Možnost ubytování a restaurace.

Letní sezóna - Lanové centrum Proud

Areál - Karlov pod Pradědem je jeden z 10 lanových center, ze společenství Lanové centrum Proud. Přijďte si vyzkoušet svoji odvahu, vytrvalost a mrštnost. Další lanová centra stejného ražení najdete také ve městech Brno, Harrachov, Mariánské Lázně, Olomouc v ZOO, Ostrava, Praha, Sklárna - Žihle, Zadov - Churáňov, Železná Ruda. Otevřeno v Karlově mají

Únor – Duben: dle počasí

Květen – Červen: sobota od 9:00 do 18:00 a neděle od 9:00 do 17:00

Červenec - Srpen: - pondělí až neděle od 9:00 do 18:00

Září - Říjen sobota od 9:00 do 18:00 a neděle od 9:00 do 17:00

Listopad - Leden - zavřeno

Ubytování u sjezdovek

Hotel Ovčárna - Horský hotel s celoročním provozem leží v nadmořské výšce 1300 m, na křižovatce běžeckých a turistických tratí, spojujících nejznámější místa Jeseníků - Praděd, Petrovy kameny, Skřítek a Červenohorské sedlo. Ubytování si lze vybrat v jedno, dvou, tří a čtyř lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Pokoje jsou vybaveny TV se satelitním příjmem, rádiem, lednicí a telefonem.

Pro lyžaře - v okolí horského hotelu je 6 upravovaných sjezdovek s vleky jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře. Sníh se zde udrží až do květena. Běžecké tratě vedou na jedné straně po hřebenech na Alfrédovu chatu nebo na Skřítek, na druhé straně přes Praděd, Švýcárnu a Červenohorské sedlo na Šerák a přes Ramzovou na Paprsek a Kralický Sněžník. Další služby hotelu Ovčárna

 1. bar
 2. bazén s protiproudem
 3. čítárna-knihovna
 4. fitness
 5. internet
 6. kavárna
 7. lanovka
 8. lyžování
 9. masáže
 10. nekuřácké prostory
 11. parkování
 12. psi povoleni
 13. půjčovna kol, běžek
 14. restaurace
 15. relax centrum
 16. satelit
 17. směnárna
 18. sauna
 19. telefon
 20. televize
 21. uhličité koupele
 22. venkovní gril
 23. whirpool teplý

Další možnosti ubytování v okolí sjezdovek - Karlova Studánka = Hotel Džbán, Sporthotel Kurzovní nebo ubytování v lázních – Lázeňské domy Libuše, Slezský dům, Bezruč, U lesa, Opava, Vlasta, Pošta. Ubytování v soukromí - U babičky, MUDr. Hana Jurajdová, Chata Sylva...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14681 (rodina-finance.cz#21836)


Přidat komentář