Kam v Mostě - výlet do Mostu

Naučnou stezku, kterou pro turisty připravili Mostěčtí, lze považovat za unikátní. Jejím prostřednictvím Vás seznámí nejen s místní florou a faunou ale v závěru i s historií těžby a rekultivacemi na plochách, které nyní slouží veřejnosti.

Ubytování v okolí Mostu - Hotel Ring ***

Ještě než Vám řekneme, kam se v Mostě můžete podívat, chtěli bychom Vám také poradit příjemné ubytování, pro ty z Vás, kteří se rozhodnout zůstat v Mostě i několik dní. Dobrý hotel v okolí Mostu je Hotel Ring ***,

který je vzdálený od Mostu pouhých 10 km. Nachází se v obci Svinčice na klidném míste v krásném zeleném údolí. Je to ideální místo pro ty z Vás, kteří hledají klid a odpočinek. Můžete se ubytovat v jednom ze 47 pokojů. Pro rodiny s dětmi jsou zde připravené apartmány.

V hotelu se rozhodně nudit nebudete. Můžete si zajít zacvičit do fitnessu, zahrát biliard, stolní tenis, šipky, nebo Vám mohou v hotelu domluvit jízdu na koních, ale i romantickou projížďku v kočáře. Pokud si budete chtít odpočinout po náročném dni, můžete si zajít do jejich sauny, kde ze sebe vypotíte negativní energii a naberete síly na další dny. V jejich hotelové restauraci Vám bude jistě chutnat, ale máte možnost také grilování v jejich hotelovém atriu.

Věříme, že se Vám v tomto hotelu bude líbit a že se zde budete cítit moc dobře. A třeba až pojedete znovu do Mostu, povedou Vaše kroky opět do hotelu Ring***. Více informací o hotelu, popř. rezervaci ubytování můžete** na stránkách www.hotelring.ic.cz**

Na výlet do Mostu

Historické zmínky o osadě na řece Bílině jsou již z 10. století. Městský privilegia získal Most až za vlády Přemysla Otakara II. Začátkem 18. století byly objeveny obrovské zásoby uhlí. Tím se prudce město rozvíjí. V roce 1870 – železnice, cukrovar, porcelánka, ocelárna, pivovar, muzeum...

Přírodní katastrofa v podobě Kuřavky a jiné osudy města

  1. 1985 se pod zem se propadlo několik domů i s jejich obyvateli. Kuřavka je označení pro tekoucí písky. V nadloží i podloží hnědouhelných slojí, voda v kombinaci s písky tvořené směsí křemene, živce, augitu, pod značným tlakem způsobí zatopení a průval důlního díla, což způsobí propad obytné části na povrchu. 25 domů se úplně zřítilo. V nich žilo 236 rodin s 1012 obyvateli. 18 domů bylo těžce poničených nebo popraskaných, zde žilo 95 rodin s 411 obyvateli. 39 domů mělo vážné trhliny, takže z nich muselo být vystěhováno 93 rodin se 1039 obyvateli. Celkem tak bylo 2462 lidí bez střechy nad hlavou.

Další likvidace starého města

Uhlí se stalo královskému městu Most osudným. V roce 1962 rozhodla Komunistická strana Československa o likvidaci města, pod nímž leželo sto milionů tun uhlí. Zachráněn byl děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Z kostela bylo demontováno všechno, co se dalo odmontovat, a celá stavba byla vyztužena ocelovou konstrukcí. V té době vážil kostel deset tisíc tun. Církevní výzdobu nahradil velín, jehož počítače měly řídit přesun.

Škodovy závody vyrobily 53 transportních pásů o nosnosti pěti set tun a upravena byla cesta, kterou měl kostel na kolečkách absolvovat. Stěhování kostela začalo 30. září roku 1975 a trvalo do 27. října. Kostel byl posunován na čtyřech kolejích, zezadu byl tlačen a zepředu brzděn hydraulickými válci. Vodováhy a elektronická čidla sledovala veškeré pohyby a výškové odchylky kostela při cestě po nerovném terénu. Nakonec kostel zdolal cestu dlouhou 841 metrů průměrnou rychlostí 2,16 centimetru za minutu. Na novém místě byl pak posazen na nové základy a proběhly restaurátorské práce.

Zachována byla také jedna z mladších čtvrtí historického města s vilami, kasárenským areálem, gymnáziem a budova nynějšího muzea. Nové město Most se začalo budovat na opačném břehu řeky Bíliny.

Další památky a zajímavosti v Mostě - Památkový areál židovského hřbitova v Mostě – Souši, Sloup se sochami sv. Jana Nepomuckého a zemských patronů, Alegorie Živlů u budovy magistrátu, Mariánský sloup, Morový sloup, Krematorium – Památník obětem II. světové války

Hrad Hněvín

Na městem Most se tyčí hrad Hněvín, který je postaven na ve výši 399 metrů na vrchu Hněvín. Původní hrad z 13. století, ze kterého zbyly po třicetileté válce (kdy jej nechal Ferdinand II. pobořit) jen trosky, byl zrekonstruován na konci století 19 a byla vytvořena jeho replika. V letech 1596 - 1597 zde byl vězněn magistr Edward Kelly, dvorní alchymista císaře Rudolfa II., který zemřel po nezdařeném útěku z hradního žaláře. Pro turisty je zde rozhledna, restaurace, hvězdárna, ubytování, terasa, stánek s občerstvením, pořádají se zde divadelní večery. Každoročně v červnu můžete navštívit slavnosti – Den magistra Kellyho – kouzla, čáry, historická řemesla a divadelníci.

Mostecký hipodrom

Areál je výsledkem projektu rekultivace krajiny a jeho dominantou je závodní dostihová dráha. Prostory závodu Jana Švermy na rozloze 790 ha byly přetvořeny a mrtvým plochám byl opět navrácen společenský význam. V celoevropském měřítku je tento projekt unikátní záležitostí. Pořádá dostihové závody, soutěž o nejkrásnější klobouk. Je zde otevřená dráha pro in -line bruslaře. Setkání s koněm zde zažijete také pokud si vyberete projížďku pro zkušené jezdce, povozit mohou Vaše děti na okružní jízdě, zaplatit si můžete také výukové kursy a pokud nemáte kde ustájit vlastního koně i taková služba zde existuje.

Mostecký aquadrom

Navštivte Mostecký vodní svět, připraveny jsou ude pro milovníky vody překrásné atrakce a služby. Plavecký bazén, dětský bazén, bazénová vana, dva zakryté tobogány, divoká řeka, masážní trysky, lezecká síť, vodní hrad, vodní had, vodní dělo, stříkací bóje, hrací fontánky, vodní hřib, vodní chobotnice, hydromasáže, masážní lehátka, třídráhová skluzavka. Parní komora, sauna, fitnescentrum, kadeřnictví, masáže, solárium, občerstvení, restaurace.

Mostecký autodrom

Stavba v místě bývalého povrchového dolu Vrbenský započala v roce 1978 . Závodní okruh měl být součástí branně - sportovního areálu. Areál o rozloze 140 ha byl dokončen roku 1983 a před stotisícovou diváckou kulisou byl odstartován první závod na novém okruhu. V blízkosti autodromu najdete také Centrum bezpečné jízdy, kde Vám nabídnou v současně době několik variant kurzů

 • Kurz bezpečné jízd pro osobní vozy
 • Kurz bezpečné jízdy pro nákladní vozy a autobusy
 • Kurz bezpečné jízdy pro motocykly
 • Kurzy bezpečné jízdy pro off-road
 • Školení bezpečné jízdy s následným odpočtem bodů dle zákona 347/2007 Sb.
 • Kurzy sportovní jízdy
 • Kurz defenzivní jízdy
 • Kurzy s obsahem na přání – vliv telefonování na řízení vozidla, pneumatiky a jejich přilnavost na vozovce, psychologie bezpečné jízdy, elektronické systémy
 • Audit firemních řidičů
 • Kurzy pro získání závodní licence

Mostecký Aerodrom

Motorové sportovní létání, bezmotorové létání, parašutismus. Výcvik pilotů motorových, bezmotorových a ultralehkých letadel. Letecké práce, jako je letecké fotografování a filmování včetně velko formátové fotografie kdekoli v ČR, kontrolní, hlídkové a pátrací lety, reklamní lety, komerční lety s letouny o kapacitě 1-16 osob a další letecké práce podle požadavku zákazníka. Pronájmy prostor v areálu letiště nebo reklamu na letounech, vlečných transparentech nebo vlajkách.

Mostecké planetárium

Velmi moderní interiér a speciální křesla vyrobená speciálně pro použití v planetáriu sklopená opěrka pro hlavu s ohledem na pozorování umělé oblohy, přispívá ke spokojenosti návštěvníků. Dále zde najdete - instalovaný přístroj snadno ukáže i souhvězdí nám neznámé jižní oblohy a její zajímavosti, kvalitní ozvučení a profesionálně namluvený text pořadů, výběr pořadů se zaměřením pro veřejnost, školy první stupeň a pro střední školy v prvním pololetí, další tématicky zaměřené se budou připravovat, každý program bude plně využívat multimediální vlastnosti počítačového vybavení, tzn. program bude vhodně doplněn názornými animacemi astronomických úkazů, krátké filmy a velkoplošná projekce.

Divadlo rozmanitostí Most

Profesionální loutková scéna jejíž tvorba je určena především dětem a mládeži nabízí

 1. činohra
 2. pantomima
 3. hudební pořady
 4. loutkářské techniky
 5. představení pro školy
 6. půjčovna divadelních kostýmů

Další hotely

 • Hotel Joker
 • Penzion Olympia
 • Motel Asas
 • Penzion Zátiší
 • Hotel Širák
 • Hotel Nautico
 • Centrum Benedikt
 • Hotel Murom
 • Motel Benedikt

Tip na mosteckou restauraci

Budvarka

Čajovna Óm

Divadelní restaurace Benar

Družice

Good Gate

Grill House

Hospůdka Dřevák

Marinkov

Restaurace Astoria

Restaurace a vinárna U Rytíře

Restaurace Formanka

Restaurace Kaštan

Restaurace Konírna

Restaurace Kosmos

Přečtěte si nový článek v Českém magazínu o restauraci a ubytování v Mostě, přímo zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14649 (rodina-finance.cz#21020)


Přidat komentář