Kam v Havířově - výlet do Havířova

Statutární město Havířov se přihlásilo do soutěže, která má za úkol zlepšit osvětu o životním prostředí a tím pádem si buduje Zelené město plné květin a stromů. Co ještě nabízí Havířov?

Na výlet do Havířova

V nadmořské výšce kolem 260 metrů na cestě z Ostravy do Českého Těšína leží „Zelené město“ Havířov s 84 000 obyvateli. Původní osady jsou ze 13. století. Město bylo postaveno pro Ostravu jako satelitní v 50. letech ve stylu socialistický realismus - zkratkou Sorela. Jádro města bylo roku 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou. Jedná se o nejmladší město ČR.

Památky v Havířově

Empírový zámek - s parkem z 15. století

Evangelický kostel – největší stavba takového druhu v okolí

Památník životické tragédie = připomíná tragickou událost 6. srpna 1944, kdy gestapo zavraždilo 36 obyvatel Životic, Horní a Dolní Suché a Dolního Těrlicka. Byla to odplata za den 4.srpna 1944 došlo v životické hospůdce k přestřelce mezi partyzány a gestapem.

Kostel svaté Markéty - zděný barokní kostel s prvky klasicismu

Kostel svaté Anny - empírová stavba z konce první poloviny 19. století.

Ochranné pásmo obytného souboru z 50. let Sorela = Území zahrnuje soubor obytných budov ohraničený na jedné straně lesoparkem Stromovka, na straně druhé vede až po meandry Lučiny. Na severozápadním konci je do chráněného území zahrnut zámek a kostel sv. Anny, na jihovýchodním konci památková zóna končí kinem Centrum.

Kulturní dům Petra Bezruče – součástí Sorely

Kino Radost – součástí Sorely

Přírodní památka Meandry Lučiny

Meandry nebo-li zákruty řeky Lučiny byly vyhlášeny přírodní památkou v roce 1992. A co že je to na řece chráněno? Právě nespoutanost řeky samotné, není nikterak regulovaná a hliněné naplaveniny mění zákruty řeky a tím i polohu zákrut – meandrů. Prostě bez lidských zásahů s různorodou faunou a flórou.

Kotulova dřevěnka

Navštivte roubenou lidovou stavbu z roku 1781, která patří k nejstarším stavbám na Těšínsku. Je zde umístěna expozice bydlení znázorňující způsob života na přelomu 19. a 20. století.

Kulturní vyžití ve městě

 1. Kulturní dům Petra Bezruče
 2. Kulturní dům Leoše Janáčka
 3. Kino Centrum
 4. Kino Úsvit
 5. Letní kino
 6. Městská knihovna
 7. Musaion - Muzeum Těšínska
 8. Společenský dům Reneta
 9. Výstavní síň Viléma Wünscheho
 10. Životické muzeum
 11. Galerie Spirála

 

Projekt Město stromů

Havířov se přidal k dalším městům a zařadil se do soutěže, která navazuje na Strakonický Rok stromu z let 2004-5. Nadace partnerství vyhlásila v roce 2006 tedy soutěž Město stromů a právě Havířov se stal na celý rok 2009 -2010 tento titul + prémii 50 000 Kč.,celoroční kampaň s různými akcemi má za cíl všem věkovým skupinám vštěpovat formou osvěty zlepšování životního prostředí. Motto kampaně „Zelené město - město budoucnosti"

Město by být ozdobeno celkem 70 000 ks letniček - šalvějí, begoniemi, petuniemi, hledíkem, pelargoniemi, netýkavku obecnou a dalšími na záhonech a v betonových nádobách. 12 000 kusů především pelargónií a surfinií nazdobí závěsné systémi na 42 sloupech veřejného osvětlení a na 8 zahradnických systémů ve tvaru kuželů. Na území města roste asi 27 000 stromů, z toho je 20% jehličnanů. Všech druhů a jejich kultivarů je přes 250. Další dva stromy jsou ze Strakonic – partnerského města.

Také zde roste 18 památných stromů jsou to lípy, jasany a jírovec – hlavně podél ulice Elišky Krásnohorské.. Dále zde rostou 3 impozantní duby – V lukách u Lučiny, v ulici U skleníku a březích na břehu Sušanky. Dále má Havířov 40 let staré stromořadí 16 metasekvojí čínských, které jinde v ČR nenajdete. A ještě Korkovník amurský tedy 2 tyto stromy s obrovskou rozvětvenou korunou najdete uprostřed Dětského parku

Dětský park v Havířově

Tento park je jedním z největších u nás, architekti si vzali mustr až ve Švédsku. Na prolézačky, houpačky, pískoviště, a další atrakce pro děti do 15 let splňují bezpečnostní normy a najdete je mezi ulicemi Beethovenova a Fibichova.

Sportovní zařízení města Havířov

 • Krytý bazén 25 m Střední školy řemesel a služeb - plavání veřejnosti a sauna
 • Letní koupaliště - 2 plavecké bazény, skokanský bazén, 2 tobogány, umělé vlny, restaurace a občerstvení
 • Městská sportovní hala Slávie – tělocvičny, krytý bazén, solárium, fitcentrum, sauna, atletické hřiště, rugbyové hřiště
 • Skateboardové hřiště a minigolfové hřiště a kuželky Střela se dvěma dráhami
 • Sportovní areál Impuls - cvičná horolezecká stěna, kuželky, 6 drah, fitcentrum
 • MZ kart arena = Krytá motokárová dráha pro veřejnost - bezpečná traŤ a motokáry Honda, i děti od 6let, bar s výhledem na trať
 • Víceúčelová hala - ledová plocha 30 x 60, squash - 3 kurty, fitcentrum, vzpěračská hala
 • Tenisové kurty – troje různé kurty ve městě
 • Fotbalový stadion FC Baník
 • Jezdecký oddíl Zelená
 • Studio Silueta - -tvarování postavy, odbourávání přebytečného tuku a celulity, přístrojová lymfodrenáž
 • Sportovní a relaxační centrum Na Císařství - solná jeskyně, sauna, badminton
 • Městské koupaliště Havířov - K dispozici bazény, tobogán, chrliče a generátor vln, hřiště na volejbal, hřiště na nohejbal, stoly na stolní tenis, stánky s občerstvením a lze zde zapůjčit i sportovní náčiní.

Havířovské restaurace

Bar a restaurace Bellavue, Country Club, Hotel Formule, Stylový restaurant Nelli, Hotel U Jelena, Samoobslužná restaurace s diskrétní kavárnou Elán, Le Cafe, Restaurace Radnice, Restaurace Na Hradě, Restaurace Severka, Restaurace Stolárna, Restaurace Tříska, Restaurace Venuše, Bar, restaurace, vinárna MDE Club, Steak Bar Avanti, Stylová restaurace U Krakonoš, Štípárna, Restaurace La Strada, Restaurace Varieté v KD Petra Bezruče.

Ubytování v Havířově

Zámek Havířov***

Pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením, fénem na vlasy, barevným televizorem, satelitem, telefonem, minibarem, pracovním stolem, klimatizací + internet zdarma. Cena za dvojlůžkový pokoj za osobu 900 Kč za 2 osoby 15000 Kč. Hotel vlastní také Bowling Radegast arénu, kde na Vás kvalitní čtyřdráhový bowling, velkoplošná projekce s možností sledování sportovních přenosů, výhled na ledovou plochu s možností sledování zápasů a velká letní terasa s kapacitou 70 až 80 osob.

Pension U Supa ***

Ubytování v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích nebo v podkrovním apartmá. Cena za osobu a noc 660 Kč. Služby k dispozici – kopírka, fax, telefon, internet i s PC, žehlení a praní. Doprava z a na letiště.

Hotel Boršičanka ***

Hotel nabízí pohodlně zařízené dvou, tří a čtyř lůžkové pokoje s WC, sprchovým koutem, TV se satelitním vysíláním, bezdrátové WIFI připojení k Internetu, telefon a lednice. Součástí hotelu je také pizzerie Albena, která nabízí více než 50 druhů pizz pečených v klasické peci na dřevo, těstoviny, saláty podávané jako hlavní jídlo, minutky z vepřového, kuřecího a krůtího masa, ryby a další italské speciality. Dále Creperie jejíž specializací jsou francouzské palačinky a to jak masové tak sladké, podle speciálních francouzských receptur.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14640 (rodina-finance.cz#20948)


Přidat komentář