Kam v Chomutově - výlet do Chomutova

V zimních měsících je město vyhledávaným střediskem pro zimní sporty, díky dostupnosti lyžařských areálů. V dnešním článku se podíváme na Chomutov v létě, na jeho památky, přírodu a pohostinství.

Výlet do Chomutova

První písemné zmínky o místě jsou z roku 1221, ale dochované záznamy, že je Chomutov městem dokládá až listina z 1. srpna 1335, vydaná králem Janem Lucemburským přímo v Chomutově. Rekreační možnosti jsou v Chomutově velmi příznivé. Vzhledem k historickým památkám i rekreačním možnostem ve městě i v okolí je zajímavým turistickým cílem.

Chomutovské památky

 • Oblastní muzeum - budova radnice
 • Kostel svaté Kateřiny – je jedním z nejstarších raně gotických kostelů v Evropě 1252
 • Městská věž - dominantní stavbu městské památkové zóny 1525
 • Jezuitský areál - v současnosti se skládá z kostela svatého Ignáce, Městské galerie Špejchar, arkádového nádvoří, Střediska knihovnických a kulturních služeb
 • Kostel svatého Ignáce - raně barokní stavba s dvouvěžovým severním průčelím
 • Špejchar – dnes zde sídlí Městská galerie Špejchar a galerie Zlatý klenot.
 • Oblastní muzeum - budova jezuitského gymnázia
 • Barokní sloup Nejsvětější trojice – dílo sochař Ambrože Laurentise z roku 1697

Technické památky a zajímavosti

 1. Přehrada na Kameničce v Bezručově údolí s kamennou hrází - 1904
 2. Vodárenská věž v Otvicích byla součástí stavby vodovodu - 1915.
 3. Těžní věž dolu Karel ve Vysoké Peci byla vybudována v první polovině 19. století.
 4. Horská železnice z Chomutova do Křimova a Hory Svatého Šebestiána - 1875.
 5. Podkrušnohorský přivaděč průmyslové vody z Ohře pro zásobování Chomutovska a Mostecka užitkovou vodou – 1967.

Odpočinkové a parkové plochy

Městský park - Největší a nejstarší chomutovský park se rozkládá nedaleko historického centra. Další klidovou zónou je atrium Střediska knihovnických a kulturních služeb v jehož příjemném prostředí atria se dnes konají koncerty i jiná kulturní představení. Park u soudu slouží nejen k relaxaci a odpočinku, ale také jako mini botanická zahrada, která Vás seznámí s rostlinami typickými pro oblast Krušnohoří a s dalšími druhy.

Podkrušnohorský zoopark ChomutovJiž 35 let se v tomto parku starají o zvířata pocházející z oblasti palearktu, zahrnující území Eurasie, ze které pochází převážná část chovaných zvířat, a území severní Afriky. Pozorovat zde můžete více než 160 druhů zvířat o 1.000 jedincích, mezi kterými je 14 ohrožených druhů zařazených do Evropských záchranných programů.

 • služby v zooparku - svezou Vás Lokálkou Amálkou po areálu
 • nebo zvolte projížďku Safari expresem
 • dvě stylové restaurace "Tajga" a "U Pratura"
 • objevte stánky a kiosky s rozmanitými suvenýry
 • jízdy na ponících
 • lanové centrum Proud
 • konírna – možnost ustájení Vašeho koně

Chomutovské naučné stezky

1) Naučná stezka Bezručovo údolí - Šest kilometrů dlouhá naučná stezka přibližuje rozmanitou přírodu Přírodního parku Bezručovo údolí. Vychází od prvního zastavení na louce nad rybníkem Hřebíkárnou a sleduje pravý břeh Chomutovky až k místu, kde stával Třetí dolský mlýn.

2) Gerstnerova naučná stezka - Naučná stezka je věnována nejslavnějšímu chomutovskému rodákovi – Prof. Dr. Františku Josefu rytíři Gerstnerovi. Informační tabule stanoviště č. 1 je umístěna přímo na budově bývalého jezuitského gymnázia - zde studoval. Tabule stanoviště č. 2 stojí v místech, kudy od středověku procházel mlýnský náhon. Stanoviště č. 3 se nachází v místech, kde stávala železniční stanice Duchcovsko-podmokelské dráhy. Dozvíme se o vybudování první koněspřežné dráhy, kterou Gerstner projektoval.

Chomutovské cyklostezky

 1. Kamencové jezero - koupaliště, půjčování lodí, vodní lyžování, minigolf, autocamp, restaurace, hotel
 2. Podkrušnohorský zoopark - zoologická zahrada, Eurosafari, dětské hřiště, restaurace, přírodní památka– Kaštanka, skanzen Stará Ves
 3. Strážiště - zalesněný vrch s restaurací a rozhlednou
 4. Bezručovo údolí - nejdelší údolí Krušných hor, příměstská rekreace, penzion a restaurace První mlýn, ubytovna a restaurace Druhý mlýn, naučná stezka
 5. Červený Hrádek - zámek, muzeum, anglický park, obora
 6. Směr Mezihoří - Kálek, napojení na cyklotrasu K23 do Načetína a Hory Sv. Šebestiána, do Hory Sv. Kateřiny
 7. Směr Vysoká Pec - Národní přírodní rezervace „Jezerka“, zámek Jezeří
 8. Směr Vrskmaň - Strupčice, Most
 9. Směr Nezabylice - Přírodní památka „Slanisko“, Louny …..a několik dalších

Kamencové jezero

Jedno z největších jezer v ČR. Jako přírodní útvar je však jediné na světě. Druhé takové bylo v Kanadě, ale již vyschlo. Voda je obohacena o síran hlinitý, dusitany, dusičnany, chloridy, amoniak a železo. Vysoký obsah kamence (cca 1 %) ve vodě činí z Kamencového jezera mrtvou vodu - brání růstu řas a sinic i běžnému organickému životu. Voda prý má také blahodárné účinky při léčbě lupénky. Plocha jezera je asi 16 ha a objem přibližně 333 000 m3.

Další možnosti ubytování:

Hotel U Jezera - 44 pokojů po dvou až pěti lůžkách. Vybavení pokojů je jednoduché a účelné. Pokoje v druhém poschodí jsou již vkusněji vybavené. Sociální zařízení je společné, umístěno je v každém patře na chodbě. Na recepci je možnost zakoupení kávy, čaje, piva a drobného zboží. Ceny jsou zde cca 235 Kč za osobu a noc.

Autokemp – 27 × 4 lůžková chata se sociálním zařízením
vybavení: kuchyňka s dřezem, lednice, dvou plotýnkový vařič, mikrovlnná trouba, varná konvice, kuchyňské nádobí, venkovní plastový stůl + židle, povlečené lůžkoviny, ručníky. Další chatky = 17 × 4 lůžková bez sociálního zařízení, vybavení: varná konvice, venkovní plastový stůl + židle, povlečené lůžkoviny. Zbylé chatky jsou 4 × 2 lůžková bez sociálního zařízení, vybavení: varná konvice, venkovní plastový stůl + židle, povlečené lůžkoviny. K dispozici je také 250 míst, v areálu pro karavany a stanování. Ceny se pohybují u chatky od 500 Kč za osobu a noc.

Chomutovské restaurace

Mexická restaurace Don Diego – Ve stylovém prostředí podbarvené latino hudbou Vám kvalifikovaný ochotný personál ve všední dny poskytne polední nabídku hotových jídel, výbornou mexickou kuchyni, speciality mezinárodní nebo české kuchyně dle Vašeho přání, jedinečná vína z Lechovic, točené smíchovské pivo Staropramen 12°, klasická mexická lahvová piva, WiFi připojení k internetu. Z jídelního lístku jsme vybrali ochutnávku = Jalapeňos rilleno frito -Smažené papričky jalapeňos plněné čedarem, Sabor espigon - Kukuřičný klas s pikatní omáčkou se žampiony, cibulí a česnekem nebo Diabolico frijoles - Červené fazole v ostré tomatové omáčce zasypané strouhanou nivou.

Myslivecká restaurace První mlýn - V útulné restauraci si pochutnáte na grilovaných masech, unikátních specialitách a zaujme Vás především rozmanitý výběr zvěřinových pokrmů. Vše zapijete lahodným pivem nebo sklenicí kvalitního vína. Na stěnách nechybí myslivecké trofeje a z jídelního lístku si lze vybrat například z jídel - Jelení biftek, Zvěřinový steak se smetanovou omáčkou, Zvěřina s pikantní omáčkou, Lovecký špíz po baštýřsku, Srnčí medailonky atd. Objekt slouží také jako penzion, kde se ceny za osobu a noc pohybují od 450 Kč.

Restaurace Sklep u Fešáka - Restaurace a kavárna nabízí posezení ve stylovém prostředí s příjemnou obsluhou. Výborná kuchyně, široký výběr jídel, specialit, těstovin, zeleninových salátů nápojů a vín. K dispozici je i salonek se zahrádkou pro 40 osob.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14656 (rodina-finance.cz#21058)


Přidat komentář