Kam v Berouně - výlet do Berouna

V Českém Krumlově našli domov medvědi Kateřina a Vok jejich potomci a mediální hvězdy večerníčku pana Chalaupky - Matěj, Vojta a Kuba Vás uvítají v medvědáriu, ve městě, do kterého jsme zavítali v dnašní pozvánce a tím je Beroun.

Kam v Berouně – výlet do Berouna

Na dálnici D5, která spojuje Prahu s Plzní leží na soutoku Berounky a Lityvy město s 19 000 obyvateli – Beroun. První písemná zmínka je v listině Přemysla Otakara II. Z roku 1265 kde se objevuje Beroun v latinské podobě - Verona. Královským městem se stal Beroun po právní stránce až roku 1303. Za Karla IV. Se ve městě prosadili soukeníci, sladovníci, vinaři, pivovarníci a hlavně hrnčíři, jejichž červeně zbarvená keramika, zdobená bílými přírodními motivy byla věhlasná.

Městská památková zóna Beroun

Budova berounské radnice - jednou z nejpůsobivějších částí radnice je obřadní síň

Pražská bránaPražská brána - z okén brány je krásný výhled na centrum města.

Plzeňská brána - stálá expozice zaměřená na historii této památky a celý hradební systém města.

Městské hradbyměstské hradby - jižní část

Husovo náměstí

Měšťanské domyměšťanské domy

Jenštejnský důmJenštejnský dům

Kostel sv. Jakuba

Morový sloupmorový sloup před kostelem sv. Jakuba

Areál děkanství

Duslova vila

Památky mimo památkovou zonu = Zábranský kostel se hřbitovem nebo Kaple Bolestné Panny Marie otevřená vždy jednou ročně u příležitosti oslav Dnů evropského dědictví.

Muzeum Českého krasu

 • Etnografická expozice = Lidový interiér z 19. století
 • Berounští měšťané v portrétech 18. a 19. století.
 • Pamětní síň Jana Preislera = o jednom z nejvýznamnějších malířů přelomu 19. a 20. století.
 • Pamětní síň Václava Talicha = významný český dirigent
 • Vitráž z kostelního okna s cechovním znakem hrnčířů
 • Z dějin řemesel města Berouna
 • Český kras - osídlení člověkem = Archeologická expozice
 • Jeskyně a jeskyňáři v Českém krasu = tajemný podzemní svět jeskyní a propastí v Českém krasu.
 • Geologicko - paleontologická expozice Barrandien = od starohor až do čtvrtohor.
 • Živá příroda Českého krasu = yšší obratlovci z různých biotopů
 • Geopark Barrandien = Expozice typických barrandienských hornin situovaná na dvoře muzea.

Další zajímavá místa v Berouně

 1. Společenský dům Plzeňka - taneční kurzy, natáčení, výstavy, divadelní představení, koncerty
 2. Společenský klub Loděnice - přehlídky, koncetry, divadelní vystoupení
 3. Disco club D5 – diskotéky, firemní večírky, rauty, svatby, afterparty
 4. Městská rozhledna je turistům k dispozici na Městské hoře, je vysoká 13,6 metrů a pochází z roku 1936. Každý návštěvník obdrží za symbolické vstupné pamětní list s razítkem.
 5. Rozhledna na vrchu Děd – cihlová stavba z roku 1893 vysoká 12 metrů, na kterou vyjdete po zdolání 57 schodů.
 6. Městské medvědárium - na rozloze 25 arů mají domov medvědí Matěj, Vojta a Kuba z večerníčku pama Chaloupky. Najdete je 10 minut cesty z Husova náměstí. Beroun má medvěda ve znaku.
 7. In-line dráha okolo fotbalového hřiště u autobusového nádraží, nabízí bruslařům dva in-line okruhy o délce 423 a 153,9 metr
 8. Skatepark u železničního hlavního nádraží, nabízí různě obtížné sekce pro začátečníky i profesionály
 9. Trampolíny najdete naproti Sportcentru Eden
 10. Berounská Čertovka - umělé rameno řeky Berounky vytváří ostrov, na říčním náhonu bývaly 4 mlýny - Křížův, Zajíčkův a Panský a Zajíčkův, které byly postupně přestavovány do nynější podoby.
 11. Školní naučná stezka Brdatka - tři kilometry dlouhá stezka s dvaceti zastávkami vede převážně po lesních cestách a pěšinách.

Městský plavecký areál - Tipsport laguna

V přízemí najdete recepci, šatny, sprchy, toalety a bazeny. Sportovní bazén 25 x 12,5 m, hl. 120 -160 cm, 6 plaveckých drah, tribuna pro diváky. Dětský výukový bazén s brouzdalištěm 54,8 m2, hl. 60 ? 90 cm. vodní hřib, skluzavka. Rekreační bazén s atrakcemi 185,0 m2, hl. 100 ? 130cm, vzduchová masážní lůžka , jeskyně, dnový gejzír, chrliče, vodní masáž. Vířivý bazén 15 míst, tobogány - venkovní 78 m, tobogán divoká voda 58 m = pneumatičkový tobogá a zdvojená skluzavka 15 m. Dále je zde pára, venkovní terasa a restaurace. V prvním patře najdete laguna klub se soláriem, 2 souny a ochlazovací bazenek, masáže, fitnes se sálem a posilovnou. Výtečně poslouží aquapark i maminkám s malými dětmi při jejich seznamování s vodním živlem a prvními krůčky ve vodě bazénku pro malé děti.

Hrnčířské trhy Beroun

Každoročně se začátkem měsíce září můžete vydat do Berouna na umění hrnčířů nejen z naší vlasti, ale také z Francie, Německa, Maďarska, Polska, Litvy a ze Slovenska. Celkový počet vystavovatelů se blíži ke 300 z toho je 28 hostů ze zahraničí. Výtěžek hrnčířské tomboly, kterou organizuje Farní úřad katolické církve Beroun a do níž věnovali ceny hrnčíři - bude věnován na pomoc oblastem postižených povodní v srpnu letošního roku. Mezi hrnky, vázami a ostatním zbožím si najdete čerstvě grilované a uzené ryby, úhoř přímo z udírny, rybí hranolky nebo pravé Berounské koláče podle původních receptur.

Berounské ubytování

Hotel Verona Mea – ubytování v mezonetovém bytě nebo 1 – 2 lůžkových pokojích, všechny jsou nekuřácké a vybavené koupelnou se sprchovým koutem a WC, TV/SAT, zdarma připojení k WiFi. Parkování v uzavřeném dvoře v zadní části hotelu. Ceny za osobu a noc se pohybují od 700 Kč. Hotelové služby - restaurace Verona Mea kde si můžete vybrat z pestré kulinářské nabídky především české a regionální kuchyně. Zahradní posezení s volierou, úschovna kol, zajištění taxi.

Ubytovna Sport – levné ubytování v pokojích pro 1 až 8 osob- Jedná se o penzion v cenách od 250 Kč za osobu a noc nebo o apartmány za cenu 450 Kč za noc nebo a kde najdete 3 a 4 lůžkové pokoje od 330 Kč. Služby zde nabízejí – pronájem vlastního parkoviště, úschovna jízdních kol zdarma, zajištění stravování v nedalekém Spotr baru Loko a připojení k internetu.

Penzion Barták – 10 minut chůze od centra Barouna najdete ubytování pár metrů od medvědária. Ubytování zde nabízí ve dvoulůžkových pokojích hotelového typu. WC, sprcha, televize, telefon s možností připojení na internet. Pro náročnější klientelu můžeme nabídnout pohodlí apartmánu s posezením u otevřeného krbu a výřivou vanou pro dvě až čtyři osoby. Cena za osobu a noc od 480 Kč. Služby penzionu - pokojový servis, se snídaní přímo na pokoj. Posezení na terase pensionu s možností grilování a popíjení dobrého piva či vína. Restaurant penzionu Barták nabízí kulinářské speciality celého světa - grilované marinované steaky, plněné panenky či speciality z drůbeže a ryb.

Restaurace v Berouně

Čínská restaurace Shen Zhou, Čínská restaurace U Slunce, Mexická restaurace Lapaz, Pizzeria Alla Madonna, Pizzerie Atrium, Pizzerie Domino, Hotel Český Dvůr - Restaurace, Hotel Grand – restaurace, Na Baště, Na Marjánce, Rudolfinum, Selská hospoda,Trattoria, U Aleny, U Slunce, U Hradeb, U Madly, U Krobiána, U Zelených, U Tří korun, Sport Eden a Restarurace Plzeňka, Sport Restaurant Na Verandě, Future cafe, Berounský medvěd.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14668 (rodina-finance.cz#21331)


Přidat komentář