Jordánsko - exotická dovolená

Už jen jméno Jordánského království zní vznešeně. V poušti naleznete úchvatné kulturní poklady tří velkých říší a v hlavním městě Ammánu se budete cítit s jeho módními butiky a elegantními kavárnami jako v kterékoli jiné metropoli.

Pokud budete mít štěstí, můžete zpáteční letenku do Jordánska pořídit i za 11 000 Kč, hledejte lety společnosti Royal Jordanian. Pokud se chcete ubytovat v exkluzivním hotelu v Ammánu připravte si 4 000 Kč za dvoulůžkový pokoj. Můžete ovšem přebývat v mnohem levnějších hotelech a kempech. Například při návštěvě Vádí Rúm Vás přenocování, průvodce i polopenze přijde na 1 600 Kč za noc.

Dovolená v Jordánsku - S cestovní kanceláří ADVENTURA

Je velká škoda, že čeští turisté tuto nádhernou a historicky zajímavou zemi, zatím do svých plánů na dovolenou moc nezahrnují. Jistě by je okouzlila vlídnost a pohostinnost místních obyvatel, poušť či jízda na velbloudech, ale také, a to hlavně, jeden z novodobých Sedmi divů světa - skalní město Petra. Pokud nepatříte k těmto lidem a víte, že Jordánsko je země, která stojí za Vaši návštěvu, stačí jenom vybrat cestovní kancelář, se kterou si tuto dovolenou, plnou neopakovatelných zážitků a zajímavé historie, užijete. Jednou z cestovních kanceláří, se kterou se můžete do Jordánského hašmínovského království, což je oficiální název, podívat,je cestovní kancelář ADVENTURA.

Skalní město Petra

Cesta do Jordánska s CK ADVENTURA:

 • 1. – 2. Odlet z Prahy v odpoledních hodinách, noční přílet do Damašku; transfer do Palmýry, ubytování, pozdní snídaně. Palmýra - prohlídka antického města v poušti, křižovatky karavan na hedvábné stezce.
 • 3. Přejezd do Aleppa (Halab) - prohlídka města obehnaného hradbami: citadela, Velká mešita, stará tržnice.
 • 4. Návštěva města Hamá na břehu řeky Orontes, vodní kola; impozantní a největší křižácký hrad Crac des Chevaliers .
 • 5. Přejezd do Malúly, prohlídka malebné křesťanské vesnice vytesané do skalního masivu, byzantský klášter sv. Tekly; přejezd do Damašku, prohlídka města.
 • 6. Prohlídka slavného římského amfiteátru a kostela sv. Jiří v Bosře ; přejezd do Jerashe, jednoho z největších římských měst na Blízkém východě.
 • 7. Výlet do Madaby, proslavené byzantskými mozaikami s mapou Svaté země a okolí; hora Nebo, z níž uviděl Mojžíš “Zaslíbenou zemi”; koupání v Mrtvém moři.
 • 8. Monumentální kaňon Vádí Mudžib; křižácký hrad Kerak; transfer do Petry.
 • 9. Celodenní návštěva Petry - unikátní komplex monolitických chrámů vytesaných do skal. Přejezd do Vádí Rum – noc v beduínských stanech, večeře formou tradiční arabské párty.
 • 10.  Vádí Rum, snad nejkrásnější pouštní krajina – široké údolí, sevřené mohutnými věžovitými skalními útvary z narůžovělého pískovce; safari terénními auty; noc v Aqabě.
 • 11. – 12. Zasloužený odpočinkový den u Rudého moře v Aqabě - koupání, šnorchlování; pozdní večerní odjezd do Ammánu a noční transfer na letiště, odlet do Prahy; přílet kolem poledne.

CK ADVENTURA je cestovní kancelář, která si klade za cíl potěšit Vás nabídkou poznávacích zájezdů a aktivní dovolené v tom nejširším slova smyslu, a dopřát Vám pohled na svět kolem nás v celé jeho pestrosti a různorodosti trochu novýma očima. Pokud nechcete strávit svoji dovolenou pouze s drinkem u bazénu svého hotelu či pod slunečníkem na elegantní mořské pláži, určitě si u této cestovní kanceláře vyberete.

Jordánsko – Skrytý ráj

Oficiálním názvem je Jordánské hášimovské království. Leží v oblasti Blízkého východu a sousedí s Írákem, Izraelem, Saúdskou Arábií a Sýrií. Hlavním městem je Ammán, měnou je jordánský dinár (JOD). Státním zřízením je Jordánsko konstituční monarchie. Na ploše o rozloze 92 000 km2 žije téměř 6 000 0000 obyvatel. Obyvatelstvo tvoří z 96 % Arabové. Úředním jazykem je arabština, ale běžně se tu dorozumíte i anglicky. Hlavou státu Jordánského království je král Abdalláh II.

Podnebí - Jordánsko

Východ Jordánska je ze tří čtvrtin tvořen kamenitou pouští. Západ Jordánského království leží v středomořském klimatickém pásu, na východě země leží poušť. Počet srážek klesá se směrem do vnitrozemí, přičemž průměrné roční srážky na většině území jsou menší než 20 cm. Průměrné roční teploty v hlavním městě Ammánu jsou v zimě 8 °C a v létě 25 °C.

Důležité informace – Jordánsko

Ke vstupu do země budete potřebovat cestovní pas s platností minimálně ještě na 6 měsíců od předpokládaného návratu a platné vízum. Vízum můžete získat jak na jordánském velvyslanectví ve Vídni, tak na hranicích. Ovšem doporučuje se, si vízum zajistit již před cestou a vyhnout se tak možným cestovním komplikacím. Před odjezdem navštivte stránky ministerstva zahraničním věcí České Republiky, kde můžete najít všechny potřebné informace.

Jordánsko je pro běžného turistu bezpečná oblast, za předpokladu, že se pohybuje v obydlených oblastech, ve větších městech a na pobřeží Rudého moře.

Historie – Jordánsko

Území Jordánska se stalo roku 64 n.l. součástí Římské říše. Předtím zde vládli Asyřané, Babyloňané, Peršané a Seleukovci. V 7. století se zde usadili muslimští Arabové a ve 12: století docházelo ke střetům s křižáky. V 16. století území ovládla Osmanská říše a vládla zde až do konce 1. světové války, kdy území Jordánska obsadili Britové.

Nezávislost nad Británii získalo Jordánské království roku 1946 vyhlášením Transjordánského království. Tehdejší Transjordánsko se v letech 1948 – 1949 účastnilo války s Izraelem, v níž získalo západní břeh Jordánu. Poté se přejmenovalo na Jordánsko. Prvním králem Jordánského království byl král Abdalláh.

Památky a zajímavá místa - Jordánsko

Ammán

Ammán je hlavním městem Jordánského království a žije zde kolem 2 000 000 obyvatel. Ammán leží na severozápadě země a byl založen před několika tisíci lety, píše se o něm i v Bibli. Naprostá většina zachovalých památek v Ammánu pochází z doby Římské nadvlády. Obyvatelé hlavního města jsou většinou západně orientovaní. Můžete navštívit elegantní nákupní centra jako je „Mekka" či „Abdoun mall".

Akaba

Akaba se nachází na jihu země na pobřeží Arabského zálivu Rudého moře a je jediným přístavem v Jordánsku. V Římské době byla postavena silnice k přístavu vedoucí přes Damašek a Ammán.

Mrtvé moře

Mrtvé moře je bezodtoké slané jezero rozkládající se mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu a Jordánskem. Jde jak o nejníže položené odkryté místo na zemském povrchu, tak o nejníže položené slané jezero na světě i o nejhlubší slané jezero na světě.

Petra

Jde o skalní město a o archeologické naleziště v Jordánsku. Od roku 1985 je zaneseno v seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pravděpodobně bylo založeno mezi 3. stol. př.n.l. a 1. stol.n.l. Všechny stavby jsou vytesány do pískovce. Po dlouhou dobu bylo město před cizinci utajované. Prvním Evropanem, který jej spatřil byl roku 1812 Johann Ludwig Burckhardt. Nachází se zde více než 750 budov a Petra je nejnavštěvovanějším místem země.

Vádí Rúm

Nebo také Měsíční krajina patří k velkým přírodním zajímavostem Jordánska. Vádí Rúm Leželo na významné obchodní stezce, proto zde najdeme trosky nabatejského chrámu. Vádí Rúm je oblíbeným místem turistů. V oblasti se nachází Sedm pilířů moudrosti, Lawrencův pramen a skalní most Dlabal Umm Frút.

Kerak

Nachází se zde křižácká citadela z roku 1142, která je velmi zachovalá. Můžete také navštívit menší archeologické muzeum, či hrad Šóbak, jež je zvenčí velmi dobře zachován.

Džaraš

Je to jedno z nejstarších a zároveň nejzachovalejších římských měst na Středním východě. Podle odborníků je město odryto jen z 10 %. Šlo o tzv. Dekapoli, tedy seskupení deseti měst. Při vstupu do města narazíte na Hadriánův oblouk, ve městě dále můžete obdivovat Diův chrám, divadlo, Oválné fórum, které sloužilo jako náměstí. Dále se zde nacházelo tržiště s potravinami, či chrám bohyně Artemis. Ve městě se dochovalo také několik byzantských kostelů.

Horké prameny v Ma\'in

Nachází se na cestě mezi Ammanem a Hammanem. Horké prameny leží 260 metrů pod hladinou světového oceánu a zde čeká na Vás voda teplá 50°C, která se vlévá přes vodopády do nádrží a poté odtéká do Mrtvého moře.

Zajímavosti – Jordánsko

 • Voda v Mrtvém moři má díky vysoké koncentraci soli tak vysokou hustotu, že si v ní můžete sednou a přesto se budete vznášet na hladině.
 • Osudy plukovníka Thomase Edwarda Lawrence, který během 1. světové války ovlivnil historii Jordánska i Sýrie zachycuje slavný film „Lawrence z Arábie", jež byl také v Jordánsku natáčen.
 • Nachází se zde také nejznámější mozaika na světě, kterou je mapa Svaté země a okolí pocházející z 6. století a jež byla složena ze 2 000 000 kamínků. Dnes je zachovaná pouze třetina.
 • Skalní město Petra Vám může připomenout exteriréry z filmu Indiana Jones a Poslední křížová výprava, který se zde natáčel.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14629 (rodina-finance.cz#20844)


Přidat komentář