Izrael, Jeruzalém - biblické památky

Izrael je zemí nepřeberného množství starodávných památek. Navštivte proslulý Jeruzalém a Betlém, projděte se po místech konání zázraků Ježíšem, nechte se nadnášet v nejslanějším jezeru na zemi – Mrtvém moři a poznávejte izraelskou kulturu!

Izrael – základní informace o zemi

Název: Stát Izrael

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 21 tisíc km2

Počet obyvatel: přes 7 milionů

Hlavní město: Jeruzalém

Nejvýznamnější řeka: Jordán

Úřední jazyk: hebrejština, arabština

Měna: nový šekel

Náboženství: převážně židovské

Izrael leží u východního pobřeží Středozemního moře. Izraelem protéká řeka Jordán, nachází se zde Galilejské jezero a Mrtvé moře.

Izraelská vlajka je bílá, s dvěma modrými pruhy a s modrou šesticípou hvězdou uprostřed.

Izraelské podnebí je horké a suché. Letní měsíce jsou slunné, zimy mírné a vlhké.

Jeruzalém – biblické město

Jeruzalém je proslulým biblickým městem s bohatou historií, o které svědčí velké množství památek. Je hlavním cílem turistů, kteří zavítají do Izraele.

Staré město patří k nejvíce navštěvovaným místům v Jeruzalémě. Starý Jeruzalém obklopují hradby a najdeme zde celkem 8 bran (Nová, Damašková, Herodesova, Štěpánská, Zlatá, Hanojská, Sionská a Jaffská). Staré město můžeme rozdělit do 4 čtvrtí – Arménská, Křesťanská, Muslimská a Židovská.

Navštivte Zeď nářků, Skalní chrám – Omarovu mešitu, Mešitu Al – Aksa, Chrám svatého hrobu, Horu Sion (Kostel usnutí P. Marie, Davidova hrobka a místo Poslední večeře Páně), Citadelu – Davidovu věž a také místa, kde Ježíš konal zázraky (jezírko, kde vyléčil chromého muže aj.).

Na východě Jeruzaléma se rozprostírá Olivetská hora. Právě zde najdeme kostel Nanebevzetí Páně, kde Ježíš vstoupil do nebe. Hora nabízí pěkný výhled na město.

Nad skálou Agonie stojí Kostel všech národů. Zajímavostí je i Gethsemantská zahrada s kořeny oliv ještě z dob Ježíše.** **

V nové části Jeruzaléma můžete navštívit třeba moderní budovu parlamentu, která je vystavěna z červeného Jeruzalémského pískovce.

Ve středu Starého města jistě neminete krytý bazar se spoustou suvenýrů.

Další zajímavá místa v Izraeli

Mrtvé moře, Betlém, Nazaret, Galilejské jezero, Masada, Haifa, Pásmo Gaza, Tel Aviv-Jaffa, Eilat, Golanské výšiny, Jericho, Akko, Caesarea, Sinaj aj.

Mrtvé moře - jezero

Je to vůbec nejníže položené místo na zeměkouli. Jelikož v tomto nejslanějšímu a mineralizovanému jezeru nežije žádný živočich, nazývá se Mrtvé moře. Voda a bahno jsou známé svými léčivými účinky.

Atrakcí je, že člověk se vůbec nepotopí pod hladinu. Je však nutno chránit si oči, v případě styku s vodou totiž začnou pálit. Nepříjemné až bolestivé pocity vyvolají rovněž oděrky a různá poranění.

Betlém (Bethlehem) – Davidovo město

Betlém se nachází asi 8 km od Jeruzaléma. Starý zákon říká, že ve městě se narodil David, a proto také město Davidovo. Nový zákon pojednává o tom, že v Betlémě se narodil Ježíš – v mládí pak pobýval v Nazaretu.

U vchodu do města Betlém je hrobka Ráchel (žena Jakubova, matka Josefa), která zemřela při porodu. K tomuto hrobu se chodí modlit lidé za své potomky.

Dominantou města je Chrám Narození Páně, postavený nad jeskyní Narození, ve které přišel na svět Ježíš.

Nazaret

V Nazaretu oznámil Archanděl Gabriel Panně Marii, že počne z ducha svatého. Památkou na zvěstování o narození Ježíše je Bazilika Zvěstování. V Nazaretu prožil ježíš své dětství. Je určitě zajímavé procházet se po ulicích a částech města, kde si Ježíš kdysi hrával…

Zhruba 14 kilometrů od Nazaretu se nachází vesnice, kde Ježíš vykonal svůj první zázrak. Poté, co na svatbě došlo víno, proměnil vodu ve víno.

Galilejské jezero

Galilejské jezero můžeme znát také pod názvy Kineretské či Genezarethské. Je proslulé zejména Ježíšovými zázraky. Právě po hladině tohoto jezera se kdysi Ježíš procházel. Místní rybáři se stali prvními Ježíšovými učedníky. V jezeru se hojně loví ryby už od biblických dob a můžete se zde i vykoupat.

Celá Galilejská oblast se pyšní překrásnou krajinou a řadou památek. Z praktického hlediska představuje jezero hlavní zdroj vody pro obyvatele.

Izrael – lidé

Izrael je velkým kotlem smíšené kultury. Existuje Zákon o návratu, podle kterého se může kterýkoliv žid odkudkoliv ze světa usadit v Izraeli a získat občanství. Na mladých lidech nás může překvapit jejich předčasná vyzrálost – to může být dáno i povinnou vojenskou  službou.

Izraelci jsou pracovití, temperamentní a impulzivní – to, že někdo křičí a gestikuluje, nemusí ještě znamenat jeho zlost, ale pouhou diskusi.

Izrael – kuchyně

V Izraeli si vyberete z nabídky jídel všech kuchyní na světě. Někde můžete narazit na tzv. košer restaurace.

Košer restaurace a domácnosti – pravidla

Slovo košer je odvozeno z hebrejského „kasher“ – vhodný, správný. Tzv. košer pokrm je obřadně čistý a přípustný ke konzumaci. I samotná příprava košer pokrmů se řídí určitými pravidly – těm se říká souhrnně kašrut. V Izraeli je spousta hotelů a restaurací, které dodržují pravidla košer. Najdeme však i ty, které nejsou košer.

  • V izraelské košer kuchyni se uplatňují arabské orientální ingredience.

  • Biblický zákon říká: „nebudeš vařit kůzle v mléce jeho matky“. A právě z toho je zřejmě odvozeno pravidlo, že maso a mléko se nesmí smíchat.

  • V košer restauraci a domácnostech najdeme 2 sady nádobí a příborů (na maso a na mléko). Prasata a měkkýši se považují za nečistá a nejedí se. Pokud si Žid v nějaké restauraci není jistý dodržováním košer pravidel, raději zvolí vegetariánské jídlo.

Na základě Starého zákona jsou stanoveny základní pravidla pro přípravu košer pokrmů:

Panuje zákaz požívání krve (zvířata se po porážce nechávají zcela vykrvácet, obrací se hlavou dolů, zbylá krev je odstraněna nasolením masa).

Je dovoleno konzumovat pouze některé druhy masa. Je zakázáno jíst velbloudy, vepřové, kraby a humry.

Mléko a maso se nesmí setkat – ani v hrnci, ani v žaludku.

Typická izraelská kuchyně

** **v podstatě neexistuje, protože se zde uplatňuje směs různých kultur. Pokud bychom však chtěli i přesto vybrat něco charakteristického, budou to jídla ze Středomoří, jako například:

  • Felafel – smažené čočkové kuličky v chlebě pita se salátovou přílohou, felafel dochucuje pikantní koření harit.

  • Hummous – česneková kuřecí omáčka

  • Tahini – těsto ze sezamových semen

Často se jí kebab s telecím, kuřecím či jehněčím masem a zeleninou. Naprosto všude dostanete ryby. Rozšířené je upravení ryby na biblický způsob – ryba sv. Petra. I v Izraeli, stejně jako kdekoliv jinde, existuje rychlé občerstvení.

V Izraeli je velmi chutné ovoce. V nabídce jsou různé druhy jako kiwi, papája, mango, granátová jablka, citrusové plody, jahody apod.

V pouličních stáncích si lze zakoupit chutné a osvěžující ovocné šťávy.

Botz je silná izraelská káva na způsob turecké kávy. Pálenka s anýzovou příchutí se jmenuje arak. Izraelci alkohol příliš nepijí, spíše si posedí nad šálkem kávy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14663 (rodina-finance.cz#21157)


Diskuze a zkušenosti

Marek Novotný | 09.08.2011 21:44
Izrael - biblická místa, moře.... Bohužel jsme už poznávací zájezd do Izraele s cestovkou Avetour absolvovali. Píšu "bohužel ", protože se nám tam strašně líbilo. Sešla se tam fajn parta lidí...., ale především Izrael je velice pěkná země, zajímavá architektura, krásná příroda...Např. v Tel - Avivu jsou nádherné, čisté pláže. Celá země je nasátá historii. V člověku to zanechá zážitky na celý život. Pokud to půjde, tak se tam určitě zase vrátíme. MN


Přidat komentář