Itálie - dovolená u moře

Itálie je země, která nabízí jak zasněžené vrcholky hor, tak i překrásné pláže, bohatou historii a spoustu památek. Chcete si na dovolené odpočinout, ale zároveň objevovat i bohatství země? Láká vás proslulá italská kuchyně? Zavítejte tedy do Itálie!

Itálie – základní informace o zemi

Název: Italská republika

Státní zřízení: republika

Rozloha: cca 300 tisíc km2

Počet obyvatel: cca 58 milionů

Hlavní město: Řím

Jiná významná sídla: Milán, Neapol, Turín, Palermo, Janov

Nejvyšší bod: Mont Blanc (Monte Bianco)

Úřední jazyk: italština

Měna: euro

Náboženství: převážně římskokatolické

Itálie je středomořským státem jižní Evropy, leží na Apeninském poloostrově.

 

Italská kuchyně – jídlo, pití, stolování

Každá část Itálie je domovem nějaké své typické lahůdky, i když pokrmy jsou zpravidla rozšířeny po celé Itálii. Tak například v Římě jsou to dobrá masitá jídla jako telecí roláda saltimbocca, dušené hovězí stufatino atd.

Italové kladou ze všech jídel v průběhu dne největší důraz na večeři. Pravá italská večeře trvá oproti té české podstatně déle a je tvořeny hned několika chody. Nejprve se podává polévka. Následuje předkrm – například Bruschetta (topinka s česnekem a rajčetem), Suppli (usmažené rýžové kuličky s mozzarellou) aj. Hlavní chod tvoří zpravidla ryby nebo maso připravené na různé způsoby.

Typickým a zároveň nejoblíbenějším italským nápojem je víno, a to jak bílé, tak i červené. První oblast, která v historii proslula pěstováním vinné révy, byla v okolí Říma.

Celosvětově proslulé jsou italské aperitivy Martini nebo Campari. Každou oblast v Itálii charakterizuje jiný typický likér. Může to být třeba Limoncello, Amara Lucano, Amara Negro aj.

Tradiční je pálenka z vína, Grappa (pro Italy stejně typická jako pro nás slivovice), a likér vyrobený z lékořice, Ligurzia.

K Italům neodmyslitelně patří káva (překapávaná), která zde vévodí všem nealkoholickým nápojům. Italové pijí velmi silnou kávu, hodně sladkou a s mlékem, ovšem v miniaturních šálcích. Za den si dopřejí hned několik šálků.

Je naprosto běžné, že lidé, kteří jdou ráno do práce, se zastaví na snídani v nějakém tom baru, kde si vypijí kávu, zakousnou něco k snídani a ještě proberou novinky.

V Itálii mají výborné zmrzliny různých druhů a také všelijaké zákusky, které se zdají být poněkud sladší, než ty české.

 

Itálie – nákupy

Zde je zase nutné podotknout, že každá část Itálie je něčím specifická, a tím bude ovlivněno i nakupování.

Italové si dost potrpí na značkové oblečení a obuv a rádi navštěvují výprodeje tohoto zboží. Zatímco ve velkých městech se nacházejí obchodní domy, v těch menších probíhají pravidelně trhy, kde lze nakoupit různé zboží různé kvality – přes oblečení až po ingredience k přípravě jídel.

Jako suvenýr nebo dárek z cest si můžete pořídit například nakládané olivy a mořské plody, italské domácí těstoviny, sušená rajčata, koření, olivový olej, nebo třeba typický italský kávovar.

V některých částech města můžete narazit na pouliční prodavače, černochy nebo Indy. Mají malé krámky, nebo nabízí zboží i na pláži. S nimi můžete i smlouvat. Pozor však na možné padělky zboží.

Itálie – módní značky a automobilový průmysl

Italové velmi dbají ne design, čemuž odpovídají i jejich výrobky. Jejich smysl pro krásu a dokonalost se odráží zejména v textilním a automobilovém průmyslu. Předními italskými zmódními značkami jsou Versace, Giorgio Armani, Dolce&Gabbana, Gucci, Valentino, Gian Franco Ferré, Cerrutti nebo Bulgari. Dalšími značkami kvalitního oblečení mohou být Benneton, Diesel či Terranova. Ze sportovních značek lze zmínit Fila, Diadora, San Marco, Sergio Tachini.


Když zavítáme do oblasti automobilů, nabízí se značky jako Fiat, dále také Alfa Romeo, Ferrari, Lancia nebo Maseratti.


Některé výrazy v Italštině


Dobrý den - Buon giorno

Prosím – Per favore

Děkuji – Grazie

Ano – Sí

Ne – No

Promiňte – Mi scusi

Hovoříte anglicky? – Parla inglese?

Nerozumím – Non capisco

Pomozte mi prosím – Mi auti, per favore

Kolik je hodin? – Che ore sono?

Itálie – přírodní krásy


Rádi obdivujete přírodu, národní parky, hory a sopky? Pak je pro vás Itálie tím pravým! Jsou zde zřízeny parky: „Parco Nazionale del Gran Paradiso“, „Parzo Nazionale dello Stevio“ a  „Parzo Nazionale d´Abruzzo“.

V Itálii také najdete činné sopky Vesuv a Etnu a další sopky na Liparských ostrovech (např. Stromboli).

  • Vesuv najdeme asi 20 km na sever od Neapole. Ční do výšky 1281 metrů. Její neznámější výbuch v r. 1979 zničil 3 města a zemřelo zde několik tisíc lidí.

  • Etna leží na jihovýchod od Sicílie a dosahuje výšky 3350 metrů. Má jeden hlavní kráter a asi 200 menších kráterů. Etna zaznamenala v minulosti hned několik ničících erupcí a otřesů. Poslední aktivita sopky byla zaznamenána v r. 1998.

Některé z oblíbených míst v Itálii

Benátky

Město Benátky se rozprostírá na 118 ostrovech, má 150 kanálů a více než 400 mostů. Největším kanálem je Canal Grande (délka 3, 8 km a šířka 70 metrů). Zavítejte na náměstí Piazza San Marco, kde se nachází bazilika a orloj. S městem jsou spojeny gondoly – bezmotorové čluny. Pokud budete v Itálii 3. sobotu v červenci, nenechte si ujít festival s ohňostrojem „Festa del Redentore“.

Florencie

Florencie patří k nejnavštěvovanějším místům v Itálii. Najdeme zde dochované historické centrum a mnoho renesančních památek. Leží na břehu řeky Arny a obklopují jej kopečky.

Město je původně založené Juliem Caesarem.

Neapol

Neapol je kolébkou dvou známých italských jídel – špaget a pizzy. Při návštěvě města nevynechejte středověký hrad Castel Nuovo (byl vystavěn v r. 1282).

Pisa

Toto malé město je proslulé svou šikmou věží, která patří k sedmi divům světa.

Pompeje

Město Pompeje bylo založeno už v 7. století př. n. l. Pompeje v r. 79 zničil výbuch sopky Vesuv a následně bylo město zasypáno popelem a kamením. K jeho znovuobjevení došlo až v r. 1594 a od té doby se město pečlivě vykopává. Došlo v podstatě k zakonzervování města, a tak můžeme obdivovat některé památky.

Taormina, Sicílie

Krásné město leží na kopcích, v severovýchodní části sicilského ostrova. Při návštěvě budete stoupat úzkými serpentýnami výš a výš. Shora se vám naskytne pohled na pláže a Jónské moře. Jakmile vstoupíte do města, přivítá vás hudba, umění a exotické vůně. Za Etnou se z tohoto místa dostanete po 45 minutách jízdy autem.

Hlavní památkou letoviska je řecké divadlo ze 3. století př. n. l. Úchvatné jsou zejména výhledy z divadla do okolí (mimo jiné uvidíte i Etnu).  Nad městem se nachází hrad, odkud se nabízí další překrásné výhledy. Z letoviska jsou často pořádány jednodenní výlety k sopce Etna.

V létě bývá v tomto městečku poměrně přelidněno a svůj podíl na tom má i spousta kaváren, barů, pizzerií, hotelů atd.

Příklad některých památek Itálie, které byly zařazeny na seznam UNESCO

Skalní kresby ve Valcamonica

Historické centrum Říma

Šikmá věž v Pise

Benátky a benátská laguna

Historické centrum Neapole

Archeologické naleziště v Pompejích

Botanická zahrada v Padově

Amalfinské pobřeží

Hadrianova vila v Tivoli

Město Verona

Assisi, bazilika sv. Františka

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14661 (rodina-finance.cz#21151)


Přidat komentář