Írán - perla Blízkého Východu

Starobylá Persie je jednou z kolébek světové kultury. Dnešní Íránská islámská republika se může pochlubit mnoha památkami na tuto dobu. Návštěva Persepolisu zanechá určitě v každém nezapomenutelný zážitek.

V poslední době slýcháme často o Íránu v souvislosti s jadernou hrozbou a podpory islámských extremistů. To může u někoho vyvolat obavy z cesty do této země.  Pomiňme teď politiku a podívejme se, co nám může Írán nabídnout z hlediska přírodních a hlavně kulturních památek.

Základní informace o Íránu

Íránská islámská republika je druhou nejlidnatější a zároveň i druhou největší blízkovýchodní zemí. Její území se rozprostírá na ploše 1 650 000 km². Na západě hraničí s Irákem a Tureckem, na severu s Arménií, Ázerbájdžánem a Turkmenistánem a na východě pak s Afghánistánem a Pákistánem. Jih země omývají vody Perského (Arabského) zálivu, sever pak leží u největšího světového jezera Kaspického moře. Území Íránu je převážně hornaté. Nížiny se nacházejí pouze v pobřežních oblastech. Obyvatel Íránu je 69 milionů. Hlavní etnickou skupinu jsou Peršané, kteří tvoří zhruba polovinu obyvatelstva země. K dalším národům Íránu patří Ázerbájdžánci a Lůrové na západě země, Gílánci a Mazandaránci u břehů Kaspického moře, Kurdové a Arabové u iráckých hranic a Turkméni v severovýchodních oblastech. Většina obyvatel je muslimského vyznání převážně šiítské větve. Najdeme v této zemi ale také vyznavače křesťanství, judaismu a zoroastrismu. Hlavním městem je Teherán, metropole čítající dnes osm milionů obyvatel (aglomerace 14 milionů). Ten nalezneme na severu země 100 km jižně od Kaspického moře v podhůří pohoří Elborz.

Před cestou do Íránu

Pro vstup do Íránu potřebuje většina** zahraničních návštěvníků** včetně Čechů víza. V minulosti bylo jejich pořízení dosti obtížné. Naštěstí se vízová legislativa zjednodušila a dnes se možno obdržet vízum i na letišti Imáma Chomejního a Mehrabád v Teheránu po příletu. Jeho platnost je 17 dnů a stojí 50 USD. Potřebujeme akorát jednu fotografii pasového formátu. Občané, kteří mají v pase evidenci o vstupu do Izraele, nebudou do země vpuštěni. Protože** evropské platební karty nejsou přijímány**, musíme se vybavit místní měnou v hotovosti. Tou jsou riály. Setkáme se s 50, 100, 250, 500 a 1000 riálovými mincemi. Bankovky mají hodnoty 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 riálů. Pro vyšší platby byly vydány šeky v hodnotách 500 000 a 1 000 000 riálů. V současnosti výměnný kurz =iránské měny činí 14 500 riálů za euro, což představuje cenu 1,73 Kč za 1000 riálů. Cenová hladina je podstatně nižší než v České republice. Obzvlášť ceny dopravy díky levnému benzínu našince velice potěší.

Vstup do Íránu

Pokud se rozhodneme pro** cestu do Íránu** vzdušnou cestou, tak můžeme využít nové letiště Imáma Chomejního, které se nachází 37 km jihozápadně od Teheránu. Některé mezinárodní lety jsou také směrovány na staré letiště Mehrabád. Mezistátní letecké spojení má i Širáz, Mašhad a Isfahán. Pozemní cestou se do Íránu lze dostat jak vlakem, tak autobusem.

Relativně dobré vlakové spojení je s Tureckem a Ruskem přes Ázerbajdžán. Z Istanbulu vyjíždí jednou týdně vlak do Teheránu. Cesta trvá 69 hodin a zahrnuje přepravu lodí přes Vanské jezero ve východním Turecku. Vlak obsahuje jídelní a lůžkové vozy. Na tuto trať se u jezera Van napojují také přímé spoje ze syrského Damašku. Z Ázerbajdžánu jezdí vlaky z Baku přes hraniční přechod v Astaře. Některé z nich jsou vypravovány již z Moskvy. Z Pákistánu můžeme využít železnici, která spojuje Kvétu se Záhedánem. Tato služba je však dostupná pouze dvakrát v měsíci. Cesta trvá 11 hodin. Írán má rovněž vlakové spojení s Turkmenistánem a Irákem, buduje se železnice do Afghánistánu.** **

** Autobusy** se vydávají několikrát denně na dvoudenní pouť z Istanbulu do Teheránu. Další možností je jet do posledního tureckého města Doğubeyazitu, přejít hranice pěšky a pak pokračovat z íránského města Bázargán autobusem do Teheránu nebo jiného místa. Přímé spojení mezi Pákistánem a Íránem není, proto musíme změnit autobus na hraničním přechodu Taftan / Záhedán. Také Arménie, Turkmenistán, Irák a Afghánistán mají pravidelnou autobusovou dopravu s íránskými městy.

Teherán - parky, muzea, restaurace

Teherán je kosmopolitní metropole s mnoha** rozlehlými parky, zajímavými muzei a kvalitními restauracemi**. Protože leží v nadmořské výšce 1200 – 1800 metrů nad úrovní moře jsou zde velké teplotní výkyvy během roku. V zimě teplota dosahuje pouhé 3 °C, kdežto v létě se oteplí až na 30 °C. Staré čtvrti najdeme na jihu města. V centru města najdeme Golestánský palác obklopený parkem a četnými kanály. Jeho součástí je i Audienční palác, který býval sídlem perských šáhů. Dnes je v něm muzeum. Jižně od paláce leží teheránský bazar, který je jeden z největších na Blízkém Východě. Tady pod jednou střechou nakoupíte opravdu vše potravinami počínaje a elektronikou konče. Na jeho ploše najdeme mešitu Imáma Chomejního z počátku 19. století. V severní čtvrti Darband se nachází letní sídlo šáhů, v jehož budově v současnosti sídlí Sádábádské palácové museum. Centrum života je** třída Valí – yé Asr,** jenž je jednou z nejdelších ulic světa a zároveň obchodním centrem. Zvláště v severní části této třídy najdeme obchody s posledními modely většiny světových značek.

Isfahán - nejhezčí město v Íránu

Jižně od Teheránu leží Isfahán. Podle některých jde o** nejhezčí město v Íránu**. Hlavní turistickou atrakcí je zdejší náměstí Imáma Chomejního. Bylo vystavěno v roce 1612 a dnes je se svou plochou 8 hektarů jedním z největších na světě. Na tomto náměstí najdeme hlavní zajímavosti města. Mezi ně bezesporu patří Imámova mešita, vybudována šáhem Abbásem roku 1638. Její stavba trvala plných 26 let. V západní části náměstí nalezneme** sedmiposchoďový palác Kákh – é Álí Ghápú**. Něco menší je Hasht Behesht ležící v Safavídské zahradě. Za pozornost rozhodně stojí arménská čtvrť Jólfá. Ta byla založena v roce 1606, kdy do ní byli přemísťováni první Arméni. I dnes je střediskem křesťanství a sídlo arménského Arcibiskupa pro Írán a Indii. Nejzajímavější stavbou zde je katedrála Spasitele – Kelísá – yé Vang.

Šíráz - památky

Šíráz byl jedním z hlavních měst středověkého islámského světa. Narodil se zde nejznámější perský básník Háfez, který tu má své mauzoleum. Za návštěvu stojí pevnost Arg – é Karím Khání. Ve městě najdeme i dvě historické mešity. Ze 13. století pochází Masjed – é Shohadá(mešita Mučedníků). Mladší Masjed – é Vakíl, postavená Karím Khánem v roce1773, není o nic méně zajímavá. V blízkosti města se nachází** Persepolis**. Ten nechal postavit Darius Velký v 5. století před našim letopočtem. Jeho součástí je Apadana, místo, kde králové přijímali vzácné návštěvy a dva paláce – Dariův a Xerxesův.

Turistický Írán

Írán podobně jako jiné blízkovýchodní země nabízí poznání** antických a středověkých památek**. Bohužel je tato země opomíjena turisty a není jimi tak navštěvována jako sousední Turecko. Věřím, že milovníci památek, vysokých hor a dobré perské kuchyně reprezentované především výborným jehněčím a kůzlečím masem si tady cestu brzy najdou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14702 (rodina-finance.cz#23327)


Přidat komentář