Hoštice u Volyně - výlet do filmu

Slavnou obec na jihu Čech, kterou proslavil zejména režisér Zdeněk Troška triologií Slunce, seno... by rád na vlastní oči viděl nejden Čech. Co více, sjíždí se sem i zahraniční turisté. Vydejte se do Hoštic s námi.

Hoštice u Volyně jsou sice malá víska ani ne s 200 obyvateli, zato je to snad nejslavnější obec na území České republiky. V letních měsících se to tu turisty jen hemží, kdo by také nechtěl na vlastní oči vidět místa, kde se natáčela slavná česká komediální trilogie Slunce, seno... Pojďme se tedy, alespoň prozatím, do Hoštic podívat teoreticky.

Hoštice - poloha

Budeme-li hledat obec Hoštice u Volyně na mapě, je nutno do vyhledávače zadat opravdu celý název. Existují další, jiné Hoštice a s obcí na Prachaticku si je může kdekdo splést. My však hledáme Hoštice vzdálené 10 kilometrů jižně od Strakonic. (Pro méně znalé jsou Hoštice a město Strakonice v jižních Čechách). A našli jsme. Obec leží pod vrchem Kalný v nadmořské výšce 515m a při poslední sčítání lidu se tu dopracovali k číslu 171.

Hoštice - trocha historie

První písemná zmínka o Hošticích pochází z roku 1274 a tehdejším majitelem byl syn Viléma z Hoštic - Držislav. Od královny Elišky Přemyslovny získaly v roce 1315 Hoštice privilegia královských obcí. O něco později patřily v panství zámku Hluboká a hradu Kašperk. V 16. století se držitelem stal Vilém z Rožmberka a na konci tohoto století byly prodány Arnoštu Vitanovskému z Vlčkovic, jehož rod Hoštice vlastnil do konce 17. století, kdy je koupil Vladislav Chlumčanský z Přestavlk. Dalším majitelem byl od roku 1799 Jáchym ze Šontálu a o pár let později - roku 1822 se majiteli stal šlechtický rod Schubertů von Schutterstein, po kterém se nyní v Hošticích jmenuje jedna ulice.

Hoštice - pamětihodnosti

Kostel narození Panny Marie

Původní renesanční kostel z roku 1593 byl v 18. stolení nově upraven na barokní interiér. Zajímavé je, že osa kostela nesměřuje, jak je tomu běžně, k východu. Ke kostelu patří místní hřbitov, kde jsou uloženy i ostatky některých členů rodu Schuttersteinů a Haidenburgů, posledních majitelů zámku. Poslední odpočinek na tomto malém, nenápadném hřbitově našla i legenda české country Michal Tučný.

Židovský hřbitov

Asi kilometr severozápadně od Hoštic leží další hoštický hřbitov. Tentokrát se jedná o židovský hřbitov s padesáti náhrobky a hebrejskými nápisy. Hřbitov byl založen v 18. století a nejstarší náhrobek pochází z roku 1735. Pohřbívalo se zde do konce 19. století.

Zámek Hoštice

Zámek Hoštice, který v trilogii figuroval jako radnice, byl postaven v 17. století jako obydlí prvních majitelů rodu Vitanovských. Následně byl roku 1777 rodem Chlumčanských přestavěn, dále v letech 1870 - 1880 a v první polovině 20. století upraven.

Historicky je zajímavý kamenný portál ve sklepě, který chodbou navazuje na takzvané lochy (sklepy) vylámané ve skále. Ty vybíhají z půdorysu domu směrem do náměstí až za stávající dlážděnou komunikaci a to v hloubce šest až osm metrů. Od roku 2002 zde najdete vinárnu Sklepení.

Příjemná obsluha Vám nabídne jihočeská hotová jídla, která jsou v nabídce vždy od 10:30 do 14 hodin. V nabídce minutkový pokrmů Vám si můžete objednat studené a teplé předkrmy, polévky, pokrmy z drůbežího, vepřového, hovězího, rybího masa a zvěřiny. Pro milovníky sladkých dobrot mají nachystanou pestrou nabídku domácích moučníků a zmrzlin.

Výborně Vám tu natočí pivo Pilsner Urqele, Gambrinus a Velkopopovický Kozel. S oblibou se zde pořádají různé vyjímečné události jsou svatby, maturitní večírky, promoce či rodiné oslavy, ke kterým tu slouží salónek s kapacitou až 80 míst. Ten je zcela oddělen od dalších prostor restaurace, disponuje vlastním výčepem a barem, ale třeba i toaletami. Pro Vaši akci tak bude zajištené dostatečné soukromí.

Hoštice - osobnosti

Václav Leopold Chlumčanský

Roku 1749 se zde narodil pražský arcibiskup Václav Leopold Chlumčanský. Pověst říká, že pro Hoštice koupil zvon, který chtěl věnovat místnímu kostelu. Žádal proto obyvatele obce, aby si pro zvon do Prahy přijeli. Ti se však ptali, kolik za cestu dostanou, proto se arcibiskup rozhodl zvon věnovat obci Dobrši.

Zdeněk Troška

Režiséra Zdeňka Trošku, dalšího rodáka z Hoštic není nutno více představovat. V současné době v obci stále bydlí.

Michal Tučný

Poslední léta svého života tu prožila legenda české country Michal Tučný a je pochován na místním hřbitově.

Výlet do Hoštic - co sledovat při cestě

Vydáte-li se do Hoštic přes Volyni, tak první, čeho si všimnete, bude vlaková zastávka. Třeba budete mít to štěstí a uvidíte, jak zde cestující vyskakují a naskakují kvůli zpoždění. Naproti můžete v dáli zpozorovat mlýn, který také hrál klíčovou roli v triologii Slunce, seno..., zejména pak v posledním díle Slunce, seno erotika. Blíž se k němu ale nedostanete, soukromý majitel vlastní i pozemky v okolí a nařídil zákaz vstupu. Nicméně ještě vás čekají 2km cesty do obce.

Tam vaši pozornost upoutá hostince "U Javoru", kde obsluhovala Miluna. Doporučujeme sem zajít na oběd a prohlédnout si hospodu zevnitř. V současné době je samozřejmě zmodernizovaná, ale památeční je tu obložená kamenná zeď, která ve filmu při schůzích sloužila jako pozadí. Překvapení nejspíš bude prostor v hospodě, který ve filmu působil mnohem větším dojmem.

Jste-li autem a zastavíte-li ihned u této hospody, v krátké chvíli k vám přiběhne místní obyvatel a bude požadovat parkovné. Zdá se vám třicetikorunový popletek nepřiměřený, neodsuzujte hned Hoštice. Později pochopíte, o co zde kráčí. Místí chtějí zabránit velké kumulaci aut v obci pro lepší pohled a vábnější vytvořené fotografie turistů. Obec je skutečně malá, a kdyby zde současně parkovalo dvacet vozů, nebyli byste sami spokojeni s pořízenými fotografiemi.

Chcete-li i tak ušetřit a přispět k lepšímu pohledu, projeďte celou obec a zaparkujte u JZD a Ranče Šimona Pláničky. Tady uvidíte "pořádek JZD" v původním stavu. Nedopátralo se nám, zda po skončení natáčení známé triologie v jedné z budov JZD vše zůstalo tak, jak to tu filmový štáb nechal, ale dle zjevu je to dost možné. Vstup do tohoto kravína je na vlastní nebezpečí a rozhodně se nedoporučuje se zde zdržovat déle, než pár minut. Stropy jsou propadlé, kdykoli na vás může něco spadnout. Je-li však vaše zvědavost větší, než strach, nakoukněte.

Naproti stojící Čundrhilton je na tom o poznání mnohem, mnohem lépe. Pod touto střechou je k vidění i filmový mercedes "Italiánů". Z vozidel je v tomto areálu ještě k vidění Hoštický autobus a motorka Venci Konopníka.

Zdržte se na ranči déle, poseďte, dejte si zmrzlinu, kávu, nebo i něco ostřejšího, neste-li řidič. Z několika nabízených suvenýrů si jistě vyberete, rozhodně ale sáhněte po hoštické medovině. Je výborná, jako dárek téměř komukoli vhodná a nedá se srovnat s běžnými medovinami. Ty penízky za to stojí a je dost možné, že se později doma budete tlouct do hlavy, proč jste ji nekoupili více.

Zpět ale do obce, kde můžete neomezeně fotit, také si zakoupit další suvenýry, ale do většiny stavení se přes nápis " zákaz vstupu - soukromý pozemek" nedostanete.

Na náměstí M. Tučného je k vidění hned několik známých stavení. Například již zmíněný hoštický zámek, ve filmu působil jako radnice. Hned vedle stojí hasičská zbrojnice místního sboru dobrovolných hasičů, jejím sousedem z druhé strany je také již zmíněný místní kostel a k němu přilehlý hřbitov s pomníkem tvaru obrovského kamenného klobouku legendárního zpěváka Michla Tučného. Dál stojí domy, filmové rodiny Konopníků a Škopků. A jistě každý navštěvník objeví další a další úkazy, které se objevili ve filmech, anebo později, na základě slávy triologie a samotných postav. Je tím myšlena například ulice "Keliška".

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14613 (rodina-finance.cz#20489)


Přidat komentář