Dovolená u moře - výběr dovolené

Chvíle strávené u moře jsou pro mnoho z nás vzácností. Cestovní kanceláře nás neustále lákají na nejrůznější pobyty. Důležité je však vhodně si dovolenou vybrat, v následujícím článku naleznete pár rad, jak se vyvarovat případným problémům.

Výběr dovolené

Prvním, a dá se říci i hlavním předpokladem úspěšného výběru dovolené, je důkladné zvážení všech Vašich přání a očekávání, spojených s vytouženou dovolenou. Rozdílné požadavky na výběr místa pobytu budou asi mít starší manželé, rodina s malými dětmi nebo partička mladých, toužících po zábavě.

V dnešní době nám může být velkým pomocníkem internet, kde dnes již mají snad všechny cestovní kanceláře přehledně vystavené své prezentace a nabídky. Mnohdy navíc nabízejí i možnost on-line prodeje svých zájezdů.

Pokud však ještě nemáte jasnou představu, může Vám pomoci návštěva zkušeného prodejce a jeho doporučení. Vaše správné nasměrování může předejít mnoha následným nespokojenostem a problémům pramenícím právě z nevhodného výběru místa pobytu nebo celého zájezdu. Dobrý prodejce má často osobní zkušenost s nabízenými místy.

Cestovní kancelář nebo agentura

Cestovní kancelář se od cestovní agentury liší tím, že je organizátorem (garantem) svých nabízených zájezdů, a tudíž je ze zákona pojištěna proti úpadku a insolvenci. Uzavření této pojistky dokládá certifikát vystavený příslušnou pojišťovnou, který je cestovní kancelář povinna na požádání předložit. Cestovní agentura je pouze prodejcem (zprostředkovatelem) vybraných a osvědčených cestovních kanceláří. V podstatě je však jedno, kupujete-li si zájezd přímo od pořádající cestovní kanceláře nebo pouze od agentury. V obou případech zájezd kupujete za stejnou cenu a dle všeobecných a záručních podmínek dané cestovní kanceláře (garanta akce), které by měly být v souladu se Zákonem na ochranu spotřebitele. Vždy tedy záleží především na osobě samotného prodejce, o jehož kvalitách se přesvědčíte záhy, dle jeho znalostí nebo ochoty zjistit Vám všechny potřebné informace související s vlastním pobytem (zájezdem).

Na co si dát pozor a co nepodcenit

Je dobré vědět, kdo je organizátorem Vašeho pobytu (zájezdu) a jaké je jeho zázemí. V případě autobusových zájezdů je užitečné, jedná-li se o ekonomicky silnou společnost. Dojde-li k selhání techniky, je takováto firma schopna zodpovědně čelit vzniklým problémům, na rozdíl například od malých cestovních kanceláří. U pobytů u moře může být užitečným kriteriem výběru, má-li cestovní kancelář v místě pobytu svého delegáta, na kterého se máte možnost v případě problémů obrátit. Nízká cena je bezpochyby příjemná. Nabízí-li však některá cestovní kancelář své produkty s neuvěřitelně vysokými slevami již dlouho před odjezdem, nebo nabízí-li své produkty za mimořádně nižší ceny než nabízejí srovnatelné zájezdy ostatní cestovní kanceláře, mělo by být pro Vás takovéto počínání alarmujícím signálem. Není dobré podceňovat výběr pojištění zájezdu. Dá se tím předejít velkým finančním ztrátám v případě storna zájezdu z důvodu Vašeho onemocnění v době před odjezdem, nebo nezbytné hospitalizace z důvodu nemoci naopak již v době vlastního pobytu (zájezdu). Některé pojišťovny již dnes dokonce zahrnuly do pojistného plnění storna zájezdu nedobrovolnou ztrátu zaměstnání, což může být někdy nesmírně užitečné.

Last minute

Výrazné slevy Last Minute jsou již dnes neodmyslitelnou součástí prodeje prakticky všech typů zájezdů. Cestovní kanceláře si tímto způsobem snaží doprodat ubytování, které mají dlouhodobě fixně nakoupeno. Tyto nabídky jsou však vhodné pouze pro ty, komu je prakticky jedno, kde svou dovolenou stráví. Pokud již máte jasnou představu o vytouženém místě svého pobytu, rozhodně se nedoporučuje spoléhat se na nabídky Last Minute.

Pojištění proti úpadku

Cestovní kancelář musí mít uzavřenou pojistku proti úpadku a je povinna Vás o tomto faktu informovat. Pro případ předložení klientovi mají certifikát. Pokud však nejste o jeho důvěryhodnosti přesvědčeni, informujte se u konkrétní pojišťovny nebo na stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Pojištění se nevztahuje na cestovní agentury, které zprostředkovávají pobyty.

Cestovní smlouva

Objednávka pobytu (zájezdu) bude završena Vaším podpisem cestovní smlouvy, kde rovněž stvrzujete, že jste seznámeni se Všeobecnými a záručními podmínkami dané cestovní kanceláře. Tyto podmínky je dobré si opravdu přečíst, přestože by měly být tyto směrnice cestovní kanceláře v souladu se Zákonem na ochranu spotřebitele, což je ověřováno náhodnými státními kontrolami. Dále si ověřte, máte-li na cestovní smlouvě uvedeny všechny objednané služby, typ ubytování a stravování, dopravu, pojištění, popřípadě další fakultativní služby jako doobjednání klimatizace, pokoj s výhledem na moře a další. Je užitečné se ujistit, je-li termín uvedený na přihlášce pouze termínem ubytování nebo i případné autobusové dopravy.

Potíže během pobytu

Případné problémy v průběhu pobytu je nutné řešit ve spolupráci s delegátem cestovní kanceláře. Pokud by nedošlo ke sjednání nápravy, je nezbytné sepsat o této skutečnosti s delegátem zprávu, na základě které budete celou věc po návratu řešit s cestovní kanceláří. Delegáti cestovních kanceláří většinou bývají pouze její externí pracovníci a ne vždy ke své práci mohou přistupovat dostatečně svědomitě a zodpovědně. Z toho důvodu je dobré v případě liknavého přístupu k řešení vzniklých problémů ze strany delegáta informovat o celé záležitosti zodpovědnou osobu v cestovní kanceláři. Ta má většinou dostatečné páky k rychlému sjednání nápravy. V 90 dnech po návratu sice máte právo na podání písemné reklamace pobytu, na kterou vám je cestovní kancelář povinna do 30 dnů odpovědět. Žádná finanční satisfakce Vám však již nevynahradí pokaženou dovolenou.

Sezóna

Jarní dovolená

Všechna blízká moře jsou v tomto období ještě chladná. K moři můžete vyrazit, pokud jste fanda vysokých hor, národních parků a přírodních krás. Teplejší dny Vám pak dovolí se v moři smočit. Koupací sezóna začíná v květnu a končí v září. Pochopitelně záleží na destinaci a na celkovém počasí.

Letní dovolená

Léto je rájem pro turisty. Lidé vyjíždějí do všech koutů světa. Relaxace u moře je toho nedílnou součástí. Nejoblíbenější destinace Čechů pro letní dovolenou jsou především pro svou dostupnost Chorvatsko, Itálie a Španělsko. Oblibě se těší i Řecko, Bulharsko, Tunisko a Egypt. V létě jsou turistické oblasti nejvytíženější, především pro dlouhé prázdniny.

Lidé se zpravidla rozhodují mezi třemi hlavními typy zájezdů:

Pobytový – relaxace u moře s příjemným ubytováním v hotelu s polopenzí nebo apartmánu s možností vlastního vaření, kdy jde především o odpočinek a relaxaci u moře. Pokud však nechcete trávit celý týden ležením na pláži, můžete si zpříjemnit čas návštěvou aquaparku, nebo se vydat na fakultativní výlet za památkami a zajímavostmi okolí.

Poznávací – tento typ zájezdu je určen především pro milovníky poznávání historických, kulturních, přírodních a jiných památek světa. Jejich program je vždy poměrně nabytý a tudíž i značně fyzicky náročný.

Pobytově-poznávací – jedná se o vyhledávanou kombinaci obou předešlých zájezdů a přijatelné řešení pro nesourodé páry. Ubytování je v těchto zájezdů voleno v zajímavých lokalitách na jednom místě, většinou u moře. V základní ceně jsou již zahrnuty hvězdicovité výlety za okolními zajímavostmi. Je pak na zvážení každého jednotlivce, jestli se výletů zúčastní nebo prožije-li den odpočinkem a relaxací u moře. Večer se zase opět celá skupina sejde u společné večeře.

Chorvatsko

Dlouhodobě nejpopulárnější země našich turistů, navštěvovaná především pro překrásné čisté moře, kouzelné členité pobřeží a slovanský, pro nás srozumitelný jazyk. Díky dokončení kvalitní dálniční sítě je to pro nás chorvatský Jadran nejbližším a nejdostupnějším teplým mořem v Evropě. V posledních letech však české turisty od dovolené v Chorvatsku odrazuje značný nárůst cen ubytování a stravování a stále ještě nedostatečné zázemí v podobě doplňkových zábavních aktivit. Protiváhou všech těchto nedostatků jsou však překrásné přírodní národní parky a zcela unikátní historické památky Chorvatska. Vyhledávané jsou také chorvatské ostrovy jako Krk, Pag, Hvar a Brač, které se pyšní údajně největším počtem slunečních dní v sezóně.

Itálie

Další nejnavštěvovanější zemí českých turistů, především těch, kteří upřednostňují nedozírné pláže s jemným pískem. Tato skutečnost a nespočet zábavních parků a aquaparků předurčuje Itálii jako zemi zaslíbenou hlavně pro rodiny s malými dětmi. Hovoříme-li o Itálii, zemi zrodu evropské kultury a civilizace, není třeba ani připomínat, že na úchvatné historické památky tu člověk naráží prakticky na každém kroku. Přidá-li se k tomu všemu navíc ještě znamenitá italská kuchyně a zdejší dobré lehké víno a možnosti nákupů elegantní italské módy, prostě Itálii se nedá odolat.

Řecko

Kolébka evropské civilizace promlouvá do výběru dovolené velmi významně. Nádherné moře s plytkým přístupem zaručuje krásnou dovolenou s dětmi (Chalkidiky – Sarti). Také z hlediska významných historických památek nabývá tato země na popularitě. Negativní mediální kampaň bohužel spoustu Čechů od návštěvy odradila. Řekové jsou velmi pohostinný národ a cení si turistů z jakékoliv země, bez ohledu na možnosti utrácet. Od května do října je v Řecku počasí s malou oblačností a dlouhým slunečním svitem. Teplota během léta stoupá až ke 40°, teplota vody je 24-26°.

Španělsko

Pro nás sice země vzdálenější, zato však země skutečných profesionálů v oblasti cestovního ruchu. Kvalita ubytovacích a hlavně stravovacích služeb, možnosti zábavy a vyžití jsou prostě nedosažitelné. Rušný noční život láká do Španělska především mladší návštěvníky. Neznamená to však, že poklid preferující lidé si tu nenajdou svou oázu klidu k prožití příjemné dovolené. Lákavá je především nepřeberná nabídka zajímavých výletů kombinujících nejrůznější zážitky z oblasti historie, folkloru, gastronomie a další.

Podzimní dovolená

Pokud je sezóna povedená, může se krásné počasí protáhnout až do října a tím nám prodloužit dovolenkovou sezónu. Samozřejmě že je to hazard s počasím a musíme počítat s variantou, že se ochladí, začne foukat silný vítr nebo pršet a uvězní nás to v apartmánu. I podzim může být pro pobyt u moře lákavý a to především pro odliv větší masy turistů, čímž se nám znatelně uvolní prostory pláží a veškerých pohostinských zařízení. Rozhodneme-li se pro podzimní Řecko, počítejme, že teploty budou mnohem stravitelnější než v létě (tedy klesnou pod 40°). Ovšem záruku opravdu teplé dovolené budete mít, vyrazíte-li do vzdálenějších lokalit – Djerba, Turecko, Egypt nebo Malta. Pokud Vás neomezují finance, letět můžete do oblíbených sluncem prosvícených lokalit jako je Thajsko nebo Mexiko.

Zimní dovolená

Pohled na zasněžené pláně neuspokojuje každého z nás. Toužíme po teplu a slunci, po odložení rukavic a kabátů na chvíli do skříně. Exotická dovolená je zde připravena i v zimním období. Tyto zájezdy se již netýkají blízkých moří, připravte se, že za sluncem přinejmenším poletíte. I na zimní dovolenou se musíte kvalitně připravit. Rozhodně nepodceňujte slunce a přibalte si větší množství opalovacích krémů. Mezi nejoblíbenější zimní destinace patří Egypt, Spojené arabské emiráty nebo Tunisko. Lidé stále častěji cestují v zimě, cestovní kanceláře rozšiřují svou nabídku. Oblibě se těší Karibik, Dominikánská republika, Keňa a Indonésie.

Fantazii při výběru dovolené se meze nekladou.  Pokud plánujete dovolenou na léto, je nejlepší ji nakoupit právě v zimních měsících. Nabídka je však široká celoročně. Lidé se však v posledním roce obrací spíš k tuzemské dovolené. Mnoho cestovatelů je vyjížděním unaveno a cestovní kanceláře v tomto ohledu otvírají stále luxusnější nabídky, čímž pobyty u moře dorovnávají.  Moře Vám však nikdo nevynahradí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14685 (rodina-finance.cz#22135)


Přidat komentář