Dovolená s vůní exotiky

V našich klimatických podmínkách nastal čas jednoho z nejkrásnějších období roku, jakou doba léta, vody, slunce a dovolených bezesporu je. Vydejme se tedy spolu, prozatím alespoň virtuálně, na dovolenou s vůní exotiky.

Je těžké vybrat místo, kam se vydat, když dnes už lidé mohou cestovat klidně na měsíc. My se však vydáme na cestu časem do míst, kde dvacet sedm let svého povětšinou osamělého života strávil jeden známý literární hrdina, syn německého obchodníka žijícího v Anglii v polovině sedmnáctého století. Že už víte o koho jde? Správně! Samozřejmě tím hrdinou je** Robinson Crusoe**. A jestlipak také víte, kam se vlastně v touze „jít po jeho stopách“ vydáme? Do Německa? Nikoliv. Do Anglie? Také ne. Vydáme se na cestu do Chile.

Chile země Robinsona Crusoe?

** Možná se mnozí z Vás podiví, proč vlastně do Chile**. Chile je jedním z přímořských států Jižní Ameriky . Domorodými obyvateli byli Inkové a Mupačové, země však byla dlouhá staletí španělskou  kolonií a to vlastně až do roku 1818, kdy byla vyhlášena nezávislá Chilská republika.

Chile patří k nejlidnatějším státům světa s průměrným věkem obyvatel 31let. Současné obyvatelstvo Chile tvoří především potomci evropských kolonizátorů z nichž je 70% katolíků.Zajímavé je jistě nejen to, že potraty jsou v této zemi naprosto nezákonné, ale třeba i to, že zde až do roku 2004 nebyly povoleny rozvody.

Podnebí v Chile je tropické a velmi suché, především vlivem studeného Peruánského proudu. Město Arica, které leží v poušti** Atacama** je jedním z nejsušších na světě, představte si, že zde celých dlouhých 400 let nespadla jediná kapka deště. Nejvyšší horou země je Ojos del Salado ( 6880m.n.m.). Země je zemědělsko – průmyslová, s významnou těžbou nerostných surovin jakými jsou především měď jód, které zde tvoří 60% světové těžby.  Mezi pět světových velmocí se řadí rybolovem.

turisticky nejatraktivnějším patří** Národní parky v Chile**, je jich třicet tři a tím nejstarším je park Vicente Pérez Rosales. Tudy však naše putování nevede. My se vydáme na západ země, kde se nachází sopečné souostroví na východě Tichého oceánu.

Ostrovy Juana Fernandéze

** Tyto ostrovy jsou tvořeny ostrovem Robinsona Crusoe** ( původní španělský název Isla Más a Tierra), dále třemi menšími ostrůvky a ostrovem Alexandra Selkirka (původní španělský název Isla Santa Clara). Objevil je náhodou roku 1574 španělský mořeplavec Juan Fernández. V sedmnáctém století byly ostrovy používány jako trestanecká kolonie a staly se útočištěm pirátů. Od roku 1935 je na souostroví vyhlášen jeden z chilských národních parků, který má rozlohu cca 10ha a rozprostírá se na třech hlavních ostrovech. Tento park je vyhlášen jako** biosferická rezervace UNESCO.**

Tak a jsme u cíle našeho putování, právě zde totiž strávil náš literární hrdina svá léta osamění. Ovšem, kdo byl ten druhý muž, Alexandr Slekirk, po kterém se sousední ostrov jmenuje? No v podstatě se jedná o jednu a tutéž osobu. Podle doložených pramenů to byl právě osud Alexandra Slekirka, který inspiroval Daniela Defo k sepsání osudů Robinsona Crusoe. To se však musíme vrátit v čase do doby 17. století, kdy se roku 1676 v Largu v hrabství ve Skotsku , narodil v rodině ševce John Selcraig. Dobrodružná , nepoddajná a bouřlivá povaha ho dovedla v jeho pouhých devatenácti letech k útěku z domova. Své pravé jméno změnil na Selkirk a zamířil k pobřeží, k lodím, k moři vábící jeho romantickou duši k dálkám. Snil o oživlých příbězích plných námořníků, pirátů a dalekých cest, které v dětství s takovým nadšením poslouchal. Poměrně brzy se stal zkušeným, ostříleným a schopným námořníkem. Jeho prudká povaha ho však dovedla, při jedné z mnoha plaveb do sporu s kapitánem lodi. A tak, když se loď na zpáteční plavbě vracela k ostrovům Juana Fernandéze pro zásoby vody, rozhodl se ,že zde zůstane. A tak se Alexandr ve svých 28 letech stává na dlouhé čtyři roky a čtyři měsíce „vězněm“ a zároveň i „pánem“ pustého ostrova v nedozírných končinách Tichého oceánu. Dostatek jídla a vody nebyly tím hlavním problémem, který ho tížil, neboť na ostrově žily stovky divokých koz a jiné drobné zvěře a taky z dřívějších zastávek věděl, kde hledat vodu. Nejpalčivějším problémem se stala samota. Jen jedinkrát za celou dobu přistála u ostrova loď, bohužel se však jednalo o španělskou loď a tudíž se anglický námořník musel ukrývat. Jeho životní zápas o život byl jistě horší než ten Robinsonův, i když o tolik let kratší, přesto horší, protože byl skutečný. Alexandr Selkirk nedošel slávy, ba ani Daniel Defoe jí za svého života nedošel. Ke slávě se dostal jen** Robinson Crusoe**, stal se vpravdě nesmrtelným hrdinou, jehož příběhy i po staletích uchvacují srdce malých i dospělých čtenářů.

Dovolená v Chile

Pro ty z vás, kteří rádi cestují virtuálně doporučujeme k přečtení krásné a poutavé knihy o Chile a pro ty, kteří jsou opravdovými dobrodruhy máme dobrou zprávu. I naše cestovní kanceláře pořádají poznávací zájezdy po této zemi, ovšem pro takovouto dovolenkovou cestu musíte sáhnout poněkud hlouběji do kapsy, jelikož vás přijde na nějakých 100 tisíc našich korun. Dobrou zprávou však je , že nemusíte žádat o víza a tak ani dobrodruhům, kteří se do Chile vydají tzv. na „ vlastní pěst “ nestojí nic v cestě. Také je dobré vědět, že naše republika má v Chile své velvyslanectví.

Bohužel je také pravda, že zcela nedávno se na jihu Chile probudily k životu sopky Puyehue-Cordon – Caulle.

A na čem si můžete v Chile pochutnat, v případě, že se nerozhodnete po vzoru Robinsona sami si něco ulovit (což vám upřímně nedoporučujem). Třeba na tradiční polévce z mořského úhoře nebo na tradiční pálence pisco vyráběné z vinných hroznů. Jako hlavní jídlo to bývá mimo ryb především jehněčí maso smažené nebo grilované. Chcete-li si dát nějakou místní specialitu volte pastel de choclo, což je něco jako kukuřičný dort plněný zeleninou a kuřecím a hovězím masem. Nebo si dejte** ** pochoutku zvanou **sapaipilla***,* která je vlastně smaženou plackou z rozmačkaného sezónního ovoce a mouky.

Národní chilské strašidlo - Basilisco

Co napsat závěrem? Tak třeba ještě jsme si nepředstavili národní chilské strašidlo. Je jím Basilisco, který údajně přežívá na jihochilském ostrově Chiloé, ve sklepeních domů a živí se jejich obyvateli. A to je vlastně tip na naše příští virtuální putování. Pokud se vám dnešní putování po Chile líbilo, můžeme se příště vydat na další společnou cestu. Třeba někam blíže příkladně do Rumunska po stopách hraběte Vlada Drakuly II., jehož postavu ve svém slavném románu zpopularizoval spisovatel Bram Stoker, ale to snad až příště.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14696 (rodina-finance.cz#22986)


Přidat komentář