Dovolená - Rusko

Dnes se podíváme do Ruska, víte jak je velké? Znáte jeho historické památky? Co víte třaba o jezeru Bajkal nebo jak dlouhá je Transsibiřská magistrála? Které znáte státy Ruské federece a co o nich víte?

Na dovolenou do Ruska

Ruská federace, je největší zemí na světě. Rozloha Ruska činí 17 075 400 km² a zasahuje do východní Evropy a severní Asie. S necelými 142 miliony obyvatel je devátou nejlidnatější zemí na světě. Zaujímá téměř 12% světové souše.

Asi nejznámějšími rovnoprávnými subjekty federace jsou 2 federální města - Moskva a Petrohrad. Jsou to nejlidnatější města ruské federace. Svou strategickou, historickou a správní důležitostí si města vydobyla speciální samostatný statut.

Státy a jejich hlavní města

 1. Adygejsko a Majkop
 2. Altaj a Gorno – Altajsk
 3. Baškortostán a Ufa
 4. Burjatsko a Ulan – Ude
 5. Čečensko a Groznyj
 6. Čuvašsko a Čeboksary
 7. Dagestán a Machačkala
 8. Chachasko a Abakan
 9. Ingušsko a Magas
 10. Kabardsko – Balkarsko a Nalčik
 11. Kalmycko a Elista
 12. Karačajevsko-Čerkesko a Čerkesk
 13. Karélie a Petrozavodsk
 14. Komi a Syktyvkar
 15. Marijsko a Joškar – Ola
 16. Mordvinsko a Saransk
 17. Sacha a Jakutsk
 18. Severní Osetie – Alanie a Vladikavkaz
 19. Tatarstán a Kazaň
 20. Tuva a Kyzyl
 21. Udmurtsko a Iževsk

Máte chuť prozkoumat Rusko?

Pokud zvolíte cestu vlakem, po více než třicet hodin dlouhé jízdě z Prahy dorazíte do Moskvy a zaplatíte asi 5 500 Kč. Z Prahy do Moskvy létá několik společností a ceny nejlevnější zpáteční letenky začínají na cca 9 000 Kč. Pro jízdu automobilem by měli být 2 řidiči, aby se mohli střídat.

Ubytování v Rusku

Hostely najdete pouze v Moskvě a Petrohradu, ceny za postel ve společné noclehárně začínají na úrovni 18–20 dolarů, výjimečně kolem deseti dolarů. Za pokoj v nejlevnějším hotelu zaplatíte zhruba 100–600 rublů, střední úroveň stojí cca 300–2 000 rublů a za luxusní hotel západní úrovně zaplatíte zhruba od 200 dolarů (cca 5 700 rublů) a výš. V Moskvě můžete přespat v Českém domě při Velvyslanectví ČR, který nabízí pokoje v ceně 80–130 dolarů na noc.

Moskva - hlavní město Ruska

Hlavním městem Ruska je Moskva. Rozloha Moskvy činí v současnosti něco přes 1000 km², z toho přibližně třetinu je zeleň tvořená zhruba 100 parky a lesíky, vodní plochu tvoří kromě řek a kanálů asi 500 rybníků. Kolem města se táhne 30 až 40 km dlouhý pás výletních lesíků s četnými zábavními atrakcemi. Je politickým, hospodářským a kulturním centrem země, najdete zde velké množství univerzit, kostelů, divadel, galerií a muzeí.

Kreml spolu s Rudým náměstím je zapsán na Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rudé náměstí je obklopeno významnými stavbami – chrámem Vasila Blaženého, mauzoleem V. I. Lenina, Kremelskými hradbami a luxusním obchodním domem GUM. Úchvatné moskevské památky - chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování, Velký kremelský palác, Tverská třída nebo Starý a Nový Arbat. Rudé náměstí, Puškinovo muzeum, Kazaňský kostel, Stalinovy věže a Alexandrův sloup.

Zajímavým zážitkem je také výlet do podzemí – moskevské metro je nejen pohodlným dopravním prostředkem, ale i unikátním technickým a architektonic­kým dílem.

Příroda a teploty v Rusku

V Rusku najdete roviny, vysočinu, pohoří i mrazivé oblasti. Východoevropskou rovinu, rozkládající se od západních hranic Ruska až k Uralu, samotné pohoří Ural, Západosibiřskou rovinu mezi Uralem a Jenisejem, Středosibiřskou vysočinu - území mezi řekami Jenisejem a Lenou a horské oblasti jižní a východní Sibiře.

Většinou je zde chladné kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Výjimku představuje na jihozápadě oblast Severního Kavkazu a krátké pobřeží Černého moře, které má téměř středomořské klima. Na severovýchodní Sibiři v oblasti Verchojanska dosahují zimní teploty nejnižších hodnot na Zemi s výjimkou Antarktidy absolutní maxima -70 °C. Přitom v krátkém létě mohou teploty i zde vystoupit až na 30 °C.

Prakticky celá Sibiř a Dálný východ se nacházejí v pásmu věčně zmrzlé půdy, která působí značné problémy při výstavbě komunikací i sídlišť. Také většina řek na Sibiři a Dálném východě alespoň na 6 měsíců zamrzá. Průměrné letní teploty se pohybují mezi 4-8 °C na arktickém pobřeží až k 25 °C kolem Kaspického moře.

Ruská fauna

Domov zde mají lední medvědi, tuleni a mroži, z ptáků zde žijí rackové, alky a kajky. V tundře polární lišky a sovice sněžné, zajíci běláci a myšovití lumíci. Volně se potulující stáda sobů. V severní tajze losi, sobi, vlci, medvědi, rysi, soboli, veverky, lišky a rosomáci.

Jižnější lesy patří divočákům, jelenům, pišťuchám a tetřevům. V přímořském kraji na Dálném východě panuje vzácný tygr ussurijský. Ve stepích žijí stepní veverky, svišti a syslové, křečci, tchoři a lišky, korsakové i vzácná antilopa sajga. Ptactvo reprezentují sokoli, jeřábi, orli a dropi. Největší rozmanitost zvěře Ruska najdeme na Altaji a Kavkaze.

Bajkalské jezero

Bajkal je v jižní části Východní Sibiře, je jedinečným výtvorem přírody. Jeho stáří se odhaduje na více jak 26 milionů let a za tuto dobu se v citlivém ekosystému vyvinulo mnoho druhů rostlin a živočichů, které nenajdeme nikde jinde na světě. Vědci stanovili maximální hloubku Bajkalu na 1637 metrů. Další rozměry se v různých zdrojích různí - délka 636 km a jiný zdroj udává 670 km a šířka 79,4 km nebo druhý zdroj 74 km.

Transsibiřská magistrála

Zkráceně Transsib, je nejdelší železniční trať na světě, hlavní dopravní tepna Ruska, probíhající v délce 9 288 km z Moskvy do Vladivostoku. Zastavme se na několika místech:

 • pohoří Ural
 • Krasnojarské sloupy
 • město Irkutsk
 • jezero Bajkal
 • ostrov Olchon
 • železnice Krugobajkalka
 • poloostrov Svatý Nos
 • Ivolginský dacan, který je největším a nejvýznamnějším buddhistickým klášterem v Rusku
 • města Čita, Chabarovsk, Ussurijsk, Vladivostor

Kromě toho Transsibiřská magistrála překračuje 16 velkých řek - Volha - Vjatka - Kama - Tobol - Irtyš - Ob - Tom - Čulym - Jenisej - Oka - Selenga - Zeja - Bureja - Amur - Chor - Ussuri.

Na této cestě Vás čeká mnoho zážitků a dobrodružství.

Namátkou něco o třech Ruských státech

Baškortostán neboli Baškirsko

má velmi dobré zásoby surovin, hlavně ropy, která byla poprvé objevena u Išimbaje roku 1932. Na Baškortostán připadá 1/8 ruské těžby ropy a na jejím zpracování stojí velká část baškirského průmyslu 56 %. Průmysl, který po rozpadu SSSR prořídl, je soustředěný hlavně v hlavním a největším městě země – Ufě.

Kalmycká republika, Kalmycko

je další republikou Ruské Federace. Nachází se severně od Kaspického moře. Její rozloha je 75 000 km² (jako ČR), počet obyvatel je jen 322 000. Ekonomika země je založená na vývozu obilovin a ovoce. Jižní poloha, a dokonalá rovinatost dělají z Kalmycké republiky ideální zemědělský kraj. Dalším neméně důležitým zdrojem pro místní ekonomiku je ropa a zemní plyn. Z energetického hlediska má také velký význam přehrada Vesolovskoje na řece Malyč.

Severní Osetie-Alanie, taktéž Severoosetská republika-Alanie

Má rozlohu 8 000 km² a žije tu více než 710 000 obyvatel. Jejím hlavním městem je Vladikavkaz. Přes své problémy s narůstající populací kvůli přílivu uprchlíků je Severní Osetie nejlépe prosperující republikou na severním Kavkazu. Dosáhla velké míry urbanizace a industrializace. Její továrny produkují kovové, olověné a zinkové výrobky, wolfram, elektroniku, chemikálie a potraviny. Místní zemědělství je zaměřeno především na chov ovcí a koz a na pěstování obilnin, ovoce a bavlny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14614 (rodina-finance.cz#20505)


Přidat komentář