Dovolená Řecko - recenze

Navštivte o své dovolené zemi bohatého kulturního dědictví, která láká k návštěvě architektonických památek a soch. Užívejte si průzračně modrého moře i dlouhých písčitých pláží, ochutnejte místní řecké speciality aj.

Základní údaje o Řecku

Rozloha: 131 957 km²** **

Nejvyšší hora: Olymp 2917 m

Nejdelší řeka: Aliákmon 297 km

Největší ostrov: Kréta 8 336 km²

Největší města: Athény (hl. město) 3 200 000, Thessaloniki 435 000, Pireus 175 000, Pátrai 160 000

Počet obyvatel: 11 018 000

Státní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem

Úřední jazyk: řečtina

Národnostní složení: Řekové 96 %, Makedonci 1,5 %, Turci 0,7 %, Albánci 0,6 % , ostatní 1,2 %

Oficiální náboženství: východní (řecké) ortodoxní

Náboženská příslušnost: ortodoxní 96 %, muslimové 1 %, ostatní 3 %

Měna: euro (EUR)

Řecko je členem NATO a v roce 1981 vstoupilo do Evropského společenství.

** ** Počasí v Řecku

Převládajícím klimatem je středomořské subtropické, které se vyznačuje suchými a horkými letními měsíci a mírnými, vlhkými zimami. V létě se pohybují průměrné teploty okolo 26 °C, ale ty maximální mohou vystoupat až k 43 °C. ** **

Mořské větry sice ochlazují pobřeží, ale horké proudění z Afriky známé jako meltemi podstatně zvyšuje teplotu na Krétě a jižních ostrovech.

Důvody, proč zvolit Řecko jako místo dovolené

 • Řecko je bezesporu jednou z nejkrásnějších zemí na světě.
 • Řecko Vás přímo láká svými malebnými a nádhernými plážemi k odpočinku, opalování i plážovým sportům.
 • Průzračné moře Vás vybízí k plavání, potápění i projížďce lodí.
 • Milovníci historie si v Řecku přijdou na své. V Řecku žili a tvořili velikáni: Platón, Homér, Aristoteles, Alexander Veliký. Můžete se vydat na místa, kudy kráčeli.
 • Okouzlí Vás starobylá místa s jedinečnou a neotřelou architekturou.
 • Řekové jsou velmi pohostinní a přátelští.
 • Můžete podnikat nespočet výletů i zájezdů po krásách Řecka.
 • Řecké ostrovy přímo vybízející k návštěvě
 • Ostrovní část Řecka tvoří asi 2000 ostrovů, z nichž pouze 200 není obydleno. Největším ostrovem je Kréta na jihu Krétského moře.** **
 • V Egejském moři jsou největší ostrovy při tureckém pobřeží: Thaos, Limnos, Lesbos, Chios, Samos, Rhodos.
 • Další tvoří tři rozsáhlá souostroví: Severní Sporady, Jižní Sporady neboli Dodekanésos a největší Kyklady jihovýchodně od Attiky a Euboie.
 • Jónské ostrovy při západním pobřeží země zahrnují známý Korfu (Kerkyra), Levkas, Kefalónii a Zakynthos.

Rhodos

slunce zde svítí neuvěřitelných 300 dní v roce. Okouzlí Vás čistě průzračná voda i podmořský svět. Strávíte zde slunečnou dovolenou plnou pohody, relaxace a klidu. Vychutnáte si dlouhé pláže s pozvolným vstupem do moře, což ocení především rodiny s malými dětmi. Ani příznivci windsurfingu a kiteboardingu nepřijdou zkrátka.

Lesbos

vybízí k lenošivé a zároveň i aktivní dovolené. Lesbos je rodným místem antické básnířky Sapfó, která se ve svých dílech obdivně věnovala ženám. Dovolená nabízí především dlouhé liduprázdné pláže s pískem. Nejkrásnější z nich je patrně 7 kilometrů dlouhá pláž Vatery. Lesbos je také známý svou svěží středomořskou kuchyní.

Lefkáda

zde si dovolenou užijí všichni, bez rozdílu věku. Lefkáda je spíše pro aktivní turisty, kteří se mohou těšit z nejrůznějších fakultativních výletů, vodních sportů aj. Půjčovny skútrů nebo džípů jsou rozesety na každém rohu.

Atény

dovolená v Aténách nabízí nepřeberné množství možností jak trávit volný čas. V křivolakých uličkách naleznete mnoho hospůdek, tavern a kaváren. Archeologické muzeum zde patří k nejvýznamnějším na světě. Na své si přijdou i milovníci divadla.

Jaké ubytování Vám Řecko nabízí

Hotely v Řecku jsou Řeckou centrálou pro turistický ruch (EOT) rozděleny do několika kategorií (luxusní, A, B, C, D a E), které jsou odstupňovány podle vybavení a cenové úrovně. Toto rozdělení ovšem nemusí být bezpodmínečně v souladu s vašimi osobními představami o určité kategorii - představují pouze orientační pomůcku. Hotel v kategorii C nebo D může mít mnohem příjemnější atmosféru a lepší servis než hotel vyšší kategorie. Celoročně otevřeno mají jen některé velké hotely, které jsou vybaveny topením.** **

Ceny pokojů:** ** v každém hotelovém pokoji musí být umístěn oficiální ceník, který uvádí závaznou cenu pokoje. To platí i pro příplatky, které mohou být vyžadovány ve zvláštních případech - například krátký pobyt na jednu až dvě noci, přistýlka (20 procent) nebo hlavní sezona. Ti, kteří cestují sami, jsou stejně jako všude v nevýhodě. Zvláště v hlavní sezoně musí jedinec zaplatit 80 % ceny dvoulůžkového pokoje. Před a po sezoně nabízejí některé cestovní kanceláře a hotely výhodnější tarify. Pokoj musíte zpravidla opustit v den odjezdu do 12 hodin.

Podobně jako hotely jsou do kategorií rozděleny i penziony a pokoje v soukromí. Podléhají též turistické policii. Pokud nemáte ubytování sjednáno dopředu, pokoj si dříve než si ho pronajmete, prohlédněte.

** ** Řecké jídelní zvyklosti

Snídaně - většina hotelů už přihlíží k požadavkům turistů a nabízejí k snídani bohaté švédské stoly, v mnoha tavernách a kavárnách si můžete objednat snídani odpovídající vašim představám.** **

Oběd se v mnoha turistických centrech podává již od 11 hodin.

Večeře je hlavním jídlem Řeků. Zatímco v hotelech se jídlo servíruje většinou kolem 19. hodiny a mnohé restaurace nabízejí večeři od 18. hodiny, Řekové přicházejí do taverny zpravidla kolem 21. až 22. hodiny.

Řecké jídlo, s výjimkou grilovaného, se podává vlažné. Horké se servíruje jako ústupek turistům - ohřívá se v mikrovlnkách. Podle Řeků se totiž mohou jemně odstíněné chutě uplatnit jen ve vlažném pokrmu. To platí především pro nezbytnou součást téměř každého řeckého jídla: olivový olej.

Četné restaurace** ** a taverny vám nabídnou vícejazyčné jídelní lístky. Ale objednat si můžete většinou jen ta jídla, u nichž jsou uvedeny ceny. Pokud na to není zvlášť upozorněno, servíruje se v Řecku všechno jídlo najednou. Chcete-li tomu zabránit nebo předejít nedorozumění, objednávejte si jednoduše jednotlivá jídla postupně.

** ** Řecké gastronomické podniky, které stojí za to navštívit

 • Estiatório - restaurace s mnoha druhy jídel, kam si zajdete nejen na jídlo, ale také abyste poté ještě poseděli. ** **
 • Taverna je původně vinárna, v níž se podávala jednoduchá jídla. Dnes tady ale dostanete širokou nabídku jídel. I tady vysedávají hosté pozdě do noci.** **
 • Psárotavérna je zaměřená na rybí jídla.** **
 • Psistária nabízí především grilovaná jídla.
 • Ouzerí jak již prozrazuje název dostanete ouzo, ale i jiné nápoje s malými chuťovkami.
 • Kafeníon, kavárna, je stále ještě oblíbeným místem pro posezení, zvláště u mužské populace. I zde dostanete něco malého k jídlu.
 • Zacharoplasteíon je cukrárna s velkým výběrem zákusků, koláčů a sušenek. Je vyhledávaným místem v odpoledních hodinách.Jídlo a pití v Řecku

Jako všude, kde turistický ruch určuje běh všedního dne, vítězí tzv. mezinárodní kuchyně, a tak dochází k určité uniformitě. Ale stále ještě platí, že jídlo z čerstvých surovin a zjemněné krajovými bylinkami připravené v typické taverně nemůže zklamat.

Nápoje v Řecku

 • Voda je v Řecku** ** nápoj číslo jedna, ať již ke kávě nebo k jídlu.** **
 • Pivo pod názvem "Mythos" (řecké pivo).  Mnohé velké evropské pivovary otevřely v Řecku své pobočky a produkují tady své pivo (Heineken, Karlsberg apod.).
 • Víno je tradičním nápojem k jídlu. Spotřeba vína v Řecku je dvakrát vyšší než u nás.
 • Retsína je víno s přídavkem pryskyřice.
 • Ouzo je anýzovka, která se může pít buď čistá nebo s vodou a ledem.
 • Tsípouro doma vyráběná pálenka.** **
 • Řecká káva - každá denní doba je pro Řeka příhodná k pití kávy. Cafe hellenico - silná káva na způsob turka, ke které se podává sklenice vody. Toto moka se podává různě silné a různě sladké; glikó = velmi sladké.** **

** ** Tradiční řecké jídlo

 • Moussakás (musaka) sytý zapečený pokrm z brambor, lilků a mletého masa, který je dobrý také jako svačina a je k dostání téměř všude.** **
 • Dolmadákia jsou chutné závitky z mladých vinných listů plněných okořeněnou rýží.
 • Jaúrti me meli, vynikající domácí jogurt, který nejlépe chutná s tymiánovým medem.

** ** Řecké suvenýry, které Vás potěší

 • Voňavé bylinky
 • Tradičně zdobená keramika
 • Pěkné boty a výrobky z kůže
 • Umělecko řemeslné předměty

** ** Geografie a přírodní poměry

Řecko zaujímá nejjižnější část Balkánského poloostrova. Asi 15 % jeho území tvoří ostrovy v Egejském, Jónském a Krétském moři, které vznikly poklesem pevniny do Středozemního moře. Pobřeží je proto velmi členité, vedle Norska nejdelší v Evropě. ** **

Na severozápadě Řecko hraničí s Albánií, na severu  s Makedonií a Bulharskem, na severovýchodě a východě s Tureckem.

Většina Řecka vyplňují hory, převážně vápencové, a tudíž značně zkrasovělé. Západní polovinou území prostupuje pohoří Pindos, které je pokračováním Dinárské soustavy z Albánie a Makedonie.

Na severovýchodě je část řecké Makedonie a Thrákie lemována pohořími Belasica, Pirin a Rodopy na bulharských hranicích.

Hranici s Tureckem tvoří řeka Marica.

Z území Makedonie vybíhá do Egejského moře bizarní tříprstý poloostrov Chalkidiki s posvátnou horou Athos na východě.

Východně od pohoří Pindos se rozkládá nížina Thesálie, největší v zemi. Od moře je opět oddělena pásmem hor, které při Soluňském zálivu vrcholí bájnou horou Olymp, nejvyšší horou Řecka.

Pohoří Othrys pokračuje odtud k jihovýchodu a vynořuje se z Egejského moře na ostrově Euboia, probíhajícím paralelně s pevninou.

Další menší nížiny vytvářejí na severu řeky Axiós (Vardar), přitékající z Makedonie, a Strymon (Struma) a Nestos tekoucí z Bulharska.

Od pohoří Pindos na jihovýchod vybíhají masivy hor až na poloostrov Attika s hlavním městem.

Západně od Athén úzká Korintská šíje s průplavem, který krátí cestu z Egejského do Jónského moře, spojuje pevninu s poloostrovem Peloponés. Paralelní horská pásma Peloponésu končí na jihu čtyřmi poloostrovy, z nichž nejdelší je hornatý Taygetos. Jeho pokračováním je ostrov Kythéra a pás ostrovů, které se táhnou přes Krétu na Rhodos.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14632 (rodina-finance.cz#20885)


Přidat komentář