Dalekohledy - výběr dalekohledu

V dnešním uspěchaném světě byl měl člověk čas od času zavítat také do přírody. V přírodě se učíme pečlivě pozorovat. Lidský okem toho můžeme spatřit hodně, ale s využitím dalekohledu bude poznání ještě dokonalejší.

Když se řekne dalekohled

pro některé lidi to nebude znamenat vůbec nic. Existují však i lidé, naprosto unešení z pozorování, kterým se tato aktivita stala vášní a koníčkem. Takoví „nadšenci“ dokáží probdít i noc a mrznout někde v přírodě, a jsou spokojeni.

Vybíráme dalekohled

Každý dalekohled je označen dvěma čísly (například 8 x 40). První číslo značí zvětšení, druhé průměr čoček objektivu (mm). Souhrnně mluvíme o síle dalekohledu.

Univerzálním, standardním dalekohledem je 8 x 40. Má ideálně velké zorné pole, optimální velikost i váhu.

Pro pozorování při slabém světle je vhodný 7x50 nebo 8x 56. Nabízí nám jasnější pohled při západu slunce, při pozorování v noci, na moři, nebo při zatažené obloze.

Výkonným typem je 10 x 50. Umožňuje desetkrát zvětšit pozorovaný jev. Je nejvýkonnější co se týká ručního pozorování. Zprostředkovává jasný a ostrý obraz i na velkou vzdálenost.

Některé druhy dalekohledů

 • Hvězdářské dalekohledy

Jejich základní charakteristikou je výkon a světelnost. Jak už název napovídá, umožňují pozorování astronomických jevů. Jsou zaměřené na pozorování drobností na velkou vzdálenost, a to i při nepříznivých světelných podmínkách.

 • Kapesní (kompaktní) dalekohledy

Díky své velikosti se bez problémů vejdou do kapsy či do taštičky, ale přitom jsou i dostatečně výkonné.

 • Lovecké, turistické dalekohledy

Umožňují pozorovat přírodu, sport a všechno, kde potřebujeme větší přiblížení a zároveň přesnost.

 • Dalekohledy se střechovými hranoly

Mají nižší hmotnost a kompaktní velikost. Jsou vhodné pro více příležitostí.

 • Zoom, přibližovací dalekohledy

Umožňují skvělé pozorování jak do dálky, tak na blízko.

 • Námořní dalekohledy

Jsou vodotěsné a odolávají mlze. Zprostředkují jasný obraz i za nepříznivých podmínek (vítr, mlha, déšť, voda). Uplatní námořníci, lovci a sportovci.

Účel použití a doporučené typy dalekohledů

 • Pozorování při sportovních utkáních na stadionu: širokoúhlý dalekohled se zoomem.

 • Pozorování při plavbách: 7 x 50; 10 x 50. nejlepší jsou vodotěsné a pogumované typy.

 • Pozorování při venkovních koncertech: hodí se 8 x 40; 7 x 50; 10 x 50; 12 x 50 nebo 16 x 50. Vhodné jsou kompaktní, širokoúhlé, přibližovací typy.

 • Pozorování při pobytu venku v přírodě: širokoúhlé 8 x 40; 7 x 50; nebo10 x 50. Hodí se širokoúhlé či širokoúhlé přibližovací modely.

 • Pozorování při lovu: 7 x 50;  10 x 50 či 8 x 56. Vhodné jsou pogumované typy a dalekohledy se střechovými hranoly.

 • Pozorování ptáků: 8 x 40; 7 x 50 nebo 10 x 50. Vhodné jsou dalekohledy, které zaostřují blízké objekty.

 • Pozorování při slabém světle: 7 x 50;  8 x 56.

 • Pozorování při dovolené, turistice, pro různé nespecifikované účely: 8 x 40; 8 x 25; 10 x 25; 10 x 50. Doporučuje se kompaktnost, širokoúhlost a zoom.

## Vybíráme astronomický dalekohled

Lidé, kteří se zajímají o astronomii, se neobejdou bez astronomického dalekohledu. Tím máme na mysli samozřejmě zaujetí dlouhodobější. Ne hned v prvotním nadšení běžet do prodejny zakoupit astronomický dalekohled, ale nejprve zjistit, zda vás pozorování opravdu baví.

Dalekohled patří mezi základní pracovní pomůcky astronoma.

Výběr astronomického dalekohledu musí být pečlivý a je třeba se zamyslet nad několika otázkami.

Základním kritériem, od kterého se odvíjí výkon dalekohledu, není jeho přiblížení  - zvětšení. Zvětšení hraje roli jenom při pozorování jistých konkrétních objektů, kterými jsou planety, měsíce a hvězdy.

Rozhodujícím parametrem u dalekohledu je průměr objektivu – od toho se totiž odvíjí množství světla a dosažení určitého úhlového rozlišení.

Vyvstává také otázka, zda je lépe si dalekohled zkonstruovat, nebo rovnou zakoupit. V současné době je už je na trhu široký výběr, takže vlastní stavba dalekohledu se už tak moc nepraktikuje. Velké dalekohledy jsou ale poměrně nákladné, takže se jistě vyplatí, když si takový dalekohled sami, nebo s pomocí někoho jiného, sestrojíte. Ovšem ani to nelze tak jednoznačně tvrdit. Pokud nemáte prostory, vybavenou dílnu, nářadí, jestliže vůbec nevíte jak na to a nemáte ani nikoho, kdo by vám s konstruováním pomohl, pak není rozumné se do stavění pouštět. Každý má zkrátka jiné výrobní možnosti a ty jsou rozhodující.

Jak velikost, tak kvalita dalekohledu, se bude zajisté odvíjet také od finančních možností.

Obecně cena dalekohledu závisí na průměru, typu dalekohledu a montáži.

Před koupí dalekohledu si samozřejmě musíte ujasnit, co vlastně chcete pozorovat a jak intenzivně se chcete pozorování věnovat. Jestliže hodláte dalekohled využít párkrát do roka, zřejmě nebude rozumné investovat do příliš nákladného přístroje. Nevyplatilo by se vám v tomto případě více, kdybyste si zašli do hvězdárny?

Chcete dalekohled, který bude umístěn napevno, nebo dalekohled s možností převozu? Pro lidi, kteří bydlí ve městě, bude asi lepší dalekohled, který budou moci převážet. V tomto případě je lépe volit lehčí, menší, skladnější přístroje s jednoduchou montáží.

Základní typologie astro dalekohledů: refraktory a reflektory

Rozlišujeme čočkové dalekohledy, čili tzv. refraktory – pracují s refraktací, lomem světelných paprsků.

Oproti prvnímu typu stojí zrcadlové dalekohledy, neboli tzv. reflektory – pracují s reflexí, odrazem paprsků.

Nejprve vznikly dalekohledy čočkové a později, asi od 18. století se objevily i dalekohledy zrcadlové. Čočky jsou drahé a při větší velikosti se nedají vybrousit. Čočkový dalekohled skýtá ještě další úskalí v podobě dvou vad obrazu (otvorová a barevná vada).

Některé dalekohledy jsou plněné dusíkem

Důvodem je zajištění voděodolnosti a zabránění vnitřnímu rosení v důsledku proniknutí vzduchu a vlhkosti.

Voděodolné dalekohledy plněné dusíkem ocení například myslivci, lovci, horolezci, využijeme je při pozorování vodních u vody, na lodi, venku apod.

Dalekohledy mohou být opatřeny tzv. korekcí dioptrie

Dalekohledy s korekcí dioptrie ocení lidé s vadou zraku, protože dalekohledy se mají používat nejlépe bez brýlí. Ostřícím kolečkem lze jednoduše nastavit například plus dvě dioptrie. Výhodou je možnost nastavení pro každé oko zvlášť, takže nevadí ani odlišný počet dioptrií na každém oku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14633 (rodina-finance.cz#20889)


Přidat komentář