Blížící se letní dovolená

Léto má většina z nás spojené s dovolenou. Dlouho dopředu si plánujeme dobu a místo jejího strávení. Někteří volí tuzemsko, které rozhodně má také co nabídnout, jiní se ohlížejí po vzdálenějších destinacích.

Dovolená

Dovolená je jednou z nejoblíbenějších částí našeho každodenního života. Zpravidla si ji užíváme několikrát v roce. Hlavním obdobím pro její čerpání je léto, ale mnozí z nás využívají i zimu nebo jiná roční období. Často si dovolenou plánujeme s rodinou a proto bereme ohled i na časové možnosti  manžela či manželky. V případě, že máme děti, snažíme se ji vměstnat do doby** školních prázdnin. Prázdninové měsíce červenec a srpen** jsou také nejvhodnějším časem pro pobyty v Evropě, ale pro poznávací zájezdy mohou být horké, zvláště zamíříme -  li do jihoevropských zemí. Totéž platí i pro severoafrická letoviska. Nejlepším obdobím pro jejich návštěvu je jaro nebo podzim. V případě, že se vydáme ještě dál do tropických oblastí, kde nejsou teplotní výkyvy během roku, je třeba se vyvarovat období dešťů. V muslimských  a jiných nábožensky odlišných zemích bychom měli mimo** turistických míst** zvážit cestu v době náboženských svátků. Ty v těchto oblastech ovlivňují běžný život a služby jako dopravu, obchody, banky a jiné, které se jim přizpůsobují.

Pobytová dovolená

Většina z nás si chce o své dovolené především odpočinout. Proto volí cestu na jedno místo, kde hodlá strávit celou její dobu. Na takový druh odpočinku se vydáváme v letních měsících především k vodním plochám. Pokud se rozhodneme pro pobyt v tuzemsku, máme na výběr přehrady nebo jezera. Mnozí však upřednostňují moře. Pobytovou dovolenou můžeme kombinovat s kratšími či delšími výlety do okolí a tak se blíže seznámit s regionem, jeho lidmi, kulturou, památkami a jinými tamními zajímavostmi.

Poznávací dovolená

Pro některé dovolenkáře je představa trávení byť by pouze jednoho týdne na stejném místě zmarněným časem. Ve svém volnu chtějí využít čas na poznání co možná největšího počtu** zajímavých míst**. Ti se již před odjezdem pídí po informacích o plánované destinaci a sestavují si cestovní itinerář.

S cestovní kanceláři nebo individuálně?

I tady lze** turisty** rozdělit do dvou skupin. Někteří se snaží, aby jejich dovolená byla klidná a bez jakýchkoliv velkých příprav a starostí během ní. Ti si volí služby cestovních kanceláří. Ty se postarají zpravidla o zdárný průběh dovolené a v případě potřeby nám jejich pracovníci pomohou s eventuálními problémy. Druhá skupina lidí si chce užít cesty podle svých představ a stačí jim organizace v každodenním životě. Ti se musí vybavit informacemi o dopravě, ubytování, místech hodných návštěvy. Na oplátku si dovezou více bezprostředních dojmů z cest a poznají více ze života místních lidí.

Doprava

Na kratší vzdálenosti je asi nejpohodlnější dopravou vlastní automobil. Můžeme v něm odvézt věci nutné pro pobyt a na místě nejsme odkázání na místní dopravu. Při správném vytížení vozidla může to být i jeden z nejefektivnějších způsobů přepravy. Autobusy jsou také hodně využívaným dopravním prostředkem. Už méně se cestuje vlaky. Ty se využívají spíše pro vnitrostátní cesty.** Mezinárodní lístky** bývají zpravidla dražší než autobusové na stejné trase a nedostatečná propojenost jednotlivých národních železnic hlavně ve východní Evropě může cestování nemálo zkomplikovat. Naštěstí i v této oblasti dochází ke zlepšení a s využitím různých slev lze získat výhodnější cenu. S prudkým nárůstem** nízkonákladových leteckých společností** dochází ke zlevněním letenek. Proto se tento druh dopravy stává čím dál populárnějším. Letadla dnes už nevyužíváme pouze pro cesty do dalekých destinací, ale jsou oblíbené i při** vnitroevropských letech**.

Ubytování

Snad na všech místech se lze setkat s různými** možnostmi ubytování**, na které jsme zvyklí z domova. Na sítě známých hotelových řetězců narazíme ve většině zemí světa. Místní hotely nižších cenových skupin najdeme i v méně navštěvovaných oblastech.** Kempy** a jiné letní typy ubytování jako** bungalovy** nejsou již dnes hlavně evropskou záležitostí, ale narazíme na ně stále častěji i v mimoevropských zemích. Hlavně mladými lidmi jsou vyhledávány hostely, které kromě možnosti přespání poskytují i možnost setkání s jinými cestovateli a vzájemnou výměnu cestovatelských informací. V některých zemích jsou populární pobyty v soukromí, což nám umožní poznat život místních lidí a často i navázat bližší přátelské vztahy.

Stravování

Dovolená pro mnohé znamená zvýšený čas utrácení, kdy si dopřáváme více než v běžném životě. Snažíme se o poznání daného kraj i přes chuťové buňky. K tomu nám mohou posloužit především místní restaurace, ale vyplatí se vyzkoušet i tržiště a obchody.

Dovolená v Evropě

Ač stále častěji Češi míří do mimoevropských zemí, pořád většina našinců tráví dovolenou v Evropě. Se vstupem** České republiky** do evropských struktur není cestování po většině evropských zemích spojeno s žádnými administrativními překážkami. K tradičním cílům českých cestovatelů patří především středomořské země. Oblíbené je především Chorvatsko, které Češi znají už z dob před politickými změnami, kdy cestování bylo značně omezené. Kromě čistého moře, rázovitých městeček a vesnic s mnoha památkami nalezneme v této zemi i pohostinné obyvatele. K dalším populárním cílům patří ve Středomoří také** Španělsko, Itálie a Řecko**. Čeští turisté se před několika lety začaly také vracet k** Černému moři**, kde si oblíbili hlavně** Bulharsko**. Již tradičně mezi časté dovolenkové cíle patří Slovensko. Turisti, kteří dávají přednost poznání před koupáním v moři vybírají Francii, Británii nebo Nizozemí, kde najdou historické památky ve formě starobylých měst, hradů a zajímavých muzeí. Ti co mají rádi přírodu mohou navštívit skandinávské státy, kde díky nízké hustotě osídlení a intenzívní ochraně životního prostředí narazíme na neporušenou přírodu, se kterou se v jiných částech starého kontinentu setkáme dnes již zřídka.

Cesty do Asie

Asie je po kulturní i přírodní stránce velice zajímavý světadíl. Bohužel je až na pár výjimek opomíjenou destinací. Popularitu si získalo hlavně Turecko, kde můžeme kombinovat pobyt u některého z jeho čtyř moří s návštěvou antických památek. Thajsko patří také k oblíbeným dovolenkovým cílům. Milovníci teplých moří vyhledávají také** Spojené arabské emiráty**, Maledivy nebo Srí Lanku. Mnoho kulturních památek najdeme především v Číně a Indii, ale Blízký Východ má také v tomto ohledu co nabídnout. Antické památky najdeme v Izraeli, Libanonu, Jordánsku nebo Íránu.

Africké prázdniny

Kromě Egypta a Tuniska nepatří africký kontinent k nejvyhledávanějším místům nejen pro české cestovatele.. Tyto dvě země podobně jako i Maroko jsou geograficky blízko Evropě a proto se rozhodly vybudovat turistickou infrastrukturu. Hlavně Egypt může nabídnout i mnoho atraktivních památek. Z dalších afrických zemí se můžeme setkat s finančně nákladnými Seychely, ale objevují se v nabídkách cestovních kanceláří i pobyty v Gambii nebo Keni. Posledně zmiňovaná země má několik přírodních parků, které jsou vyhledávány zájemci o život divokých afrických zvířat. V tomto ohledu nelze opomenout Jihoafrickou republiku, kde najdeme jeden z nejstarších a nejznámějších parků pojmenovaném po panu Krügerovi.

Severní a Jižní Amerika

Spojené státy americké a Kanada jsou častým cílem českých cestovatelů na severoamerickém kontinentě. Karibská oblast také láká turisty toužící po celoročním koupání. Jih Ameriky je však stále pro Čechy opomíjeným koutem světa.

U protinožců

Austrálie společně s** Novým Zélandem** jsou navštěvovány turisty toužícím po poznání, stejně jak těmi, kteří podobně jako v případě Kanady či USA, se chtějí naučit anglicky v trochu exotičtějším prostředí.

Slovo závěrem

Dnes nám kromě pár zemí nečekají žádné byrokratické překážky spojené s** cestováním** jako v minulosti. Můžeme se tedy rozhodnout pro dovolenou v Evropě tak i na exotičtějších místech. Některým z nás postačí strávit pár hezkých dnů v tuzemsku, ale pro jiné může být Evropa malá. Ať už se vypravíme kamkoliv, dobře strávený čas s oblíbenými lidmi může být všude zajímavý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14695 (rodina-finance.cz#22882)


Přidat komentář