Zimní zahrady - letní inspirace

Příčinou nespokojenosti se může stát standardně řešená zimní zahrada, která je sice příjemnou oázou v chladných dnech, zato v létě připomíná pařeniště. Při plánování zeleného pokoje, tj. zimní zahrady, je nejdůležitější vědět, k čemu bude sloužit.

Pěstování rostlin a odpočinek jsou v dnešní době, stejně jako v minulosti, hlavním důvodem, proč si lidé zimní zahrady pořizují. Původně sloužily k pěstování pomerančovníků, což byla ale dost nákladná investice, kterou si tehdy mohl dovolit pouze panovník a vysoká šlechta. Zimní zahrady se staly symbolem blahobytu, a i dnes patří k nadstandardu.

Firma Dynal - zimní zahrady

Těsné spojení člověka s přírodou v průběhu všech ročních období, rozšíření obytných prostor, kde můžete odpočívat, věnovat se pěstování různých druhů rostlin nebo jiným koníčkůmto vše nabízejí zimní zahrady. Dopřejte si jedinečný komfort, jakým je pobyt v soukromém obytném interiéru i v nehostinných měsících, a tím jsou zimní zahrady. K vybudování zimní zahrady lze pochopitelně najít celou řadu různých důvodů. Z nich nejdůležitější je zejména** vysoká kvalita bydlení a samozřejmě i vlastní uspokojení**. ** ** světlem, Místo které je celoročně hýčkané sluncem a prodchnuté svěží zelení a vůní květin, otevírající se opticky okolní přírodě, prohřívané úspornou sluneční energií, případně i obdivované všemi návštěvami a kolemjdoucími jako opravdový klenot domu.Kvalitní zimní zahrady a nejen to vám nabízí firma Dynal se kterou budete jistě velmi spokojeni.

 

Účel zimní zahrady

 • Aby nebyli lidé zklamaní, doporučují odborníci nejprve si pořádně promyslet, proč vlastně zimní zahradu chtějí. Zelený pokoj totiž může splnit svůj účel jen tehdy, pokud uživatel přesně řekne, co od něj očekává a k jakým účelům ho bude používat.
 • Aby vůbec mohla zimní zahrada sloužit jako samostatný obytný prostor, měla by mít nejméně deset metrů čtverečních a hloubku dva metry. Jiné požadavky budou na místnost, kde přetrpí zimu rostliny a jiné na obytný prostor, kde budou dospělí odpočívat a děti si hrát.
 • Je potřeba počítat s místem pro květiny, nábytek i průchozí zóny. Pokud  prostor zimní zahrady navazuje na vnitřek domu, stačí plocha i menší.
 • Zimní zahrada tvoří přechod mezi interiérem a venkovním prostředím, čemuž může odpovídat i podlahová krytina.

Zimní zahrada

** ** Podlahové krytiny v zimní zahradě

Podlaha v zimní zahradě by měla být nejen hezká, ale také by měla snášet zatížení a být dostatečně trvanlivá.

 • Dřevěné podlahy působí přívětivým dojmem. Slunečním zářením se zahřívají jen nepatrně. Jejich nedostatkem je, že se nesmí namočit. Kromě toho při silném oslunění tmavnou. Navíc vyžadují kvalitní konzervaci a neunesou velkou zátěž. Protože dobře izolují, není vhodné překrývat jimi podlahové vytápění.** **
 • Dlažba je sice studená už na pohled, ale celkový dojem lze ovlivnit vhodným výběrem barvy. Díky širokému sortimentu barev a velikostí se dá dlážděná podlaha příjemně členit. Dlažba ledacos vydrží, dobře se uklízí a může pod ní být rozvedeno podlahové vytápění.** **
 • Přírodní kámen nebo pálené cihelny působí velmi dekorativně v nevytápěných zimních zahradách. Takto vydlážděný povrch vytváří příjemný pocit a náladu. Dlaždice se pokládají podobně jako podlaha na terase na dostatečně pevné podloží ze štěrku. Jejich velkou výhodou je, že se v podlaze dají snadno a bez velkých nákladů dodatečně zakládat další záhony. Problémem je, že se tyto podlahy hůře čistí.** **

** **Co ovlivňuje cenu zimní zahrady

 • Rozměry a tvar. Čím větší a členitější, tím dražší
 • Druh použitého materiálu – dřevo, plast, hliník nebo kombinace** ** materiálů.

Zimní zahrada

 • Dřevo – působí na pohled příjemně, dobře izoluje, je vhodné na složité tvary, ale je dražší a potřebuje udržovat.
 • Hliník – má horší tepelně izolační vlastnosti, je dražší než dřevo. Výhodou je stálost materiálu, téměř neomezená barevná škála, dobré statické parametry pro konstrukci střech a bezproblémové zasklení.
 • Plast- je ze všech materiálů nejlevnější. Má širokou škálu dekorů a okenního příslušenství, dbře izoluje. U střech se hodí jen na zahrady s menší hloubkou kvůli malé statické nosnosti profilů.
 • Barva profilů – velmi světlé lazury obsahují málo pigmentu a nátěr je proto nutno obnovovat častěji. Pro zimní zahrady nejsou příliš vhodné. Střední a tmavší lazury a všechny RAL barvy je potřeba obnovovat přibližně po šesti až osmi letech.
 • Druh izolačního skla – pro celoroční užívání je nezbytná dobrá izolace. Jednoduchá skla jsou z tohoto hlediska naprosto nedostatečná. Vhodná jsou dvojitá až trojitá izolační skla. Nejdokonalejší tepelnou bariérou zimní zahrady je neviditelná vrstva kovu, jíž jsou potažená skla. Ty pak fungují jako zrcadlo. To znamená, že propouštějí světlo, ale odrážejí velkou část tepelného záření. Na stěny je vhodné použít skla pro teplo propustnější, na střechu nepropustná. Sklo určené do střechy je vždy bezpečnostní, to znamená, že spodní vrstva dvojskla je opatřena bezpečnostní fólií uvnitř skla, která zamezí tříštění a vysypání skla do zimní zahrady. Horní sklo je dostatečně silné, aby nebylo poškozeno kroupami nebo kamínky. Sníh na střeše zimní zahrady odtává, pro oblasti, ve kterých se předpokládá více sněhu, je vhodnější větší sklon střechy. Sklon zimní zahrady se může pohybovat mezi 6°-30°. Střechy s větším sklonem se méně špiní a větší sklon střechy zároveň představuje menší riziko zatékání.

Zimní zahrada

 • Druh použitého topení - pokud zimní zahrada širší stěnou navazuje na stěnu domu a jsou-li základy zateplené, měla by se teplota uvnitř zimní zahrady pohybovat nad bodem mrazu po celou zimu. K temperaci pro úschovu subtropických rostlin je vhodné použít přiměřené vytápění nejlépe po obvodu zimní zahrady, aby se zamezilo rosení skel).
 • Způsob odvětrání - základním pravidlem je zajistit dostatečné množství otvíravých prvků – minimálně 30 % svislých stěn by se mělo dát otvírat. Pro zimní zahrady orientované na jih, případně na západ, je vhodné zabudovat do zimní zahrady nucené větrání.
 • Způsob ukotvení zahrady ke zbytku stavby - zimní zahrada by měla být vybudována na betonovém základu. Základy by měly mít po obvodu betonové pásy široké cca 40 cm, hluboké dle lokality** ** 80 – 110 cm („nezámrzná“ hloubka).
 • Základová deska může být zateplená – záleží na způsobu užívání zimní zahrady. Zimní zahrada se staví před položením vnitřní dlažby nebo jiné podlahy.  Zimní zahradu lze stavět jak na podezdívku, tak přímo na připravený základ. Pokud bude zimní zahrada na podezdívce, je nutné použít materiál, do kterého lze zimní zahradu ukotvit.
 • Typy křídel v obvodovém plášti

** **Možnost otvírání zimních zahrad

 • Pevné zasklení
 • Otvíravě sklopný panel
 • Sklopný panel
 • Posuvně výklopné dveře
 • Vedlejší vchodové dveře
 • Pevně zasklená jednotka s ventilátorem
 • Větrací segment
 • Větrací díl
 • Skládací dveře

Zimní zahrada

Příslušenství k zimním zahradám

 • Ventilační jednotka
 • Speciální markýzy
 • Žaluzie
 • Sítě proti hmyzu

Osázení zimní zahrady

Před osázením zimní zahrady se musíte rozhodnout, jestli založit záhony, nebo rostliny vysadit do přenosných nádob. Oboje má své výhody i nevýhody.

 • Výhody nádob: nádoby jsou vhodnější pro začátečníky, protože je lze kdykoliv a poměrně snadno přemístit. Dekorativní exempláře můžete v době květu přesunout do popředí. Když onemocní, můžete ji vynést ven a tam ošetřovat, čímž snížíte riziko nákazy dalších rostlin. Rostliny v nádobách mají zajištěn odtok vody.
 • Nevýhody nádob: rostliny je většinou třeba každoročně přesazovat. To stojí čas a peníze. Mezi květináči se také složitěji instaluje automatické zavlažování, hadice většinou zůstávají dobře viditelné a ruší celkový obraz.

Zimní zahrada

 • Zapuštěné nádrže nebo záhony: jsou ideální pro zkušenější majitele** ** zimních zahrad, kteří už vědí, co chtějí a které rostliny spolu budou opticky ladit. Po zasázení už není třeba rostliny přesazovat, vyžadují jen běžnou péči, jako stříhání a hnojení. Mezi rostliny můžete položit a skrýt automatický zavlažovací systém. Rostliny v záhonech však porostou mnohem rychleji a dosáhnou větších rozměrů než exempláře stejného druhu pěstované v květináčích. Problémy mohou nastat i v případě, že některá rostlina onemocní nebo ji napadnou škůdci.
 • V nádobách se dostaví podobný efekt jako u bonsají: omezený prostor pro kořeny udržuje malou také nadzemní část rostliny. Když rostlinu vysadíte do většího objemu půdy, její růst se zrychlí.

Zimní zahrada

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14349 (rodina-finance.cz#20715)


Přidat komentář