Zahradnické nářadí pro řez - výběr

Veškeré zahradnické nářadí, které slouží k řezu, ať už trávníku, keřů, stromů, musí být především kvalitní a ostré. Jakmile jsou nůžky tupé, větve, výhony se pohmoždí, polámou a zůstane otevřená rána, do které se dají zárodky bakterií a chorob.

Zahradní nůžky

Využijete je pro stříhání vinné révy, květin, čerstvého dřeva, mladých výhonků. Díky ergonomické rukojeti se velmi dobře drží a nezpůsobují otlaky na rukou. Vybírejte nůžky se žlábkem pro odvod mízy i odřezávačem drátu. Nůžky většinou disponují bezpečnostním uzávěrem, který zabraňuje jejich samovolné otevření.  U zahradnických nůžek rozhodně nešetřete a zakupte kvalitní nářadí. Nůžkami dokážete stříhat větve i o průměru dvou centimetrů. Máte-li na zahradě i silnější větve, již volte přímo určené nůžky na větve, protože zahradní nůžky byste mohli zničit.

Zahradní nůž

Zahradní nožík oceníte pro řez ovocných stromků. Jedná se o nůž s prohnutým držadlem, dlouhým cca sedmdesát milimetrů, mírně prohnutým ostřím, nejlépe z oceli. Využijete jej k dokončování ořezávání ran ovocných stromků, odstraňování lýkových provazů, vyřezávání poškozených částí kmenů apod. Kromě toho jej můžete použít i v květinových a zeleninových zahrádkách.

Brousek na zahradní nůž

Vybírejte takový, který disponuje jednou stranou hrubou a druhou jemnější. Před jeho použitím jej nezapomeňte navlhčit ve vodě. Jakmile bude zahradní nůž tupý, stačí ho na brousku opětovně přiostřit, a to krouživým pohybem na hrubší části brousku, poté opětovným pohybem, ovšem na jemnější straně brousku.

Nůžky na větve

Můžete vybírat mezi různými typy nůžek. Jeden typ využijete ke stříhání čerstvých, nebo naopak starších suchých větví, disponuje vysokým výkonem stříhání na poloprofesionální úrovni. Jiný typ se vyznačuje ultra lehkostí, výkonností a moderním designem, jenž je určen pro všechny pěstitele, kteří kladou důraz na čistý, lehký střih i optimální ergonomii řezu. U těchto nůžek dosáhnete okolo třiceti procent úspory síly. Další typ je určen pro opravdové milovníky zahrad, jenž kladou stěžejní důraz na design i techniku. Vybírejte nůžky s ergonomickou rukojetí, která Vám umožní pohodlnou práci bez zvýšené únavy. Navíc nůžky, které disponují nárazníky, účinně chrání Vaše klouby.

Nůžky na stromy

Teleskopické nůžky na stromy se dostanou skutečně do každé koruny stromů, a to, aniž by se zachytávaly. Oceníte lankový tažný systém, který je kompletně uložený uvnitř násady nůžek. Lehká, úzká střihací hlava nůžek, Vám umožní cílený, přesný střih ve všech částech koruny stromů. Tyto nůžky Vám poskytnou navíc úsporu síly, a to díky dodatečnému převodu. S nůžkami na stromy nebudete již potřebovat žebřík a stříhání bude o to bezpečnější, bez případného hrozícího pádu. Úhel střihu si můžete jednoduše nastavit ze země, a to pro jakýkoliv směr růstu větví.

Nůžky na živý plot

Můžete volit z nejrůznějších typů nůžek, podle toho, zda máte plot malý, nebo velký. Nůžky umožňují nejen tvarování živého plotu, ale také stříhání. Jak si vybrat vhodné nůžky, závisí hlavně na druhu rostlin a délce jejich výhonů. Například plot z malolistých keřů můžete upravit jakýmikoliv nůžkami. Ploty, které mají velké listy, je vhodné stříhat mechanickými nůžkami, protože protiběžné čepele elektrických nůžek by potrhali okraje listů u živého plotu.

  • Elektrické nůžky na plot
  • Mechanické nůžky na plot
  • Akumulátorové nůžky na plot

Elektrické nůžky na živý plot

Volte nůžky s ergonomicky tvarovanou rukojetí a stříhací jednotkou, otočnou o 90°, díky které budete vždy stát u živého plotu v ideální stříhací pozici. Nůžky mohou disponovat laserem řezanými noži, které drží stříhaný materiál a zajišťují rychlý, účinný i velmi čistý řez. Disponují-li nůžky ochranou před zpětným nárazem, budete ochráněni před případným zpětným nárazem při stříhání v blízkosti země. Tyto nůžky jsou sice těžší, než mechanické nůžky, ovšem práce s nimi je podstatně rychlejší a snazší. V případě, že byste raději zvolili nářadí bez elektrického kabelu, vyberte si akumulátorové nůžky na živý plot, které jsou perfektní pro úpravu živého plotu na místech, které jsou hodně vzdálené od přípojky elektrického proudu.

Mechanické nůžky na živý plot

Tyto nůžky oceníte v každé pracovní situaci. Vyberte si nůžky například s gelovými podložkami, které optimálně tlumí nárazy. Nůžky mohou být ošetřeny speciálním povlakem proti ulpívání rostlinných zbytků s odřezávačem listů. Oceníte jejich snadnou péči, a to bez nutnosti údržby. S mechanickými nůžkami docílíte přesný tvarovací střih plotu.

Akumulátorové nůžky na živý plot

Vybírejte nůžky s ergonomicky tvarovanou rukojetí, která Vám zajistí pohodlné i bezpečné spouštění v každé střihací situaci. Nůžky mohou disponovat i tzv. ochranou před zpětným nárazem, kdy Vás ochrání před případným zpětným nárazem při stříhání v blízkosti země. Doba chodu akumulátorových nůžek se může lišit, může být cca 60 minut. Výhoda těchto nůžek také spočívá v tom, že pracují bez přívodního elektrického kabelu, navíc Vám ušetří hodně ruční práce, času, na druhou stranu však počítejte s určitou údržbou a pečlivém vyčištění po každé práci.

Nůžky na trávu

Vybírejte nůžky s ergonomicky tvarovanou rukojetí, která Vám zajistí pohodlné i bezpečné spouštění v každé střihací situaci, navíc jsou ideální pro držení v ruce, ať už jste praváci nebo leváci. Kompaktní konstrukce Vám zaručí práci, bez známky zvýšené únavy. Zvolíte-li vlnitý výbrus na nožích, dosáhnete dokonalého střihu i stejnoměrnou výšku střihu. S přídavnou násadou můžete navíc stříhat trávu ve vzpřímené pozici, což velmi ocení Vaše záda.

Nůžky na trávník jsou užitečné pro stříhání mladých, měkkých výhonků, kupříkladu zimostrázu.

Akumulátorové nůžky na okraje trávníku

Tyto speciální nůžky Vám umožní krátký energický střih na malých travnatých plochách a zaručí efektivní péči o trávník. Výkyvná, komfortní rukojeť se optimálně přizpůsobí pohybu Vaší ruky, čímž ji můžete držet v naprosto pro Vás přirozeném směru. U těchto nůžek Vám námaha, oproti mechanickým nůžkám, odpadá, ovšem jsou zase o něco těžší, což se časem může projevit v únavě při stříhání. Výhoda těchto nůžek také spočívá v tom, že pracují bez přívodního elektrického kabelu, navíc Vám ušetří hodně ruční práce, času, na druhou stranu však počítejte s určitou údržbou a pečlivém vyčištění po každé práci.

Žebřík

Máte-li na zahrádce stromky, jistě se stane pro Vás žebřík neocenitelným pomocníkem , a to nejen při sklizni ovoce, ale i při tvarování a ořezu větví v koruně stromů. Žebřík by měl disponovat dostatečně pevnými příčkami a měl by být stabilní. Žebřík může být dřevěný, nebo z lehkého kovu. Na trhu jsou i žebříky ze dvou do sebe zapadajících dílů, které lze snadno podle Vaší individuální potřeby zkracovat, či naopak prodlužovat, čímž můžete pracovat vždy v potřebné výšce.

Typy žebříků

  • Jednoramenný žebřík s podpěrou nohou – oceníte při práci ve zvlněném terénu.
  • Dvouramenný žebřík

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14426 (rodina-finance.cz#21546)


Přidat komentář