Zahradní nábytek - výběr, typy

Novodobá zahrada bývá často navrhována jako zahrada obytná. Aby se takovou skutečně stala, je třeba ji vybavit vhodným nábytkem. Každému domu a zahradě však bude slušet jiný materiál a jiná podoba nábytku.

Faktory určující koupi zahradního nábytku

 • Koupě zahradního nábytku je stejně individuální záležitostí jako koupě nábytku interiérového. Musíme si ujasnit, kde bude nábytek stát, do jaké míry má být mobilní, zda ho budeme na zimu uskladňovat, k jakému účelu a pro kolik osob má sloužit a jakou sumu finančních prostředků do něj chceme investovat.
 • K moderní dřevostavbě je vhodný nerezový nebo celodřevěný nábytek, případně jejich kombinace.
 • Robustní křesla a pohovky z ratanu, bambusu či hulara vyniknou na velkorysé terase vyznavačů novodobého funkcionalismu.
 • Zrekonstruovanému venkovskému domu budou slušet tradiční tvary a odvěké materiály.
 • Majitelé domu obklopeného zahradou v anglickém duchu, zvolí pravděpodobně ocelový nábytek s romantickými motivy a poduškami.
 • Milovníkům minimalismu učaruje subtilní hliněný nábytek s nenápadným, přísně geometrickým výpletem.

Typy zahradního nábytku

 • Kovový zahradní nábytek
 • Dřevěný zahradní nábytek
 • Ratanový a bambusový zahradní nábytek
 • Plastový zahradní nábytek

Kovový zahradní nábytek

Současný kovový nábytek je stylový a vzdušný dá dobře tvarovat, skvěle si rozumí s aktuálními trendy v architektuře a snadno se kombinuje s ostatními materiály a tak v sobě často spojuje vlastní přednosti s výhodami jiných materiálů. Příkladem jsou například výrobky z ušlechtilé oceli (nerezu) v kombinaci s teakovým dřevem, které mohou vzhledem ke své extrémní odolnosti bez obav zdobit zahradu po celý rok.

K výrobě kovového nábytku se často používá hliník. Hliníkový nábytek výborně koresponduje s moderní architekturou, působí velmi vzdušně, subtilně a někdy až stroze. Nabídka je velmi bohatá. Designéři se nebojí ani pestrobarevných kombinací. Vybírat můžeme z bohaté palety stylů (elegantní, romantický, extravagantní, retro, se vzory ve výpletu atd.) i barev (šampaňského, karamelu, kávy, stříbra, antracitu či grafitu). Stejně jako u nerezu se i v tomto případě nabízí kombinace se dřevem či nejrůznějšími výplety. Výplet je odolný, prodyšný a příjemný na dotyk. Dodá židlím a lavicím ergonomický rozměr, protože se přizpůsobí tělesným křivkám.

Způsoby kombinace kovového zahradního nábytku

 • Kov tvoří pouze základní konstrukci.
 • Kov je doplněn jen o područky a designové detaily z masivu.

Materiál použitý na výplně židlí a lavic kovového zahradního nábytku

 • Textil
 • Syntetická vlákna
 • Hliníkové a ocelové drátky

Povrchová úprava kovového zahradního nábytku

Aplikace takzvaného efektu lotosového květu, který nábytek zušlechťuje nejprve základním lakováním a poté krycí vrstvou laku se strukturou. V té se na každém centimetru čtverečním nachází na sto tisíc nanokrystalů. Miliony krystalových špiček tak vytvářejí reliéf, na němž se neudrží žádné nečistoty. Díky aplikaci práškové plastové barvy je posezení v kovu vždy příjemné.

Kovový nábytek, zejména pak ocelový bez speciální povrchové úpravy je nutno po skončení sezony ze zahrady uklidit a dlouhodobě ho nevystavovat vlhku. Většinu kovového nábytku lze stohovat a díky odlehčené konstrukci snadno přemisťovat.

Dřevěný zahradní nábytek

Cizokrajné dřeviny používané na výrobu zahradního nábytku

Teak, iroka, eukalyptus, bangkirai s červenohnědou barvou a světlejším žíháním, iroko v žlutooranžových až hnědých tónech se sametově hebkou strukturou a další cizokrajné dřeviny** **

 • Teak - je přímo předurčen k celoročnímu využití. Dříve sloužil ke stavbě lodí, a je proto velmi vhodný pro středoevropské rychle se střídající počasí. Díky vysoké tvrdosti i obsahu přírodních olejů jej není třeba ošetřovat proti hnilobě ani povětrnostním podmínkám. V zahradě působí elegantně.** ** Pro zachování jeho nažloutlé barvy s tmavým žilkováním a barevnými proužky je potřeba jej dvakrát do roka ošetřit speciálním olejem. Pokud tak neučiníme, teak po čase získá atraktivní stříbrnou patinu, která výborně splyne s celou zahradou (ovšem bez vlivu na kvalitu materiálu).** ** Křesílka z tvrdých exotických materiálů je třeba pro komfortnější posezení vybavit poduškami.** **

Tuzemské dřeviny používané na výrobu zahradního nábytku

Smrk, borovice, dub a další.

 • Smrk - většina zahradního nábytku je vyrobena z tlakově impregnovaného smrku nebo borovice. Smrkové dřevo je poměrně měkké, ale pružné a vlivem slunečního záření postupně zežloutne.** **
 • Borovice - borovice je tvrdší a trvanlivější. Obsahuje však vysoký podíl pryskyřice, který na slunci často vede k těžko odstranitelným výronům.** ** Oba materiály je nevhodné používat bez povrchové úpravy lakem nebo olejem (nejlépe na přírodní bázi), která se musí v následujících letech obnovovat.** **
 • Dub - dub vlivem dlouhotrvající vlhkosti ztmavne a jakoby "zkamení".** **

Tuzemské i dražší a tvrdší evropské dřeviny nejsou vhodné k dlouhodobému pobytu na dešti.

Ratanový a bambusový zahradní nábytek

 • Bambus - bambus je charakteristický svým žlutobílým dřevem s typickým fládrováním, které se utváří růstem stébla bohatého na křemík. Díky křemíku dřevina dosahuje tvrdosti srovnatelné s dubem a je využitelná i v exteriéru.** **
 • Ratan - ratan pochází z liánovité palmy, jejíž dřevo však není na rozdíl od bambusu duté. K výrobě zahradního nábytku se využívá neloupaných stébel, jejichž odstín lze upravit jen mírně lakem.** **

Ratanový a bambusový nábytek je velmi choulostivý, a proto je vhodnější do zastřešených pergol, teras nebo altánů. Obě dřeviny nejčastěji doplňuje sklo (stolky a servírovací stolky) a ergonomicky uzpůsobené polstrování. Nábytek se nejčastěji vyrábí kombinací obou materiálů, kdy bambus tvoří kostru a ratan je použit k výpletu. Na zimu musí být pečlivě uskladněn.

Plastový zahradní nábytek

 • Hularo - takzvané hularo je stálobarevné syntetické vlákno které slouží k ručnímu vyplétání židlí, stolů, lehátek a jakéhokoli dalšího venkovního nábytku.** **

Vlastnosti polyetylenového vlákna

 • Polyetylenové vlákno zaručuje dlouhou životnost, extrémní odolnost vůči rozmarům počasí, UV záření i mechanickému poškození.
 • Je velmi příjemné na omak, nabízí nespočet barevných kombinací i stylových provedení.
 • Je hydrofilní, takže se velice snadno udržuje. Při nechtěném rozlití nápojů tekutina jednoduše odteče.

Použití polyetylenového vlákna

 • Hularo leckdy z dálky připomíná ratan, bambus či dokonce kůži, jindy podtrhuje eleganci kovu. Úspěšně imituje tradiční materiály.** **
 • Jeho variabilita umožňuje návrhářům vytvářet nejrůznější tvary i materiálové kombinace.** **
 • Nábytek v kombinaci tvrdého dřeva, nerezu a hulara bez obav odolá i dlouhodobé vlhkosti.

Zahradní nábytek v jednotném stylu

Při výběru jednotlivých kusů nábytku nemusíte zůstat pouze u židlí, lavic a stolu. Většina firem nabízí celé sestavy i s textilními doplňky a potřebami pro stolování. Židle mohou být polohovací nebo fixní a některé varianty se mohou dát stohovat. Kromě velkého rodinného stolu si můžete pořídit i servírovací stolek s příborníkem. Součástí kolekce bývají i slunečníky s různými typy zavěšení a upevnění.

K bazénu si můžete pořídit polohovací a pojízdná lehátka netradičních tvarů i mobilní bar se stoličkami.

V nabídce nechybí ani speciální dětské sestavy, houpačky, stoličky pod květináče, nádobí vhodné pro venkovní využití, látkové sedáky či polštáře.

Posezení v prosluněné zahradě patří bezesporu k nejoblíbenější letním aktivitám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14384 (rodina-finance.cz#21016)


Přidat komentář