Výběr umyvadla v koupelně

Stěžejními prvky každé koupelny je vana nebo sprchový kout a umyvadlo. V dnešní době si můžete vybrat z širokého množství výrobců umyvadel i jejich typů. Pomůžeme Vám zorientovat se v umyvadlech a jejich typech podle použitého materiálu, tvaru, povrchu.

Stěžejními prvky každé koupelny je vana nebo sprchový kout a umyvadlo. V dnešní době si můžete vybrat z širokého množství výrobců umyvadel i jejich typů. Pomůžeme Vám zorientovat se v umyvadlech, podle jakých kritérií vybrat to pravé, abyste byli spokojeni.

Podle jakých parametrů vybírat umyvadlo

 • Materiál umyvadla
 • Tvar umyvadla
 • Velikost umyvadla
 • Styl umyvadla

Typ umyvadel dle materiálu

 • Umyvadla ze speciální sanitární keramiky - jedná se o tradiční materiál pro výrobu umyvadel.
 • Plastová umyvadla - vyznačují kvalitním materiálem, který je díky jeho vlastnostem možný podle potřeby vytvarovat. Můžete si tak nechat vytvořit zajímavé tvary, aniž by se nějak navýšila cena plastového umyvadla. Plastová umyvadla splní i ty nejnáročnější požadavky. Díky jejich vlastnostem a cenové dostupnosti se stanou jistě vhodným doplňkem Vaší koupelny.
 • Umyvadla litá z přírodních materiálů - mezi nejoblíbenější přírodní kameny pro výrobu umyvadla patří odolná žula a elegantní mramor. Většinou jde o ruční práci, a protože jde o přírodní materiál, každé umyvadlo je vlastně originálem.
 • Umyvadla keramická - umyvadlo z keramiky patří stále mezi nejvyhledávanější typ na trhu. Na keramiku se nanáší glazura, která chrání povrch umyvadla před případným poškozením kyselinou nebo poškrábáním. Standardní barva umyvadla je bílá. Lze však využít nejrůznější barevné varianty, které vznikají přidáním požadovaného odstínu do glazury. Pokud glazuru neznehodnotí například vodní kámen, měl by se prvotní lesklý vzhled ochránit po dobu několika let.

 • Umyvadla z umělého kamene - umyvadla se vyrábějí se z bauxitu a jako pojivo slouží polymetyl - metekrylátová pryskyřice. Prokazuje velmi dobré mechanické vlastnosti jako je tvrdost, houževnatost a otěruvzdornost. Umyvadla z umělého kamene se velmi dobře udržují a jsou navíc příjemné na dotek.


 • Umyvadla z nerez oceli - umyvadla z nerez oceli mohou být vysoce lesklá nebo matná a jsou z ušlechtilé oceli, která je velice pevná a dlouho vydrží. Doporučuje se umyvadlo čistit po každém použití, kdy ho vytřete do sucha měkkým hadrem, aby na něm nezůstaly nevzhledné kapky.
 • Umyvadla ze dřeva - na dřevěné umyvadlo se používá speciálně upravené tvrdé dřevo z exotických dřevin. Obdobně jako sklo a nerez, je umyvadlo ze dřeva velmi módním a žádaným materiál posledních let. Dřevěná umyvadla dodají Vaší koupelně moderní podobu i charakter. Přírodní výrobky jsou zcela ekologické a snadno udržovatelné. Také u dřevěných umyvadel si můžete vybrat tvary klasické, designérsky propracované, kulaté mísy, umyvadla organických tvarů i podlouhlá. Umyvadlo může být vyrobeno z modřínového dřeva, ale i z cedru, mahagonu, třešně, ořechu nebo teaku.
 • Umyvadla z akrylátu - umyvadla z akrylátu mají teplý povrch a oplývají širokou škálou barev. Pružný termoplast s možností lehkého tvarování se využíval spíše na výrobu van a vaniček ke sprchovým koutům. V současnosti se však úspěšně používá i na výrobu umyvadel.
 • Umyvadla ze skla - moderní desénové umyvadlo působí velmi elegantně. Sklo se stalo módním materiálem za poslední roky, a má své významné místo i v koupelně. Při výrobě umyvadla ze skla se používá speciální bezpečnostní sklo, které se po rozbití netříští na ostré střepy, ale rozpadne se na tupou drť. Ač na první pohled se jeví umyvadlo ze skla velmi křehké, přesto se svojí tloušťkou skla od 15 do 19 mm poskytne veškerý komfort. Skleněná umyvadla se vyrábí v mnoha provedeních, je možné volit od skla čirého, pískovaného, barevného až po sklo s texturou mrazu. Jeho nevýhodou je však nesnadná údržba. Po každém použití na něm totiž zůstávají viditelné otisky. Pokud máte malé děti, budete možná nešťastni z jeho údržby.
 • Umyvadla z keramoocele - umyvadla z tohoto materiálu odolají i většímu nárazu, například když Vám na něj spadne z výšky fén, kulma, nádoba s pracím práškem aj. Při výrobě je tento materiál velice tvárný, ale hotový výrobek je extrémně pevný. Je za tím povrchová vrstva ze skla a smaltu. Umyvadla z keramoocele jsou v různém barevném provedení.

Typ umyvadel podle tvaru

 • Umyvadlo levé varianty a umyvadlo pravé varianty - jedinečnost tvaru umyvadla umožňuje jeho důmyslné umístění nad užší stranu vany. Umyvadlo tak zabere minimální prostor koupelny, což oceníte v koupelnách menších rozměrů.
 • Hranaté umyvadlo - tvar umyvadla oceníte v menších koupelnách. Jedná se o elegantní umyvadlo, které vkusně doplní jakoukoliv koupelnu.
 • Umyvadlo ve tvaru elipsy, kulatého tvaru, oválného tvaru - jedná se o klasický tvar umyvadel, ovšem stále žádaný.
 • Rohové umyvadlo - umyvadlo optimálně využívá prostor, který je k dispozici v malých koupelnách. Nabízí možnost doplnění spodní i vrchní rohovou skříňkou.
 • Dvojumyvadlo - začínají se stále častěji objevovat a používat ve větších rodinných koupelnách. Dvojumyvadlo prakticky zamezí případným každodenním tahanicím dětí u jednoho umyvadla. Dvojumyvadlo je v tomto případě praktické, ale je potřeba při jeho koupi počítat s vyšší cenou než za dvě samostatná umyvadla.
 • Umyvadlo pro tělesně postižené - umyvadlo lze podjet invalidním vozíkem.

Speciality umyvadel

 • Umyvadlové sety - umyvadlo včetně koupelné skříňky různé barvy

Typ umyvadel podle způsobu umístění

 • Umyvadla desková - v případě, že pod umyvadlem nebude umístěna uzavíratelná skříňka, měli byste volit z estetického hlediska chromovaný sifon.
 • Nábytková umyvadla - umyvadla se montují se na podstavec, nábytek, podpěry nebo rovnou na zeď.
 • Vestavěná umyvadla - umyvadla se k desce připevňují zespodu a využívají ji k překrytí spojovací spáry. Tato umyvadla jsou bez otvoru pro baterii.
 • Zápustná umyvadla - umyvadla se zapouštějí se buď do desek, typu mramor, nebo do koupelnového nábytku shora. Nábytkem je efektivně využit prostor pod umyvadlem a zakryt odpad umyvadla. Nezbytně nutné je precizně provést spoj, aby se voda a nečistoty neměly kde držet.
 • Polozápustná umyvadla - mají do desky zabudovanou pouze zadní část, přední lehce přečnívá. Polozápustná umyvadla se používají nejen ve spojení se spodní skříňkou, ale i v případě, kdy se vám nelíbí mohutný mycí pult o šířce přesahující hloubku umyvadla.
 • Klasická umyvadla - umyvadlo s odkládací plochou vlevo; umyvadlo s odkládací plochou vpravo; umyvadlo kombinovatelné. Jedná se o nejpoužívanější a zároveň nejlevnější typ umyvadla.

Rozměry umyvadel

Běžná koupelnová umyvadla se vyrábějí v šířkách od 50 do 75 cm a hloubce od 35 do 50 cm.

Povrch umyvadel

 • Povrch REFLEX-moderní ochranná vrstva, která účinně chrání keramický nebo skleněný povrch. Koupelnová keramika a sprchové kouty tak zůstávají déle čisté a Vaše koupelna vypadá stále jako nová.
 • Povrch Polygiene - jedná se o antibakteriální úpravu, která prostřednictvím přísad stříbra vylučuje látky, zamezující šíření bakterií a virů.
 • Povrch Teflon - teflonem jsou ošetřena převážně umyvadla ze skla. Úprava odpuzuje vodu, redukuje vznik vodního kamene a především zamezuje usazování prachu a nečistot.
 • Povrch Ceramagic - glazura udržuje u sanitární keramiky povrch stále hladký, lesklý a po dlouhou dobu čistý.
 • Povrch GelcoatTM - jedná se o stálobarevný a mechanicky odolný materiál proti běžnému mechanickému namáhání. Povrch je nenasákavý.

Péče o umyvadla

 • Umyvadlo keramické - k údržbě postačí běžný tekutý čisticí prostředek a vlhký hadřík. Některá umyvadla mají speciální povrchovou úpravu, která odpuzuje vodní kapky. Tím že voda steče rychleji, neposkytne vodnímu kameni možnost usadit se na povrchu.
 • Umyvadlo dřevěné - třikrát do roka obnovte vrstvu bezbarvého tvrdého voskového oleje. Po naolejování je třeba nechat prostředek působit cca 5 hodin. Umyvadlo ze dřeva je sice finančně nákladné, nepotřebuje však příliš mnoho ošetřování, a to díky vysoké kvalitě dřeva.
 • Umyvadlo z nerezu - na mytí nerezu není vhodné použít čistící suché písky, ostré drátěnky, čističe stříbra apod. Ve dřezu nenechávejte dlouhodobě ležet mokré houbičky a hadříky. Vyhýbejte se pádům těžkých příp. ostrých předmětů do dřezu.

Přečtěte si nový článek v Českém magazínu o moderním a luxusním povlečení nákupem online zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14380 (rodina-finance.cz#20991)


Přidat komentář