Výběr střešní krytiny - kvalita a životnost

Pokud jste se rozhodli stavět dům nebo provést rekonstrukci vaší staré střechy, věnujte patřičnou pozornost při výběru střešní krytiny. Ne všechny materiály jsou vždy vhodné pro vaše bydlení. Vybírejte pečlivě a s rozvahou.

Střecha

Střecha je nejen nedílnou součástí domu, ale je zejména jeho dominantou. Střecha dává domu celkový vzhled, dojem, předurčuje jeho zapadnutí do krajiny, ať už přírodní nebo zastavěné části města.

Pořízení nové střechy na novostavbu nebo na starší dům je velkou investicí. Dobrá kvalitní střech vám zajistí pohodlí, ochranu vašeho bydlení, bude plně funkční, ale také estetická. Proto si při výběru střešní krytiny dejte opravdu záležet a dobře zvažte všechny požadované faktory, abyste byli spokojeni po mnoho dalších let.

Výběr nevhodné krytiny může totiž vést k řadě obtíží, a to nejen finančních, které budete muset hradit, ale také uživatelských. Krytina nemusí vykazovat vlastnosti, které jste si představovali a tím může dojít k poškození ostatních částí domu.** **

Dle jakých parametrů vybírat vhodnou krytinu?

Plánování nové střechy nebo rekonstrukce staré obnáší řadu úkonů, které musíte nutně podstoupit.

Parametry, které je nutné zvážit při výběru střešní krytiny:

 • návrh střechy od odborníka
 • okolí vašeho domu
 • hmotnost krytiny
 • minimální sklon střechy
 • záruka na střešní krytinu
 • životnost krytiny
 • cena krytiny
 • výrobce krytiny
 • materiál krytiny

Návrh střechy od odborníka

V případě nové střechy se musíte spojit s odborníkem, který provede návrh střechy. Při jeho návrhu se musí počítat s vlivy jako jsou nadmořská výška, vlhkost vzduchu, rychlost větru, výška sněhové pokrývky a s řadou dalších parametrů, které ovlivní samotnou konstrukci střechy a výběr materiálu. Pokud je v návrhu předem stanovený typ krytiny, je nutné se tohoto návrhu držet a není možné jej svévolně změnit.

Pokud se pouštíte do rekonstrukce střechy, pak máte situaci jednodušší. Projekt na střechu byste již měli mít vypracovaný z dob, kdy se dům stavěl. Zde je nutné respektovat doporučené materiály, které se mohou na střechu použít. V případě změny je opět nutné se spojit s odborníkem, který vám vypracuje změnu projektu.

Firma Střechy Krátký  - střechy na klíč

Firma Střechy Krátký působí na trhu již 8 let, byla založená v rodinném duchu. Snaží se, aby každý z našich zákazníků byl spokojený a vždy pro něj nalezli to správné řešení. Rozpočty Vám zdarma provedou do 48 hodin po zaměření objektu. Takto získáte přehled na kolik financí Vás Vaše vytoužená střecha příjde.

Nabídka:

 • pokrývačské práce
 • klempířské práce
 • tesařství
 • zednictví
 • zámečnictví

Věříme, že budete s nabídkou firmy Střechy Krátký jistě spokojeni a budete se svou novou střechou pyšnit sousedům. Profesionální tým firmy Vám zajistí pocit luxusu a bezpečí.

Okolí vašeho domu

Dalším faktorem, který je nutné zvážit při výběru krytiny, je také vaše okolí. Sousedi, celkový ráz vesnice nebo místní části města vás rovněž nasměruje, jakou střechu byste si měli pořídit.

Řada lidí zastává názor, že si může postavit dům takový, jaký chce, a to bez ohledu na okolní prostředí. Svým způsobem mají pravdu, za zakázku budou platit oni. Ale nežijeme ve vzduchoprázdnu. Pokud má vypadat okolí, ve kterém žijeme příjemně, má lahodit oku a zapadnout i do rázu krajiny, jsou nutné určité ústupky, které k tomu napomohou.** **

Proto vhodně zvolená střešní krytina, která bude ladit v daném prostředí, nejen dokreslí ráz krajiny, ale zároveň ozdobí i váš dům.** **

Hmotnost krytiny

Jednou z limitujících podmínek pro výběr střešní krytiny je koncepce vašeho domu. S tím by mělo být počítáno již v návrhu od odborníka. Typ domu předurčuje, jaká krytina by byla vhodná pro použití. Jedná se zejména o hmotnost krytiny a způsob jejího položení. Ne každou krytinou se dá pokrýt jakýkoliv dům. Proto tato doporučení respektujte.

Minimální sklon střechy

Střecha se staví pod určitým úhlem sklonu. Tento údaj bude také ovlivňovat výběr krytiny. Ne každá krytina je totiž vhodná pro téměř rovnou střechu nebo naopak pro střechu stavěnou pod velkým úhlem.

Doporučené nejmenší sklony skládaných krytin se řídí ČSN 73 1901, kde je přesně vymezen typ krytiny a minimální sklon při předem stanovených podmínkách určených v této normě.

Střechy dělíme dle sklonu na:

 • ploché se sklonem do 10 stupňů
 • šikmé se sklonem od 10 do 45 stupňů
 • šikmé se sklonem nad 45 stupňů

Záruka na střešní krytinu

Při výběru střešní krytiny se ptejte také na doplňkové služby, které výrobce nabízejí. Jednotlivé krytiny se odlišují svou cenou, která záleží zejména na použitém materiálu při výrobě, na jeho kvalitě, tlouště a vlastnostech, ale také na ostatních službách.

Jednou ze služeb, která je zákazníkovi nabízena, je záruka. Každý výrobce poskytuje na svůj výrobek záruku ze zákona, která je 2 roky, ale výrobci, kteří propagují kvality svého výrobku, se nebojí poskytovat tzv. prodlouženou záruku. Díky tomu si můžete vybrat krytinu, na kterou je poskytnuta záruka 10, 20 nebo i 30 let a více.

Čím delší záruku vám výrobce nabízí, tím vyšší cenu za krytinu zaplatíte. Ale je otázkou, zda-li se vám tato prodloužená záruka z hlediska životnosti střechy nevyplatí. Není vždy rozumné a chytré kupovat levné věci, které za 2 roky musíte vyměnit. V případě střechy to považujeme i za nežádoucí.

Životnost krytiny

Jak jsme již zmínili, každá krytina má své specifické vlastnosti. Použitý materiál, její způsob výroby, tloušťka a jiné kvalitativní parametry stanovují životnost střechy, tedy životnost střešní krytiny.

Čím kvalitnější krytinu si zakoupíte, tak tím prodloužíte životnost vaší střechy a vaše investice bude dlouhodobější. Je nutné si ale propočítat, jestli bude tato investice z hlediska času opravdu natolik výhodná.

Životnost krytiny se může pohybovat v rozmezí do 20 let, 30 let, 60 let, 100 let nebo i nad 100 let.

Cena krytiny

Velkou otázkou při stavbě či rekonstrukci střechy jsou finanční prostředky. Nejedná se totiž o malou investici na rok. K dostání jsou velmi levné krytiny až po dražší, luxusnější a kvalitnější produkty.

Výrobce krytiny

Na trhu se setkáte s řadou výrobců střešních krytin. Bohužel ne vždy vám nabízejí kvalitní výrobky za odpovídající cenu. Můžete se tak nechat snadno napálit a za hodně peněz si pořídit málo muziky a do budoucna spoustu starostí.

Při výběru výrobce krytiny se vždy informujte na jeho reference, neváhejte a najděte si různé diskuse na internetu, ptejte se svých známých, co stavěli nový dům nebo rekonstrukci střechy mají již za sebou. Tyto informace jsou k nezaplacení a vy se tak můžete vyvarovat chyb, které udělali např. vaši sousedi či známí.

Jednotlivé zástupce výrobců střešních krytin uvedeme v článku „Střešní krytiny – materiál“, kde s více dozvíte o vlastnostech jednotlivých materiálů.

Pokud se rozhodnete pro určitý typ krytiny od daného výrobce, nekombinujte různé materiály a produkty od několika výrobců. Vždy se pak držte dané značky. Každá značka totiž vykazuje různé kvalitativní vlastnosti, které nelze kombinovat. Doplnění vaší střechy dekorativními doplňky (např. krytinou jiné barvy od jiného výrobce) by mohlo vést k netěsnostem či jiné odolnosti materiálů vůči dešti, sněhu nebo větru.

Materiál a snášenlivost různých materiálů

Na výrobu střešních krytin se využívá řada materiálů vykazujících odlišné vlastnosti.

Jedná se o:

 • pálené tašky obyčejné, drážkové, vlnovky, prejz
 • betonové tašky obyčejné, profilované drážkové
 • krytinu z přírodní břidlice
 • vláknocementová krytina z rovinných prvků, vlnitých desek
 • asfaltovláknité vlnité desky
 • hladký plech, vlnitý plech, plech imitující tvar tašek
 • trapézové plechy
 • dřevený šindel jednoduchý, dvojitý
 • asfaltové šindely
 • došky z rákosu, slámy
 • plastová krytina

Jednotlivé materiály mohou mezi sebou vykazovat nesnášenlivost. Proto je nutné se nejdříve informovat na možnost kombinace různých materiálů. Jejich špatná volba vede např. k netěsnostem, korozi, udržování vlhkosti a tím vzniku plísní a jiných vedlejších efektů.

Popis jednotlivých materiálů střešních krytin najdete v článku „Střešní krytiny – materiál“.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14415 (rodina-finance.cz#21371)


Přidat komentář