Výběr sprchového koutu

Sprchové kouty jsou stále více žádanější a od původních koutů se dosti proměnily. Dokonce nabízejí stejnou míru komfortu jako vany. Sprchové kouty jsou navíc úspornější a pro mnoho lidí i pohodlnější.

Investice do sprchy se vyplatí, nejen v dnešní době, kdy je potřeba šetřit snad úplně na všem, ale také i výhledově. Ve stáří, kdy se lidé hůře pohybují, raději uvítají ve své koupelně sprchový kout než hlubokou vanu, která je jim už pak takřka k ničemu.

Jaký sprchový kout vybrat?

Moderní sprchu si můžete pořídit jako sprchový kout, nebo tako box. Také sprchový altán je velmi populární a stále více lidí si ho do své koupelny pořizuje. Sprchové kouty všeho druhu jsou různě vybaveny, a proto splní požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Pokud jste majiteli pouze malé koupelny, můžete vybrat takový, který vám nezabere téměř žádné místo, a přesto zajistí pohodlné sprchování. Navíc i do malých sprchových koutů se nejde sedátko, které je velmi dobrým pomocníkem pro lidi např. zdravotně postižené, nebo pro lidi staré, kteří se při stoji velmi rychle unaví. Využít můžete kombinaci hlavové sprchy se sprchou ruční, nebo může být součástí sprchového koutu panel, který obsahuje různé prvky, které vám usnadní umývání, ale také vám poskytnou různé druhy masáže.

Hlavové sprchy

Panel sprchového koutu i hlavová sprcha jsou velmi výhodné pro ty, kteří se rádi sprchují s volnými rukama a kteří jsou pohodlní na to, aby se jednou rukou mydlili a v druhé ruce neustále drželi sprchu. Hlavové sprchy se v poslední době dosti proměnily a to tak, že se dají nastavit na různé intenzity proudu vody a proto se nebudete po sprše cítit jak zbitý pes, naopak vás taková sprcha příjemně promasíruje a osvěží. Hlavice se už neprodávají pouze v jedné velikosti, ale můžete pořídit hlavice dosti velké, různých tvarů, ať už kulaté, nebo čtvercové či obdélníkové o hraně dokonce až čtvrt metru. Co se týká sprchových altánů, v těchto bývá hlavní armatura nainstalována ve stropu sprchového koutu.

Sprchová vanička

Při výběru sprchového koutu se hodně lidí zamýšlí nad tím, zda si pořídit sprchový kout s vaničkou nebo bez ní. Jestliže se rozhodnete pro vaničku, pamatujte na to, že tato vanička by měla mít protiskluzový povrch a dále by její povrchová úprava měla být antibakteriální. Odtok vaničky by měl být dozajista širší než odtok v umyvadle. Zapomeňte za závěsy, které se používaly dříve k zajištění soukromí. Dnes se používají skleněné nebo akrylátové dveře, a když už byste lpěli na závěsech, můžete si opatřit speciálně upravené závěsy, vyrobené z velmi těžkých textilií, po nichž voda stéká a které se absolutně nelepí.

Sprchový kout bez vaničky

V dnešní době je modernější pořídit si sprchový kout bez vaničky, nebo s vaničkou, která je mělká a která je zapuštěná do podlahy a s podlahou tak tvoří jednu úroveň. Takový kout vám zaručí bezbariérový přístup do sprchy a také je tento způsob řešení sprchy dosti stylový. Sprchový kout může být po jeho obvodových stranách vybaven sprchovým žlábkem. Žlábek odvádí vodu pryč  a také je díky němu sprchový prostor čistý. Zabudování sprchového koutu bez vaničky je podstatně těžší než s vaničkou, protože se zde kladou vysoké nároky na izolaci, která musí být pružná, ale zároveň i tvrdá a nesmí praskat. Pro zkušeného instalatéra však není žádný problém provést instalaci tohoto druhu sprchového koutu.

Sprchové boxy

Sprchové boxy přestavují jakési sprchové kabinky, které se hodí do každé koupelny a dají se také jednoduše montovat. Postačí, pokud bude sprchový box napojen na přívod vody a na odpad. Tyto sprchové boxy, které se dají samozřejmě také nazývat sprchovými kouty, můžete pořídit v různých cenových relacích. Vše opět záleží na vybavenosti takového boxu, na tom, zda preferujete při sprchování zároveň i masáže a jak intenzivní. Samozřejmě, že klasickou masáž od profesionálního maséra jen stěží sprchový box nahradí, ale po náročném dni vám dodá jistou dávku energie a nechá vašim zádům a dalších částem těla parádně odpočinout. Panely se dají také výškově nastavovat a vyhovují tak každému uživateli sprchového boxu. V panelech může být také zabudována elektronika, v jejíž paměti jsou navoleny oblíbené masážní a sprchovací programy jednotlivých členů rodiny. Některé sprchové boxy můžete pořídit s osvětlením, s poličkami, s rádiem, dokonce i s telefonem. U těchto je samozřejmě pořizovací cena podstatně vyšší než u těch základních. Nároční uživatelé si můžou zakoupit sprchový box, který bude vybaven generátorem páry, který je shodný nahradit parní lázeň. Teplota se v takových boxech pohybuje kolem 50 stupňů Celsia.

Jaká velikost sprchového koutu je vhodná?

Nejmenší rozměr prostoru, který běžně potřebuje každý člověk k tomu, aby se mohl pohodlně vysprchovat, je 80 centimetrů čtverečních. Čím větší sprchový kout budete nebo můžete mít, tím je to pro vás lepší. Moderní jsou stále větší a větší sprchové kouty, které nejen, že zajistí pohodlné sprchování, ale vypadají také designově dobře v každé koupelně, která je však takto větším rozměrům uzpůsobená. Pokud se rozhodnete pro umístění rozměrného sprchového koutu do prostoru, zde se hodí pro tento druh koutu označení sprchový altán. Naproti klasickým sprchovým koutům nebo sprchovým boxům se tyto sprchové altány nepřizpůsobují výšce koupelny, a tyto jsou opatřeny stříškou, nebo lépe řečeno poklopem. Součástí sprchového altánu je jeho osvětlení, k němuž se používají LED diody a ty umožňují proměnlivé barvy světla. V takovém altánu můžou být zabudovány i speciální trysky, které vám velmi příjemně namasírují nohy a chodidla.

Kam umístit sprchový kout v koupelně?

Umístění sprchového koutu záleží samozřejmě na každém jeho uživateli. Obecně se doporučuje umístit jak sprchový kout, tak box či altán na místo, odkud z něj půjde vidět na dveře, aby byly relaxační účinky opravdu účinné a aby se jeho uživatelé v takovém koutu nebo altánu cítili příjemně.

Tvary sprchového koutu

Můžete vybírat sprchový kouty různých tvarů, záleží na tom, jaký tvar a velikost vám pasuje do vaší koupelny. Můžete si pořídit sprchový kout, který bude zabudovaný do niky se sprchovými dveřmi, k dostání jsou také čtvrtkruhové sprchové kouty, pětiúhelníkové sprchové kouty, klasické čtvercové kouty, které jsou nejčastější nebo obdélníkové sprchové kouty. Všechny, pokud jsou odborně zabudované a vykachličkované, vypadají dobře.

Provedení sprchových koutů

Sprchové kouty můžou být opatřeny posuvnými dveřmi v rámu, zalamovacími dveřmi v rámu, další variantou jsou křídové dveře v rámu, křídlové dveře bezrámové nebo bezrámová zástěna. Vše záleží na vašem vkusu, na četnosti použití sprchového koutu a na finančních prostředcích, které máte k dispozici.

Vybavení sprchových koutů

Mezi vybavení, které můžete obstarat do sprchového koutu, patří hlavová a ruční sprcha, sedátko, hydromasážní panel, osvětlení, reproduktory nebo generátor páry.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14608 (rodina-finance.cz#23404)


Přidat komentář