Výběr správného osvětlení - lustry, svítidla

K neodmyslitelným interiérovým doplňkům, které hrají v prostoru hlavní roli patří bezpochyby osvětlení. Dle psychologického hlediska působí intenzita osvětlené místnosti na naši psychiku, a to jak pozitivně, tak i negativně.

Výběr správného osvětlení – lustry a svítidla

K neodmyslitelným interiérovým doplňkům, které hrají v prostoru hlavní roli, patří bezpochyby osvětlení. Z psychologického hlediska působí intenzita osvětlené místnosti na naši psychiku, a to jak pozitivně, tak i negativně.

Pokud je v prostoru nedostatek světla, a to denního i umělého, působí to velmi špatně na psychiku, a to nejen na psychiku člověka, ale i zvířat a rostlin. Naopak ve velmi prosvětleném prostoru, se bude cítit člověk pozitivně a harmonicky naladěný a také rostlinám se bude dařit.

Umělé osvětlení

Pokud venku svítí sluníčko, není třeba při běžné činnosti používat v interiéru umělé osvětlení. Ovšem s nadcházejícím večerem, je patrné, že se bez umělého osvětlení neobejdeme.

Lampy, lustry, svítidla

V internetových obchodech najdete interiérová a venkovní svítidla pro váš dům či byt. Nový** lustr do obýváku nebo ložnice** se bude hodit a dekorativní **stojací lampy zútulní každý byt. Dětem rozhodně udělá radost nová dětská lampička. Nová pracovní lampa do Vaší kanceláře, nebo jen** lampička na noční stolek** vedle postele také není k zahození.Dále také moderní kuchyňská svítidla. A Vaše zahrada, ta bude večer mnohem útulnější, pokud si pořídíte venkovní svítidla. Celý sortiment e-shopu nabízí:

Interiérové osvětlení - Nástěnná svítidla - Stropní svítidla - Závěsná svítidla – Lustry -  Bodová svítidla  - Dětská svítidla - Lankové systémy - Kuchyňské osvětlení - Koupelnová svítidla - LED svítidla - Dekorativní svítidla - Obrazová svítidla - Zářivková svítidla

Venkovní osvětlení - Nástěnná svítidla - Sloupková svítidla - Závěsná svítidla - Zápustná svítidla - LED svítidla - Svítidla s IR spínačem - Infračervené spínače

Průmyslová svítidla – Reflektory - Reflektory s IR čidlem

Výběr správného osvětlení

Umělé osvětlení zpravidla slouží především pro snadné vidění a prostorovou orientaci v interiéru. Z architektonického pohledu však umělé osvětlení přispívá k tvorbě prostředí a při správné intenzitě světelného zdroje dokáže vhodně ucelit interiér.

Tuzemský trh nabízí nepřebernou škálu nejrůznějších druhů a typů svítidel, které se od sebe navzájem liší nejen designem, ale také materiálovým provedením a určením umístění.** **

Stropní svítidla

V interiéru převládají především stropní svítidla, která jsou z uživatelského hlediska nejpraktičtějším typem světel.

Stropní svítidla jsou zpravidla rozmístěna ve všech místnostech domu, dle svého technického hlediska se dělí do několika kategorií.

Závěsná stropní svítidla

K nejznámější typům stropních svítidel patří bez nadsázky stropní svítidla v závěsném provedení. Tento druh svítidel se zpravidla umisťuje do interiéru, které disponují vysokými stropy, neboť v opačném případě by nám jejich přítomnost vadila. Závěsná svítidla dokážou opticky snížit výšku stropu, což je také důvod, proč se do prostorů s vysokými stropy umisťují.

Nejtypičtějším představitelem závěsných svítidel je lustr

Klasikou mezi závěsnými svítidly je bezpochyby lustr, jehož historie sahá až do období 16. století. Tehdy se lustry poprvé objevily v Itálii a až koncem 18. století se jejich výroba přesunula na území českých zemí.

Dnes patří lustry k nejoblíbenějším druhům osvětlení, neboť jejich nabídka nám umožňuje dokonalého výběru do již sestavených interiérů. Nejčastěji se lustry objevují v obývacích pokojích, ložnicích, kuchyní a dětských pokojíčkách. Jejich pestrý design nám dovoluje výběr takového lustr, který vhodně začleníme do každé z požadovaných místností.

Vybírat můžeme z klasických typů lustrů, které jsou zpravidla kovové a jsou zdobeny skleněnými stínítky a křišťálovými ověsky. Klasikou zůstává lustr standardního provedení, kdy je stínítko tvořeno talířovitým typem. Dalším typem jsou lustry rustikální, neboli selské, tyto lustry kombinují především dřevo a kov.

V nabídce však najdeme stínítka nejen ze skla, vybírat můžeme z varianty textilních, plastových nebo kovových provedení.

Pokud hledáme něco výraznějšího, netypického či extravagantního, můžeme se porozhlédnout po lustrech designově zajímavějších. Na trhu jich opět nalezneme celou škálu, avšak zde je nutné počítat s tím, že se dle jejich vzhledu a designové náročnosti bude odvíjet jejich cena.

Co se týče barevného provedení, záleží pouze na naší představě. Všechny materiály je možné mít v nejrůznějších barevných provedeních, v jednobarevném i pestrobarevném stylu. Značnou dávku kreativity nabízejí právě lustry disponující textilními stínítky. K jejich výzdobě může být použito několik různých materiálů a prvků, klasikou bývají nejrůznější druhy kamínků, perliček nebo výšivek či krajek.

Zapuštěná stropní svítidla

K dalším typům osvětlení patří svítidla zapuštěná, která jsou velmi módní a získávají si stále více nadšenců. K hlavním přednostem zapuštěných svítidel patří jejich elegantnost, nenápadnost a především luxusní vzhled.

Jak již název sám napovídá, jedná se o světla, která jsou zapuštěná do zdi, a to nejčastěji do sádrokartonových pohledů. Jedinou jejich nevýhodou je jejich nepříliš intenzivní zdroj světla, tudíž je nutné je použít ve větším množství.

Přisazená stropní svítidla

Nejběžnějším použitím přisazených světel jsou interiéry s minimální světelnou výškou, kde by přítomnost lustrů představovala značné prostorové překážky.

Nejoblíbenějším typem přisazených stropních svítidel jsou jednoznačně světla bodová, jejichž hlavní předností je směrování světelného zdroje dle aktuální potřeby.

Bodové osvětlení je nejčastěji používáno v koupelnách, toaletách nebo předsíních, což jsou místnosti, ve kterých není zapotřebí intenzivní zdroj osvětlení.

Samostatnou kategorii tvoří lampy a lampičky

Zjednodušeně můžeme říci, že lampy a lampičky tvoří skupinu doplňkového osvětlení, které pomáhají zvýšit intenzitu osvětlení v místnosti.

Lampy a lampičky se nacházejí snad v každé domácnosti, používáme je při každodenní běžné činnosti.

Ke standardním typům lamp patří lampy stojací, které se zpravidla umisťují do prostorů, ve kterých budeme potřebovat intenzivní osvětlení. Druhou volbou je pouze jejich dekorativní charakter s možností občasného využití.

Dalším, velmi tradičním typem lampiček patří lampičky vyplňující prostor nočních stolků u postele. Zde hrají velmi podstatnou roli především při vykonávání určité pracovní činnosti, četbě nebo jako tlumený zdroj světla při noční cestě na toaletu.

Také lampičky na pracovních stolech patří k velmi užitečným doplňkům osvětlení. Zde jsou velkým pomocníkem při práci s počítačem nebo pracovní činnosti vykonávané na ploše pracovního stolu. K nejideálnějším typům pracovních lampiček patří ty, které jsou vybaveny kloubovým stojanem, jenž lze dle potřeby regulovat. Na základě regulace lze směrovat světlo na požadovaný prostor, aniž bychom museli lampičku přemisťovat z místa na místa.

Osvětlení, které není vidět

Zvláštní skupinu tvoří osvětlení neviditelné, které se vyskytuje především v moderních domácnostech. Tyto neviditelné světelné efekty jsou využívány v kombinaci s nábytkem, kdy jsou jeho součástí. Světla se mohou nacházet ve skříních, v čele postele, v komodách nebo v zrcadlech.

Světlo, které je zapuštěno v podhledu nábytku kopíruje půdorys dané místnosti a vytváří tak nepřímé osvětlení navozující intimní atmosféru. Velmi často se neviditelná osvětlení budují do nábytku, který se bude nacházet ve frekventovaných místností, jelikož velmi dobře osvětlí prostor, což je žádoucí především ve večerních hodinách. Toto osvětlení přispívá také k zajímavým designovým efektům, jelikož dokáže zvýraznit dekorace nacházející se na komodě nebo skříni.

Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv typ osvětlení, při jeho výběru mějte na mysli, že bychom spíše než vzhledem měli řídit jeho světelnými vlastnostmi a kvalitou osvětlení daného prostoru. Jiná intenzita je třeba v předsíni a jiná na pracovní desce v kuchyni či pracovně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14348 (rodina-finance.cz#20685)