Výběr podlahové krytiny

Výběr podlahové krytiny patří k velmi důležitému rozhodnutí při zařizování interiéru. Jelikož na trhu neexistuje univerzální podlahová krytina, která by vyhovolala všem, musíme se při jejím výběru dostatečně informovat a poradit.

Podlaha utváří celkovou atmosféru pokoje

uceluje a zútulňuje interiér, umožňuje bezpečnou a pohodlnou chůzi a tlumí dupnutí.

Obytné místnosti tvoří nejrůznější druhy podlahových krytin, počínaje od keramické dlažby, přes dřevěné či laminátové podlahy, konče linoleem či kobercem. Výběr je opravdu široký, záleží na vkusu každého z nás, finančních možnostech a estetickému ztvárnění v daném prostoru.

Plovoucí podlahy

V současné době patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám plovoucí neboli laminátové podlahy, které jsou vhodné k umístění téměř do všech místností domu či bytu.
Laminátové podlahy jsou současnou alternativou ke klasickým dřevěným podlahám, jejichž cena však pro mnohé zůstává daleko příznivější.

Důvodem k položení laminátové podlahy

může být široká cenová škála, velmi snadná údržba, vysoká odolnost proti oděru, tlaku, skvrnám, teplotám a celkovému opotřebení, široká škála dezénů, snadná pokládka a ekologická nezávadnost. K velkým přednostem plovoucích podlah patří jejich snadná a rychlá výměna, jelikož jednotlivé lamely nejsou s podlahou pevně spojeny.

Z neuvěřitelně širokého množství vzorů si dokáže vybrat i ten nejnáročnější zákazník, vybírat můžeme z různých typů dřevěných tuzemských i exotických dřevin, přírodního kamene, struktur travertinu nebo jednobarevného vzhledu.

Na našem trhu můžeme vybírat ze tří typů plovoucích podlah, k nejčastějším patří plovoucí podlahy laminátové, které disponují středně dlouhou životností, a to v délce 20 - 40 let.

Dalším typem plovoucích podlah jsou podlahy dřevěné, které jsou vyrobeny z přírodního masivních dřevin. Jejich využití je však poměrně užší, neboť si vyžadují důkladnou a pravidelnou údržbu.

Posledním typem jsou velmi oblíbené korkové plovoucí podlahy, které jsou vyrobeny z ekologických materiálů. K velkým přednostem korkových podlah patří vysoká míra měkkosti a příjemně hřejivý povrch.

Koberce

Ačkoliv se nám může zdát, že plovoucí podlahy nahrazují většinu ostatních podlahových krytin, je přítomnost koberců v interiéru stále v kurzu.

Trendem bytového designu je totální odstranění koberců z interiéru, jsou však místnosti, ve kterých by koberec neměl chybět. K nejvhodnějším místnostem pro položení kobercové podlahové krytiny patří dětské pokoje a ložnice.

Koberec na rozdíl od ostatních podlahových krytin disponuje výbornými izolačními vlastnostmi

je teplý, měkký, velmi příjemný na dotek, šetrný k lidskému zdraví, vytváří pocit domova a je ideálním řešením pro děti, které si hrají na zemi. K dalším přednostem koberců patří pocit navození útulnosti interiéru a schopnost zabránění možnosti uklouznutí.

Vybírat můžeme z nekonečné škály barev, struktur a dezénů

a z různých cenových tříd, které se zvyšují dle délky kobercového vlasu.

Výběr a typ koberců musíme přizpůsobit místnosti, ve které se bude nacházet, jelikož ne každý druh je vhodný do každého prostoru.

Zátěžové koberce

jsou vhodné do prostor s vysokými provozními nároky, nejčastěji se uplatní v předsíních nebo vstupních halách.

Koberce s potiskem

můžeme umístit téměř ve všech místnostech, velmi vhodné jsou především do dětských pokojů. Kusové koberce s potiskem jsou ideálním interiérovým doplňkem obývacích pokojů, ve kterých vyplňují prostor především pod konferenčním stolkem.

Údržba koberců

by měla spočívat v pravidelném vysáváním, čímž prodloužíme jeho životnost a napomůžeme k udržení dobrého vzhledu. Jednou ročně bychom měli provést mokré vysávání, čímž z koberce odstraníme zanesenou, často neviditelnou špínu.

K výrobě koberců se nejčastěji používají přírodní a syntetická vlákna

která mají příznivý vliv na pružnost, trvanlivost, vysokou odolnost proti opotřebení a zašpinění. Levnější koberce jsou zpravidla vyrobeny z umělých vláken - polyamidu nebo polyesteru.

Kvalitní, avšak finančně výše ceněné koberce

se vyrábějí z příze, kokosu nebo juty, k nejluxusnějším materiálům pro výrobu koberců patří vlna, čemuž odpovídá nejen vysoká kvalita, ale i cena.

Dlažba

Dlažba v interiéru patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám, a to i z toho důvodu, že existují místnosti, ve kterých je doslova nenahraditelná. K takovýmto místnostem patří především koupelny a toalety, kde keramické dlažba hraje nezastupitelnou roli.

S příchodem zavedení podlahové topení v interiérech

si keramická dlažba získává stále více a více příznivců. Podlahové vytápění ve spojení s keramickou dlažbou dokáže podat maximální výhřevnost, která se v prostoru udrží po dlouhou a dlouhou dobu.

Údržba

Co se týče údržby, nemá keramická dlažba v oblasti podlahových krytin žádnou konkurenci. Klasickou údržbu provádíme vysáváním, důkladnější údržbu vodou a saponátem,který máme právě při ruce. Na rozdíl od plovoucí podlahy, k jejíž údržbě je zapotřebí speciální čistič, v případě keramické dlažby můžeme použít klasický prostředek například na mytí nádobí.

Design

Z hlediska designu můžeme vybírat z nepřeberné nabídky vzorů, velikostí i barev. Podlaha dává interiéru dominantní vzhled a celkově by se dalo říci, že utváří styl místnosti. Tudíž je vhodné vybírat keramické dlaždice tak, aby ladily se stávajícím interiérem, popř. s jeho stylem. Pokud vybíráme dlaždice do ještě nezařízeného domu či bytu, měli bychom předem znát, v jakém duchu se prostor ponese. Volbě dlaždic je nutné přizpůsobit i ostatní nábytek a doplňky.

Linoleum

Linoleum prošlo za svůj historický vývoj řadou změn, avšak musíme uznat, že tyto změny vedly pouze k lepšímu směru.

Nabídka zahrnuje linolea z velmi kvalitních a pevných materiálů, které disponují několika přednostmi:

  • tlumí hluk
  • jsou vhodnou krytinou pro alergiky
  • izolují
  • vydávají příjemné teplo
  • snadno se udržují
  • disponují rozmanitými vzory a barvami
  • jsou oblíbené a cenově dostupné
  • jsou moderní a stylové
  • bezproblémové položení

Linoleum je vhodné téměř do všech prostor

ve kterých plnohodnotně plní funkci nejen praktickou, ale i designovou. Ideální místo si našly především v místnostech s frekventovanější zátěží, tedy v místech, ve kterých se během dne častěji vyskytujeme. Nejfrekventovanějším místem v interiéru je předsíň, kterou projdeme několikrát za den. Tudíž právě předsíň se stala místem nejvhodnějším pro položení linolea. Snadná údržba je v tomto okamžiku nejdůležitějším a rozhodujícím faktorem.

Dalšími místnostmi, ve kterých si linolea našla svoje uplatnění, jsou ložnice

Na rozdíl od plovoucích podlah jsou linolea jemnější na došlap a v kvalitnějších provedeních i teplejším materiálem. Doplňkovým sortimentem v ložnicích jsou nejrůznější druhy koberečků, které jsou umístěny zpravidla po bočních stranách postele. Koberečky mají úlohu teplého kontaktu s pokožkou a příjemného došlápnutí.

Každá podlahová krytina však disponuje několika pro, ale i několika proti. Na trhu zatím neexistuje podlahová, univerzální krytina, která by byla použitelná do všech místností a která by vyhovovala všem. Podlahovou krytinu tedy vybírejme z rozmyslem, ne do všech místností se totiž hodí jakákoliv podlahová krytina.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14331 (rodina-finance.cz#20261)


Přidat komentář