Výběr dřezu a druhy

Výběr dřezu není vůbec jednoduchá záležitost, a to zejména z důvodu, že pokud vyberete správně, může Vám vydržet desítky let. Při jeho vybírání je však důležité zvážit mnoho věcí, na které Vás v tomto článku upozorníme.

Dřez – důležitá součást kuchyně

Dřez je důležitou a nepřehlédnutelnou součástí kuchyně a jeho nákup je nutné pečlivě rozvážit. Není pochyb o tom, že bez dřezu se v kuchyni nelze obejít, a to ani v případě, že máte myčku. Ne vše je možné mýt v myčce a dřez často neslouží jen k umývání nádobí, ale i k oplachování ovoce či ke slévání horké vody např. z vařené zeleniny, těstovin či jiných pokrmů. Všechny plánované způsoby jeho použití je tedy nutné zohlednit při výběru.

Druhy dřezů

Abyste mohli vybírat, je nutné vědět z čeho - tedy znát veškeré možnosti a mít tak dostatek informací. Existuje několik druhů dřezů, které si zde jednotlivě představíme a řekneme si jejich výhody a nevýhody. Jedná se o dřezy nerezové, smaltové, plastové, keramické či granitové.

Nerezový dřez

Nerezové dřezy jsou u nás stále jedny z nejčastěji kupovaných, i když už ne jedny z nejkvalitnějších. Nerez může tvořit hezký doplněk Vaší kuchyně, avšak jeho nevýhodou je, že se může celkem snadno poničit. A to zejména v závislosti na kvalitě materiálu. Některé méně kvalitní nerezové dřezy lze velmi snadno poškrábat a ač to zní absurdně, mohou dokonce i zrezavět. Proto jsou tyto typy dřezů pomalu na ústupu.

Granitové dřezy

Granitové neboli žulové dřezy jsou pravděpodobně nejkvalitnějšími dřezy. Materiál používaný na jejich výrobu obsahuje z 80 % lisovanou žulu, z 15 % tvrzenou pryskyřici a z 5 % barvivo. Pro granitové dřezy můžete najít různá pojmenování, ať již kameninové, žulové či z křemene a každá firma ještě pak rozdílně označuje druhy granitu (např. silgranit, granite apod.) Avšak základ je všude stejný – kamenina.

Kvalitní dřezy - www.supersektor.cz

Uvažujete-li, že si do své kuchyně pořídíte nový dřez, jistě budete chtít, aby dobře vypadal a vydržel Vám co nejdéle. Moderní dřezy můžete koupit například na stránkách www.supersektor.cz.

Zde najdete široký výběr moderních dřezů, které se Vám budou jistě líbit. Můžete zde vybírat z nerezových, granitových a keramických dřezů.

Nabídka sortimentu:

  • digestoře
  • matrace, rošty
  • postele
  • sedací soupravy
  • kuchyňské linky
  • **a mnoho jiného sortimentu
    **

V tomto internetovém obchodu můžete koupit i příslušenství včetně doplňkového sortimentu.

Naleznete zde široký výběr dřezů všech značek a designů. Navštivte stránky eshopu a využijte rozsáhlou nabídku kvalitního zboží, kterou Vám nabízí. Ze škály výrobků si jistě vybere i ten nejnáročnější klient, který má vysoké požadavky.

Pokud využijete náš tip a některý dřez si z tohoto internetového obchodu objednáte, věříme, že budete spokojeni a dřez oživí Vaši kuchyni.

Nezničitelný dřez

Granitový dřez se opravdu může jevit jako nezničitelný. Dřez bez poškození snese i velmi vysoké teploty (testován na teploty až do 280 °C), a proto se vůbec nemusíte bát, že byste jej poškodili horkým hrncem. Dále jsou tyto dřezy testovány na odolnost a vydrží bez poškození pád dvou kilového hrnce z metrové výšky. To znamená, že běžným mytím jej opravdu nepoškodíte. A jak je možné, že je dřez tak odolný? Jedná se totiž o zvláštní, velmi odolný materiál se stejnorodou strukturou po celé ploše dřezu.

Ostatní výhody

Granitové dřezy také v průběhu používání nemění barvu (tzn. neblednou a nepodléhají změně barvy např. v důsledku obarvení). Tím pádem se jedná i o velmi hygienické řešení. Také je velmi těžké, ne-li nemožné, takovýto dřez viditelně poškrábat. Je totiž možné proškrabat se pouze na stejnou vrstvu, což není pro běžné oko viditelné. Dřez lze tedy čistit běžnými čistícími prostředky, aniž by hrozilo jakékoliv poškození.

Vzhled dřezu

Některé granitové dřezy jsou vyráběny z takových materiálů, že na nich nejsou vidět zaschlé kapky a dřez vypadá stále jako nový, a to i bez nutnosti leštění. Tyto dřezy mívají hloubku okolo 20 cm a jsou nabízeny v různých barvách. Často je možné ve stejné barvě sehnat i baterii a sladit tak výsledný vzhled.

Smaltové a plastové dřezy

Na okraj se ještě zmíníme o smaltových a plastových dřezech, které však do moderní kuchyně opravdu již nepatří. Tyto dřezy můžete vidět na chatách a chalupách či ještě v některých nerekonstruovaných bytech. Je pravda, že se stále vyrábějí, ale právě tyto dřezy oplývají mnoha nevýhodami ve srovnání s cenou a ostatními typy dřezů (např. je možné je poškrabat či obarvit barevnými tekutinami).

Na jaké věci se zaměřit při kupování dřezu

V následujících odstavcích se zaměříme na to, jaké věci si na dřezu zkontrolovat před jeho koupí.

Hloubka dřezu

Ač si to možná při výběru neuvědomujeme, velmi důležitá je zejména hloubka dřezu. Pokud byste měli dřez moc hluboký, museli byste se při mytí nádobí hodně ohýbat, což by vedlo k bolestem zad. Naopak pokud bude hloubka nedostačující, bude brzy podlaha ve Vaší kuchyni plná vody. Ideální hloubka dřezu se pohybuje mezi 19 a 25 cm a samozřejmě se podle ní odvíjí i jeho cena. Dřezy se správnou hloubkou bývají dražší.

Přepad

Další věcí je přepad, který by měl být součástí každého dřezu. Jedná se o nouzový odtok vody v případě, že člověk zapomene puštěnou vodu při ucpaném dřezu. Bohužel však ne všechny dřezy tyto přepady mají (zejména právě ty levné) a je tedy nutné si před koupí přepad zkontrolovat.

Tloušťka dřezu

Ani tloušťka není zanedbatelná, avšak ta se vztahuje jen na některé typy dřezu jako např. nerezový. Zde platí pravidlo, že čím silnější stěny, tím lépe, avšak tloušťka okolo 0,9 mm by měla být ideální. Pokud byste vybrali dřez s malou tloušťkou stěny, mohlo by se také stávat, že pokaždé, kdy byste dovnitř položili nějakou věc, dřez by se prohnul. Jednoduchá rada před zakoupením je zkusit dřez „promačkat“ a zjistit, zda se prohýbá.

Trvanlivost dřezu

V otázkách trvanlivosti jednoznačně vedou granitové dřezy, které mohou vydržet desítky let bez poškození (resp. firmy uvádějí neomezeně). Avšak při správné údržbě se mohou dlouhou dobu zachovat i ostatní druhy dřezů. Nerezové dřezy mohou také vydržet poměrně dlouho dobu, i když ty je možné špatným užíváním a čištěním poškrábat, takže nebudou vypadat stále jako nové. Zde záleží zejména na kvalitě takového dřezu, jelikož na nekvalitním mohou být již po týdnu zjevné známky opotřebení.

Vzhled dřezu

Další důležitou věcí je vzhled dřezu, a to jak z estetického hlediska, tak z hlediska jeho funkčnosti. Pokud zvolíte vhodný dřez, může se stát dominantou Vaší kuchyně a zaujmout každého návštěvníka. Z hlediska designu jsou určitě nejzajímavější granitové dřezy, avšak i nerezový dřez může být krásný doplňkem moderní kuchyně. V otázce vzhledu však nelze dávat žádné všeobecné rady, záleží zejména na Vašem vkusu a na typu Vaší kuchyně. Vždy však přemýšlejte nejprve nad praktičností dřezu a až poté nad jeho vzhledem.

Velikost dřezu – typ dřezu

Dalším faktorem, který je nutné zohlednit při výběru, je typ dřezu z hlediska jeho velikosti. Existují např. jednodřezy, dvojdřezy, dřezy s odkapávací plochou či bez ní. Vždy je důležité zamyslet se, jak často a na jaké práce budete dřez používat a zohlednit také velikost Vaší kuchyně. Např. pokud nevlastníte myčku, je vhodné zakoupit větší dřez s odkapávací plochou nebo máte-li malou kuchyň, je vhodné zvolit jednodřez apod.

Cena dřezu

Je však samozřejmé, že jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru dřezu je jeho cena. Tyto ceny se pohybují v různých relacích a často vypovídají o kvalitě výrobku. Neřezové dřezy je možné zakoupit již cca od 1 500 Kč, avšak ty kvalitnější jsou zhruba za 5 000 Kč.

Granitové dřezy se pak pohybují v trochu jiných cenových relacích, kdy právě nejlevnější seženete zhruba za 5 000 Kč.

Rada na závěr

Stále nevíte jaký dřez zvolit? Ve většině případů lidé volí mezi nerezem a granitem, avšak skoro ve všech případech volí mezi kvalitou a nižší cenou. Granitový dřez však za tuto zvýšenou cenu stojí, zvláště proto, že to je dřez na celý život. Někdy se však může jako lepší volba jevit dřez nerezový. Pokud si tedy nejste jisti jaký dřez konkrétně vybrat do Vaší kuchyně, lze doporučit jediné: zajděte do kuchyňského studia a nechte si poradit od odborníků, kteří Vám rádi pomohou s výběrem dřezu odpovídajícího Vaším požadavkům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14446 (rodina-finance.cz#21825)


Přidat komentář