Vybavení pokojíčku, pohodlí pro Vaše děti

Mít vlastní pokojík – to si přejí pro své dítě nejen rodiče, ale i děti samotné. Aby se stal pokojík útočištěm pro děti, jejich oblíbeným, ale současně i bezpečným místem, kde budou trávit svůj volný čas, je zapotřebí volit praktické a kvalitní vybavení.

Dětský pokoj by měl být nejen útulný, ale také účelný a v neposlední řadě i bezpečný.

Vybavení pokojíčku pro miminko a batole

Pokojíček pro miminko a batole by měl být především maximálně bezpečný a ze zdravotně nezávadných materiálů, protože lezoucí a později chodící dítě vše bere do ručičky, strká do pusinky, olizuje. Veškeré nátěry nábytku musí být bez jakýchkoli toxických látek.

Nábytek do pokojíčku pro miminko a batole

 • Dětská postýlka vybavená matrací, ochrannými mantinely, prostěradlem proti prosáknutí, peřinkou (polštářek do prvního roku dítěte ne), povlečením
 • Přebalovací pult nebo přebalovací komoda
 • Komoda na oblečení, nebo skříň oceníte i pro malé miminko, které potřebuje bodýčka, dupačky, overálky, tepláčky, ponožky apod.
 • Skříň na oblečení
 • Boxy na hračky, ať už z pevné látky, plastu, nebo v podobě truhly
 • Dětská ohrádka
 • Měkké křesílko nebo sedací vak
 • Stoleček se židličkou, plastový nebo dřevěný
 • Houpací lehátko nebo židlička, kdy využijete i pro období prvních příkrmů, než dítě začne samo sedět.
 • Lampička, na výběr máte hned možnosti v podobě stojací lampy, lampičky u přebalovacího pultu, lampičky na zeď. Co se týká stojací lampy, tu můžete v pokojíku u dítěte mít, dokud ještě neleze a posléze nechodí, do té doby pro něj neskýtá žádné nebezpečí.

Jednotlivé vybavení dětského pokoje

Zaměřme se nyní více na některé stěžejní komponenty dětského pokojíčku: ** **

Dětská postýlka

při koupi dětské postýlky se zaměřte na její kvalitu, bytelnost, bezpečnost. První postýlka, než zakoupíte další, bude sloužit dítěti minimálně tři, čtyři roky. Na co se zaměřit tedy při nákupu dětské postýlky? Jedním ze stěžejních parametrů je velikost mezer mezi jednotlivými šprušlemi, kdy se nesmí stát, aby se mohlo dítě mezi nimi zaklínit, případně vypadnout. Celá postýlka, každý její komponent musí být hladce upraven, bez jakéhokoli odštípnutí, naštípnutí. Promyslete, zda koupíte postýlku s kolečky, nebo bez. Obě možnosti mají své výhody, ale i nevýhody. Díky kolečkům můžete postýlku jednoduše přemístit, například při úklidu pokojíku, nebo, pokud budete potřebovat postýlku přesunout do jiného pokoje. Při výběru postýlky pomyslete i na její maximální polohovatelnost, protože, tak jak bude nabývat pokroky ve svém vývoji, kdy se bude pokoušet stoupnout a sednout v postýlce, nesmí se stát, že by přepadlo. K dostání jsou postýlky, jenž umožňují dvě, ale i tři polohy. Dětské postýlky se vyrábí hned ve dvou rozměrech, a to 120 x 60 a 140 x 70. Novinkou na trhu jsou tzv. postýlky, jenž rostou společně s Vaším dítětem. To, zda zvolíte menší, nebo větší postýlku, záleží nejen na prostorových možnostech pokojíku, ale také, kdy pomýšlíte, že zakoupíte novou postýlku pro dítě.

Komoda na přebalování

** na trhu je k dostání hned několik typů, nejen, co se týká materiálu, ale také možností. Komoda může být **plastová se zabudovanou vaničkou pod přebalovacím pultem, jenž je možný vyklápět a pod ním úložné prostory na pleny, čistící ubrousky, krémy, přebalovací jednorázové podložky atd. Dřevěné komody se vyrábí s, ale i bez zabudované vaničky, kdy pod přebalovákem je skříňka, kam můžete ukládat dítěti oblečení nebo pleny. Volte takovou komodu, jenž bude ladit do pokojíku a co nejvíce ji využijete.

Podlahová krytina v dětské pokoji

zvažujete o změně podlahové krytiny? Pro dětský pokojík je dobré volit mezi linoleem, kobercem, plovoucí podlahou. Na místě rozhodně není dlažba, protože je nejen studená, ale dítě by se také při pádu mnohem více potrápilo, než například při pádu na linoleum, či koberci. Co se týká údržby, tak tam vede linoleum a plovoucí podlaha, protože, při rozlití pití na koberec, Vám dá více práci jej vyčistit, osušit, než u linolea, či plovoučky.

Další možnosti útulného dětského pokojíčku

Má Vaše děťátko nový pokojíček, ale pořád to ještě není ono? Pořád tomu něco chybí? Máme pro Vás několik dobrých tipů, díky kterým může být dětský pokojíček ještě více útulný.

Kobereček před postýlku

Volte takový, u kterého nehrozí, že by na něm dítě při pokusech o chůzi zakoplo. Kobereček je velmi praktický, protože si na něm dítě může hrát, stavět kostky, prohlížet měkké knížečky a další. Volte takovou kvalitu koberce, aby se nemohlo stát, že by z něj mohlo vytáhnout jednotlivé smyčky vlasů. Také je dobré umístit pod kobereček protiskluzovou podložku, aby se nestalo, že dítě na kobereček vleze a ten se s ním sveze, a pak bude následovat pád.

Bordura k nalepení na stěnu

** **Příjemně zútulní pokojík, kdy ho stačí mít jednobarevně vymalovaný a poté stačí jen nalepit borduru, ať už s postavičkami z večerníčků, nebo číslic apod. Nebo můžete zakoupit jednotlivé nalepovací obrázky, které rozmístíte po pokojíku.

Kolotoč nad postýlku

Zhruba do dvou měsíců není nutné upevňovat kolotoč nad postýlku, dítě jej nebude vnímat, ovšem posléze pro něj bude zdrojem pozornosti. Nejlepší je volit takový, kde jsou postavičky s usmívajícím se obličejem. Děti totiž velmi rády pozorují hračky s obličejem. Všimněte si při nákupu hraček, a to především u renomovaných výrobců, že sledují vývoj dětí a právě takové hračky pro ně vyrábí.

Doplňky a pomocníci do dětského pokojíčku

 • Monitor dechu do postýlky
 • Chůvička
 • Speciální koš na pleny, jenž separátně zabalí každou plenu zvlášť, čím je potlačen zápach z plen, kdyby byly jen volně uloženy do koše
 • Noční bezpečnostní světýlko do zásuvky

Bezpečnost dětského pokojíku

Ať už si vezmete postýlku, komody, přebalovací pult, boxy, vše by mělo být bez ostrých rohů a hran. Pomyslete na to, že za pár měsíců bude miminko lézt, pak se pokoušet chodit, takže veškeré ostré hrany by byly velmi nebezpečné.

Vyplatí se také zakoupit nejrůznější bezpečnostní pojistky, a to na dveře, okna, šuplíky, a to z důvodu, aby se dítě nebylo schopné otevřít samo okno, nebo šuplíky u skříní, kam nechcete, aby se dostalo. Nezapomínejte také na ochranu zásuvek, kdy jsou k zakoupení tzv. záslepky, jenž zamezí capartovi, aby mohlo strčit prstíky do zásuvky.

Stabilita nábytku v dětském pokoji

Při nákupu volte bytelnost nábytku, aby ho dítě nemohlo na sebe převrhnout, když se o něj bude chytat při zvedání ze země.

Rozmístění nábytku v dětském pokoji

Nábytek v pokojíku umístěte takovým způsobem, aby batoleti nevadil a nemohl se o něj zranit při svých prvních pokusech o chůzi.

Vybavení pokojíčku pro předškoláka

Tak, jak dítě postupně roste, vyžaduje pro svůj rozvoj a zájmy jiné hračky, věci pro osobní potřebu, ale také jinak řešený nábytek, kdy dětskou postýlku nahrazuje postýlka pro juniora, ať už v podobě nízké postele, nebo patrové, kdy pod postel je možné prakticky umístit psací stůl.

Vybavení pokojíčku pro dítě školou povinné

U dětí, větších dětí, které již mají s nástupem do školy jiné zájmy, je třeba se především poohlídnout po praktickém psacím stolku a kvalitní židli, nejlépe otočné s kolečky, aby dítě mělo pohodlí nejen při psaní úkolů, ale také třeba při malování, čtení. Psací stůl může disponovat stabilní rovnou deskou, nebo praktickou naklápěcí. Tak, jako u nábytku pro nejmenší děti, i zde platí při nákupu – především bezpečnost a kvalita materiálu.

Na co se zaměřit při výběru vybavení pokojíčku

 • Bezpečnost
 • Materiál – kvalita a jeho zdravotní nezávadnost
 • Účelnost
 • Praktičnost
 • Výrobce

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14498 (rodina-finance.cz#22422)


Přidat komentář