Vybavení interiéru pro handicapované osoby

Nejen úraz, ale i stárnutí, kterému se nevyhne nikdo z nás, přináší více či méně omezenou pohyblivost. Jak by si měl vybavit svůj domov člověk s pohybovým omezením, který si chce uchovat svoji samostatnost?

Vybavení interiéru osob s pohybovým omezením

Základní pravidla:

  • Vytvoření bezbariérového domova.
  • Šířka všech dveřních otvorů by měla být minimálně 80 cm (užšími dveřmi neprojede invalidní vozík a těžko jimi projde i člověk s francouzskými holemi).
  • Posuvné dveře - klasické jedno i dvoukřídlé dveře tělesně postiženým lidem komplikují život.
  • Madla v hygienických místnostech. Doporučují se i na jiných místech interiéru, neboť člověku se sníženou pohyblivostí pomáhají udržet stabilitu a usnadňují mu pohyb.
  • Nábytek z pevného materiálu s pevnou konstrukcí. Ostré rohy opatřit plastovými chránítky.
  • Protiskluzové podlahové krytiny, které se zároveň dobře udržují.
  • Na komunikačních úsecích interiéru by neměly být kusové koberce, které jsou nebezpečné, nebo alespoň vybavené speciálními protiskluzovými podložkami.

Zdravotnický nábytek pro osoby s pohybovým omezením - DŘEVOSPOL, s.r.o.

Máte-li doma osobu s pohybovým omezením jistě víte, že by se tomu měl přizpůsobit i Váš nábytek. Například taková postel je samozřejmě více zatěžována a měla by mít i některé doplňkové vlastnosti, které v klasických postelích chybí.Našli jsme pro Vás výborného výrobce a dodavatele takového nábytku. Je to firma DŘEVOSPOL, s.r.o.

Firma DŘEVOSPOL, s.r.o. vytvořila speciální řadu nábytku s názvem SITRA, která odpovídá požadavkům vysokozátěžovému užívání a je tedy velmi vhodná pro osoby s pohybovým omezením. U této nábytkářské řady byl kladen důraz na funkčnost, praktičnost a samozřejmě, vzhled, který ničím neruší domácí atmosféru.

Tento nábytek Vám jistě v mnoha věcech pomůže a ulehčí již tak nelehký život. Více informací a katalog výrobků naleznete na stránkách www.drevospol.cz

Tipy pro vybavení kuchyně pro handicapované osoby

Z důvodů větší praktičnosti je pro osoby s pohybovým omezením vhodné propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Kuchyň s nevhodnou podlahovou krytinou je místem, kde vedle koupelny dochází k největšímu počtu úrazů. Pro uspořádání kuchyňské sestavy je nejvhodnějším řešením tvar písmen U nebo L. Pod pracovní deskou výškově přizpůsobenou potřebám handicapovaného, je vhodné alespoň místy nechat volný prostor pro židli, případně invalidní vozík. Úložné prostory umístěné pod deskou by měly být snadno ovladatelné a plně výsuvné. Také ostatní úložné a odkládací plochy musí být snadno dostupné. Nad pracovní desku jsou vhodné úložné i odkládací prostory v podobě otevřených skříněk nebo závěsných programů. Elektrospotřebiče se snadnou obsluhou by měly být snadno dostupné a zakomponovány do vybavení kuchyně.** **

  • Vybavení jídelního koutu - lidem s problémy s pohybovým aparátem činí potíže dlouhé sezení, ale především vstávání. Z toho důvodu je třeba volit židli s dobře vypracovaným sedákem a područkami.

Tipy pro vybavení obývacího pokoje pro handicapované osoby

V obývacím pokoji platí v podstatě stejná pravidla jako v kuchyni. Je potřeba tuto místnost vybavit nábytkem, který nabídne příjemné posezení a zároveň umožní vstát bez pomoci jiného člověka. Úložné prostory by měly být také snadno přístupné, aby se k nim člověk nemusel shýbat ani natahovat. Veškerá elektronika by měla mít dálkové ovládání. Také ovládání osvětlení by mělo být "po ruce".

Tipy pro vybavení ložnice pro handicapované osoby

V ložnici hlavní role připadá lůžku. Postel by měla mít větší než standardní výšku, aby se jejímu uživateli dobře uléhalo, a především dobře vstávalo. Pro uvolnění a regeneraci páteře by měla být vybavena kvalitním roštem a matrací. Osoby, které jsou dlouhodobě odkázány na lůžko, ocení elektricky polohovatelné rošty.

Toaleta pro handicapované osoby

** **pro tělesně postiženého člověka je podstatně vhodnější koupelna spojená s toaletou. Ta by měla být vybavena WC o výšce 50 cm, z něhož se člověku s pohybovým omezením vstává snáze než z WC o standardní výšce 42 cm. Tento rozměr ocení i vysocí lidé. Pro snadné přemístění na klozetovou mísu potřebuje vozíčkář 80 centimetrů po straně WC, v případě elektrického vozíku dokonce 120 centimetrů. Klozet lze umístit i do rohu tak, aby byl od stěny vzdálen minimálně 20 centimetrů- pak postačí šíře WC 180 centimetrů. Velice praktická jsou záchodová sedátka vybavená sprškou, případně fénem na osušení, která jsou schopna nahradit i bidet. Teplotu fénu a spršky stejně jako intenzitu proudu vody lze nastavit podle přání. Vodní proud se postupně ochlazuje, což uzavírá póry a působí stimulačně. K usnadnění vstávání slouží sklopná madla po stranách klozetové mísy umístěná ve výši 78 centimetrů, od sebe by pak osově měla být vzdálena 60centimetrů. Jsou vyráběná v různých tvarech i designovém provedení. Klasické ovládání splachování není příliš vhodné, mnohem vhodnější bude jeho umístění po straně, ve výši maximálně 100 centimetrů. Praktické, ale poněkud nákladné je splachování pomocí senzoru. Držák toaletního papíru nahradí nejlépe madlo s integrovaným držákem.

Koupelna pro handicapované osoby

doporučuje se volně navazující na ložnici, kde mezi oběma místnostmi zůstane třeba jen část příčky a dveře zcela chybějí. Pocit samostatnosti je totiž velmi důležitý. Při volbě mezi vanou nebo sprchovým koutem** ** v koupelně pro člověka s pohybovým omezením, je lepším alternativou sprchový kout, protože vstup do vany představuje riziko zejména u starších osob. Jejich mozek se špatně vyrovnává s tím, že dno bývá asi o 13 centimetrů výše než podlaha. Lze však koupit i vany, kde je rozdíl pouze dva centimetry.** **

Sprchový kout pro handicapované osoby** **

** by měl mít nejmenší půdorysný rozměr 140 x 140 centimetrů. Pokud zvolíte vaničku, pak by neměla být vyšší než 2,5 centimetrů a více pro bezbariérový vstup. Podlaha by měla mít protiskluzovou úpravu. Téměř nezbytnou výbavou je i sklopné sedátko nainstalované ve výšce 50 cm a madla. Vhodným řešením je sprchový kout s podlahovou vpustí, kde je použitá protiskluzná dlažba a pouze lehce vyspádovaná podlaha. Sklon by neměl být větší než dvě až tři procenta. Dávkovače tekutého mýdla jsou praktičtější než závěsné mýdelníky, z nichž mokré mýdlo rádo padá. **

Vana pro handicapované osoby

** **osoby s pohybovým omezením se nemusí zříkat ani vany. V nabídce trhu jsou například vany s otevíratelnými vodotěsnými dvířky nebo podstatně levnější tvarované anebo standardní vany zapuštěné do podlahy, vybavené madly, případně i speciálním sedátkem. Madla by měla být nainstalována ve vodorovné poloze, nikoli našikmo. Pak se totiž "rozkládají" síly a vstávání vyžaduje více námahy. Vana by měla mít protiskluzové dno nebo alespoň vybavena speciální podložkou bránící uklouznutí. Jestliže se má vana používat vana také pro sprchování je vhodný typ s rovným rozšířeným dnem. Pokud nemá vana tvar a hlavně široký lem odpovídající bezpečnému vstupu, lze ji obezdít, aby vznikla dostatečně široká plocha, na níž se lze posadit a teprve poté přehodit nohy do vany. Provádění hygieny dokáže usnadnit i podomítková termostatická baterie, umožňující nastavení vhodné teploty vody, čímž odpadá nebezpečí opařením.

Umyvadlo pro handicapované osoby

** s ** rozmyslem je potřeba vybírat i umyvadlo. Nejvhodnější jsou speciální hlubší tvarovaná umyvadla s dostatečnou odkládací plochou, ke kterým je možné se postavit nebo pod ně zajet invalidním vozíkem. Pro vozíčkáře by mělo být mělké, usazené asi ve výšce 75 centimetrů. Také k umyvadlu se používají madla, která mohou být však přímo integrovaná do umyvadla nebo nahrazovat zároveň držáky ručníků. Umyvadlo musí být instalováno od boční stěny koupelny alespoň 20 centimetrů. Háčky na ručníky se nedávají výše než 120 centimetrů nad podlahu. K umyvadlu jsou vhodné pákové baterie s eko-knoflíkem, který chrání před opařením. Příjemným detailem se může stát výklopné - polohovatelné zrcadlo, které je možné nastavit tak, aby se v něm uživatel pohodlně viděl.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14410 (rodina-finance.cz#21265)


Přidat komentář